Mee väljavõtmine tarust

Pronksmedal (100p.)


Sai nüüd värskelt ostetud üks mesitaru (Eesti raamil) ja eile toodi ka tarusse sülem. Sülem oli 3 raamil, lisasime veel 5 raami (et raamid lennuavani ulatuks). Piirdeks alt kinnine piirdelaud. Tuttav ütles, et sellest kogusest raamidest peaks juuli 2. pooleni jätkuma.

Küsimused:

- Kui nüüd mee võtmise aeg kätte jõuab, kui mitu meekärge peaks välja võtma, kui mitu sisse jätma?

- Kuidas teha niimoodi, et haue oleks ühtedel raamidel ja mesi teistel? Või on mesilased ise nii teadlikud, et ei sega ühtekokku mee ja hauderaame? Mida teha taoliste sega mee-ja haudega? Kas lõigata meisi välja?

 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina olen

mett välja vurritanud ainult kas täielikult kaanetatud või siis kui alt on kuigipalju  kaanetamata ,aga mesi välja ei tilgu, et haue oleks ühtedel ja mesi teistel kasutatakse emalahutusvõret meekärgede ja haudmekärgede vahel, ise kasutanud pole ja sellega kaanetatud kärgede saamine hilineb

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mesi

Päris nii lihtne se pole et panen raamid sisse ja iljem vötan mee välja.

Mee vötmine söltub nüüd sellest mis ilmad teevad.
kui nüüd sajab siis vaata et nad nälga ei jääks.
ja kui ästi läheb siis  augusti löpus midagi saad, kuid haka varakult talve sööda peale mötlema.   Mida sootsamini suhkru käte saad seda parem.  Kindlasti  ravi ka varatoosi vastu., seda kül pea korje löpus.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

RE: Mee võtmine... mesilaste pidamise algtõed

Kahjuks Sinu küsimustele head vastust kirjutada ei saa. Põhjus ei ole mitte oskamatuses, vaid selles, et andmaks enam-vähemgi aktsepteeritava vastuse peaksin vähemalt kolmandiku jagu mahukamat mõõtu mesindusõpikut siia kirja panema. Paraku selleks ei ole siinne foorum mõeldud.
Ma võin küll eksida, aga tundub, et Sulle kuluks ära tutvumine mesinduslike algtõdedega. Hangi omale (laenuta raamatukogust) esialgu vähemalt üks asjalik raamat
"Mesinduse käsiraamat"  P.Alles, H.Talts, A.Uustalu, E.Sõstramäe, G.Alles, V.Kulbin
"Tegelik mesindus" 
Herman Talts
"Mesinduse õpik" 
V.Kulbin, V.Vahenõmm, N.Raudsepp
Kuigi tegu on juba vanade raamatutega saab neid lugedes hea ettekujutuse mesilaspere toimimise põhialustest. See mida raamatutest ei leia on erinevad nüansid ja nende kohta võid julgesti ka edaspidi küsimusi esitada.

Ja veel, Sinu mainitud "alt kinnise piirdelaua" õigem nimetus oleks vahelaud ja see ei tohiks ulatuda põhjani vaid peaks jääma sellest 8-10mm kõrgemale. Vahelaua alt läbipääs lisab mesilastele nö. manööverdamisruumi ja pesaruumi laiendamisega hilinedes või laiendamisvajadust ekslikult hinnates ei ole kohe vaja hakata sülemit puu otsast püüdma.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina samuti kui alustasin sain,

algteadmised Taltsi õpikust Tegelik mesindus ,kuna käisin tööl ja mesilased olid 60 km kaugusel ,sain nende juurde mõned korrad suve jooksul,seega üks sülem lendas ära ja sain 20-30 kilo mett,üks aasta sain 50 kuigi oli ainult kaks korpust,kõikjal ainult mesi,nüüd aega rohkem käin õppepäevadel ,vaatan arvutist videosid , kommentaare ja ikka tuleb ette et pean oma tuttavatelt mesinikelt nõu küsima
kuigi mesilastega olen tegelenud vähemalt 30 aastat

Pronksmedal (100p.)

No olen...

väikselt skeptik. 3 raamise sülemi käest on üsna raske mett loota.
Siin hakkab mängima isegi sülemi paigutus tarus ja kuidas said lisaraamid pandud jne. Muudest asjadest ei räägi.
Tuntud vanade mesinike aksioom kõlab ju nii, et ära mõtle meest ega rahast vaid kuidas mesilastel kõige parem oleks.
Siis tuleb muu iseenesest. Kui teisiti mõtled pole ei mett ega raha mida hanguga heinte asemel laka peale visata.

Pronksmedal (100p.)

Tänan vastuse eest,

kuid küsiks veel vahelaudade kohta. Mul too taru meisterdaja tegi mitu  vahelauda, ühe puhul mainis tõesti, et jättis alla väikese vahe. Teise laua tegi kuni taru põhjani. Saan aru, et too põhjani vahelaud on mõeldud juhuks, kui plaan ühte tarusse 2 pere paigutada. Et sel juhul jääks põhjani vahelaud kuidagi lennuava keskele?


- Küsimus oleks ka sülemi ja taru omaksvõtu kohta. S.t kui mulle eelmisel reedel sülem toodi, siis too koolivend (sülemi tooja) mainis, et ei jõudnud asja keldris maha jahutada ja olevat mingi oht, et pere ei võta taru omaks. Nüüd olen paaril viimasel päeval vaadelnud, et sõltumata vihmastest ilmadest mesilased ikka lendlavad lennuava ümber. Kas see tähendab, et sülem võttis taru juba omaks?

- Hetkel viimane küsimus oleks ka lisasööda kohta. Kui sülem toodi, siis meekärgi sisse ei pandud (ainult kunstkärjed). Ega ei ole ohtu, et nüüd vihmast ilmadega mesilased nälga jäävad? Nagu ennem ka mainisin, kui vihm vahepeal lakkab, siis mesilased taru ümber lendlevad.... taru sisse ei ole raamide vahele vaadanud, keegi kommenteeris, et seda ei tasu teha, kuna paariks tunniks siis mesilaste korjetuju kaob. Kavas taru kallale minna mitte varem, kui juuli keskel. Või peaks  juba hetkel mingit viisi lisasööta panema?

Pronksmedal (100p.)

Vastus lisasööda ja perede läbivaatamise kohta

Tere.

Kui tarus ei ole ühtegi meekärge siis võiks anda küll mingi pool liitrit 1:1 sööta neile esialgu.
Pere läbivaatuse kohta olen tähele pannud, et korra nädalas tuleks vähemalt 2-3 äärmist raami vaheliistu üles tõsta ja vaadata mis seal toimub. Hiljemalt siis kui eelviimane raamivahe on mesilaste poolt asustatud siis tuleb kohe ruumi juurde anda neile, muidu lähevad sülemlema. Ja iga kahe nädala tagant tuleks kindlasti ka pesa keskele vaadata, et mis seal toimub, algajatel soovitaks isegi iga nädal korra pesa läbi vaadata, siis tekib ka arusaam mida ja mismoodi mesilased teevad.
Ise vaatan suvel peresid läbi tavaliselt kuskil 5-6 paiku õhtul, et võimalikult vähe nende korjet häirida.

Andres.

Pronksmedal (100p.)

Mul on kavas osta

selline söödanõu: http://paradiisimesila.ee/?83,raamsoodan%C3%B5u-eesti-tarule Kas soovitate? 


Kas saan õigesti aru, et 1:1 vahekord tähendab siis 1 osa suhkrut ja 1 osa vett? Kas sobib tavaline valge suhkur (rafineeritud) või peaks olema pruun suhkur või hoopis glükoos? Vaatan, et paradiisimesila müüb ka igasugu muud sööta: http://paradiisimesila.ee/?mesilaste-soodad,62 Kas äkki oleks mingit muud värki lihtsam sisse sööta? Suhkrusöödaga on vist see probleem, et siis hiljem mesi on nö suhkrumesi ja naturaalsusest asi kaugel? Palun abi! 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mul ka üks küsimus

kas oled juba mõne metsamesiniku poolt soovitatud raamatu soetanud ja kui oled, siis mitmendale leheküljele lugemisega oled jõudnud?

Pronksmedal (100p.)

Jah, Mesinduse õpik (1989) on nüüd olemas,

kuid olen alles mesilaste anatoomia juures Sad Seega, palun abi viimase küsimuse osas.

Pronksmedal (100p.)

Vastus

Tere.

1:1 tähendab jah seda, et 1 osa suhkrut ja 1osa vett. Mina olen andnud tavalist suhkrut või kärgede sulatamisest tekkinud mett, muude kohta ei oska kommenteerida. Kui sa annad selle pool liitrit siis selle nad ma arvan tarbivad suht tilgatumalt ära ja kui ka ei tarbi siis mis järgi jääb on küllaltki väike protsent üleüldisest meehulgast, ei tohiks mingit maitset tekitada.

Andres.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mee võtmine

selleks peab ikka vähemalt tarus olema 20 raami , täielikult kaanetatud saad vurridada,poolikud jäävad talvesöödaks ja söödad suhkrulahu juurde ja siis talveks oleks vähemalt 20 kg ,mesilased teevad haudme pesa keskele, lamavas panevad mee äärmistele kärgedele ja ülesse kui on magasin,kasutatakse emalahutus võret et haudmepesa eraldi
ja mesi eraldi

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mõni vastus

minu arvates see söödanõu on hea kui on juba mõningane mesindamise kogemus. miks? pikk jutt. mina kasutasin korpustarudele üleminekuni pealtsöödanõusid. 10kg suhkrut ja söödanõud läheb vaja alles augusti viimastel päevadel. selleks ajaks on mesi võetud kui seda on. ja selleks ajaks hakkab haudme hulk vähenema. pigem on jutt selles, et osa mett jääb talveks neile ,mitte osa suhkrut sulle. suvel antakse suhkrut vaid siis kui pere ise nälga jääb  või ka mitte just kõige parema mainega mesindajad.esimes(t)el aasta(t)el ära selle mee koguse peale niiväga rõhu. uuri nende elu ja püüa mesilastega sõbraks saada ,siis ehk hakkavad kunagi ka sügiseks sulle midagi jätma.
on üks oluline asi ,mida vist raamatutes pole. kohe esimesest mesilasest alates tuleb eoroabi taotlema hakata, sest mesindamine on üks häda ja viletsus ja põhjatu rahaneelamise laugas. aga sellest teab sulle täpsemalt heietada Mart Smile

Pronksmedal (100p.)

Kas peaks tarusse sisse piiluma? Ja mida taru kallal teha?

Kes eelnevat jutuga ei ole kursis, siis 22. juunil toodi mulle 1 sülem. Tarusse sai pandud 7 raami. Pärast seda ei ole ma tarusse sisse piilunud, v.a. kord tõstsin taru kaane üles ja panin raamide peale katte, et päike liiga ei teeks (koolivend, kes sülemi tõi soovitas seda).

Olen täielik võhik vaid veidi lugenud mingit mesinduse raamatut.
- Küsimus, kas mul on mõtet üldse enne juuli lõppu mesilasi segada? Juuni lõpus olid vihmased ilmad ja ega nad vist suurt ei korjanud. Lisaks, raamat ütles, et 21 päeva on aeg, mis kulub uue mesilase arenguks. Juuli lõpupoole on siis juba uusi mesilasi oodata. Või peaksin igaks juhuks veel mõned kunstkärjed veel sisse panema...s.t. liigutaksin vahelauda ja paneks 2...3? kärge juurde. 
- Miks ma olen viivitanud nö iseenese tarkusega taru kallale minekuga on veel see, et 17.07 on miski mesinduse õppepäev ja plaan oli ennem veidi praktikat saada. 
Palun abi!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Mitte ainult piiluma, vaid tegutsema

Sülem on aktiivne tegutseja. Seda peaks kindlasti ära kasutama. Kõik sõltub sellest, kui suur (raske) sülem oli. Kui tarus kitsaks läheb, hakkavad uuesti sülemlema! On raamivahed kõik mesilasi täis, võid julgelt paar põhja juurde panna.  Paari päeva pärast vaatad, kui üles ehitatud, paned veel. Mesilaste tööle rakendamine pole segamine. Tasub üks mesilaseõpik kindlasti läbi lugeda, saad paljudele küsimustele vastused. Abiks ka siinsed foorumid, edu ja julgust mesindamisel!

Pronksmedal (100p.)

Nii, tegutsesin veidi

Liigutasin vahelauda vaatasin 2 äärmist raami, kärjed olid üles ehitatud, kuid viimane kärg ise ei sisaldanud ei hauet ega mett, peal oli paar mesilast. Eelviimane oli paksult mesilasi täis. Rohkem ei avanud, lisasin 3 kunstkärge.

Küll märkasin 3-4 väikest sipelgat ülal liistude peal. Kas oht, et taru sipelgaid täis? Kas peaks taru jalad mingi möksiga kokku tegema? Kas on peale tavoti veel mingi variant?

Ja veel küsimus, mis otstarve on ajalehel raamide ja liistude peal?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mul on raamid

ilma vaheliistudeta st. hoffmani õlaga ja läbi kile raamide peal  on näha kas on kitsas st. kui kõik raamid on paksult mumme täis siis vaja kohe lisaraame anda ja kui äärmised tühjad või hõredalt asustatud
siis on aega,talvesööt tehakse 1 osa vett ja 1,5-2 osa tavalist suhkurt,talvesööt tarvitatakse kevadel kõik ära,lisades uusi korpusi sinna tuuakse uus nektar,mesi

Pronksmedal (100p.)

Küsimused:1. Mis aja jooksul

Küsimused:
1. Mis aja jooksul tuleb mesi ära vurritada alates sellest kui kärjed on tarust välja võetud??

2. Kas mee võib mõneks ajaks meeselitusnõusse panna? Kui kauaks võib? Kas selitusnõu kaas peab õhutihedalt peal olema?

3. Kas need plastikust väiksed ämbrikesed kõlbavad mee säilitamiseks, on nende kaas nii tihe, et mesi käärima ei läheks?

4. Kas mett võib säilitada (kui on purkidesse õhukindlalt pandud juba) toatemperatuuril? Pole sellist head külma ruumi/keldrit.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Vastused:1

 Kõige parem on vurritada "tarusoojalt".  Jahtunud kärgedes läheb mesi tihkeks ja ei voola kergesti välja. Kärgi saab soojendada, kuid see on aeganõudev ettevõtmine.

Ülejäänud küsimustele vastuseks: mee ajab käärima suur veesisaldus nn "toores mesi". Lahtine mesi imab samuti niiskes ruumis õhust niiskust.  Teisest küljest on  jälle hästi kuiva õhuga ruumis avarast nõust võimalik mingil määral vett välja aurutada, näiteks suures kausis (endal kogemus puudub). Toatemperatuuril võib mett vabalt säilitada. Mida soojem on ruum, seda kauem püsib mesi vedelana.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastused

summ30 kirjutas:
Küsimused:
1. Mis aja jooksul tuleb mesi ära vurritada alates sellest kui kärjed on tarust välja võetud??

2. Kas mee võib mõneks ajaks meeselitusnõusse panna? Kui kauaks võib? Kas selitusnõu kaas peab õhutihedalt peal olema?

3. Kas need plastikust väiksed ämbrikesed kõlbavad mee säilitamiseks, on nende kaas nii tihe, et mesi käärima ei läheks?

4. Kas mett võib säilitada (kui on purkidesse õhukindlalt pandud juba) toatemperatuuril? Pole sellist head külma ruumi/keldrit.
1mese küsimuse vastus on järgmine. mida kiiremini seda parem, kuna peres on 36 kraadi celsust , siis cmesi vedel. kui nüüd vuri panna ,tuleb se köige paremini raamist vällja. osad väike mesinikud isegi lähvad vuriga mesilasse ja vurivad mee  autos, ja siis raamid uuesti taru tagasi.

kui aga se pole vöimalik, siis tehakse seda kodus, ja köigeparem on raamid soojas vuritada.  näiteks saunas ( saun on soe)   saab ka tavalises toa temperatuuris, kuid siis pead vurides rohkem vaeva nägema.    Ainult kanarpiku mesi on seline et ilma sooja ruumita sealt midagi välja ei taha tulla.  Mönedel aastatel ei piisa isegi soojast toast, siis tuleb presida  vöi süüa kärjega koos.

2 küsimuse vastus     met vöib mee säiitus nöus oida, kui mesi on valmis  (ei ole liig niiskust sees)
Vastasel olukoral läheb ta ikagi käärima, olenematta kas oli kaanetatud vöi ei.
kui aga tahad säilima panna siis  pana nii kinni et masakad sisse ei saa, ja ka niiskust öhust endasse ei tömbaks.

Mina masutan seliseid ämbreid milega tööstustesse ostetakse  moosi ja keediseid, vöi leiva tööstustes  ostetakse leiva suhkru siirupit. aga vöib ka osta toidu plastmasist tehtud ämbreid. neid müüase kaubanduses.

3 vastus      kui mesi on valmis siis käärima ei lähe. nii et sobib küll.

4 vastus on järgmine.
met vöib hoida soojas ,ja ka külmas.
 kuid mitte päikese valguse kääs.
päike vötab teatud head ravi omadused meest ära. kui täpsemalt huvitab siis mesindus alastes raamatutes seda kirjutatakse.

met vöib hoida isegi -30  kraadi kääs midagi ei juhtu,
kuid mee sulatuse juures ei tohi üle 36 kraadi minna,  siis hakavad mee proovi näitajad kiiruga halvemuse poole minema.

Mina kasutan ka meest niiskuse eraldamist, kui ei ole köik ideaalselt mesi valmis. selleks teen endale tuppa taru (soojustatud  korpustest. sinna sisse panen 2   75w elektri pirni pölema, pirnide peale   (muiduki spets raamistik pleki alla)  pleki ja pleki peale    mee ämbri ilma kaaneta.  oleneb niiskusest tuleb vahest isegi nädal aega nii aurutada.  taru katus on natuke irvakil, et niiskus vällja saaks.

seda kasutan kui tundub et mesi ei ole päris valmis.

Pronksmedal (100p.)

Kui mesi on kaanetatud siis

Kui mesi on kaanetatud siis mingit võimalust ei tohiks olla, et see pole valmis??

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ainult oma

kogemustest ütlen,et alguses ma ka püüdsin vurritada kohe, ühel hetkel ei jõudnud kohe vaid mõned päevad hiljem - kui kärjed on suvel  normaalsel toatemperatuuril, siis mina ei märganud küll mingit vahet - samamoodi tuli mesi välja !  
Minul isa ütles alguses,et kohe kohe vaja vurritada  - jama , mida soojemas saad hoida,seda parem. Mesinik kellel rohkem peresid, kas ta jõuab kohe ? - ei jõua ju ! Kas kõik nemad hoiavad +30 ja üle selle ruumis - vaevalt .
Kui mesi on kaanetatud,siis ära muretse Smile
Kui mesi purgis,anumas,nõus,kus iganes ,siis vaata,et kaas korralikult suletud - muidu käärib !
 Edu igaljuhul !
Mis kõige olulisem -see minu kogemuse ja mõttemaailm Smile

Pronksmedal (100p.)

Kavas on

lähima ilusa ilmaga päeval taru sisaldist uurida. Kes algust luges, siis 22. juunil sain sülemi, kes minu arvestust mööda nüüd eilsest-üleeilsest saati on tootnud uusi mesilasi. Kusagilt lugesin, et ca 1500 uut mesilast päevas. Olen kogu selle aja jooksul taru juures teinud vaid seda, et lisasin 3 kunstkärge.

Küsimus, mida ma peaksin nüüd taru kallal uurima? Ma ise sooviks niipea, kui võimalik lisapere soetada. Selleks peaksin vast vaatama, et kas on juba emakuppe tekitatud? Kuidas arvate, kui ostan uue tühja taru ja panen tolle olemasoleva tarulähedusse (panen muidugi sisse 4-5 kunstkärge), kas siis uus sülem läheb kohe uude tarusse? Või pean sülemi kinni püüdma ja siis sülemikastiga mesilased uude tarusse panema?

Ja veel, lugesin mingist raamatust (Mesindus, 1952) ja seal "mesinik-ordenikandja" V.F. Šalagin kirjutab, et korjetuju tekitamiseks peaks olema tarus vähemalt 4-5 kg mett. Samas raamatus keegi väitis, et Eesti taru kaanetatud raam on ca 2,8-3 kg mett. Kas see tähendab, et ma võin jätta tarusse alles ainult 2 raami mett ja kõik? Ja äravõetavate meeraamide asemeile panen uued kunstkärjed? (ega tegelikult ei teagi, kui palju seal tarus üldse mett hetkel).

Palun abi!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

SÜLEM

tiit156 kirjutas:

lähima ilusa ilmaga päeval taru sisaldist uurida. Kes algust luges, siis 22. juunil sain sülemi, kes minu arvestust mööda nüüd eilsest-üleeilsest saati on tootnud uusi mesilasi. Kusagilt lugesin, et ca 1500 uut mesilast päevas. Olen kogu selle aja jooksul taru juures teinud vaid seda, et lisasin 3 kunstkärge.

Küsimus, mida ma peaksin nüüd taru kallal uurima? Ma ise sooviks niipea, kui võimalik lisapere soetada. Selleks peaksin vast vaatama, et kas on juba emakuppe tekitatud? Kuidas arvate, kui ostan uue tühja taru ja panen tolle olemasoleva tarulähedusse (panen muidugi sisse 4-5 kunstkärge), kas siis uus sülem läheb kohe uude tarusse? Või pean sülemi kinni püüdma ja siis sülemikastiga mesilased uude tarusse panema?

Ja veel, lugesin mingist raamatust (Mesindus, 1952) ja seal "mesinik-ordenikandja" V.F. Šalagin kirjutab, et korjetuju tekitamiseks peaks olema tarus vähemalt 4-5 kg mett. Samas raamatus keegi väitis, et Eesti taru kaanetatud raam on ca 2,8-3 kg mett. Kas see tähendab, et ma võin jätta tarusse alles ainult 2 raami mett ja kõik? Ja äravõetavate meeraamide asemeile panen uued kunstkärjed? (ega tegelikult ei teagi, kui palju seal tarus üldse mett hetkel).

Palun abi!

Kuna ma saan aru et sa pole eriti taruse vaadanud, ja ainult oletad raamatu pöhjal. siis vöiksid alustada sellest ,et  vaatad mis tarus ültse toimub.
1. asi oleks kas ema muneb.
2. kui palju on haudme raame.
3. kui palju on munetud raame ja kui palju on kaanetatud hauet.
4. kui palju sull mett on tarus.

kui sa oled nendele küsimustele vastused saanud. siis haka edasi mötlema.

minu kogemuste pöhjal pole  sull mötet sellest perest teist peret teha.
kuna sinu pereke on lenu mesilased kes vanast tarust sinu juurde lendasid ( vöi toodi)    nemad on vanas tarus juba tööd teinud enne kui nad sinu juurde tulid, ja se tähendab et , nende elu aeg hakab varsti läbi saama. kui sa nüüd haudme ära vötad siis ei sa sinu pereke talveks piisavalt tugevaks, ja hukub selletöttu talvel.

Kuna sülemite aeg hakab juba läbi saama siis  see oht sind ei tohiks küll enam valitseda.  ainuke mida nad teha vöivad on ema vahetus.   kuna see ema mis sülemiga koos tuli oli vana ema. siis vahetavad nad sellisel ajal selle vahete vahel vällja.


Lisa pere vöiks siis teha kui sul oleks kevadest saadik pere olnud sull, ja sealt ei ole ühtegi sülemit ära läinud.
siis on peres palju mesilasi ja ema on inensiivselt munenud ja järglasi tulnud , siis vöib sealt pere teha.

praegusel ajal tehtud mesilased on esimesed mesilased kes hakavad talvitumis mesilasteks saavad, mida aeg edasi seda rohkem mesilasi tarus enam eriti lille ei liiguta. nemad hakavad kevadel peret kasvatama.


Üks asi veel   varsti on see aeg kääs kui ema hakab kord koralt vähem munema., kuni talvel ei mune ültse enam.

SELLE JUTU  MÖTE ON SELLES  ET SINU PEREKE KA KEVADET NÄÄKS.
kui tahad lisa peret, siis te tiil möne mesinikuga . kellel on pöhi pered, millest vöik pere teha, vöi möni sülem millest ta oleks nöus loobuma.
EDU SULLE

Pronksmedal (100p.)

Küsimus perede koondamise ja söötmise kohta.

Kas võib teha niimoodi, et eemaldan nüüd juulis kõik meekärjed ja lisan selle asemel samas koguses tühje kärjeraame? Siis augusti keskel samaaegselt koondamisega söödan 1 tarusse jäetava kärje kohta 2,5 kg suhkrulahust? (2 osa vett/3 osa suhkrut). 5 liitrise nõuga, 3x. 6 talveks tarusse jäetavatele kärgedele kokku tuleks siis 15l lahust.

Palun abi!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

komentaar

met vöid välja vöta küll ,kuid ma veidike veeel ottaksin löpliku koondamisega, kuna vöib   veel kanarpiku met tulla, mida talveks jätta ei tohiks. kuna kanarpik on nii sitke mesi siis mesilased seda talvel süüa ei saa ja vöjvad see töttu nälga surra.  ma pakun et löpliku koondamise vöiksid teha augusti keskel . siis jääb sul  peaaegu kuu sisesöötmiseks ja raviks.
sellest peaks piisama.  (reeglina 15 septembriks peab söödetud olema. siis akavad olenevalt aastast öökülma oht
ja peale öö külma mesilased sööta ei taha tava meetoditega vastu vötta.)
lamavas tarus on öige koondamine siis kui jätad ainult need kärjed mis on  haudme kärjed.  äärmisel juhul 1 raam veel. kuid mitte rohkem. ja siis söödad mesilastele nii palju kui nad vastu vötavad.
söötmise ajal teed ka ravi.
kui ravi hiljaks jätad ei pruugi se külmemate ilmadega enam nii efektiivne olema

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kanarbik talvsöödas

Saavad küll süüa, sitkus ei ole mingiks probleemiks. Kanarbikumee jätmine talvesöödaks ei ole hea seetõttu, et see sisaldab palju mineraalaineid, mida mesilased talvel ära ei seedi, seeläbi täitub pärasool kiiremini ning võib põhjustada liiga varast väljakippumist ja/või kõhulahtisust ning tarusse roojamist.

Pronksmedal (100p.)

Olen ise ka algaja aga....

ma selle meega küll niipalju ei punniks. Ise võtsin mett välja varem ainult seetõttu, et torn normaalses kõrguses püsiks. Kui poleks võtnud, siis oleks 7-8 korpust olnud kõrgajal.