Mesindushaiguste peamiseks leviku põhjuseks on mesinike teadmatus

Pronksmedal (100p.)

Niisugune on kokkuvõte põllumajandusministeeriumi, veterinaar- ja toiduameti (VTA) ning mesinike ühiskohtumisel arutatust.
Ometigi on lõppenud mesindusprogrammi 2010-2013 perioodil programmi juhtkomisjoni andmetel peetud  173 koolitust, teabepäeva ja nõustamisüritust (558 tundi). Peale selle veel koostatud ja välja antud 30 väiketrükist, toiminud 16 vaatlusmesilat, tehtud kolm tõumesilat jne.
Kas see kõik on olnud tühi töö ja raisatud raha?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Ameerika haudmemädanik

 Palun selgitage lollile maamatsile, milles seisneb, milline see haudmemädanik välja näeb, kuidas ma saan aru, et tegemist võib olla haudmemädanikuga (kirjandusest ka ei leidnud midagi).

Minu naabril on kolm peret ( 70 - 80 m kaugusel minu mesitarudest ) ja ta avastas täna, et tal on kaks taru täitsa tühjad, mitte ühtegi mesilast tarus. Varraotoositõrjet ta küll teinut ei ole. Küsis minu käest nõu aga ma jäin ka talle vastuse võlgu. Mida arvate Teie TARKADE KLUBI!!! 

AHM

Pronksmedal (100p.)

Ameerika haudmemädanik*

AHM-i ei saa muidugi välistada, aga kuna sinu naaber ei ole varroatõrjet teinud, siis on tõenäolisem, et ta mesilaspered on hukkunud varroakahjustuse tagajärjel.
Nii lähestikku asuvates mesilates tuleks varroatõrjet teha üheaegselt, muidu korjavad ravitud pered lestad uuesti külge. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Hakkab pihta!

Kolmas, neljas sügis juba kaovad pered oktoobris - novembris.....kui jäävad tarru ning hakkavad kasutama/või jõuavad mürgise suirani.
HelladVelled , Kui naabrimees hoolega vaatab on ema-mesilane tavaliselt pesa peal, kui ta kuidagi sinna on pääsenud.....see ongi kõige kohutavam, et tema on viimane keda veel hoitakse ning toidetakse puhta toiduga!

Ju on mesilasperede lennuraadiusesse jäänud suvejooksul mingi mürgiga "haritud õitsev põld! Eestis on ju võimul Saksamaa Bayeri keemiakonsern, kelle korraldusi meie Põlluministeerium täidab!

Varroatoosiga ei ole seal midagi tegemist , ka AHM mitte!
Haudmemädanikega on lõhn üleval.
Kevadeti esineb rohkem - hapu haisuga.....õitolmu (valgu) puudusel n. ö. Euroopa haudmemädanikku.....vanas kirjanduses pojahaue/õigem oleks öelda tütarde haue) jääb nälga !!
Ameerika haudmemädaniku lõhn on sedavõrd äratuntav roiskuv hais....ütlevad, et puuliimi lõhn. Ma ei ole küll kunagi puuliimi nuusutanud, kuid kui esimest korda sattusin AHM - ga kokku (konsulendina), siis jälitas mind see lõhn mitu päeva!

Mind vihastab see, et meil on üle 30-ne aasta varroa....Eesti mesinikud oskasid seda palju varem tõrjuda, kui soomlased.....kes käisid siin loenguid pidamas ning alles "maailma avastasid"....nüüd, tänapäeval, kui on sedavõrd tõhusad tõrje meetodit ning lesta peaaegu ei näegi.....väga harva kohtab kusagil alaarenenud/vigaseid mesilasi.....kaagutatakse ikka varroa ja varroa...Ning lausa meie omad "juhtivad mesinikud, KES MEEDIASSE PÄÄSEVAD, EI SAA OMA VARROAT TÕRJUTUD?!!!!

Ja igal asjal oma hea külg kah.....tänu AHM väljalöömisele MÄRGATAKSE ka mesindust ometi! ET KAH SELLINE MAJANDUSHARU ON EESTIS OLEMAS!

Ei register haigusi tõrju, ikka mesinikud ise.....
Mingil neljapäeval oli AHM teemal PMministeeriumis ümarlaud, koos mesinike esindajatega! KUID KUS ON NIMEKIRI VETARSTIDES, keda mesinikud saaksid oma mesilasse kutsuda?? Kes ei pistaks kohe pröökama, et kas registris olete - kas kõrvamärgid on pandud - kas sööda kuivaine sisaldus tarude kaupa on välja arvutatud ning kas kõik on DOKUMENTEERITUD?

LÕPUKS TAHAKSIN ISI KAH TARKADE KLUBIST KÜSIDA, ET KAS TARGEMATEST TARGEMAD INIMESED LEVITAVAD KAH OMI HAIGUSI TEADMATUSEST? Huvitav, et mõned arstid ise ka haigeks jäävad ning mõned Ped. haridusega ei oskagi omi lapsi kasvatada?!

Lihtsalt AHM suhtes tahaksin öelda, et pea 1/3 kolmandikes Eestimaa mesilates vähemalt/kindlasti võib leida AHM patsilluse kandjaid....nagu enamusel inimestel vähi rakke.....kuid haigus lööb välja vähestel. Lihtsalt tingimused ei pea soodsad olema...
Ning päris totter on hakata täiskasvanud mesilastele näiteks antibiootikume, profülaktika mõttes söötma, et haue (lapsed) ei haigestuks!
Hääd soovides!


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mina vaidleks vastu

Ka minul on olnud nii,et tarud tühjad,aga korralikult kinnist hauet uurides oli lesta seal küll ja veel. Viimases hädas,kui on lestauputus pidavat pere tarust jalga laskma lootes kuskil paremat paika leida.
Siis teadsin täpselt millal kuskil suvel prits oli käinud ja mida kasutatud.Kuidas siis teised pered kõrval elavad,mürgitus oleks ikka üleüldine?

Jututoa moderaator

Ei saa minagi varroaga hakkama...

Ei saa minagi varroaga hakkama...tulid analüüsi vastused....kolmveerand joogitopsi mesilasi andsin perest ja ühel perel oli lesta 40 tk....kohutav. oblika gaasi ja ribasid kasutan.Tuleb järelikult arenema hakata...Wink
Kõik pered said ka rapsi mürgitamise kahjustusi....juunis...enamus koosseisult tugevad hetkel.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Varroa vohabki....

Varroa vohabki kahjustunud peredes, kuna vajab oma supper arenguks lahjemat haudme temperatuuri, kui see on tugevates peredes. Kui agromürkidega lennumesilased maha võetakse ning haudmevälja  ja mesilaspere suurus pole enam tasakaalus....langebki ju HAUDME temperatuur lestale soodsas suunas.....kuid siis PEAKS JU MESINIK NÄGEMA ALAARENENUD MESILASI MAANDUMISRAJAL UKERDAMAS!!!!!!!?
Kui kasvõi ühes peres - mesilas on vigaseid mesilasi - tuleb ju kiiresti tõrjet teha!!!

Need pered, mis haituvad ( CC) ning kus emad üksi nutavad.....on hästi toidu vastu võtnud ning haue on enamasti koorunud....kõik oleks nagu OK , ainult rahvas on puudu! See aeg saabub alles oktoobri lõpp - november.
Pronksmedal (100p.)

Kõik on õige

lugupeetud Metsamumm! Mürkidest kahjustunud ja nõrgestatud pere on lestadele ning kõigile muudele haigustele, iseäranis haudmehaigustele parim kasvulava. Sellist mürgist kahjustunud peret ei aita enam ei korraliku söötmise, ravimise ega hooldusegagi. Tõsisemate probleemide tekkeks pole kusjuures tingimata vaja, et mürgid kohe kõik mesilaspered siruli võtaks s.t. ei pruugi koheselt silmaga märgatav tulemus avalduda. See on paraku asjaolu, mida mõned oraatorid meil armastavadki alati mürgitamise kaitseargumendina välja tuua. "Näete, pritsisime nagu jaksasime ja kõik ju elasid rõõmsalt edasi". "Ah nüüd sügisel kärvavad maha jah? Ise olete loll!" Nad jahuvad ja jahuvad meile lõpmatuseni puudulikust lestatõrjest ja sellest, kui saamatud, hoolimatud ja oskamatud need va Eesti mesinikud on. Eks ole ju tõepoolest ka mingi hulk nn. "eilaseid" mesinike seas aga pole mõtet lapsikute üldistustega hakata kogu mesinikkonda ründama! Lesti on tõesti tõrjuda osatud aastakümneid ja see pole meil mingi uus murekoht.
Silma hakkab, et eriti võtavad mürgitamise kahjutuse teemadel sõna need, kelle enda mesilaspered jäävad rapsiväljadest ohutusse kaugusesse. Minu arvates üsna lühinägelik tegu! Peagi jõuab see mõju ka sinna teie oaasi läbi kahjustunud genofondiga tõumaterjali näol või üleüldise looduskeskkonna halvenemise-tasakaalustamatuse tulemusel. Võtab natuke aega aga tulemata see ei jää. Tsiteerides klassikuid: "võite kindlad olla!".

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kaidole veel!

[quote=Kaido]Ka minul on olnud nii,et tarud tühjad,aga korralikult kinnist hauet uurides oli lesta seal küll ja veel. Viimases hädas,kui on lestauputus pidavat pere tarust jalga laskma lootes kuskil paremat paika leida.
Siis teadsin täpselt millal kuskil suvel prits oli käinud ja mida kasutatud.Kuidas siis teised pered kõrval elavad,mürgitus oleks ikka üleüldine?

Vastuseks Kaidole!
Kui olete õietolmu korjanud....siis üllatab!... on - lausa imetlusväärne, kui erinevatel taimedel/kohtades mesilaspered liiguvad. Õietolm võib olla/on ka seitsmel- kaheksal perel täiesti erinev/erinevat värvi/erinevatelt taimedelt ....igal perel ise värvi. Ning, mingi kell võib, ühel perel, kardinaalselt muutuda - lausa keset päeva!
Sama on siis ju ka meega....mis võib ka kahel - kõrvuti asetseval perel olla täiesti erinevatelt taimedelt korjatud!
Nii, et jälgige oma kalleid sõpru ning usaldage neid ja kui mesilased on mingi " ravimtaime" peal....just siis on see taim kõige aromaatsem ning õige aeg ta omale teekimpu lisada! Mesilane, kui teejuht! (Ma vahel ei ole raatsinud, nendega võidu...et mesilased olid enne mind kohal..kuidas ma nüüd asun oma "vihtasid murdma)
NII, ET MÜRGITUS EI PEA ALATI OLEMA ÜLEÜLDINE! NAGU KA LESTASUS EI PEA OLEMA ÜLEÜLDINE.....NING KA KOGU EESTI, VÕI EUROOPA LIIT, VÕI VENEMAA EI PEA KORRAGA - ÜHEAEGSELT LESTA TÕRJUMA, ET SIIS TEDA ENAM EI OLEKS!!? nagu mõned arvavad ning Saksamaal sõidavad inspertorid ringi ning nende silma all tuleb lesta tõrjuda...
Meil on karjalaps kuningas, kes vastutab isi oma karja eest!

Kui see tänapäeva mürgises maailmas võimalik oleks...ka mesilaste karjustel...oma karja eest vastutamine!

Ameerika haudmemädanik

  Haumemädanik haiseb ja see hais on kohe tunda ,kui pere avad. Kuj tikuga haudmesse torgata, siis jääb tiku külge kollakas-pruunikas ollus, mis väga pikalt venib. Tõrje kohta võin vastata, kui küsite.

Pronksmedal (100p.)

AHMi tõrje.

Tõrje kohta sooviks küll infot. Minu varasemad teadmised piirdusid sellega, et AHMi ei ole lihtne tõrjuda ning lihtsam ja tõhusam on nakatanud pered hävitada.

AHMi tõrje

Haigust ravitakse antibiootikumidega. Lisaks sellele, et mesilashaiguste ravi antibiootikumidega on EU-s keelatud, kipuvad needsinatsed tapma mesilase seedekulglas elavaid kasulikke baktereid (kes mh. hoolitsevad mesilase immuunsüsteemi eest). Seega: keemiaga ei ravi. AHM kahtlusega pere saneeritakse: raputatakse puhtasse, desinfitseeritud tarusse, kus on ainult ülesehitamata kärjepõhjad. Vanad kärjed lõkkesse (või radiatsiooniga puhtaks). Kui on juba kliinilised nähud (tikuga veniv haue, hais jne, jne), pole enam midagi saneerida. Kahju küll, aga kõigepealt "Raid" (palju! - et ei levitaks) lennuavast sisse ja siis lõkkesse. Ja veterinaari tuleb ka teavitada - seadus sihuke.

Teemasse tagasi tulles...

... tegin sel sügisel tiiru oma ümbruskonna mesinike juures. Selgus, et 4 km diameetriga alal on 7 mesilat kokku ca 50 mesilasperega (ühe suure mesilagrupi ala?). Seitsmest mesinikust 4 tegelesid lestatõrjega (panid sügisel millalgi mõned Apistani-ribad). Kolm olid lestast küll kuulnud, aga kuna oma silmaga oma mesilastel näinud polnud... Nüüd lähen oktoobris nende kolme juurde oma oblikhappe-lahusega, et vähemalt midagi ette võtta. Seega: 30-aastane (või kui pikk see nüüd oligi) kogemus jookseb kohalikes tingimustes mööda külge maha. Ja ma ei arva, et minu naabrusesse on sattunud Eesti ainukesed "eilased". Ju nad jaotuvad ühtlaselt.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ok ma lihtsalt

metsamumm][quote=Kaido kirjutas:
Ka minul on olnud nii,et tarud tühjad,aga korralikult kinnist hauet uurides oli lesta seal küll ja veel. Viimases hädas,kui on lestauputus pidavat pere tarust jalga laskma lootes kuskil paremat paika leida.
Siis teadsin täpselt millal kuskil suvel prits oli käinud ja mida kasutatud.Kuidas siis teised pered kõrval elavad,mürgitus oleks ikka üleüldine?

Vastuseks Kaidole!
Kui olete õietolmu korjanud....siis üllatab!... on - lausa imetlusväärne, kui erinevatel taimedel/kohtades mesilaspered liiguvad. Õietolm võib olla/on ka seitsmel- kaheksal perel täiesti erinev/erinevat värvi/erinevatelt taimedelt ....igal perel ise värvi. Ning, mingi kell võib, ühel perel, kardinaalselt muutuda - lausa keset päeva!
Sama on siis ju ka meega....mis võib ka kahel - kõrvuti asetseval perel olla täiesti erinevatelt taimedelt korjatud!
Nii, et jälgige oma kalleid sõpru ning usaldage neid ja kui mesilased on mingi " ravimtaime" peal....just siis on see taim kõige aromaatsem ning õige aeg ta omale teekimpu lisada! Mesilane, kui teejuht! (Ma vahel ei ole raatsinud, nendega võidu...et mesilased olid enne mind kohal..kuidas ma nüüd asun oma "vihtasid murdma)
NII, ET MÜRGITUS EI PEA ALATI OLEMA ÜLEÜLDINE! NAGU KA LESTASUS EI PEA OLEMA ÜLEÜLDINE.....NING KA KOGU EESTI, VÕI EUROOPA LIIT, VÕI VENEMAA EI PEA KORRAGA - ÜHEAEGSELT LESTA TÕRJUMA, ET SIIS TEDA ENAM EI OLEKS!!? nagu mõned arvavad ning Saksamaal sõidavad inspertorid ringi ning nende silma all tuleb lesta tõrjuda...
Meil on karjalaps kuningas, kes vastutab isi oma karja eest!

Kui see tänapäeva mürgises maailmas võimalik oleks...ka mesilaste karjustel...oma karja eest vastutamine!

küsin siis kus kandis tegutsed ,palju peresid ja kogemust on ? Mitte halvustavalt,vaid mõtlen,et äkki on mõeldav ,et tulen läbi ja jagame kogemusi?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kogemuste jagamine....

Toimubki ju siin! Ma püüan kah nüüd peale mesindushooaega vahel siia (heatahtlikult) kiigata....võib olla on kellelegi abiks! Ei soovi, küll kedagi parandada, pigem ikka täiendada! Eks ma isi kah nopi siit terakesi!

Näiteks, kui kunagi ~20-25 aastat tagasi Apistanis ise pettusin....lugesin hiljem PSELOVOTSTVO kaanelt (reklaami), et kui kogu Venemaa mesinikud korraga Apistani  kasutaksid - siis Venemaa saaks lestast alatiseks lahti!!(((Hihhii)))
Ja tean, et isegi mõned suurmesinikud Eestis...kasutavad seni Apistani ja saavad hakkama....pole midagi öelda! Tublib!
Igal juhul etem ning mesilasperele vähem stressi tekitav, kui näiteks mesilasperede kuumutamine - pöörlevas kasetis, kus mingit keemiat üldse ei kasutata jne.
Kevadel pidid ühed tegelased tulema mesinduskogemusi aruta....kuid neid ei lastud, kuna mu põhimõtted ei pidavat riigi mesinduspoliitikaga, või riikliku õpetusega kokku langema!
Nii palju siis kogemuste vahetamisest!

Pronksmedal (100p.)

Tõrjeterminaatorlus

Tagapägalik kirjutas:
Kolm olid lestast küll kuulnud, aga kuna oma silmaga oma mesilastel
näinud polnud... Nüüd lähen oktoobris nende kolme juurde oma
oblikhappe-lahusega, et vähemalt midagi ette võtta.

Postitusest võib aru saada nii või naa. Juhul, kui mesinik lesti ei näinud? Pole neid märgata ei mesilastel ega kaanetatud haudmekannudes, siis pole mingit mõtet ka midagi tõrjuda või ette võtta. Asjatu üleravimise ja tõrjumisega "igaks juhuks" vaevalt, et midagi positiivset saavutab. Mina näiteks pole isiklikult ka vahel mitmel aastal mingit lestatõrjet teinud ega ka kavatse seda mingi linnukese paberile sirgeldamise eesmärgil kunagi tegema hakata. Jälgima peab muidugi situatsiooni pidevalt ja kui lest tekib, siis asjakohaselt reageerida jõuab alati. Mingil määral suudavad nad enda lestadest ise puhtna hoida. Selle võime kunstlik nõrgestamine inimese poolt pole mõttekas.
Kui pidasid silmas seda, et 3 mesinikku lihtsalt ei osanud lesti märgata ja mesilad olid neil tegelikult lesti täis, siis on muidugi teine lugu..
Muide, Apistani-ribadega ei ravi ka juba mõnda aega miskit. Huvitav, et neid üldse Eestis veel müüakse või kasutavad mingeid vanu varusid? Ja seda just eelkõige tänu üleravimisele ja "igaks juhuks" kasutamisele. Kes pani ökonoomia mõttes ainult "mõne riba" treenides sellega lesti vastupidavusele ja kes jättis ribad tarru mitmeks kuuks või ületalve, kes kasutas samu ribasid mitu aastat jne. Nähtud värk.. praeguseks on minunähtud oma mesindamise kõik lõpetanud. Sedasi pole lihtsalt võimalik praegusel ajal kaua mesindada. Seetõttu ma ka ei usu, et teadmatuse probleem siin väga laialdane ja määrava tähtsusega oleks järsult ja laialt suurenenud mesilaste terviseprobleemide põhjustamisel. Uba peab peituma mujal.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Uuel


mesindusprogrammi perioodil peaks olema ka mesinike nõustaja koht, äkki beeboy viitsiks kandideerida kohale või saata näiteks EML i soovi see koht endale saada. Saaks ometi eesti mesinduse õigetele rõõbastele.

  Sinu pidev mure Eesti mesinduse pärast hakkab juba igaltpoolt silma ja suure südamega ning teadmistega inimesi on ikka tarvis.

Pronksmedal (100p.)

Tõrjed, ravimid ( Tõrjeterminaatorlus )

        Mina arvan nii, et HAIGUSI peab ennetama ( ka inimestel ), kui haigus juba käes, siis on ju palju raskem ( hilja).

        Muidugi igal asjal on oma piir ..... (söömisel, joomisel, ravimite tarvitamisel jne.)

Kuidas levib lest?

Kuidas levib lest ühest mesilast teise? Äkki leskedega? Ehk oskab mõni targem inimene seletada. 

Aitäh!

Lesta levimine

Lest levib mesilaste omavahelise kokkupuute tulemusena. Lesta huvides on mesilaspere väljasuretamine, kuna nõrga pere varusid tulevad röövima tugevate perede (palju hauet) lennumesilased ja nii saab lest edasi levida. Kui keeli valdad, otsi netist edasi