Sügisene ümbertõstmine

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Kuidas saaks kõige "valutumalt" mesilased koos raamidega tarru teise pere kõrvale talvituma? Ehk on kellelgi mõni hea nipp. Praegu on nad õhukesest vineerist kastis ja kenasti kobardunud. Suvel kuppude lõhkumise ajal tuli üks ema välja ja pistsin teise naljaviluks paari raamitäie mesilastega raamidehoidmise kasti (kohandatud ajutiseks taruks). Nüüdseks on pereke 5-l raamil ja enda kogutud talvevarudega. Saaks jätta kevadeks abiema perks.

Raam:eesti; Tarutüüp: lamav

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Ümber tõstmine

Jälgi ilmaennustust. Enne vihmase-jahedama ilma eelneval õhtul, olenemata välis temperatuurist tõstad nad teise pere kõrvale. Tee seda hämaras ja jäta lennuava täiesti lahti. Taru seinale jalutama tulevad mesilased lähevad varsti sisse tagasi. Hämaras nad lendama ei kipu. Enne pere tõstmist võib uue koha sooja kiviga üles kütta. Sellega hoiad ära mesilaste liigse toidu kulutuse. Pesas hakkab vaikselt temperatuur langema mõne päevaga ning kobar moodustub teise pere kõrvale vastu vahelauda.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ei tea, kui pikk on veel sügis....

Kui palju tuleb veel n. ö. lennuilmu? Kui see taru-kast on juba selle taru kõrval, kuhu nad panna tahad....siis saab ju neid ka veel päevasoojuses tõsta. Kärjekande kast väikese perega teise pere lae peale ja kahe - kaupa raamid uuede kohta - järjekorda muutmata...oluline, et vahelaud tihe oleks! Kahekaupa, nimetissõrm raamide vahel (või on liist) tõstetakse selle tõttu, et ema hoiab varju ning mesilased sibavad vähem!
Pere maavälja muudetakse niikuinii....siis, võib sellise väikesekese ju ka õunakeldri vaiksesse nurka viia...et, tuulte ja tormide eest varjus talvituda lasta.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Aitüma

tänud nõuannete eest! Ilmaprognoos (gismeteo.ru) lubab järgmiseks nädalaks miinuskraade ja üsana koerailmu, seega tuleb operatsioon nädala algul ära teha.

Pronksmedal (100p.)

Sügisene ümbertõstmine*

Oluline on, et mesilased unustaksid oma eelneva asukoha. Järelikult, ka siis kui paar päeva ei ole olnud mesilaste olulist lendlust, võib nad tõsta ümber uude kohta.

Aasta mesinikKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja alfa pilt

Paar jahedat päeva küll

Paar jahedat päeva küll mesilasi oma eelmist asukohta unustama ei pane. Enda kogemuse järgi võin öelda et, isegi kaks nädalat pole piisav. Viisin ühe pere kurgipõllule tolmendama, paari nädala pärast sai tagasi toodud. Uskudes et, mesilased on unustanud oma vana asukoha panin taru uude kohta. Üllatus oli see kui vana koha peale, taru kus nad enne olid, moodustus suur kobar. Enamus mesilasi õpib ära uue asukoha kuid siiski on liiga palju vanemaid lennumesilasi kes lendavad tarust välja ilma orienteerumata.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Asukohamälu

Novosibirski mesindusinstituudi katsete põhjal mäletaasid osad mesilased vana sukohta isegi pärast sisetalvitumist  uude asukohta paigutatuna.


Pronksmedal (100p.)

Paar jahedat päeva küll*

Jah, esimene lause mu kommentaaris on ebaõnnestunud. Parem oleks nii: oluline on, et mesilased reorienteeruks uues asukohas.
Aga üldiselt võib lihtsalt pere õhtul ringi tõsta ja panna mingi puuoks lennuava ette, et mesilased paneksid väljalennul tähele taru asukoha muutust.