Hobimesinike emadekasvatusest ja erinevate kuppude kvaliteedist.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Olen sattunud paari ameeriklase seisukohtadele, et kupu tekkepõhjustest (sülem, vahetus, ase, kunstlik jne.) ei sõltu ema kvaliteet. On ka segaseid viiteid sellekohastele uuringutele ja võrdluskatsetele, mida veel leidnud pole. Otsin. Mida arvate, kogemustega praktikud?
 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Olen sama meelt et ema

Olen sama meelt et ema kvaliteet ei sõltu sellest kas kupp on  aseema-, sülemi-, kunstlik-, jms. Ema kvaliteet sõltub muudest asjadest, põhiline kindlasti pere tugevus kasvatatavate kuppude kohta - ehk siis mida tugevam on pere seda rohkem täisväärtuslikke kuppe nad jaksavad toita ja hiljem soojas hoida. Muidugi sõltub ema headus algmaterjalist ja leskedest aga see vist ei olnud antud teemapüstitaja küsimus.

Pronksmedal (100p.)

emakuppude kvaliteet*

Sülemi- ja emavahetuskuppudest kasvavad üldiselt hea füüsilise kvaliteediga emad, aga sülemikupuga võib kaasneda suurem sülemlemistung ja emavahetus võib olla tingitud vana ema mingist geneetilisest puudest.

Aseemakuppudest kasvavad enamuses viletsama füüsilise kvaliteediga mesilasemad, sest mesilased teevad kuppe erineva vanusega töölisvakladele ja raskusi võib tekkida neil ka tööliskannude ümberehitamisega normaalseteks emakuppudeks. Aga kui see protsess on mesiniku kontrolli all (Milleri meetod), siis on emade kvaliteet hea.

Kunstlikes emakuppudes kasvatatud emade kvaliteet sõltub mesiniku teadmistest ja oskustest.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Nende seisukohtade mõte oligi

Nende seisukohtade mõte oligi põhiliselt see, et aseema kuppudest tulevad täpselt sama tugeva füüsisega emad kui muidu.  Vastupidiselt siis seni levinud arusaamale.  Ainukeseks takistuseks olla väga vanad ja tumedad kärjed, mille kannu mesilased ei saa piisavalt kiiresti sobivalt suurendada ja ümber ehitada.  Aga otsin ikkagi neid võrdluskatseid edasi.