Euroopa Liidu uued toetused mesinikele.

Teadaanne.

   Eesti on soovinud läbirääkimistel Euroopa Liiduga (edaspidi EL) saavutada põllumajanduses 70% toetust EL keskmisest.  Kahjuks on seda väga raske saavutada, kuna vanad EL liikmed seda ei poolda.
Õnneks on Eesti tublid ametnikud leidnud viisi kuidas seda teha ja praeguste teadmiste valguses võib väita, et EL on asjaga päri, kuna me oleme võrreldes muude EL riikidega väga ebavõrdses seisus. Nimelt on Eesti pindala väike ja seetõttu on väga raske võistelda suuremate riikidega. Oleme otsustanud seda teha mesilasperesid ära kasutades. Kutsudes appi sama teadlaste grupi , mis põrmustas WADA ja FISi konspiratsiooniteooria, oleme suutnud Brüsselis tõestada, et Eestis kasutatav mesilaspere vastab mitmele euroopa mesilasperele. Kordaja sõltub mesilasest, keda mesinik peab: itaalia mesilane (Apis mellifera mellifera ligustica 1) annab kordajaks 4,7; kraini mesilane (Apis mellifera mellifera carnica 2)  annab kordajaks 3,9, buckfasti mesilase kordaja on 5,3. Tänu teadlaste täpsetele analüüsidele on selgunud, et kohaliku tumemesilase järeltulija (Apis mellifera mellifera lakranz) omab kordajat 9,7. Arvestades, et PRIA mesinduse registris on arvel ligi 14800 mesilaspere ja läbi korrutada koefitsientidega saame EL käest toetust 107 983 mesilaspere eest ehk 72 888 525€.

Toetust makstakse välja täna - 1. aprillil 2013 aastal. Maksmine toimub lähimas PRIA kontoris. Põhjusel, et tegemist on erakorralise ühekordse toetusega Eestimaa mesinduse heaks on tähtsad Brüsseli ametnikud teinud meie mesinikele väikese vembu. Raha makstakse ainult mesinikele, kes ilmuvad PRIA kontorisse mesitaru kujulise rahakassaga. Toetust makstakse niipalju, kui rahakassasse mahub või minimaalselt 675€ mesilaspere kohta. Lisaboonusena tuleb mängu veel mesiniku kaal, mille ruutjuur sentimeetrites korrutatakse toetusega. Sujuvama maksmise läbiviimiseks palume end enne üle kaaluda ja kaal peopesale või otsaette kirjutada.

NB! Maksmine toimub 1 ja 2 sendistes. Sellega tagab riik, et raha kulutatakse ikka Eestis, kuna näiteks Soomes 1 ja 2 sendist vastu ei võeta. Mesinikel, kellel on rohkem, kui 15 mesilaspere ja ta on pereinimene, siis võib teha perega koos kaalumist – koerad ja kassid ei lähe arvesse, küll aga nugised või karud. Raha maksmine algab hommikul kell 11.00 ja lõpeb 23.59.

Kõik raha, mida mesinikud ei suuda välja võtta, ei jää mesinduse jaoks kaduma. See tõstetakse uue mesindusprogrammi perioodi (2013-2016) täiendava meetme alla. Viies meede hakkab tegelema rehepappidega ning mesindusorganisatsioonide juhatuse liikmete koduigatsuse tasudega. Meetme sisu hakkab toimekas programmikomisjon alles välja töötama. Samas liiguvad kõlakad, et peale meetme väljatöötamist on rahad juba huugama pandud ja kogu töö ning vaev oli asjata.

1) http://aps.emu.ee/terminid/index.php/term/2,1774.xhtml

2) http://aps.emu.ee/terminid/index.php/term/2,3596.xhtml