Mesilaste ümberpaigutamine 1 km metsa

Pronksmedal (100p.)

Mesilased oleks vaja ümberpaigutada metsaäärest 1 km kaugusele metsa raielankide äärde. Millal oleks õige aeg seda teha? Ise olen mõelnud, et mai keskel kui pered on jõudnud kosuda.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ümberpaigutamine

Mõeldav oleks vist enne puhastuslendu. Parim variant oleks just puhastuslennuks soodsa päeva varahommikul.

Mai kuus lendavad nad sul vanasse kohta tagasi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

teise kohta viimine

Sepionul väga õigus....Puhastuslennuvarahommik ei pea olema, kuid päev, kui soovid, et nad puhastuslennule läheksid oleks veoks parim...äratuseks! Vahel kukuvad juba puhastuslennu päeval, mitut tooni õitolmuga tulema!

Kas mesikäppasid seal kandis pole, et mesilagrupid metsa toimetad? Kui grupi kaugus oleks üle paari km, siis nad tagasi ei tuleks.....vii, millal saad! Sarapuudele, leppadele, koldadele võib muidugi küljealla viia, kuid mais vajavad ju aiad just tolmlemist......kuid nad oskavad ju lennata!


Pronksmedal (100p.)

kas see ei loe midagi, et

kas see ei loe midagi, et mets on vahel 1km? Lendavad vabalt läbi metsa?
Kui mai üldse ei sobi siis tuleks seda praegu, enne soojasid ilmasid, tohin peresid hetkel liigutada?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kolmas kord

mesilased lendavad vanasse kohta tagasi kuni 2km kauguselt. seda teevad nad ÜLE vee, metsa ,põllu, hoonete. enne puhastuslendu pole hea neid tülitada, sest see ajab talvekobara laiali ja meilasi saab varajase väljalennuga liigselt hukka. juba mõned päevad pärast puhastuslendu on koht omaks võetud ja pöördutakse tagasi sinna, kust väljuti. seepärast on lähemale kui 2km ümberpaigutamine parim puhastuslennu hommikul. suvel eelistavad mesilased 2-5km kaugusel jääda pigem ema ja haudme juurde kuigi mõned siiski pingutavad vanasse kuhta tagasi. praegu lubab vähemalt nädala mittesobivat lennuilma, seega riskiksid väga paljude mesilaste hukkumisega külmal lumel.

Pronksmedal (100p.)

Sunnitud orienteerumislend

Võimalus on veel ka mesilased uut orienteerumislendu sundida tegema, asetades oksasid lennuava ette. Sellest räägib metsamesinik oma kodulehel perede ühendamise all siin lehel http://www.metsamesi.ee/mesinikule/suvi/#uhendamine

Andres.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu arvamus

ma arvan et köige parem oleks  peresid kohe sama pääva öhtul kui on toimunud puhastus lend. Enamasti toimub puhastus lend sellistes tingimustes, kus päikse kääs on soe aga öösiti on miinused. seega mesilased kaugele ei lenda, käivad w-c ära ja tuppa sooja.öösel miinused, ja vöibolla paar pääva peale seda kaa, nii et nad vällja ei saagi. kui nad on juba paar pääva tarus istunud, teevad nad uue orjenteerumis lennu.

mida aeg edasi seda soojemaks läheb ja seda raskem on ni lühikese  vahemaa taha viia. seda suurem töenäosus et vanase kohta tagasi lähvad. siis kui soojaks läheb ja tahad nii lühikest vahemaad peresid liigutada, pead enne 2 vöi rohkem kilomeetrit  (lenu teena) viima. Hoidma seal 1-2 nädalat, ja siis sinna viia ,kuhu soovisid alkselt viia.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mesilasperede teisaldamine

Möödunud aasta märtsi alguses tõstsin ilusa ilmaga kaks talvitunud paarumisperet maja seina äärde ülivarajasele puhastuslennule. Mesilased tegid vaatamata paarikraadisele soojale oma toimetused ära, siiski oli õhk sedavõrd külm, et kaugemale kui 4-5 meetrit tarust ei lennatud. Ja need, kes lendasidki, leidsin hiljem lumelt külmununa. Pärast järgnenud paarinädalast lennuks sobimatut ilma tuli taas võimalus perekesed välja tõsta. Kuigi hea soe ja tuule eest varjatud, polnud esialgne puhastuslennu koht sobivaim ja panin tarud ca 20m kaugemale, ümber majanurga. Ilm oli eelmisest veidi soojem, kuigi mitte päris kevadine. Kui mesilased lendama hakkasid, tuli pered kiiresti eelmisele kohale tagasi viia, sest tarust väljununa tehti kerge tiir läheduses ja lennati sinna esimesse kohta tagasi. Niisis määrasid mesilased oma "GPS"-i peal taru asukoha juba esimesel puhastuslennul. Seega kui tarusid on vaja lühikese maa taha  teisaldada tuleb teha seda enne puhastuslendu. Parim on sobiva päeva hommikul, saavad juba veidi raputada, temperatuur tarus tõuseb ja tulevad päeva edenedes kindlasti lennule.
Veel üks näide taru teisaldamisest, ikka teemaks paarumispered. Varakevadel on ööd veel külmad, seega tõstan õhtul perekesed pimedasse siseruumi, kus temperatuur stabiilselt paar kraadi alla või üle nulli on. Kõik tomub väga vaikselt raputuste-kolistamisteta, pole ju keerukas, liikuda on vaja vaid paar meetrit. Mõne minuti püsib sissetõstetud paarumispere täielikus vaikuses, siis aga hakkab sumin tugevnema, ca tunni aja pärast on taas vaikus. Veelkord: õhutemperatuurid sees ja väljas on tõstmise ajal olnud väga sarnased, tegutsetud on hiirvaikselt. Nagunii on sees ja väljas veidi erinev õhu koostis, kas mesilased panid seda tähele? Või tajusid nad asukohamuutust?