Jututoa logifailide salvestamine ja foorumisse riputamise juriidiline korrektsus.

Jututoa moderaator


Politseist vastati järelpärimisele, et igasuguste
vestluste (s.h. MSN-i,  kinniste jututubade ja listide), telefonikõndede, kirjade jms puhul tuleb eeskätt juhinduda
põhiseduse § 43-st.

Põhiseduse § 43. Igaühel on õigus tema poolt või temale posti, telegraafi, telefoni või muul üldkasutataval teel edastatavate sõnumite saladusele. Erandeid võib kohtu loal teha kuriteo tõkestamiseks või kriminaalmenetluses tõe väljaselgitamiseks seadusega sätestatud juhtudel ja korras.

Tsitaat vastusest:"Kuigi suures osas kaitseb see § kodanikku riigi omavolilise sekkumise
eest saadetavatesse sõnumitesse, tuleb siiski mõista, et vestluse
andmete avaldamine on erandlik ja peaks reeglina käima osapoolte
kokkuleppel. Alati tuleb neid asju kaaluda ka eluliselt. Kui sõber
saadab andekdoodi ja Teie selle edasi saadate, siis selle alusel
vastutusele kedagi ei võeta. Kui sõber aga saadab Teile mingi konfidentsiaalse info või seisukoha ja Teie selle avalikult Facebooki üles riputate,
siis on sõbral juba õigus pöörduda politsei poole. "


Vastutus on ette nähtud karistusseadustiku järgi:
§ 156. Sõnumisaladuse rikkumine
(1) Kirjavahetuse ja sidevahendi abil edastatud sõnumi saladuse rikkumise eest – karistatakse rahalise karistusega.
(2) Sama teo eest isiku poolt, kes pääses sõnumi juurde oma tööülesannete tõttu, – karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

Sellest johtuvalt ei julgeks mina jututoa logifaile ilma asjaosaliste nõusolekuta foorumisse üles riputada.

Kui jututoa logifaile järjepidevalt foorumisse postitama hakatakse, siis tulemuseks on see, et enam ei julgeta oma nime all jututoas sõna võtta.  Mina olen küll sedavõrd "süüdimatu" et mind see personaalselt ei kõiguta, aga ikkagi...

Jututuba võiks siiski jääda vabamaks suhtluskeskkonnaks, kus ei pea iga lauset ja mõtet pool tundi sõnastama, et see hiljam bumerangina tagasi ei tuleks.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Minu soovitus, ärge ajage

Minu soovitus, ärge ajage jututoas mõttetut möla ja kiruge EML tegijaid ja teisi mesinikke taga, siis pole ka midgi pärast häbeneda!

Kui tegemist on avaliku


Kui tegemist on avaliku jututoa avalikus ruumis toimuva vestlusega, siis ei usu eales, et keegi selle tsiteerimist ebaseaduslikuks peab. Mul ei ole õrna aimugi, millest kellelgi selline politsei poole pöördumise vajadus tekkis, aga lihtsam on elada nii, et kui julged teha, siis peab julgema ka tunnistada. Või siis parem mitte teha, kui seda peab pärast häbenema või enda tervise pärast kartma.

Jututoa moderaator

Nagu ma korra juba ütlesin,

Nagu ma korra juba ütlesin, ei häbene mina personaalselt antud juhul mitte midagi, kuid lihtsalt olen seisukohal, et jututuba võiks jääda jututoaks ja foorum foorumiks. Julgen reeglina oma seisukohad välja öelda nii silmast-silma, foorumi, kui ka jututoa keskkonnas aset leidvates vestlustes.

Samas võib küsida, et miks ma ei või käia näiteks EML-i juhatuse liikmetega nurgataga juttu rääkimas, endal nutitelefon diktofonina taskus lindistamas ning hiljem salvestatud vestlustlused netti üles riputada? Nad ei peaks ju avalikus ruumis, mis sest et väikeses seltskonnas, räägitud juttu häbenema?!  Õnneks/kahjuks ei ole need asjad ju nii , et kui avalik, või poolavalik ruum/keskkond, siis on kõik lubatud. (Kõnealust jututuba siiski päris avalikuks pidada ei saa.) On asju, mida ei ole mõtet üle ilma kuulutama hakata...

Kinnises jututoas käiad eeldavad, et vestlus kustub järgmiseks päevaks. Kui keegi selle salvestab ja kusagile kõigile avalikult üles riputab, tekib minu hinnangul situatsioon, mida võib tõlgendada muu hulgas ka  seaduse riivena.  Eks iga konkreetse juhu kohta annab lõpliku hinnangu Eesti Vabariigi õigusruumis vajadusel kohus. Antud juhul ei olnud see ju eesmärk omaette ja ega keegi kusagile tõenäoliselt kaebama ei hakkagi. Juhtisin antud asjaolule lihtsalt ka teiste tähelepanu...

Sellest tulenevalt leian, et jututuba võiks jääda jututoaks ehk veidi privaatsemate vestluste kohaks.

Las foorum jääb avalikuks arutelupaigaks, mida näevad kõik ajakirjanikud ja ministeeriumitegelased jne. Jututuba võiks olla ikka vabama arutelu keskkond, kus julgetakse välja öelda ka asjad, mis ei peaks 20-ks aastaks netti rippuma jääma ning iga ajakirjaniku või ministeeriumi nõuniku kõrvadeni jõudma.

Ma olen aru saanud, et EML ei ole sama probleemi pärast julgenud ka teha oma kodulehele liikmetele nn aknakest, mille tagant liikmed kõiki protokolle ja muid avalikuse eest varjule jäävaid dokumente lugeda saaks. Kardetakse, et need lekivad välja täpselt samat moodi, kui jututoa logifailid.

Nagu näha, ei saa öelda, et nende kartused tühja koha pealt oleksid tekkinud...


Kuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ei saa ma Raigo paranoiast aru

Ei saa ma Raigo paranoiast aru, ühelt poolt väidab, et tema ei häbene oma lausutut,siis püüab mingit arutlust salajas hoida. oleks huvitav teada, mis jutud need mesinike vahel on mis salastatuks peaksid jääma? tarkade mesinike antud nõuandes ja arvamuse kujundamine käib siin jutukas pidevalt. kes on olnud käredama ütlemisega ja siin ohjeldamatult lahminud ja ka teisi solvama kippunud, on läbi avalikus ruumis toimiva eneseregulatsiooni ühtäkki hiljem üsna vaoshoitud ja teiste suhtes viisakad, nende juttu ja arutlust on nüüd palju meeldivam lugeda. Palun Raigo lõpeta oma näpuviibutamine,sina ei määra mis moodi siinses keskkonnas käituda, selle määrab siinne üldsus ise!  kui soovid kellegagi eravestlust pidada ja ei soovi , et teised seda näeksid, kasuta privanuppu!

  Mis sajandis ja riikide

 

Mis sajandis ja riikide liidus see EML (Eesti Mesinike Liit siis vist?) siis elab, et nende tegevus nõnda valgustkartev on ja selle avalikku kajastust nõnda kiivalt karta tuleb?

Tegelikult on jutuka avalik ruum täiesti avalik koht. Need seadusepügalad, mida siin enne välja toodud on, kehtivad pigem pealtkuulamise ja info varastamise kohta. Jutukas aga avaldad on infot täiesti vabatahtlikult ja avalikult ning seda näevad kõik antud ruumis viibijad. Ei tohi midagi eeldada, sest mõni inaktiivne aga sisselogitud kasutaja võib sealt ka päev hiljem kogu vahepealset teksti tsiteerida kus iganes. Mingit juriidilist alust tõmblemisel mina küll ei näe, pigem on see eetika ja moraali küsimus. Kui on soov jutuka sisu salajaseks muuta, siis tuleks seda kajastada kasutustingimustes või leppida hetkel ruumis olevate isikutega kokku.

Mul on hobimesinikuna hetke EML ja teiste "salajaste" omaette nokitsevate "katuseorganisatsioonide" salastatud tegevusest sügavalt pohlad ja ei võta ma siin ka mingeid pooli, nii et pole mõtet mu postidele hulgi miinuseid laduda. Aga imelik pole mitte jutukas avaldatu tsiteerimine ja foorumis arutamine, vaid sellises asjas politsei poole pöördumine. Tekib pigem küsimus, et millise valgustkartva info väljatulekut veel keegi varjata üritab? Kas Eesti mesinduse arengule on selline salastamine ja politseis kaebamas käimine kuskilt otsast kasuks? Millega need organisatsioonid tegelevad, kui mitte mesinduse arendamise ja organiseerimisega?

Kõrvaltvaatajal tekib vägisi arusaamine, et mesinikud ongi sellised suletud, üksteisega kiskuvad ja ihned tegelased, kes üksteist salaja taga räägivad ja kaikaid kodarasse üritavad loopida. Jube lugu Puzzled

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Ei näe siin mingit paranoiat,

Kitsama osalejate ringiga jututuba ja siin 7 miljardile nähtav kommentaarium on siiski kaks erinevat asja. Kui ma pean vajalikuks mõne arvamuse kõigile teatavaks teha, siis kirjutangi siia foorumisse olles oma teksti hoolikalt läbi mõelnud, et sellest kaksipidi aru ei saadaks. Jutukas toimub aga vestlus kiiremini, järje peal püsimiseks pole sageli mahti jälgida ei õigekirja reegleid ega lauseehitust. Samuti võib logifaili ülesriputaja rebida teatud lõigu kontekstist välja arvestamata eelnevat tausta. Näiteks võis teema teema algus jääda hoopis eelnevasse päeva.
Mulle küll hetkel ei meenu, et oleksin jutukas kirjutanud midagi sellist, mida hiljem kahetsema või häbenema peaksin ja totaalsete kirjavigade korral olen kasutanud sealset võimalust sõnum kustutada uue ning korrekstsemaga asendamiseks. Siiski olen samuti seda meelt, et kaasautoritelt nõusolekut küsimata ei ole viisakas jutuka logisid foorumisse riputada.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mäletad, Poku

me alustasime mesilastega asjatamist sinuga enam-vähem ühel aja. on sul meeles kuidas sina mind toona mesindama õpetasid Smile
 


Jõulude ajal pole tarvis mesilastele päkapikku teha-loe parem
raamatust, mida mesilased talvel teevad, et ei peaks oma haige
uudishimuga neid häirima.Jah, ma olen tähele pannud, kuid teen mesilas hooldustööd ja
kontrollimised siiski sügisel ja miski ei aaja mind jõulude eel
toasussides ja hommikumantlis taru juurde-ma lihtsalt ei pea selle
pärast muretsema, kuna tean, et kõik sai tehtud mis vaja.
Vaidluses selgitatakse tõde: kõik saavad teada, et just neil on õigus ...

nii armas on meenutada oma (mesindus) noorust ja näha , et uusi sama särtsakaid tulijaid on peale kasvamas Smile.  küll nad ka õpivad peagi kirema nii, et enam istuli ei potsata Smile
tead, ma istusin tänavu ka jõululaua taga täitsa rahulikult Smile.

Jututoa moderaator

Loodetavasti ei muutu see

Loodetavasti ei muutu see teema järjekordseks lahmimise teemaks. Tegin lihtsalt väikese copy-paste politsei seisukohaavaldusest  ja julgesin ka oma isikliku arvamuse kirja panna.  Ei ole mina siin mingi käskija, keelaja ega kohtumõistja.

Jutukas selgitasin Pokumehele täiendavalt  oma seisukohta. Ei kavatse foorumis niisama lahmijatele vastu lahmima hakata ja julgen jääda oma esialgse seisukoha juurde.

Kui kellelgi on teistusgune arvamus, siis palun väga.

Ei tasu jutukate ja foorumi arutelude juures ka liiga isiklikuks minna ja üksteisele asja eest teist taga kõrri hüpata.  Jäägem ikka avalikus kohas  viisakuse piiresse ja üritame asjade üle konstruktiivselt arutleda.

Häid saabuvaid pühi kõigile! Smile