Väga-algaja sügisesed mured

Vabandan juba ette, kui mu küsimustest juba kuskil eespool juttu.
Olen viimasel ajal igalt poolt niipalju lugenud, et kipub hakkama mõne kohapealt juba natuke kinni kiiluma......

1. Enne tarude kolimist (lamavtarud) sai välja võetud paarkümmend poolikult kaanetatud raami. Neist ainult 4 üle kolmandiku kaanetatud. Kuna vurritamisplaani see aasta enam ei ole (vurr andis saba), siis plaanisin need talveks sisse panna.
Nüüd siis küsimus, et millal? Praegu kahes tarus 8 haudmega raami ja ühes 6.
Ja mis teha ülejäänud poolikute kärgedega? Kas lahti kaanetada ja vahelaua taha tühjaks kandmiseks?
Kui nii, siis millal - kas enne või pärast lisasööda andmist?

2.Lugesin Metsamesiku kodukalt õhupadjal talvitumisest ja siit kuskilt raamide peale liistude panemset.
Kas võib mõlemat koos teha, kui ei, siis kumb on mõttekam?

3.Kui suured peaks olema talveks peale pandavad matid? Lugesin, et natuke üle külgmattide. Praegused äärest äärde 7cm paksud vatimadratsid. Kui uued teha kas siis võib kasutada kivivilla tihedast riidest koti sees?

4.Jootmisega ka väike probleem. Nimelt mul 150m kaugusel bassein. Kahtlustasin, et nad kipuvad sinna jooma. Panin selle vältimiseks neile kohe ninaette jooginõu - 30 liitrise emaileeritud potsiku ja sellesse oksi ja lauajuppe parvedeks (tilkuvat jooginõud ei saa panna, kuna pole põhielukoht). Ja mis te arvate, kus nad joomas käivad - loomulikult basseinis.
Kas on olemas mingi moodus, kuidas neid jooginõusse meelitada?
Tahaks ju peale sauna vahest mesilastevabalt  basseinis väike õlu võtta....

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu poolne kom.

esiteks  vurimine pole ainus mee välja vuritamise varjant. on ka veel vöimalik pressida nagu sa öuna mahla teed,  2 vöimalus on veel see et kraabid kärje kannud ja mee pütti ja siis kurnad läbi söela.
Kui aga met ikagi vötta ei taha ja tahad seda peredesse sisse sööta, pead jätma taruse ainult haudme raamid ja köik mee raamid paned vahelaua taha, see mesi viiakse ,pesa ruumi, kust haue koorub, sest pere talvitub reeglina seal kust koorub viimane haue.
 Lisa söötmine on vaja anda siis kui kärjed on tühjaks veetud ja talvitus pesas on süüa vähe.  aga vahelaua tagant tuleb lakumiseks pandud raamid eemaldada, muidu pannakse ka need siirupit täis.

2 küsimusele jään vastuse völgu  (mingi öhupadi  jne)    ehk seda komib, metsamesinik ise.

3 küsimusele vastaks ma nii. ma arvan et uue mati tegemist pole  vaja, kuid need osad kus kobarat pole tösta servad ülesse liistudega  ( ligikaudu 5x5 cm liistudega, et öhu vahetus tekiks katuse aluse ja mati aluste ruumiga,

Öhu liikumine talvel hakab käima nii   lenu avast tuleb öhk, see soojendatakse mesilaste poolt, osa sellest öhust liigub vahelaua alt ja külje matti alt sinna kus suveti ülejäänud raamid on sealt liigub se öhk katuse alla ja sealt katuse vent aukudest vällja.

selline on umbkaudu öhu liikumine, koos selle öhu liikumisega viiakse niiskus talvitus kobara juurest vällja.

Sellepärast peab ka vahelaua ja külje mati ja pöhja vahel olema 1-1,5 cm    öhu vahetus käik

kui nüüd se suur mat on terves ulatuses suletud ei saa öhk liikuda katuse alla ja niiskus jääb taruse, mis on mesilastele ebameeldiv ja ka ohtlik teatud olukoras.

4 Kui tahad et mesilased jootjast vett vedama hakkaksid, pead seda kohe kevadel tegema, kui kevadel ei tee, vöi kui jootja on kuivaks saanud ja pikemalt ei täida leiavad naad teise koha kust vett saab (näiteks sinu pasein) ja siis nad jootja juurde ei kipu tulema

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ei julgeks

küll soovitada talveks "tundmatut" mett peresse tagasi  sööta, kindlam oleks ikka siirup, mida olemasoleva meega teha, ei tea.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Vastus punktile 2.

Liiga palju head ei ole enam hea.
Sügisel kitivad mesilased usinalt kogu tarupealse kinni. Kui Sa nüüd kangutad vaheliistud lahti ja asetad raamide peale, tekib natuke liiga intensiivne ventilatsioon ja mesilaskobarast eralduv niiskus imbub kõik Sinu poolt pesa peale pandud madratsitesse. Madrats niiskub ja ei pea enam sooja. Mesilased aga peavad vajaliku temperatuuri hoidmiseks tublisti rohkem sööma, tulemuseks võib olla nälg veebruaris või kõhulahtisus märtsis.
Suurendatud raamidealuse ruumiga (õhupadi) talvitumine on hea ventilatsiooni parandamiseks. Õhu liikumine toimub sarnaselt nagu "teemas" kirjutas, kuna kobara all on rohkem ruumi, siis on ka ventilatsioon parem. PS: küljematid peaksid ka paar cm tarupõhjast kõrgemal olema.
Lisaks annab nn. õhupadi veel ühe eelise - talveks võib pesaruumi jätta ca 1 raami vähem kui ilma õhupadjata talvitumisel, mesilsed mahuvad lihtsalt paremini ära. Söötmisel täidavad mesilased isegi keskmised raamid vähemalt 3/4 ulatuses talvesöödaga nii et toidupuudust ei tule. Tõstetud raamide korral saavutatakse veidi kõrgem pesaruum, mis on omasem mesilaste looduslikule elukohale - püstisele puuõõnele. 

Jootmiskoha tutvustamiseks võta vurritatud kärg, piserda sellele vett ja säti joogianuma kohale. Sügisel leiavad mesilased selle maiuspala mõne minutiga üles. Kui kärg enam mesilaste kihi alt välja ei paista mine võta see ära. Paar tundi hiljem on meenäljased mesilased kärje unustanud ja alles jäänud vaid need, kes vett võtavad. Pihusta kärg uuesti korralikult märjaks ja pane tagasi. Ja nii veel mõned korrad. Tiigist kõiki mesilasi Sa välja ei saa, aga jooginõu asukoha õpivad ära küll.