Arvan, et tänavu peaks riik toetama mesinikke.

Aasta mesinik


  Nii palju, kui mina tean, on tänavuse talve tõttu surnud palju mesilasperesid Lääne-Virumaal.Sama kurb uudis ka Saaremaalt. Ja usun, et mujalgi Eestis on mesilaste suremus suur.Ärge kartke sellest rääkida. Kõik me otsime ju paremaid lahendusi ja tugineme enda pikaajalistele või teadlaste kogemustele. Aga seekord mängis vingerpussi loodus. Eelmise aasta jahe ja vihmane suvi andis nosematoosi bakteri levikule head võimalused. Nosematoos ise välja ei löönud sügisel, sest foon oli madal. Pikk talv ja kaugele veninud kevadine puhastuslend aga võimendasid bakterite plahvatuslikku suurenemist, tänu millele mesilaste kõhulahtisus on nähtav tarude sees ja ka tarudest väljaspool.   Silmaga seda kindlaks ei teegi, kas on nosematoos või hoopis pika pidamise järel hoopis püksi  (tarru) kakamine. See nõrgendab peresid ja kevadel tuleb kaks nõrka peret hoopis kokku panna. Jälle üks pere vähem. Ametlikku nosematoosi ravimit minu teada Eestis pole.
 Kõige ohtlikum periood on alles ees. Kahe nädala jooksul võib veel palju peresid hukkuda.Igal aastal sel ajal tõid mesilased juba sarapuudelt , leppadelt ja pajult õietolmu . Tänavu aga sajab veel lund. Mesilased teavad ju, et on kevad ja kipuvad välja. Paljud neist jäävadki lumele, sest lumevesi on külm ja linnuke kangestub. Mesinik ei saa ilma muuta. Kõik meist teevad südamega seda tööd ja annavad endast parima .
Põllumeestel tihti hävitab vihmane sügis saagi kas osaliselt või täielikult. Riik on aidanud korvata kaotusi.
Põllumehel jäävad siiski alles tootmisvahendid. Mesinikul aga perede hävides ei jää tootmisvahendit,rääkimata  saamata jäänud saagist.
 Kallid mesinikud!
 See on tõsine probleem ja sellest tuleb kõva häälega rääkida. Mesindus on meie tulevik.
 Ilma mesilasteta hukume me kõik- kogu inimkond. Hoidkem ja võidelgem nende olemasolu eest.
 
 

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja Nurmemees pilt

Arvan, et tänavu peaks riik toetama mesinikke.

100% teemaalgatajaga nõus!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kuldsed sõnad

  "Põllumeestel tihti hävitab vihmane sügis saagi kas osaliselt või täielikult. Riik on aidanud korvata kaotusi.
Põllumehel
jäävad siiski alles tootmisvahendid. Mesinikul aga perede hävides ei
jää tootmisvahendit,rääkimata  saamata jäänud saagist. "

Täiesti nõus,tunnen väga kaasa neile,kes elatuvad mesindusest ja on kaotanud suure osa peredest.

Pronksmedal (100p.)

Millised tootmisvahendid jäävad alles?

Põllumeestel jääb järele põhivara ehk siis traktorid jm tehnika. Mesinikul jääb samuti alles materiaalne põhivara ehk siis taruinventar. Või visatakse see minema koos perede hukkumisega?

Peale traktori on põllumehel vaja ju veel seemet mida külvata, kui riik isegi hüvitab kahju, siis uus seeme tuleb ikkagi osta. Minumeelest ei saa siin tõmmata paralleeli.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tervitus Jänkuke...Pipike...

kahjux näha et tegemist on algajaga...

Põlluharimisvahenditega on võimalik pakkyda võimalik nn.renditeenust olukorra päästmiseks...

Ka riigikanstler Adolf Hitleri ajal toetati mesinikke...

Aga mineva sügisel saatsin isikliku kirja põllumajandusministeeriumile-vastus tuli,et mesindust ei toetata ega hakatagi toetama mitte kunagi-sest pole võimalik...-samas kuradi piidrid plekivad kitsetuge...

Hangud kätte ja Stenbocki mõisa vallutama!!!

Pronksmedal (100p.)

Loomulikult

kui saak ikaldub, siis tulebki üksteisele teenust pakkuda ja raha ühest taskust teise tõsta. Ainult et see ei suurenda raha hulka.

Pronksmedal (100p.)

kolhoosiparunid

kolhoosnikele oli omal ajal mesilastega tegelemine varajasemal nõukaaegsel perioodil kremli võimude poolt peale sunnitud tüütu ja nende jaoks arusaamatu "lisaharrastus". neid sunniti rajama majanditesse mesilaid ja kirjutati ette plaaninumbrid. mida aeg edasi, seda leebemaks see korradus muutus kuni  nliidu viimastel aastatel kadusid mesilad kolhoosidest pea täielikult. võit jäi nürimeelsetele keemiapõllumeestele ja see asi on sedasi siiani vaatamata sellele, et riik oleks justkui teine ja kolhooski teise nimega. suhtumine mesindusse on meil nii ministeeriumis ja ametkonnas täpselt sama. ääretult ebaõiglane ja valikuline kohtlemine nii toetuste jagamisel kui üldse on reegliks.
kui näljasel riigil on vaja mesinikult maksusid või muid hüvesid, siis on nad aga valmis sulle kasvõi õlanukini tagumikku pugema veendumaks et tõesti enam midagi saada pole. kui jutt on võrdväärsest kohtlemisest ja toetusraha jagamisest, siis pole hoobilt enam mesinikke ja mesindust nende jaoks olemas. tuuleveskitega pole mõtet võidelda, kommude võim lokkab meil edasi. üdini vastik ja väärakas riik! see on ka põhjuseks, miks ma enamiku oma mesindusest eestist olen minema kolinud. ainult mõned tarud olen jätnud mälestuseks maakodu aianurka.
ma millegipärast kaldun arvama, et eesti mesinikud pole suutelised siin midagi muutma ega endale võrdväärset kohtlemist nõudlema. tegelikkus näitab, eesti mesinduse haigusnähud aastatega ainult süvenevad ja mesindus kui tegevusala marginaliseerub veelgi. kõlab pessimistliklt aga mul pole fakte, mis kinnitaks vastupidist.

@Pipikas
mis teenust sa teisele mesinikule oma tühjaks jäänud tarude ja meevurri ja raamilasuga osutad ja kellele? kui põlluharija saab oma traktori ja muu tehnika veel tööle panna kasvõi inimeste s*tta vedada kui muud teha pole, siis mesinukul pole oma kolaga ilma mesilasteta tõesti suurt midagi teha. viid vurri emexisse (sry, nüüd vist juba kuusakoskisse) ja tarud kasutad katlamajas. vaha põleb ka hästi ja annab kuuma.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Toetamisest

Mesinikke on pr.Joosingu hinnangul 6000.Nendest majandusaruande või tuludeklaratsiooni esitajaid ehk 200 kes on majandustegevuse registrist taodelnud mesindussaaduste müügi õiguse.Mesilaste registreerimine PRIA registris,et parandada mesilaste tervist,on veidi parem,kuid perede ametlik arv on siisgi mitukorda väiksem tegelikust.Kas just sellist mesindust tahtsime.
   Pered hukkunud ,kuid mesinikud on alles.Halva mesinduse kinnimaksmist toetusega oleks ilus,kuid kas see mesindust edasi viib on küsitav.Selgelt kontrollitav hukkumine toimub peredes ,kellelt võeti VTA poolt  proovid ja uus proov võetakse kevadel.Nende perede hulgas toimunud hukkumine on tuvastatav ja uurimist võimaldav.Palju selliseid peresid sõelale jääb ei tea,
kuid hukkumist kindlasti esines.Kontrollitavate  pereda arvu taastamise kulud võiksid olla toetatavad.
   Mikroe... Mart

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Eurorahad

on enamuse eesti põllumajandusest P***** keeranud nüüd on siis aeg teha mesinikud sõltuvaks toetustest.

Palun mõelda suurelt

Renno

Pronksmedal (100p.)

Talvekahjud

Mesindusõpikuid võib laenutada raamatukogust, selleks pole vaja raha. Internetis on ka palju infot.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kindlustustoetus!

Mairel kuldsed sõnad!
Perede hukkumise % on juba 3- aasta jooksul väga /liiga/äärmiselt kõrge! Ning kõik suuri kahjusid kandnud mesinikud ootaksid abi, vähemalt arusaamatute hukkumiste väljaselgitamiseks Vet - teenistuse poolt.
Talvekahjude hüvitamise osas: on aga
 kahjuks on uued ajad....mitte enam 2002-2003, kui PM ministeeriumil oli võimalik liigutada loodusest tingitud kahjude hüvitamist - ikaldustoetuseid jms.! Tänapäeval on Kindlustustoetus ((taotletakse 1 kuni 10 juuni (või oli see juuli algus?)) .
Peale Kindlustusfirmale makse tegemist on võimalik siis saada kindlustustoetust....mida põllumehed hoogsalt kasutavad oma külvide jm. kindlustamiseks!
Varem, kuni 1995 said ka mesinikud oma mesilagruppe kindlustada....sain ise Lex-ist karu-kahjude hüvitist ning kui ühte gruppi kukkus - suur kuusk, tormiga, tarude vahele...kaks taru läksid ümber - ja toetati!! Ühes grupis, kus karu vastu sügist lammutas - jäi kahes peres elu sisse, kuid kevadeks olid ka need kustunud ning kindlustus maksis need kõik ka välja/kinni!
Nüüd maksavad kindlustusfirmad põllumajanduse kahjud kinni. PM ministeerium kahjude hüvitamisega ei tegele....või õigemini toetab talupidajaid kindlustustoetuse kaudu!
Kuid kurb on see, et näete peaaegu 20 aastat on võimatu olnud leida kindlustusfirmat, kes riskiks üldse mesilaid kindlustama hakata- seal hulgas ka looduskajude vastu kindlustada, nagu toimub põllumeestel!!
Kaks talve tagasi, kevadel ("Kui Anija mehed Tallinnas käisid!") lubas praegune põllumajandusminister sellega tõsiselt tegelema hakata, et leida kindlustusfirmat, kes võtaks :näiteks eelmisel suvel kindlustatud mesilagrupid tänavu kevadel talvekahjude tõttu toetata!!
Selle tõttu olen nördinud EML liikmetele, hiljutise kirjaga, katteta lubaduste-lootuste andmise üle...et VÕIBOLLA ÕNNESTUB VÄLJA KAUBELDA TALVEKAHJUDE HÜVITAMIST!
Ajad on kahjuks teised....ning kõigi kahjude hüvitamine toimub läbi kindlustuste-----selle tõttu ka Eesti põllumajanduse valdkonnas see kindlustusmakse toetus!
Aga tore, et EML vähemalt üritab!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Veel toetamisest!

Maire kirjtab:  Ilma mesilasteta hukume me kõik- kogu inimkond. Hoidkem ja võidelgem nende olemasolu eest.
 
Selleks, et ülejäänud 5/6 mesinikest registrisse koliks ning riik ja ka EML saaks teada mesilasperede tegeliku arvu....või ka mesinike arvu! (Oleneb, mis suunaga register on?) Oleks vaja ju mesilaspere (taru) toetust!
Sedavõrd kasuliku, loodusele ja inimkonnale vajaliku tegevuse eest!
Antu Rohtla on aastaid rääkinud, et ega me palju ei taha....1 sent mesilase kohta...no nüüd aitaks meile ka 0.1 sendist! (Mahekana saab toetust 6.39....Kuid missugune on mittemahe mesilane?))
Ka 2002/2003 a oli sama teema üleval...et õigem/vajalikum oleks toetada hoopis ellujäänud mesilasperesid - selle kaudu mesilate taastamist/taastumist/suurendamist.....kui riik vähegi sooviks märgata sellist majandusaru nagu mesindust.
Tegelikult ei koliks ka mesilasperele toetuse määramisel paljud registrisse : E nõuete-,  bürokraatia- ja kutsumata külaliste ehk kontrollide tõttu, kes ise mesilase suminat kardavad!

Oleks kena ja väärikas märgata ja austada sellise vajaliku tegevusega tegelejaid!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Arusaamatus!

Oskab keegi kommenteerida?
Mõned aastad tagasi Karksi - Nuia meefestivalil oli kõva poleemika rohumaade mürgiga niitmise ning viimase korje lõpetamise/hävitamise üle!
Nüüd, mõni päev tagasi:
Väitis Ahto Tera PRIA -st (keskkonnatoetused).....et EML ei
soovinud PR -püsirohumaade (niitmise, purustamise, mürgitamise)
tähtaega.....mis on praegu 31. juuli pikendada????????Ei soovinud/vajanud mingeid erisusi?
 Riigi poolt oleks tähtaega pikendatud poolde augusti!
Seal on näiteks otsene ülekohus praeguse mahemesinduse seadusega.....kus
mesinik sooviks veel viimast korjet saada - PR rohumaa servade põdrakanepilt
ning hilistelt liblikõielistelt jne. Kuid kontrollid võtavad selle tõttu kogu
toetuse, kui tähtajaks pole n. ö. korjemaa purustatud!!

Mina olin kursis, et tänavu on PR rohumaade niitmise tähtaega pikendatud ning hõiskasin selle mesinike kokkusaamise ees välja....nüüd PRIA - st sain teada, et olen valetanud ning segadust tekitanud!!!Et seda ei kehtestatud, kuna mesinikud ise seda ei soovinud!

Pronksmedal (100p.)

Kuidas naaberriikides mesinikesse suhtutakse

Lõik 18.04.2013.a. Äripäeva mesindusalasest artiklist-  Läti põllumajandusministeerium maksab meetootjale, kel 30 või rohkem mesilasperet, 17 eurot pere kohta.

Kasutades Googlet ja Google translatet leidsin nö. "Läti PRIA" lehelt-
 Toetus mesinduse programmi Lätis 2011th - 2013th on jaotatud järgmisi samme:
Mesitarude arvukuse (queen kasvatamine, kokkuost, hindamine jne);
Varroatoosi tõrje (eri Varroatoositõrje ettevalmistusi ning testimise, antiviiruse);
Teave ja tehniline abi (kursused, seminarid, koolitused, jne);
Rakendusuuringute programmid mesinduse valdkonnas (analüüside maksumuseks, proovide võtmine, pakendamine, laevandus, aruanded).
On abikõlblikud mesinike organisatsioonide registris registreeritud ühingute ja sihtasutuste.
Toe saamiseks tuleb taotlus esitada igal aastal 15. juulil.
Samuti toetatakse mesinikke Soomes.

Pronksmedal (100p.)

Müstika

EML või selle liikmed võiks tõesti seda kommenteerida kui see info tõele vastab. Tundub ikka täiesti jabur ja arusaamatu sadomasohism. Paljud head meetaimed õitsevad augusti keskpaigani ja rohkemgi. Kas kardetakse, et järsku saab mett liiga palju, mistõttu peab toetama hoopis varajasemat purustamist? Liiga varajane purustamine ei võimalda lisaks meetaimede seemnel valmida ja neid jääb aasta-aastalt rohumassiivis vähemaks. EML ei tundu olema organisatsioon, mis seisaks mesinke eest vaid nende vaenlaste eest või koosneb enamjaolt kilplastest.