Lesehaue ja varroalest

Tere, ehk oskab keegi nõu anda: 


Raamatus "Praktiline mesindus" on kirjas, et kuni juulikuuni võib kaanetatud lesehauet välja lõigata, profülaktikaks varroalesta tekkimise vastu. 
Kas ma võin siis kõikides tarudes lesehaudme välja lõigata või peaks mõnda ikka jätma, et vajadusel saaks ema paaruda? Ja kuidas see lõikamine käib - lihtsal lõikan noaga kärje selle osa välja, kus lesehaue sees ning alla jääb nagu auk? 

Tänan ette! 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Üldjuhul need, kes lesehaudme


Üldjuhul need, kes lesehaudme lõikamist praktiseerivad, annavad perele haudmeala äärde tühja(d) raami(d) (kärjepõhjata), mille mesilased kogu ulatuses lesehaudmega täidavad.  Neid on siis lihtne kogu ulatuses välja lõigata, ja tühja raami samal otstarbel taaskasutada.  Saab ka nii, et lõikad alumise traadi ja põhjaliistu vahelt kärjeriba ära, sinna tuleb ka tõenäoliselt lesehaue.  Saab jälle korrektselt ära lõigata kui kaanetatud.  Oluline on teada, et üksi lesehaudme lõikamisega lesta kontrolli alla ei saa.  Aga abiks ikka.

Kasutaja meremesinik pilt

Abiks ikka.

Mina olen proovinud talitada analoogselt Metsamesiniku lehel toodud õpetustele. Tundub, et mõjub. Ainult omast kogemusest lisan, et kui kärje sipelgatele puhastada annad, siis hoolitse, et otsene (kevad)päike peale ei lange, sest muidu vajub see vaklade ja sipelgate raskuse all raamist välja või muudab oluliselt kuju ning hiljem tarbetut tegevust palju. Edukaid lahinguid lestadega!

Tänud :) 

Tänud :) 

Pronksmedal (100p.)

Lesehaudme lõikamine

Tere.

Kuskilt lugesin, et üle 2/3 lesehaudme ära lõikamine ei ole mesilastele hea. Aga seda võiks keegi kel rohkem kogemust sellega veel kommenteerida.

Andres.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Leseraam

Täiesti ilma kärjepõhjata raami tarru panna ei soovita. Mesilased oskavad küll kenasid kuuekandilisi kärjekanne ehitada, aga sellest, et kahe kärje tsentrite vahe võiks nii umbes 37mm kanti jääda, pole neil aimugi. Tõepoolest, miks hakata uut kärge nullist ehitama kui kõrvalolevate kärjekannude pikendamiseks kulub hulga vähem materjali ja energiat. Tühja raami korral juhtubki tavaliselt see, et kõrvalolevate kärgede kannud tehakse tublisti pikemaks, koguni sedavõrd, et sedasama tühja raami isegi tarust kätte ei saa.
Raami alumisest servast riba äralõikamise korral on neil vertikaalne suund juba ees kuidas kärge ehitada, sinna enamasti ülipikki kanne ei tehta.
Ja tegelikult pole ka vaja tervet kärjetäit lesekanne tarru tekitada, täiesti piisab kahest altpoolt kärbitud kärjest, mis vaheldumisi paarinädalase vahega tühjaks lõigatakse.

Mesilased ehitavad lesekanne ka kärgede äärtesse ja allaserva, seega ei ole karta, et lestapüüdmisraamidega kogu lesehaue tarust välja lõigatakse.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Metsamesinik, kas pole mitte

Metsamesinik, kas pole mitte nii, et selliseid pikema kannuga kärgesid ehitavad nad üles meeraamidele kui panna vaheldumisi ülesehitatud kärg ja kärjepõhi (või tühi raam).  All pesaruumis haudme jaoks ülesehitatud kärjed tulevad selles mõttes "standartsemad".  Ses sakslaste youtube'is levinud "management by rotation" õppefilmis pannakse selgelt kaks tühja raami kahele poole hauet.  Seda küll nädalase vahega, et hiljem eemaldada iga nädal vaheldumisi üks raam, kord ühelt, siis teiselt poolt.


Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

No aga Sa proovi mesilastele

No aga Sa proovi mesilastele selgitada, et see tühi koht on justnimelt haudme jaoks. Selles osas, kus haue, teevad nad tõesti ilusad kärjed, paraku haudme kohale paigutavad ka meeriba. Ja seal hakkabki asi käest ära minema. Pealegi tekitades haudmekärje kõrvale tüki tühja ruumi ei võta ema seda ala peale mesilaste koorumist uuesti kasutusse, vahe kahe kärje vahel on liiga suur.
See võib olla muidugi minu (eksi)arvamus, siiski usaldaksin pigem korduvalt erinevate allikate poolt kontrollitud meetodit kärje alumisest servast esimese traadini jupi väljalõikamist või seal allosas spetsiaalse sektsiooni kasutamist.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Oma kogemuse põhjalt jah ei


Oma kogemuse põhjalt jah ei oska vaielda.  Seda klippi pidasin silmas.  Muidu ka huvitav ja õpetlik neile, kes inglise keelt mõistavad.


http://www.youtube.com/watch?v=gKTvp1lupHY

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Lesehaudme

kogu väljalõikamist ei soovita ,olen uurinud kümneid lesekanne ja see aasta ei ole leidnud ühtegi lesta.Kidlasti peavad peres lesed olema,see on nagu inimestega tugevad pered koosnevad mehest ja naisest.Soovitan veel ja veel kevadel ergutussöödas koirohu tõmmist ehk KAC-81.Edukat mesindusaastat küigile pisisulidele ja kutselislele mesinikele.Heino Pärnumaalt

Pronksmedal (100p.)

KAC-81

Tere.

KAC-81 võib ka joogivette lisada, ise seeaasta tegin niimoodi. Ja lisasin joogivette veel ka taruvaigu piirituse tõmmist. Mesilastele igatahes paistab, et meeldib see.

Andres.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

kraabin lesekannud puruks

Ma ei tea, kui õige see on aga mina kraabin lese kannud lihtsalt puruks. Mesilased tassivad poolvalmikud tarust välja. Ühes tarus leidsin ka lesta. Tõrjet tegin sipelghappega. Ju siis polnud piisavalt tõhus. Mul on kahtlus, et mummud on varu pesa teinud lamavtaru põranda vahele. Lennuavast sisse vaadates on kahtlane auk allapoole. Tõstan järgmisel kevadel kindlasti taru ringi ja võtan põranda lahti. Ühe sarnase taruga oli nii, et põrandaalune kõik lesekärge täis, mis seal lestal viga paljuneda. Auk oli pesaruumi nurgas. Endatehtud tarudele panen peno kohe vastu põrandat. Leske leidub igas tarus, ega kõiki lesekanne mummude alt üles ei leia.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kuulake Heinot Pärnumaalt!

Lisaks: ühe lese kasvatamiseks kulub 4 töömesilase energia.......kas on ikka vaja pidevalt : I lasta mesilasperel spetsiaalselt leske kasvatada, et seda siis välja lõigata?....kui teil varroa -lestaga probleeme ei ole?
                     II selleks mesilasperet avada, et lesekärge vahetada?..?
Ja lesed on tõesti tasakaalustav pool tarus......kust see töömesilaste elulust tuleb, kui keegi neid ei kiida?
Kuulake Antu Rohtla leskede loengut!
Nii, et käed eemale leskedest.....kui te just haudmepiima ei kogu ja lesevaklu ei küpseta!