Millega teete suitsu ?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt


Kas on analoogne teema juba olemas ? Kiiruga otsides ei leidnud.

Vist laias laastus mõni variant on, männikäbid ja pehkind kuivatatud puit.

Mida keegi  paremaks peab ja millist puud eelistada.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

lepaklots

otsisin ka varem pehkinud puitu, aga tüdinesin sellest. lõikan tavalisest kuivast lepast või haavast 1cm kõrgused kettad ja lõhun need väiksemateks tükkideks. neid on varuks kolme liitri jagu. kui vaja ühes tarus teha kiire toimetus ,kasutan munaresti. see annab lühemaajalist , aga korralikku suitsu mõneks ajaks. kui pikemad tegevused plaanis, siis alustan munarestiga  ja lisan edasi klotse. väga pikk ja pidev suits. mulle sobib.

Pronksmedal (100p.)

Mina...

kasutasin ka vanast poolpehkinud  leppa. Nüüd vast juba 25-30 aastat pehmet 10 mm paksust nn tuuletõkke plaati. Praegune sinine nagu  viletsam aga veel vana head nõukaaegsat varuks. Ka varustavad tuttavad kes remonti teevad selle vanaga. Juba alates1998 aastast kasutan süütamiseks süütevedelikku. Seda õpetas Rootsis elav eestlane. Enamus rootslasi pidi süütama süütevedelikuga. Natuke harjutamist tahab aga lihtne ja mugav.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mina kasutan

mina kasutan veneaekset vilt pappi   on lihtsalt seda palju kääs.  soomes kasutati aga riide kotte  ( meiemöistes  vilja kotid)

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

oleneb tujust

Kui hea tuju, siis pehkinud lepp. Annab suitsu hästi ja tekitab nostalgia hõngu.

Kui aga kiire ja tuju kehvapoolne siis tuuletõkkeplaat. Annab suitsu hästi, kuid tahab ka endal pildi ära võtta.

Tervitades

Renno

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mürgisuits

Jumal ise teab millise keemiaga see tuuletõkkeplaat ja viltpapp immutatud on. Liimaine ja mingi fungitsiid on seal kindlasti. Nõukaajal kasutati vähkitekitavat liimi. Loodetavasti ei jää jääke meesse arvestataval määral. Põhilaksu saab mesinik. Aga mugavus maksab. Saab maksta ka natuuras.  Näiteks tervisega.

Turvas

Mina nii mugav inimene, ei viitsi metsa minna. Kasutan sellist asja http://www.paradiisimesila.ee/?747,suitsiku-turvas
Toimib minu arust väga hästi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina proovisin

ka  Metsamesinkiku soovitusel männikoort ja olen väga rahul sellega. Põleb kaua ,mis põhiline ja suits ei ole nii kibe kui pehkinud lepa või haavaga. Ennem kasutasin ka ainult pehkinud leppa või haaba,aga ütleme nii,et männikoor on umbes 6 korda parem Wink

Minul

ka männikoor ja -käbid, lisaks vanadelt õunapuudelt mahakukkunud koor, pehkinud kändudest saadav kraam. Põlema panen gaasipõletiga enamasti.

Ka turvas.

Olen ka kasutanud turvast. Ostan aianduspoest turbapätsid , lasen neil kuivada (kõige parem kui aastakese lakapeal) ja nii hea on murda ja suits on ka päris intensiivne. Teinekord kui tarus nokitsed ja suitsik tossab taru äärepeal võtab endal ka pea päris uimaseks.  Nii õpetas mulle mu mesindusõpetaja kel on oma seitsekümmend aastat mesindatud. Olen ka kasutanud pehkinud puitu aga sellega on rohkem jändamist. Puitu on mul selle jaoks igaks juhuks ka kuuri alla kogutud. Põlema panen ikka ajalehe ja tikkudega, olen selles juba päris vilund. Olgu et õpetaja paneb gaasipõletiga. Teinekord olen algul ajalehe asemel kasetohtu kasutand, sellega läheb ka päris hästi põlema. 

Ka turvas

Lisaks veel niipalju et panen tihti kihiti turba vahele ka kuivand männi käbisi, ka need annavad head suitsu ja


on looduses vabalt võtta. Tuuletõkke plaati ei saa usaldada kes teab mis nad sinna sisse segavad pärasst võid ise otsad ära anda. 

Pehkinud pärn

Pehkinud pärn olevat mesilastele eriti meelt mööda. Bentenhofis sai varutud seda 10 aastaks ette.

Pronksmedal (100p.)

tuuletõke..

.. eraldab mingit jama, mis ummistab suitsiku kiirelt ära

Pronksmedal (100p.)

Ärge...

ajage jama. Ma 35 aastat kuni  50 perega mesindanud tuuletõkke plaati suitsikus  kasutades;proovitud nii käbisid kui muud siinkirjutatut aga ei  istu mullePraegu veel täie tervise juures ja omaarust ka ülakorrusel kõik korras
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ülakorrusel

jaak0001 kirjutas:
ajage jama. Ma 35 aastat kuni  50 perega mesindanud tuuletõkke plaati suitsikus  kasutades;proovitud nii käbisid kui muud siinkirjutatut aga ei  istu mulle Praegu veel täie tervise juures ja omaarust ka ülakorrusel kõik korras

No siis on isegi hästi kui praegu VEEL korras.

Pronksmedal (100p.)

eks ole

inimesi igasuguseid. mõni suitsetab kogu elu niiet pigi tilgub tagumikust ja elab 100 aastaseks. teine viskab kopsuvähiga saba sirgu juba peale kahtekümmet aastat tossamist. isiklikult mina küll ehituskeemiat suitsikusse ajama ei hakka ükskõik, kui mugav see ka poleks. tervis on asi, millega tasub järgida vanasõna "ära hõiska enne õhtut!".  on nähtud neid kõvu mehi küll ja küll..
tõsi on see, et suits on kahjulik nii või teisiti kui seda sisse hingata. tuleb katsuda võimalikult vähesega hakkama saada ja kasutada materjale, mis eritavad vähem pigi ja tahma. korralikult kõdunenud ja kuiv lehtpuu on minu valik olnud ja selleks ka jääb. puu peab olema selline, mida saab vabalt käega murda aga ei tohi samas olla laialipudenev.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Veel niipalju

Kaido kirjutas:
ka  Metsamesinkiku soovitusel männikoort ja olen väga rahul sellega. Põleb kaua ,mis põhiline ja suits ei ole nii kibe kui pehkinud lepa või haavaga. Ennem kasutasin ka ainult pehkinud leppa või haaba,aga ütleme nii,et männikoor on umbes 6 korda parem Wink
et kui varemalt ikka tilkus pigi vahest lausa otsat välja,siis nüüd sellist asja küll pole.

Pronksmedal (100p.)

Suitsikusse panemiseks

Igaühel on omad vahendid, mida ta tossu tootmiseks kasutab. On ainult mõned kriteeriumid - ohutu tervisele, kergelt süüdatav, palju tossu, kergelt murtav, kauakestev, vähese sooja eraldavusega, lihtsalt kättesaadav, odav. Võib-olla veel midagi? Ise olen kasutanud: pehkinud leppa, paju või haaba, tükkturvast, puu käsna ja ka mingil määral nõukaaegset viltplaati. Pole veel proovinud käbisid, saepuru, puutükke, spetsiaalseid graanuleid. Ausalt öeldes kindlat eelistust veel tekkinud ei ole. Süütan tavaliselt grilli süütevedelikuga, varem kasutasin ka gaasipõletit, veel enne seda kasetohuga.

Üldiselt foorumit lugedes tundub, et mesinikud on väga isepäine rahvas ja igaühel on oma tõde ja õigus. Mõni meist kipub oma ÕIGUST väga peale suruma. Jätkem igaühele võimalus ise leida omale meelepärasem variant. 

Katsetada, otsida, eksida ja leida. Selles ongi kogu nö. 
mänguilu Smile !

  Ikka viimane häda peab käes

 

Ikka viimane häda peab käes olema, et ehitusmaterjale või mingeid muid keemiat sisaldavaid kunstmaterjale suitsikus kasutama hakata. Kunagi ei tea, mis liime või parasiitide ja hallituse vastaseid vahendeid see kraam võib sisaldada.

Kõige lihtsam on kuiv turvas. Peab olema tükkidena, pulber kleebib muidu pigi külge ja ajab suitsiku kähku umbe. Turvas annab hästi suitsu, aga mulle hakkab see hingemattev ja nägemist piirav suits kiiresti häirima. Mesilased mul sellised, et õigel hetkel ja õigesti käitudes vaatad ilma erilise suitsuta kiiremini ja valutumalt läbi. Kui neil aga ei ole parasjagu tuju, siis aitab ka suitsik ainult natuke valutumalt taganemist läbi viia. 

Enamasti panen turvast pehkinud aga kuiva puiduga pooleks. Kuiv pehkinud kuusk oli väga hea, aga põles suht kiiresti. Põletan ikka seda puud, mis parasjagu käepärast sattus. Spets liiki pehkind puid võib siis hakata otsima, kui mesilas enam midagi muud tarka teha ei ole, ehk mesilased on kõik puu otsas või nälga surnud Smile . Puit on selles osas hea, et põleb turbast kauem ja ei anna sellist hirmsat tossu. Vahest kasutan ka männikäbisid. Süütan enamasti paberiga. Kui süütematerjal on piisavalt kuiv, siis on see väga lihtne. Paratamatult pigitab igasugune kärsatamine lõpuks suitsiku umbe. Selle vastu aitab leeklamp või lihtsalt aegajalt suurema naelaga augud jälle lahti lükata ja edasi lasta. Mida niiskem põletuskraam, seda rohkem muidugi pigi sisse jääb.

.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Süütamine

Süütevedelik (üöäk). Selle asemel on sulavahasse kastetud nöörijupp, milliseid on talvel aega teha. Piisab sellise vahanööri tikuga põlema süütamisest ja lihtsalt suitsikusse põletusmaterjali peale viskamisest ja korras!