Korstnast tarusse

Kasutaja Nurmemees pilt


Palun ideid kuidas saada korstnas pesitsev mesilaspere tarusse?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

RE: korstnast tarusse

Kiireim meetod oleks teha korstna kapitaalremont. Et lammutad osa korstent ära, saad mesilased kätte ja uue korstna boonusena pealekauba Laughing out loud

Teine võimalus pane korstna peale kast, millel auk põhjas ja kärjed sees. Mesilased peavad oma vana pesa juurde saama vaid läbi kasti. Nüüd jääb oodata, kuni ema kasti kolib. Ilmselt ei teeks paha ka paar kärge serviti kasti alla kinnitada, nii tekib mesilastel kiiremini side lõõris oleva vana ja Sinu seatud uue pesaga.

Kasutaja Nurmemees pilt

korstnast tarusse

Tänan! See viimane variant läheb töösse.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ei nad ise oma pesast välja tule!

Kui emme juba esimesed munad on kärge pannud, ei nad enam ise oma talvepesast sinna tuulekätte kasti tulema hakka!
Kui õnnestub mingi kõblaga ""õrnalt"" emme koos haudmetükkidega sinna korstna otsa , kasti, üles tõmmata ....alles siis tulevad nad tipa - tapa....nagu trammi peale, su kastikese sisse!
Väärtusliku haudmega kärjetükid võib traatidega tühjale raamile tugevama niidiga kinni kerida...hiljem jõuab sellised raamid välja vahetada!
Ja ka siis ei saa seda seltskonda sinna-sammusse-lähedale-tarru tõsta, vaid peaks viima teatud ajaks paari km kaugusele!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Miks nad ei peaks üles tulema?

Kui tarule panna korpus ilma emalahutusvõreta, kolib ema õige pea ülespoole soojema kätte munele. Korpus on aga üsna mahukas võrreldes korstnalõõriga, viimases tekib munemiseks vaba pinna puudus tunduvalt kiiremini. Kui mesinik lõõripesa ülespoole laiendab, nagu kirjeldasin isegi paar kärge otse lõõri riputades, leiab ema peagi uue munemisruumi neil kärgedel. Võimalik isegi, et ei olegi vaja mesilaste kastiminekut oodata, sest kui lõõri riputatud kärgedega ema kätte saab, tuleks ta tõsta kasti ja kasti alla panna võre, et ema enam alla tagasi ei saaks. Kolme nädalaga on alt haue koorunud ja suurem jagu mesilasi üles ema juurde kolinud. Kast peaks loomulikult olema tuult ja soojapidav, mugavam kui korstnalõõr. Ilmselt sobiks tarukorpus, kus esialgu on ruum vahelaudadega piiratud, edaspidi aga vastavalt mesilaste lisandumisele laiendada saab.

Kasutaja Nurmemees pilt

Korstnamesindusest

Heh:) See ju lausa korstnamesindus, laiendamised ja värgid.  Tänan ideede eest!

Mulle tundub et metsamesiniku, see teine, variant peaks töötama ja loodan nad suvejooksul tarusse saada.
Kardan et nende korstna kärgedega koos ei õnnestu mul ema kätte saada, esiteks need seal suht tugevalt kinni kititud ja märgistamata ema leidmine ka suht keeruline sellises pesas, pesitsevad seal korstnas juba mitmendat aastat ju.

Üritan siis järgnevalt, panen kaheksaraamise soojustatud korpuse peale, esialgu ruumi piirates vahelaudadega. Kolmest/neljast kärjest peaks vist esialgu piisama see suht väikse lõõriga korsten. Väikse lennuava jätan korpuse ülaserva nii et nad läbi korpuse käima hakkavad ja penost soojustusplaat peale. Nüüd ehk ema otsustab ülesse munema tulla.  Kui kuninganna on oma uue korteri omaks võtnud panen emalahutusvõre korstna ja korpuse vahele ja kolme nädala pärast kui haue on korstna kärgedest koorunud vahetan emalahutusvõre mesilaste eraldajaga. Paari päeva pärast, kui mesilased on kõik ülal korpuses, peaks ehk pere olema valmis  korstnaotsast alla võtmiseks.

Nüüd lähen nendega kuhugi kaugemale (vähemalt 3km) paremale korjemaale, et neil korstnaigatsus üle läheks. Korsten tasub ka vist, peale kärgede  välja rookimist ja puhastamist, korralikult kinni katta, vältimaks haiguste levimist. Selleks ajaks kui ma kõigi nende töödega ühelepoole saan on tõenäoliselt sülemite lennu aeg ka juba käes :) Mängimist on! Loodan et vaev tasub ära! Eks kui tagasilööke tuleb küsin jälle nõu! Tänan!