Eestimaa mesinduse hetkeolukorrast

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ei jõudnud trükki see


ei jõudnud trükki see teemaarendus...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

hetke olukord

talvituma pandud peredest läks vällja 2   5raamilist peret, ja 1 ema könges enne kevadet. mesilased suutsin päästa sellega et ühendasin teise perega.   Köik muu kulgeb   tavapäraselt.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kuna igasugune veterinaarne

Kuna igasugune veterinaarne kontroll puudub,siis ettevaatust mesilasperede ostuga väikemesinike käest-eriti algajad!!!

Kui lähete mesilasperet ostma siis võtke kogenud mesinik kaasa!-nimelt sattusin keset Keila linna actionisse kus oli müüdud lõunarajoonidest 2 mesilasperet koos tarudega nn.soodsalt-a 100 eur pere koos nn.taruga...

haudmekärge polnud vaja eriti kaua uurida-see oli ülevalt alla nakatunud ameerika haudmemädanikku!!! Sai palutud mesilasperede müüjal need raiped hoovist koristada kus kurat...50 euri jättis müügihinnast ikkagi tagastamata-sest temal olevat kulud...(hilisemas actionis ei viibinud ise kohal enam-muidu oleks saanud füüsiliselt noomitada seda kärssa...Müüja on siin portaalis ka varemalt kuulutanud-seda teavad ainult tema ja Jumal taevas kuhu ja kui palju ta ameeriklast müünud on...

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

See on täiesti õige, algajal

See on täiesti õige, algajal üksi mesilasperet ostma minna ei tasuks. Kuigi osa juttu läheb jälle sinna väikemesinikud-suurmesinikud teemasse...
Loodetavasti sai eelkirjeldatud juhusest ka vetametit teavitatud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ei teavitanud ma


Ei teavitanud ma veterinaarametit-kuna ega sealtpoolt midagi ette ei võeta...-sa võid kasvõi põlvili roomata...

Kunagi kuulsin vet.ametist head pädeva spetsialisti kommentaari minu pärimisele,et kuidas levis ühest kohast teise AHM Läänemaal-oli vastus-nad vahetasid omavahel hauet...ja nüüd olevat kõik korras...

Minu laks läks maksma mitusada eurot-ei maksnud keegi mulle analüüse kinni-kuigi olin siis EML liige.Ega ei liikunud ka piirkondlik loomaarst ringi naabermesilates et selgitada nakkuskolle...-kuigi vet.ametist niisugust juttu mulle räägiti...Vet.ametnikega on paras sigu sööta-täiesti mõttetu krempel-kas nad teistesse tööülesannetesse suhtuvad sama lohakalt?

Pronksmedal (100p.)

here we go again..

ja mis see väikemesinik jälle taolises olukorras siia puutub? ise sa ju kirjutad, et vet ametil kõik pohhui ole sa siis suur või väike. kontroll sõltub mesinikust, mitte sellest, on ta väike või suur. ahm idu võid saada mõne suurmesiniku käest täpselt samamoodi. küsimus võis antud juhul olla võibolla üldse selles, et polnudki tegu mitte mingisuguse mesinikuga, vaid miskise suliga, kes teadlikult sitta müütab või siis lollakaga, kes leidis omale "äri" ning kes ei tea ahm-ist ise halligi. jätke see lambi väike ja suuretamine ükskord! sageli müüvadki mõne pere kaupa mesilasi kõrvalised inimesed, mingi rääma jäänud mesila pärijad või mesiniku sugulased näiteks. soovitus algajatele  mõni teadjam ostuprotsessi kaasata on asjakohane. ps! õigem olnuks lasta ahm-iga saastunud kraam kohapeal ära põletada mitte lasta kuhuge edasi tassida. müütab edasi mujal või viskab kuskile veel idanema. ehkki jah, keeruline olnuks vist taolist kokkulepet vabatahtlikult müüjaga saavutada. muide, mis "lõunarajoonidest" kraamiga oli tegu? kui teab keegi rohkem müüja 
kohta  (eriti kui tegu nagu väidetud, regulaarse müüjaga, siis ei tohiks ju keeruline olla), siis võiks ju siia täpsemat inffigi panna, et suurendada natukenegi võimalust ahm-i leviku ohjeldamiseks. sellisest asjast suurt abi pole kui me foorumis sõimame "keegi x tassis sinna või tänna y hoovi ahm-i ja seejärel tuiskas tundmatusse suunda z".

perede ostul tundmatust kohast [rõhutan: vahet pole, olgu väike-, suur- või mittemesinik] ainsa pädeva võimalusena näen ma varianti, kus tehingu ostja osapool ise vaatab kohapeal tarud üle ja võtab proovid ning laseb analüüsid teha kui vajalikuks peab. analüüsi paberite nõudmine müüjalt ei vii sihile, kuna üldjuhul puudub ostjal võimalus samm-sammult kogu seda protsessi kontrollida. analüüsid on muidugi üldse absurdselt kallid, mistõttu ongi see paljudele takistuseks. need peaksid olema 100% riigi poolt sponsoreeritud. aga sellest me vist võimegi siin jahuma jääda, keegi seda asja ei aja või siis lihtsalt eml-i ei kuulata.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

keset Keila linna


keset Keila linna tiheasustusala vaevalt on võimalik suuri puidust tarurümakaid põlema panna, kaotamata suurt osa linna eluaseme fondist ja kirjutamata end Klooga lõkkemeistritega samasse ajalukku...

See härasmees kes nakatunud peresid müütab on väidetavalt paarkümmend aastat ise mesinik olnud...aga kindel on see et mees räägib Võru murrakut!-ja kraam väidetavalt ise pärit Valgamaalt...

Pronksmedal (100p.)

eks jah

põletamine on muidugi probleemne kui omanik ise vastu punnib ja pahatahtlik ja/või tumba on. kokkuleppel oleks vast saanud linnaservas asja ära tehtud. see selleks..

seega me teame:
1. räägib võru murrakut
2. kraami väidab olevat valgamaalt (kahtlane küll, et keegi kahe taruga valgamaalt keilasse neid müütama tuleb)
3. armastab numbrit 20. Wink
väga hea, ootme veel inffi! mis autoga, mis telefoninr. kasutab jne.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

asja jubedam pool muidugi


asja jubedam pool muidugi see,et ta minu arust juba eelmine aasta kuulutas...ei usu et need olid ainukesed ,mida tal läbi ajaloo müüa on õnnestunud...aga AHM ei tunta ju ära...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Eesti mesinduse probleem

Miks üldse peresid osta vaja. Sest keegi ei oska ega suuda ise laiendada. Õigupärast pole õigeid juhendeid ju.

Mesinik kellel on 5 taru ja talvekaod ütleme 3 peret 5st tahab ju järgmine aasta jälle 5 taru panna talvituma. Seega ongi vaja soetada 3tk juurde.

Õpetlikud mesinikud aga ei jaga kuidas mesilasperet teha. Pooleks ajamisega saavad vist enamik hakkama, kuid kuidas saada hakkama kuppude tegemisega? (kuppu panna on ju kergem kui ema kasvatada)
Ajada pere pooleks, osta sinna tõuema on jälle riskantne, kuna risk on suur, et tõuema maha lüüakse. Siis kahjum kahekordne. Emalt poolitatud pere arvelt teisalt vaeva nähtud ema ostuga. Seda riski aga paljud ei võta. Rääkimata sellest, et saadakse vähem mett esmasest poolitatud perest.

Teisalt probleem ka tarutüübis. Õpetades kuidas koprustarus teha peret on lihtne suurematel.
N: taru 5 korpust võtad mesise korpuse paned ta peale emalahutusvõret lased 1päev seal olla ja võtad korpuse vahelt ära ning annad paarunud ema juurde - lihtne jutt, kuid see ei tööta väiksemate puhul - sest neil pole paarunud ema võtta.
Teisalt lamavtarusid tavaliselt peidetakse aedades puude vahele - üheltpoolt hea tuulevaikne ja vähe varju ka kuid töötada taru juurdes on keeruline selle arvelt.
Isegi poolitamine on raske töö sellistes tingimustes.
Teisalt raamatuid on palju, kuid kes see jõuab väiksemate puhul kõiki raamatuid läbi lugeda - õigemini otsida raamatustest seda juttu paljundamisest.

Nii ongi ainuke lahendus osta kuskilt kuulutuse kaudu mesilaspered tagasi. Haigustest ei teata midagi ja need vaikitakse maha. Samas kallist raha ka ei taha maksta, kuna endalgi raha vähe. Maksta 200euri perest kui paljudel on kuu sissetulek vaid 290euri on ka nadi- seda luksust saavad vähesed endale lubada.

Samas ma saan ka aru, suured ei taha põhjalikult õpetada väikemesinikele kuidas perede arvu suurendada - nad ju võtavad endalt vorsti laua pealt ära. Hea teenistus teha 1h tööga + ca10 raami 150-200euri raha.

Reaalselt oleks ju vaja 2 konspekti, mida riputatakse avalikult üles.
a) kuidas tekitada korpustarude juurdes peresid juurde nii, et midagi ostma ei peaks ehk null ettevalmistusega.

b) Kuidas teha samm sammult lamavtarus peresid juurde.

Nende juures seletades lahti nüansid mida ja kuidas ja kui suurt peret poolitada, mitu raami peab alles jääma - ja milised raamid peavad vanasse ja uude perre andma.

Emakasvatajad loomulikult soovitavad tõuema, tead tema omadusi meekorjes ja sülemlemises. Kuid kõige algelisema põhja peaks ju mesinik ka kõige hullema sülemlemistungiga peredest saama. Alati ei ole vaja kohe kõige paremat.

Hetkene seis Eesti mesinduses on lootusetult kurb. Haigused levivad kuidas jumal juhatab, keegi midagi ei kontrolli. Suuremad tegelased plaksutavad käsi, kuna neile tuleb tööd juurde ja saavad kiruda müüjaid, kes haigustes mesilasi müüvad.

Hetkese kursiga on Eestis olnud 100tuh peret, kuid viimase kolmekümne aastaga see number 5x vähenendud ja jätkab siiani vähenemist.

Äkki on mul vale arusaam, kuid selgelt tekib küsimus: KAS EESTIS TAHETAKSE JÕUGA MESINDUST VÄLJA SURETADA?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mesilasperede arv

See, et kunagi oli 100tuhat peret ja nüüd kusagil 50 tuhande kandis, (reaalne, mitte registreeritud) on tõestuseks pigem sellest, et oskuste lisandudes on vähema perede arvuga võimalik toota samapalju mett.

Haiguste levik on muidugi probleem, kuid vaevalt suurtootjadki taudide leviku peale plaksutama kipuvad. Kuigi on ju meeldiv, et perede müügil on kevadine turg hea, ei ole iial teada, mil kontrollimatult leviv tõbi nendegi mesilas usinalt matti võtma hakkab.


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kõik mesilad mis PRIAS kirjas


Kõik mesilad mis PRIAS kirjas peax läbima riigi toel ja abil kohustusliku haudmehaiguste kontrolli ning seada sisse kohustuslik Veterinaartõend,et tahad mesilasperede või mesilasemadega kaubelda pead olema registreeritud Prias...

Aga samas-kas need mesilad sääl kaugel spagettide maal on taudivabad kuskohast tänavu mitusada ema eestisse koos saatemesilastega veeti...

See haudmehaiguste asi on kergelt kontrolli alt väljas küll...

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Eesti mesinduse probleem

karumõmmi kirjutas:
Kõik mesilad mis PRIAS kirjas peax läbima riigi toel ja abil kohustusliku haudmehaiguste kontrolli ning seada sisse kohustuslik Veterinaartõend,et tahad mesilasperede või mesilasemadega kaubelda pead olema registreeritud Prias...


Pria kohapealt. Mis kuradi vahet on Prias registeerimises, kui pria tahab teada, kus mesinik elab? Mul on kodus hetkel 7 peret - see on ametlikult ka registeeritud. Ülejäänud on aga kuni 6km kaugusel, kuid pria järgi elavad nad mul ikka "saunas"
Tartumaal jällegi tean paljusid väikemesinike, kes ei viitsi ega taha prias registeerida, kuna hilisem statsistikaamet paneb täiega näkku.
Paanikat külvavad ka tegelased, kes kohe nõus pered ära varastama- reaalselt oleme ausad ei usu ma sellesse ohtu väga.
Enamik väikemesinikud tahavad oma hobiga vaikselt tegeleda omaette. Samas tõsi haigustest ei teata seal ka väga palju. Hea on, et viimasel ajal kasutatakse enamikus mesilates apistani ja byvaroli, vanemad mesinikud ka sipelghapet. kuid üle 1 vahendi kasutavad vähesed.Müügi kohapealt
Sa oled liiga sinisilmne. Reaalsus on aga see, et mesilasperesid müüvad 2,5 tüüpi inimesi.

a) suurmesinikud kes elatuvad sellest, et nad suudavad kunstperesid toota.
b) väikemesinikud, kes on likvideerimas oma mesindust. 99% nendest pole ka registeerinud end prias. 

Väikemesilate likvideerimisest hoian ise suure kaarega eemale.  Kui siis
vaid tarusid ja muud varustust olen hankinud seda teed pidi.


c) Üli- üli harva likvideeritakse mesilat mis on 30+ peret. Põhiprobleemiks mesiniku surm. Ja siis sügiseni suudetakse kuidagi peresid hoida. Peale selle on pered müügis. Olen ise ka sellist mesilat aidanud likvideerida, kuna ei suuda vorpida tarusid nii kiiresti ehitada ja peresid juurde tekitada.


To metsamesinik.
Ma likvideerin enamjaolt väljasurnud mesilaid, need kes pidasid ennem 10 peret peavad nüüd 0 või kuni 3 peret. Noori peale ei kasva, kuna oskuseid ei anta edasi.  Räägitakse suurelt suurest ilusast mullist -- nende teadmistega pole mitte midagi peale hakata.  See nagu  kooli ajal  olnud  emakeele etteütlused - reaalses elus seda oskust vaja pole.  Mesinduse õpe võiks alustada nullist, mitte näidata, et ma kõva mees tean kõike. Paljud mesinikud ei ole väga oskuslikud mesinduses ja paljud asjad kogetakse läbi praktika mitte ei loeta raamatust.

Toetaksin ka ise Eesti mesindust, kui suudetakse aru saada, et abimaterjalid peavad olema kättesaadavad. Lihtsamatele küsimustele vastused lühikonspektidena. Ja probleemide juures ka mingi info kelle juurde pöörduda ja kust saab abi haiguste, mürgitamiste, varguste jne jne puhul


Kurb kuid siinses foorumis on minule jäänud silma 4 (loe neli) inimest, kes jagavad oma kogemusi ka teistele, ega ole nende jagamise üle kadedad. Samas kasutajate arv on neljakohaline.Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Minu


kui mesilasperede müüja jaoks on igasugune mesindushaigus väga halb. Nakkus ei tunne piire. Mis puutub mesilasperede tegemise õpetusse, siis olen nende tegemisi õppepäevadel õpetanud ja on kavas ka kodulehele www.buckfastbee.ee vastav õpetus video üles panna. Leiba see käest küll ei võta, kui inimesi õpetada.


  Mis puutub AHM, siis on seda igas maakonnas ja palju rohkem kui seda arvata on. Loodan et vet. ameti poolt peatselt korraldatav ja EL poolt rahastatav mesilate haiguste uuringu projekt annab selle koha pealt objektiivse pildi.  On plaanis läbi vaadata 200 mesilat üle Eesti.


  Sellest aastast peaks Eestis olema ka võimekus uurida ka viirushaigusi kohapeal.

Pronksmedal (100p.)

Sinisilmsus

Elu on näidanud, et mesindusfunktsionäride käes muutuvad ka head ideed, mõtted vastasmärgilisteks või nulliks (mesilate register, mesindusprogramm, …).
Mis puutub mesilaste viirushaigustesse, siis minu teada nende vastu praegu tõhusad ravimid puuduvad ja seepärast ei peaks EMTS massiliselt sisse tooma kahtlase väärtusega mesilasmaterjali (Sloveenia, Itaalia).

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ära laima.

EMTS ei ole toonud sisse kusagilt mesilasemasid. EMTS ei tegele mitte mesilasemade impordiga, vaid tõuaretuse edendamisega Eestis.

   MP (ei ole seotud EMTSga) järgi ostame emasid Taanist ja sel aastal ka Austriast sealsest instituudist. Järgmine aasta kui hästi läheb siis ka Itaaliast.
Mis puutub viiruste ravisse , siis viirushaigusi ei saagi ravida.

PS. Kui mõni mesinik toob taskus emasid sisse siis sinna ei saa EMTS midagi parata.EMTS ei reguleeri mesilasemade toomist Eestisse.
Mesilasemasid saab Eestisse tuua ametlikult, st. peab olema võetud vet.ametist vastav number (luba) ja peab vet ametit 48 tundi vähemalt ette teavitama mesilasemade toomisest ja kui emad on saabunud, tuleb ka sellest teavitada. Kõik muud mesilasemade toomise viisid, olgu paberiga või ilma on seaduse rikkumine.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kas Austriast kraini emad?kui

kas Austriast kraini emad?kui krainid-kas Singer?

Pronksmedal (100p.)

Ära laima*

Minu teada olid kaubareisid Sloveeniasse ja Itaaliasse EMTS-i organiseeritud või ma eksin?

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

to: beeboy

Te eksite!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Reisi

organiseeris EKMÜ.

Pronksmedal (100p.)

Ainult puruloll või suli müüb mesilasi alla 120 euri kevadel

Põhjendan. Selleks , et varakult oleks tugev 10 raamimne pere peab:


1.Söötma sügisel 20 kg suhkurt ehk 1,2 *20=24euri


2.Peab olema noor teise aasta ema, kelle kasvatamine eelmisel sügisel ja paaritamine ca 10 euri


+ravikulu


kulud kokku 34 euri. 120-34=86 euri kasumit, tööd ja mängimist arvestamata. 86 euri jagada 5 eurise meekilo ,hinnaga teeb 17,2kg mee hinna. normaaloludes aga saab sügisel pere pealt 25-30 kilogrammi mett. Alla selle hinna tekib õigustatud küsimus milleks müüa kevadist pere kui teistpidi on sügisel  kasum suurem. Järelikult müüvadki kas nupust nikastanud sms võlglased või need seltsimehed kellel mingi jama, näiteks ahm  sees või mesilastelt tilgub lesta, ja millest vaja võimalikult kasumlikult lahti saada.


Mesinduse välja suremise ja mesinike vähenemise pärast ma ei muretseks minumeelest on meil piisavalt tihe konkurents ja ise endale konkurentsi kasvatada ja vinguda, et seda pole on nõdrameelsete rida.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kevadise pere hind

Sinu arvutuskäik on igati loogiline. Ja teg on 120 isegi vähe. Arvestaks näiteks sedapidi: kevadel investeerid 120€, sügisel võtad 50kg mett, müügihind 5€/kg=250€.
Ossa milline rentaablus Laughing out loud ühe aastaga investeering tasa teenitud ja teist samapalju kasumitki saadud!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Õige poisid aga


mesi tuleb ka veel maha müüa ... Wink

Pronksmedal (100p.)

vähem lahmimist

tegelikult müügid sõltuvad veel paljudest asjadest. härrased ja prouased mesinikud, kipute siin liiga oma isiklikust vaatevinklist üldistavaid järeldusi ja kalkulatsiooone tegema. 20kg suhkrut pere kohta ei sööda ma näiteks iialgi ja tegelikult saab ka ilma suhkruta hakkama kui oskad.  soodsal aastal (ja viimastel aastatel kipub iga aasta soodne olema) mesilas perede mass liialt suureks paisuma ja kui endal mesila edasisi laiendusplaane pole, siis tekib paratamatult tahtmine asja kuidagi koomale tõmmata. eriti lamavtarudes on see probleemiks. ok, topid ka tagavaratarud täis, et järsku läheb talvel mõni välja ja siis võtta. aga halligi... kevadel jälle kõik alles ja mass pea sama. Wink  olen isegi vahel seetõttu kiirmüügi hinnaga müünud kui on soovijad, et lihtsalt saaks üleliigsest lahti ja vähe vabamalt mõni suvi hingata. mul on peale mesindamise veel muidki hobisid ja toimetamisi. olen täitsa nõus, et 120€ on ka veel üsna soodne hind aga kogemus näitab paraku ka seda, et 80% osta soovijatest tahaks lausa muidu saada ja kuuldes hinda 120€ vms, vähe vingumisest, langevad koos telefoniga vaat, et koomasse. sellised need olud paraku siin masuoonias on.. on suur vedamine, kui leiad siit ostja, kes nõus ausat hinda maksma. niiet müüjate kategoriseerimisega pole need lood nii mustvalged midagi. ja nagu aimar siin õigesti märkis, suvel kokku kraabitud mesi tuleb maha ka müüa. ma võin ju suveläbi neid punnitades pidada aga üle oma klientuuri vajaduste kogusega läheb sügisel-talvel jällegi tõsiseks lisatööks. las teeb seda see, kes vajab ja tahab!


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

üks puruloll suli

ma pole küll osanud üle 10kg suhkru sügisel sisse sööta ja ka sellest on kevadel veerand läinud sekundaarseks tooraineks. nagu Taruman ütles, võib vabalt olla nii, et suure varuga ja ravitud perede arv tuleb rõõmsalt kevadesse. mis edasi? ahnus ja kadedus võivad ju ilusad olla, aga mina andsin kaks peret sümboolse hinnaga siinsamas foorumis kurtnud hädalisele ,kellel kõik talvel maha lõppesid. siiani pole ta mind suliks sõimanud, edu talle Smile. loodetavasti ei hakka saamatajäänud eurod minu unerahu rikkuma. peaalegi oleme meie, mesinikud, maailmapäästjad. peamine on tolmeldamine ja mesi on lihtsalt paratamatu kõrvalprodukt. kui ühes kohas mesilased hukuvad ja tolmeldamine väheneb,siis tuleb sinna viia nad teisest kohast ja rahast rääkimine on seejuures äärmiselt kohatu.

Pronksmedal (100p.)

saa ajad mees asju sassi

Üks asi on heategevus olen ka sellega tegelenud ja mesilastest ilma jäänud head koleegi aitaks hädas isegi, teine asi on  õiglase hinnaga müük. See pere mida ma kevadel müün on võimas ja tugev (12 aprill katsid müügipered 10 raami millest 4 oli kindlalt hauet) , 10 kilo söödaga oleks tegu lihtsalt äbarikuga mida tõesti võib ka odavalt anda. Alla 1,5 kilo sööda jätmine raami kohta talvepessa on juba tõeline jama ja noateral kõndimine. Algajatele ja pisikese mesilasperede arvuga ei soovita spungi praktikat. Ema lõpetab sisuliselt munemise kui peres ei ole vähemalt 4kg sööta. Kole kui see kevadel juhtub. Mina jätan sööta ühele kümnesele korpusele (eesti raam) 20 kg,( külmadel talvedel see praktika õigustas end kevadel oli mida müüa nendele kes ei raatsinud korralikult sööta) käesoleva aasta aprillis tundus, et kõvasti üle - eile vaadates sisuliselt otsakorral (külm kevad Smile ) aga pered tahavad kolmandat korpust,millega  külma ilma pärast olen panekuga venitanud.


PS. On lolle kes mett ka 3,5euroga müüvad, ega sa spunk perede müümisega väga suur erand pole. Nõndanimetatud vabaturumajandus seisabki lollide koorimisel püsti. Aga nad tekitavad oma ja koleegide taskusse auku. Aga kes teisele auku kaevab...... 

Pronksmedal (100p.)

üleüldse kõigile "majandusspetsidele"

Kurat pidage nii palju mesilasi, kui mett müüa suudate. Mitte ärge solkige turgu. Pidage vähem ja müüge õiglase hinnaga. Endal ka lahedam olla ja pere jaoks jääb ka aega.


Kõrini on sellest mölast, et väiksed on süüdi, et mõni kits peab 3 kilost müüma. Mis pärast saa ajad asja nii suureks kui sa müüa ei oska. Toota raisk oskab iga loll aga kõva mees on see kes müüb.


Suurfirmades teenib kõva müügimees tunduvalt rohkem , kui kõva tootearerendaja või tehnoloog.
Mõelge sellele.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

murka(mesinik)

mina pole mesinik ja ei saa selleks ilmselt veel niipea kuid pisut oskan siiski juba arvata Smile. soovitus algajal jätta pere talveks 10 eesti raamile on üpris julge ettevõtmine. see eeldab päris head asjaolude kokkujooksu (korje, augustikuine haue, koondamine, söötmise ajastus ,sügisesed ilmad jne...). 2010 a. jätsin kollased seitsmele raamile ja krantsid kuuele. 2011 jaanipäevaks oldi ilma abita 50 raamil ja kollased andsid 110 kg ning krantsid 80kg mett. mul on pajud tarude taga ja vesi ees. pärast võilille tuleb korjeauk juuni keskele(mingit mõtet pole selleks ajaks lihaperet ajatada). kui talvepesasse jääb 0,5-1kg oma mett raami kohta ,siis võid ise arvutada kui palju seitsmele raamile veel suhkrut mahub. kui algajal ei suuda mesilased 10 raami katta ,siis võib ka 20kg suhkrust puudus tulla soojuse tootmiseks. läbitöötatud ja unustatud suhkru müümine kellelegi on.... Smile.
ma kahjuks ei leidnud foorumist seda kohta ,kus Aimar Laugega arutasime ,mis on haudmega raam ja mis haudmega kaetud raam. ta tegi pisut matemaatikat ja see oli mulle huvitav ja hariv Smile. minu poolt omanikku vahetanud peredes oli aprilli lõpupoole hauet viiel ja kuuel raamil ,ütleme nii, et päris korralikult. suhkruga kattekärgi me kaasa ei pannud ,sest neid oli tal endal enam kui küll. sealt raputasime mesilased kasti niipalju kui saime.
on suur rõõm saada teada ,et vähemalt keegi on oma elu nii õigesti elanud ,et võib teisi lollideks ja mitte niiväga lollideks lahterdada. paraku puudub mul võimalus elatud aastaid tagasi kerida. ehk annaksid targa inimesena nõu, mis nüüd saab Laughing out loud.

Pronksmedal (100p.)

Nojah

Mismoodi see kasum saab olla nii suur, et 120 ostad pere, saad 50kg mett ja 130 eurot kohe kasum? Arvutame sealt maha uue ema, ravimised ja sööda, inventari amortisatsiooni (investeeringuid esialgu mitte), autokulud, kulutused mee müügi korraldamisel, ei tule sealt miskit 130 eurot.


Kui kasum oleks nii suur, siis poleks vaja ju mässata mingi 500 perega, müüa peresid ja emasid. 


Mustalt, isetehtud tarudega, ise emasid kasvatades, krantse pidades ja lisaks palgatööd tehes on see võimalk, kuid ettevõtjana, kui see on ainus sissetulekuallikas, isegi siis mitte, sest lisaks eelpoolloetletule on ju vaja makse ka maksta. Ega sa neid makse ju lõputult ka optimeerida ei saa.


Igas äris on käibekaubad ja kaubad, millel on korralik marginal. Mulle tundub, et meetootmine on rohkem käibekaup, emakasvatus ja perede müük kevadel see marginali kaup. Parandage mind, kui eksin. 

Pronksmedal (100p.)

arvestus

.. oli ju selles, et kui inimene ostab enda väljalangenud mesilasperede asemele kevadel 120€-ga uued ja ta saab ostetud pere kohta 50kg mett toota ning turustab näiteks selle 5€/kg, siis tuleb vahesummaks 130€ (250€-120€). nüüd kuipalju keegi seal kulusid näeb või neid maha arvutab, see on täiesti individuaalne vastavalt olukorrale. sööt ja paljud muud asjad on sellistel puhkudel harilikult eelnevalt olemas s.t. kulutused tehtud ja mahagi kantud. kõigil pole vaja teha reklaamitööd, kasutada müügiks autotransporti, teha ravi turul leiduvate kõige kallimate preparaatidega, emad kasvatab ise (nb! ja palun mõningatel mitte teha jälle valet üldistavat järeldust: ise emade kasvatamine = krantsikasvatus, ise kasvatades saab oskaja isegi tunduvalt paremaid emasid kui kuskilt x sotsialistlikest vennasvabariikidest kalli rahaga hangitud). kas see kasum tuleb justtäpselt 120€ või natuke siia-sinna pole oluline. kulude-tulude arvestus sõltub ettevõtlusvormist ja seegi võib olla väga seinast-seina, oled käibemaksukohuslane või mitte jne. nt. fie maksab eestis niiet pisar silmis, eraisikuna pole ka müüa keelatud kui asi nõutud piiresse jääb ja sel juhul kasumiarvestused jällegi natsa muutuvad. üldjoontes aga ongi nii, et 120€ kevadel korralikku pere ostes on võimalik see summa kahekordistada küll eeldusel, et mesinik on pädev ja omab kogemusi ning ei esine muid väga ebasoodsaid tegureid (erakordselt kehv ilmastik, haigused, kemiseerimised jne.).

Tsitaat:
Kui kasum oleks nii suur, siis poleks vaja ju mässata mingi 500 perega, müüa peresid ja emasid.

jällegi vale järeldus! see spetsialiteet pole nii lihtne kui esialgu võib tunduda. tasemel emade ja mesilasperede kasvatusele spetsialiseerumine nõuab süvateadmisi tõuaretusest, mesindusest ning pikemaaegseid kogemusi antud valdkonnas. kui keegi algaja arvab, et mis seal ikka, lihtsalt muudkui kasvatan ja müün ning pappi muudkui voolab, siis see on lähiperspektiivis talle 99%-liselt garanteeritud fail! müüd ühe korra oma ebakvaliteetset, oskamatult toodetud sitta ja sellest piisab, et kogu su "tõumaterjali" müük lendaks kus see ja teine. tänapäeval info levib niisama kiiresti kui sa liigud oma ühe mesilagrupi juurest teiseni. ok võid müüa sedasi mõned pered veel algajamatele aga sedagi mitte ärilistes mahtudes.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Paistab,


et Eestis järgmine aasta on palju mesilasperesid müügis. Saaremaal on kuulda et kõik uued tegijad hakkavad mesilasperesid müügiks kasvatama, vanadest rääkimata. Siinset arutlust vaadates ka kogu ülejäänud Eestis.


Seega peaksid mesilasperede hinnad kukkuma ja kvaliteet tõusma.


   Igaljuhul on tegemist positiivse arenguga- lõpuks ometi tõuseb mesilasperede arvukus Eestis kiiresti, nii et isegi mürgitajad ei suuda midagi teha Wink.


  Kahju muidugi et eestis on palju erinevaid raame kasutusel- ilmselt kassett perede tegemine peaks moodi minema.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

oi jummel

Oi jummel, mis toimub?
Kas tõesti igal mesinikul on vaid dollari märk silmis ja kaine mõistus kuumaga puhkama läinud. Või on tarbitud liiga palju neid Unzipi seemneid?

Perede müüki tuleb loomulikult tervitada, see tähendab, et on lootust uute noorte mesinike generatsiooni tekkeks.

Samas senikaua, kuni vaid kõike rahasse arvestatakse, senikaua ei suuda ükski tegelane pikas perskpektiivis vastu pidada.
See nagu näiteks tennis, kui Kanepi vaid võidusummale või maailma tabelikohale mõtleks, ei suudaks ta vanaemasid ka võita.
Mesindus peaks olema hobi - täielik fun tegevus. Nagu ujumine või lillede kasvatamine või koogi küpsetamine, kuid siin kõik loevad juba dollareid enne nende teenimist.

Eesti mesindus vajaks hädasti õpetajaid, kes aitaksid algajaid (igas vanusegrupis) järjele.  Senikaua kuni meie mesilasperede arvukus on igal mesinikul suuresti kõikuv, pole mõtet rääkida mingitest tõuemadest või "aaria rassist". 

Aga hea on vähemalt see, et asja huumoriga võetakse ja vaimne väikemesindus hävitatakse kiiremini, kui ükski mürgitaja oma pritsiga tegutseda jõuab.

Kurb kurb on vaadata seda, mis toimub.

Pronksmedal (100p.)

millest paanika?

ja miks paanika? ei saanud päris hästi aru, millest selline järeldus, et kõik uued tegijad nüüd kogu eestis neid müügiks kasvatama hakkavad. sellest teemast ma kuskilt taolist suunda välja ei loe. ok, peale Pipikase teoreetilise ideevälgatuse, mille ma omaarust maha laitsin? mingi uuem kohalik saaremaa arengusuund? 
 ja mis siis juhtub, kui keegi hakkabki? võtab teilt leiva ära või? minuarust polegi neid eestis kellegile eriti müüa, isegi mõnda, mis endal vahel üle jääb annab müüa. siinne turg on mesilaspered ostjatest sedavõrd niru, et lausa imestan, et keegi üldse selllise mesilasäri haruga eestis tegeleb. isiklikult pole ma oma elu jooksul ostnud mitte ühtegi peret ega ka kavatse seda teha. kindlalt -1 klient sellisele ärile. Laughing out loud

"Mesindus peaks olema hobi - täielik fun tegevus." samahästi võiks väita mistahes elusolendite pidamise kohta aga paraku see nii pole ega ka saa kunagi olema. ega me nüüd kommunismi ka ehitama vast ei hakka, et kõik olekski fun, lähed poodi ja ütled müüjale: anna mulle päts saia, raha ära küsi, lihtsalt funi pärast anna? las igaüks ise otsustab, mis tal fun on või mitte. küll elu need asjad ise paika loksutab. eks neid ärigeeniuseid ole mesinduses ennegi nähtud ja kindlasti on neid siinses foorumiski. mina küll ei tunne ennast kuidagi puudutatuna neist, täiega savi. samas mõni halab jälle mesinike vähesuse ja nende juurdekoolitamise vähesuse üle aga kui keegi müüb mett temast endast mõni sent odavamalt, siis on kisa taevani. polegi nii fun? mida rohkem te neid koolitate, seda odavama hinnaga hakatakse kõike müüma, seda lihtsat reeglit peaks nagu välja raalima isegi põmmpea. kui mõnel lillelapsel eesmärgiks mesilastega maailma päästa, siis ärge üldse midagi müüge, kinkige! aga igal lollil oma lõbu.

Pronksmedal (100p.)

Ok


on tõenäoline, et suur hulk tarusid on bilansis kirjas põhivarana ning neid amortiseeritakse aeglaselt. Kahjuks tähendab amortisatsioon igakuisest kasumist igakuise kulumi maha lahutamist.


Hinnakujundust ei saa rajada arvutusele kui palju keegi teenib Sinu müüdud kaubaga. See ei ole enam müüja asi arvutada. Hinnakujundus ideaalis peaks lähtuma kulupõhisel arvestusel millele liidetakse marginal mis tagab ettevõtte jätkusuutlikkuse. Lõpliku hinna paneb paika siiski nõudlus.


Kui võtame ettevõtlusvormiks OÜ, siis 25 taru 50kg 5 eurose kilohinnaga annavad müügitulu 6250 eurot. Isegi kui me sellest summast mitte midagi kulusse ei arvesta ning kui mee müük on mesiniku ainuke sissetulek, piisab sellest rahast koos maksudega praktiliselt miinimumpalgaks.


Ma ei saanud päris täpselt aru, et mis see minu vale järeldus on, kuid ma ei ole poole sõnagagi iitsatanud, et pere ja emakasvatus on lihtsad. Kuna seda saavad teha kvaliteetselt eriti spetsid, siis see määrabki hinna. Spetsiifilistel teadmistel peabki olema kõrgem väärtus  (vabandage väga, kuid ma pean tõesti väga ebanormaalseks aega kui põhiharidusega ehitaja sai rohkem palka kui magistrikraadiga õpetaja...aga see selleks).


Seesama kõrgem väärtus aitabki tasandada meetootmise üsna kõrgeid kulusid.


Nagu Aimar mainis, plaanivad paljud uued tulijad hakata tegelema perede müümisega kevadel. Kui need uued tulijad on saanud kuskilt stardikapitali mis on eeldanud äriplaani kirjutamist, siis ainult mee tootmisega seda stardikapitali ei anna sulle keegi samuti ei suuda turule siseneja endale tekitada stabiilset rahavoogu ja jõuda ka kasumisse alla 50 pere ( võimalik, et eksin, kuid arvutused näitavad) ehk seetõttu ongi toodud sisse perede müük ning kulude kahandamiseks ka emade kasvatus.


Huvitav tendents siin foorumis on, et kõige vihasemalt õiendavad hobimesinikud. Tegelege rahulikult oma hobiga ja olge rõõmsad ning mõelge parem sellele kuidas aidata teadmistega uusi mesinikke. Pöörake oma teadmised väärtuseks. Mina olen enda nõustamise eest nõus maksma, kuid kahjuks on olukord selline, et ei ole kellelegi maksta.


NB! Palun Tarumanil mitte saada pahaseks, minu mõtted ei ole suunatud ainult Sinu kirjale.


Ise toetan küll kahel käel tõuaretust ja võimalust osta hea renomeega müüja käest peresid ja emasid.


Lõpetuseks tahaks öelda kõikidele: rebjata, davaite žitj družno Smile


 


 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vanaisa Pärnumaalt

olen viimased aastad ettevõtjaja olnud. Minu arust kui oled hingega asja juures saad kasumit petad riiki saad veel suuremat kasumit,aga kui sul pered ära surevad ,paned midagi kövasti mööda, maksad peale.

Pronksmedal (100p.)

Taruman


Pipikal ei ole mingeid mõtteid hakata peresid müüma ja emasid kasvatama. Minu küsimus oli pigem sedalaadi, et kui  selline tore kasum nagu 130 on ühe pere mee müügist, siis ei peaks ju neid peresid niiväga palju olema ning saakski keskenduda ainult mee tootmisele ja müügile.


Pipikas vaatab esialgu, et pered ei sülemleks, natuke mett ka tooksid, et oleks mille eest  osta tarusid juurde ja et perekesed kevadel elus oleksid.


Kui see teostub, siis võib aastat kordaläinuks lugeda.


Aga Tarumanile annaks küll viimase postituse eest maksimumpunktid Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

pipikale

olen sind tasuta nöustama, peaasi et sul oleks tösine huvi mesilasle vastu staazi on 20-30 aastat. Heino Pärnumaalt

Pronksmedal (100p.)

paksu nahka soovides

//muudetud

ahhaa Pipikas pidas silmas hoopis seda, et meemüügi kasum on nii suur,  et polegi vaja nii paljude peredega mesindada. sellest ka segadus, kuna teema on rohkem perede müügist ja põimisid selle emade ja perede sinna lausesse osavasti kokku. kui rahuldab mingi väiksem arv peresid ja väiksem kasuminumber, siis miks ka mitte. mõnda ei rahulda ka 1000.  puhtalt mesiniku enda valikute küsimus, kuigi ma ei saa päris hästi aru, miks peaks äriliselt mesindades olema meil nii tagasihoidlike ambitsioonidega. kui äri, siis olgu ikka täiega äri! ja ärgem unustagem, et tegelikkuses, nagu juba öeldud, pole see kasum millegagi garanteeritud. kasumitaotlus pole meie eurovabariigis enam ammu mingi häbiasi, selle vastu on naljakas sõna võtta. kõik müügiks!PS! (mitte kellegile isiklikult)
minuarust on täiesti mõistetav algajate äriplaani tegijate puhul see, kui nad mesindust süvitsi jagamata näiteks vaatavad, mis hindadega müüakse mesilasemasid ja peresid meil ja mujal eurokolhoosides. nad hakkavad kohe oma peakesega kalkulatsioone tegema ja silme eest suurepäraseid kasuminumbreid kokku lööma. no milleks siis veel mingit odavat mett müüa ja rabeleda kui käputäie putukate paljundamise eest saab ka paraja nutsu? seda ei maksa neile pahaks panna ega selle üle ahastama hakata, selline ongi meie praegune kapitalistlik ühiskonnakorraldus ja nad ju päris täpselt ei tea ka, mismoodi see putukapaljundamine käib ning müük tegelikult tähendab. vanem generatsioon, kes kasvanud sotsialismi viljastavates tingimustes ärilist mõtlemist ei väärtusta (vähemalt sõnades) Smile

Pronksmedal (100p.)

nõus

nii on! aga iga möödapanek karastab ja õpetab. kõige tõhusam õppemeetod! Smile mesindus on minuarust selles suhtes üks väheseid asju, mida ei saa päris hästi teiste vigadest õppida, endal vaja ikka ka reha peal tammuda.

Pronksmedal (100p.)

Võtan pakkumise


hea meelega vatu. Mesilastest olen ikka tõsiselt huvitatud küll Smile