Vaha sulatamine


Palun andke nõu vaha sulatamise asjus. Mul on kogunenud palju sulatamist vajavaid kärgi, aga algajana ei ole mul veel võimalust uut vahasulatajat osta. Millega ja kuidas tavalised algajad kärgi sulatavad ?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

vaha

vahast ja vahasulatamisest on siin foorumis väga palju juttu olnud. Parim soovitus- kasuta otsingut. Muidu, ise olen ka suht algaja mesindusehuviline ja kasutan enamasti päikese-vahasulatajat, kuhu mahub 4 raami sisse.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

vaha sulatan pliidil

Kasutan sulatamiseks hõredast riidest kartulikotti. Alustan sellest et pudistan kärjed suuremasse nõusse vihmavette (vihmavesi on pehme ja ei muuda vaha halliks). Nädalakese vahapudi liguneb, aegajalt segan ka,et kõik korralikult läbi liguneks. Seejärel panen vanas karjaköögis vihmaveepoti tulele ja ajan vee kuumaks. Vahapudi ammutan hõredast riidest kartulikotti, kuhu panen ka paar rusikasuurust kivi raskuseks, lisaks toestan ka puitlatiga lakke, et kott pinnale ei tõuseks. Sulatamisel pinnale kerkinud vaha riisun kulbiga ja panen tagumises pajas olevasse ämbrisse. Albumis on selle kohta ka pildid Riidekotti keeran aeg-ajalt, kuni vaha enam eriti ei eraldu. Ämbri mässin pärast vana vatijope sisse, et oleks aeglane jahtumine ja vahaketas ei praguneks. Riidekoti jätan potti hommikuni, sest  vee peale koguneb õhuke vahaketas. Selline primitiivne lahendus ja minu vajadusi rahuldab.

 Olen proovinud vahasulatust saunas, kus riputasin raamid  ja alla panin riide ja vanni, kuid minu hinnangul jäi prahi sisse (haudmekestad) palju vaha. Kuuma vee ja segamise korral tõuseb maksimaalne hulk vaha pinnale ja saab ilusti kätte.
 Kõik sõltub eesmärgist, kas saada maksimaalselt vaha või võimalikult lihtsalt saada kärjed raamidest kätte.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mul on vets lisada.

mul on vets lisada.

reinuvaderil on hea lahendus, kuid , vahaga tuleb ettevaatlik olema.  kui vaha satub pliidi rauale on tuli laeni.
  Mina tegin pesukausis.  (ÜTLEN KOHE ET SE OLI VALE SAMM)
 panin pesukausi  natuke vett ja siis  vaha sodi, ajasin keema, ja siis kurnasin  läbi riide, topsikusse ,kus pöhjas oli  ka natuke vett.    KUID SIIS JUHTUS SEE ET VAHA HAKKAS KEEMA, JA KEEMISE KÄIGUS HAKAS PAISUMA. MUIDUKI  VOOLAS SE PLIIDI RAUALE.
TULD KÖIK KOHAD TÄIUS.        kUNA MUL OLI KOGEMUSI
SEARASVA  PÖLEMISEL SIIS TEATSIN ET VET KASUTADA EI TOHI. SEE TEEB ASJA ULLEMAKS.
nii siis leitsin suvalise palitu, ja sellega sain leegid kustutatud.

ÖNEKS JÄHI MAJA PÜSTI JA MUL VEDAS.    KUID HIRM OLI ET EI SUUDA ÜKSI TOIME TULLA.

sELLE PÄRAST HOIATAN KI TEISI. OIA PULBER KUSTUTI SELLE TÖÖ JUURES LÄHEDAL EI TEA MILLAL VAJA LÄHEB.

MINU VIGA OLI SEE ET ANUMAL OLID VÄGA VÄIKESED SERVAD JA VÄHE PAISUMIS MAAD.

KUI TEED SIIS JÄTA KA PAISUMIS MAA ANUMASSE.
AJALOOST SULLE 1 ARTIKEL KUIDAS SEDASI SULATADA NAGU REBASEONU TEEB
MA OLEN SAAREMA MEETOOTJATE LEHELE TEKITANUD SELLISE RAAMATU KUS ON VENEAEKSED  AJAKIRJADEST  MESINDUSE KOHTA ARTIKLID, JA SEAL ON ÜKS ARTIKEL MIS SIIA SOBIB
http://www.mesindus.eu/ebooks/artiklid/index.html
LEHEKÜLJEL 28-29
EHK LEIAD MIDA OTSID

Viidatud ajakirjad

Seda e-raamatut on küll üsna vilets lugeda. Kas selle kvaliteet peabki olema nii kehv?

Pronksmedal (100p.)

Skaneeritud

dokumentide loetavus ongi kesine. Alati saab minna raamatukokku ja seal vanu ajakirju lugeda Smile

Pronksmedal (100p.)

Vahaga

olge tõesti väga hoolikad. Mul mesindusmaja 3 korda 12 aasta jooksul põlenud. Ei tohi isegi asjale minna või maja ukse ees autot putitada.
AGA NEED TAGANTJÄRELE TARKUSED
LOLL ÕPIB OMA VIGADEST- TARK TEISTE OMADEST

Tihti teen oma nutitelefoniga

Tihti teen oma nutitelefoniga raamatu lehekülgedest või dokumentidest pilte, mis saavad vägagi loetavad. Ilmselt läheb vastavesse flashi faili konvertimisega palju kaduma.

Pronksmedal (100p.)

konvertides

läheb muidugi kaduma, eriti veel kui resolutsiooni on kõvasti vähendatud. ilmselt on konvertijal enda arvuti väike ekraan, siis ei saa ta ise aru et asi loetav pole. need failid lihtsalt ei skaleeru sedasi, et asi loetavaks jääks.
skaneeritud ajakirju on mõttekam konvertida otse pdf failiks või üldse mitte konvertida. siis saab iga lugeja ise oma arvutis endale sobivalt suurendada või vähendada ilma, et asi loetamatuks muutub.
mitmest eri ajakirjanumbrist läbi mitmete aastakäikude on asjad kokku laotud aga lugejal puudub kahjuks info, millistest. otsida seda hiljem raamatukogustki on paras ettevõtmine s.t. praktiliselt kogu töö tuleb uuesti ette võtta. ehk siis tehtud nagu miskit oleks ja vaeva nähtud aga tulemust  pole. Sad

eestikeelse mesindust käsitleva trükimeedia digitaliseerimine oleks iseenesest vägagi teretulnud mõte. kuna eestis on kogu see info laiali pudistatud kunagistesse "sotsialistlik põllumajandus", "maakodu", "põllumajandus", "aed ja kodu" vmt. üksikutesse numbritesse, siis on sealt muu pahna seest neid üles kaevata üsna vaevanõudev ettevõtmine. eks info ole paljuski muidugi vananenud ka aga nii mõnegi asjaliku tarkuse sealt siiski leiab. venelased näiteks on skaneerinud enamiku oma "pchelovodstvo" ajakirjast aastakäikudest 1929-2013 täiesti loetaval kujul djvu formaati. väike näide: http://www.upload.ee/files/3277265/2013_03.djvu.html


Pronksmedal (100p.)

Vahasulatajat on võimalik ka

Vahasulatajat on võimalik ka laenutada, minult näiteks.
Mitu kohta on, kus saab ka teenusena lasta sulatada.

Pronksmedal (100p.)

Paar ...

päeva tagasi viimast portu ümbes sulatades avastasin et infrapuna temperatuurimõõtur on väga hea kasutada sulatamise juures kui peal on juba sulavaha aga allpool veel sulamata käkk. Enne kui kõik pole sulanud ei lähe temperatuur üle 66-68 kraadi.Lõpetasin kui pinnatemperatuur oli 86-88 kraadi ja all olev vesi näitas esimesi keemismärke.Ma nagu ei näe põhjust vaha koos veega 100 kraadini ajada.
Steriliseerimise teeb Taim Ain oma tehases.
Minul oli kasutada GM550.
Avastan talle järjest uusi kasutusvõimalusi ja vaha mõõtmine oli üks värske leid.
Hinad sellistel mõõtjatel algavad Oomipoes kusagil 30€ juures , mis mesindusmaja remondi hinnaga peale tulekahjut on köömes. Nii, et soovitan proovida

Vaha sulatamine


Mul on tehtud vanast külmikust vahasulataja. Kasutan juba mitu aastat. Ohutu. Kui huvitab võin täpsustada. arno.kolk@empower.ee

Pronksmedal (100p.)

Iga teave..

.. on kasuks. Nii et, lase aga tulla!