Itaalia mesilane versus Buckfast

Kasutaja Nurmemees pilt


Paluks poolt ja vastuhääli, koos põhjendustega.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

BUCK,ITAALIA,KRAINI

hobimesinikel on enamvähem võrdselt mõimalik majandada,palju tähtsamad on oskused mida on vaja omandada edukaks mesindamiseks,ei neist sure talvel õige mesindamise ja puhta korjemaaga ükskipere ,kui ütled kus asud siis tasub hakata valima
kas buck,itaalia või kraini,see on sama küsimus mul on palju hiiri ja suuda otsustada kas võtan valge või musta kassi , sel juhul tuleb võtta kass kes hiiri püüab  Heino Pärnumaalt

Pronksmedal (100p.)

Mis on neist küll saanud?

Mesindusprogrammi 2010-2013 4. meetme (mesilasperede arvukuse suurendamise arendustöö) raames viiakse muuhulgas läbi erinevate mesilastõugude hindamist spetsiaalsetes hindamismesilates. Ilmselt hinnatakse seal nende talve-, haiguskindlust, sülemlemiskainust, toodanguvõimet jm. Aga mesindusprogrammi kodulehe põhjal lõppes programmi 4. meede 31.08.2011.
Aimar Lauge, mis on mesindusprogrammi 4. meetmest saanud ja millised on erinevate mesilastõugude hindamise tulemused hindamismesilates?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Hindamis tulemused


pole veel käes , suviseks mesinike kokku saamisel peaksid esialgsed andmed olemas olema.

Pronksmedal (100p.)

Hindamistulemused*

Buck kirjutas:

pole veel käes , suviseks mesinike kokku saamisel peaksid esialgsed andmed olemas olema.

Kas andmed liiguvad tigupostiga!!!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Äkki


siis saadad mulle 14. juuli 2013 aasta andmed kohe?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Küsiti millist tõugu


mesilased on  paremad,millist eelistada,siis beeboy nagu ma aru saan katlustab programmi raha laristamises või isikliku kasu saamise eesmärgil kasutamises, kas sain ikka õieti aru

mis sa Kallit kohe sedasi...

mis sa Kallit kohe sedasi...

Pronksmedal (100p.)

Vastuseks kallitile

kallit kirjutas:

mesilased on  paremad,millist eelistada,siis beeboy nagu ma aru saan katlustab programmi raha laristamises või isikliku kasu saamise eesmärgil kasutamises, kas sain ikka õieti aru

Antud teemaga seoses kahtlustan laiskust, lohakust ja lollust. Miks ei võiks mesindusprogrammi aruanded, tulemused jm olla esitatud programmi kodulehel, selle asemel et neid esitatakse kusagil teabepäeval väiksele seltskonnale?
Mesilastõugude, sealhulgas ka itaalia ja buckfasti, hindamistulemused võiksid juba programmi kodulehel lugemiseks olla.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Beeboy,

kui sa oled nii kõik võimas , et suudad ette juba ära õelda 2013 aasta tulemused, siis räägi seda, me peame kahjuks ikka veel tava inimesena enne külvama ja siis lõikama. Igaljuhul hea teada et prohvetlus pole veel eestimaalt kadunud, äkki oskad ka järgmise nädala bingo võidunumbrid ka ära õelda, me oleksime siin foorumi lugejatena sulle väga tänulikud.

  Kahjuks mul sellised võimed puuduvad ja seepärast pean tulemusi ooama nagu kõik teisedki Sad

Kasutaja Nurmemees pilt

Heinole vastuseks

Tere, Asun Lääne-Virumaal. Korjemaa peaks olema üle Eesti keskmise, ehk siis üsna liigirikas. Raiesmikud ümberringi. Mesindamisoskused on tähtsad loomulikult. No mul elasid pered kõik ilusasti kevadesse välja, seega siis talvitumine 100%. Hetkel tegutsen Kraini tõugu mesilastega. Aga see buckfasti mesilasema munemisvõime kuni 3000 muna ööpäevas on üsna ahvatlev:) Millised miinused võiksid siin olla? Enamus Lääne- Virumaa mesinike eelistab siiski Itaalia rassi. Miks?


Kasse ja mesilasi on kuidagi imelik võrrelda, aga kui hiiri püüavad mõlemad kassid, kuid siiski  valge püüab peaaegu poole rohkem, siis miks mitte  eelistada valget mustale? Või on valgel veel mingi pahe küljes? Näiteks pissib tuppa Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina teeksin


nii,et teeksin juurde ühe grupi kuhu paneksin kollased ehk itaalia mesilased,siis veel ühe grupi buck,idega, siin mere ääres itaalasel mingit eelist ei näinud,enne vastupidi,sisemaal ma pigem eelistaks itaalast,palju tähtsamaks pean õigeid mesindusvõtteid,veel ehita paviljon ratastel ja küttega ,omanda teadmisi kuidas teised majandavad ,seda annavad kõige paremini videod,neid on palju ,otsid sealt mis sind huvitab, sõltuvalt kas sul mõni pere või üle saja,kui tahad toodangut suurendada siis seda võimaldab paviljon kordades,kevadest sügiseni on võimalik anda mummudele rikkalik korjemaa ja suurendada toodangut kordades,ise veel ei ole jõudnud katsetada aga teadmisi kogunud pikki aastaid,esimene edukas samm on tehtud ,sul on mesilased ja veel enam talvel ükski ei läinud välja sellest järeldan ,suhtud asjasse täie tõsidusega,hiirte puhul oleks vale käik kui oleksid jäänud otsustama mis värvi kass tuua,edukat ja meeldivat mesindamist kõigile,   Heino Pärnumaalt

Pronksmedal (100p.)

jälle see tõujutt

mina küsiks et miks see mesilasema munemisvõime kuni 3000 muna ööpäevas teile nii tähtis on? kas te toodate mesilasmassi mingiks otstarbeks, näiteks põllurammuks või loomasöödaks või makstakse mesilasmassi kilo pealt? massist tähtsamad on muud kvalitatiivsed omadused. inimene ei oska nagunii täpselt prognoosida millal oleks meekorje otstarbeks vaja suurt hulka mesilasi. ok, umbes võib öelda, et nn. peakorje ajaks aga mida te selle massiga peale hakkate kui peakorje tänu ilmastikule tuksi läheb? mesilased muide ise reguleerivad väga edukalt vastavalt vajadusele ja tingimustele seda orjahulka sõltumata tõust ja teavad inimesest tunduvalt paremini mis ilmaolud neil ees ootavad.
mina olen lääne-virumaal ka itaallaste pidamist proovinud ja kandsin need maha juba peale aastast testiperioodi. ei meeldinud nad mulle mitte üheski aspektis! on aastate jooksul neid tõuge igasuguseid testitud.. ei väsi kordamast: tõug on iga mesiniku isiklike eelistuste ja maitseasi! võib ju öelda, et  pruun pintsak on ikka parem kui sinine. iseasi, mis mõte sellisel pläral on.. võta, proovi ja otsusta ise.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Tarumanil


tuline õigus,ei maksa väga muretseda mesilastõu pärast on palju tähtsamaid asju ,varsti on suur mure kas lamav või korpustaru,Lukel Hain ütleb ainult lamav ainuõige ja eesti raam ,miks ma nii lolli raami valisin ja korpustaru ei kõlba kuhugi, aga kõige tähtsam ise olen väga rahul

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Reinuwader pilt

Teiste arvamus

Eestlasele on loomuomane kuulata teiste arvamust või tunda muret, mida teised arvavad. Minu arvates on üks komponent, miks seda nii tehakse, julgus võtta vastutust. Juhul, kui teised arvasid või soovitasid ja midagi tuksi läheb, siis vastutavad ju nemad, sest see oli nende arvamus. Teiste nõuandeid võib ikka kuulata, kuid siiski peab ise julgema otsustada, proovida, riskida ja vastutada!

Kasutaja Nurmemees pilt

Tänan

Just nimelt, peab ise julgema otsustada, aga et õigeid otsuseid teha on vaja informatsiooni. Tetavasti on kõik ise proovimised ja katsetamised  seotod rahaliste vahenditega, miks mitte küsida siis kogenumatelt. Eks peab kuskilt need erapooletud mesilastõugude hindamistulemused kätte saama.  Head mesindushooaega kõigile!

Pronksmedal (100p.)

Nurmemees,

uuri teema kohta nendelt, kes sinu kandis mesilastõugude hindamist läbi viivad: Maire Valtin (Lääne-Virumaa), Kalle Vihtre (Järvamaa). Nad on asjalikud ja kogemustega mesinikud.

Pronksmedal (100p.)

buki ja kraini ristand

pidi jube kuri olema?

pole kurjad

pole kurjad

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Olen


paaritanud kraini ema ( Austriast, Mai Endla) ja buckfasti leski , ca. 50 tk ja need ükski ei olnud kurjad (suitsikut kasutades ei nõelanud). Samuti kahe aasta jooksul ükski ei sülemlenud mul ega võtnud tungi sisse. Vastupidine variant on veel parem (lesk kraini, ema buckfast). Arenesid kiirestu ja kuigi Mai arvas et vaevalt et nad üle 30 raami (3 korpuse) lähevad aga olid 4-6 korpuse peal. Kärgi ehitasid ka ilusasti. Ise pelgasin kõige rohkem sülemlemistungi aga ei olnud probleemiks. Kaanetis oli ilus hele.

Aasta mesinik

Mina eelistan Lääne-Virumaal itaalia tõugu mesilasi

Lääne-Virumaa on nagu mesilaste pidamiseks loodud. Meil on kivised liivsavi mullad ja hoiavad hästi niiskust ning taimestik peab ka põuale paremini vastu. Tänu sellele saame peaaegu igal aastal korraliku saagi. Uurimustöö on tõesti veel pooleli, sest aasta alles pooleli (korje pole lõppenud ).
Igal tõul on omad miinused ja plussid. Eelistan oma piirkonnas tõesti itaallast (rahulik, hea korjega,kiire areng,suhteliselt sülemlemiskaine, talvitub normaalselt kui õiged tingimused tagada.)Itaallane ei sülemle kui laiendamisega hiljaks ei jää või kui taru pilgeni mett täis pole.Teen ise ka aastaid tõuaretust, küll oma tarbeks aga olen väga rahul oma mesilastega. Igal aastal toon ka tõumaterjali sisse, et ikka seda paremat mesilasema peredele kasvatada. Ja vahel on tõesti nii, et järglasi kasvatan täiesti kollase ema vakladest aga kooruvad tumedad või siis tumeda pepuga noored emad. Ma pole sellest probleemi teinud mis värvi minu emad on, tähtis on, et nad end õigustavad.Olen krainit palju kordi proovinud aga ikka jäänud itaallaste juurde.Olen nendega nii palju aastaid toimetanud ja tean nende käitumisest päris palju. Bukfast on hea aga ma ei tea tema järeltulevate põlvede kohta eriti palju, et kuidas need käituvad. Jäägu see Aimari pärusmaaks.

Tõugudest

Minu arvates ei ole niivõrd tähtis tõug kui õigeaegsed tööd mesilas. Kui tarudes kord ja mesilastel tööd on ka mummud rahulikud. Olen mesilastega tegelenud pea 50 aastat. Põhiliselt on olnud "krantsid" aga on proovitud ka itaallast ja kraini. Mõned aastad peale buckfasti ilmumist on vist tekkinud mingi ristand. Mesilase tagakeha esimene vööt on laiem oranzi värvi, selgelt teistest mesilastest eristuv. Jubedad röövlid, korjevaesel ajal taru avamisel kohe jaol, suitsu ei karda. Peale taru sulgemist trügivad lennuavast sisse ka naabertarudele. Olen kasvatanud oma tarbeks emasid aga seda enam teha ei saa kuna väikesed paarumistarud röövitakse lihtsalt ühjaks. Kas on ka mujal seda märgatud?

Pronksmedal (100p.)

Veel tõugudest

Teoreetiliselt peaksid parimad olema buckfastid, sest nende aretajad saavad kasutada aretuses kõiki mesilastõuge (rasse), krainide ja itaallaste aretajad teevad valikuid rassi piires. Kunagi olidki buckfastid parimad, aga praegu pole häid buckfastide aretajaid, sest kunagistele entusiastidele pole tasemel järelkasvu.

Praegu on parimal tasemel krainide aretus, sest sellega tegeleb tugev  aretusmeeskond.. Kunagisest ohtralt sülemlevast mesilasest on aretatud täiesti sülemlemiskaine mesilane. Aretatakse intensiivselt ka krainide varroakindlust.

Itaalia mesilastest rääkides peetakse enamasti silmas põhjamaade kollaseid ja ma ei ole kindel, et need on tõupuhtad itaallased. Üldiselt on itaalia mesilased lühiealised ja kasvatavad rohkesti hauet, millega kaasneb ka rohkesti varroalesta.