Mesinduse ümarlaud

Pronksmedal (100p.)

Põllumajandusministeeriumi dokumendiregistris on 30.09.2013 nr 9.2-7/2052 all registreeritud põllumajandusministeeriumi kiri (on kommentaari lisas) mesindusorganisatsioonide juhtidele mesinduse ümarlaua korraldamise kohta 04. novembril.
Loodame, et kirjas loetletud organisatsioonid sõeluvad välja kõige enam arutamist vajavad teemad.

LisaSuurus
2013_umarlaud.pdf15.9 KB
 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Mesinduse ümarlaud*

Teatavasti ootab EML oma liikmetelt ettepanekuid mesinduse ümarlauas arutusele tulevate teemade kohta. Teemad tuleks esitada, muidu hakatakse ümarlauas lahendama pseudoprobleeme.

Ma tahaksin pakkuda selliseid teemasid, probleeme, mille lahendamisest oleks praktiline abi paljudele mesinikele.
Minu ettepanekud teemade suhtes on praegu järgmised:

a) õitsevate taimede pritsimine mesilastele ohtlike pestitsiididega peab olema keelatud. Rumal jura põllumeeste ja mesinike vahelisest teavitamisest mõeldi välja selleks, et anda mingigi mõte mesilate registrile. Kuid kes teavitab teisi tolmeldajaid putukaid (näiteks kimalasi )?
b) kindlasti vajaksid mesinikud mesilashaigustele spetsialiseerunud aruka vetarsti abi, kes oleks kursis sellega, mida uut on mujal maailmas mesilashaiguste ravis ja tõrjes, korraldaks õppepäevi volitatud vetarstidele, mesinikele, uute ravimite testimist jne.
c) riik võiks rahaliselt toetada analüüside tegemist laboris (ameerika haudmemädaniku seire meeproovidest, mesilaste mürgistused jt)
d) ravimite probleem. Praegu on ravimiameti nimekirjas mesilashaiguste jaoks ainult kolm nimetust, kõik varroalesta tõrjeks (nendestki kaks kasutud), aga teised haigused?


Mida tuleks lisada või välja jätta?  

Kokkuvõte ümarlauas arutelust

EML kodulehel www.mesinikeliit.ee  on üleval kokkuvõte arutelust, mis eile toimus Põllumajandusministeeriumis. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lugesin läbi!

Piitsa teile mesinikud endiselt! 15 mesilaspere nõude mahavõtmisest kippu, ega kõppu....kuid just SEE TAKISTAB JU MESINIKKE REGISTRISSE MINEMAST!!!
Ma lähen Lennuministeeriumi alla! Aida EML...HÜVASTI

Pooldan

Pooldan ka selle 15 pere nõude mahavõtmist, juba alates esmesest müüdud meekilost peaks mesinik ennast vetametisse teatama. Vahet ju pole kas toodan 20 kilo või tonni mett, hügieeninõudeid peaksid kõik täitma

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Tühi register

Juba ühe pere pidamisel peaks rakendama sunkorras registreerimist ja igasuguste nõuete täitmise kontrolli.

Siis jõuaks registripidajad ka korda kontrollida, kuna registreerimise arv kukub vähemasti 4 korda. On vähem mida kontrollida ja siis saab seda ju loogiliselt ka paremini teha.

Mina olen siiamaani oma nõuded registri ees täitnud, kas ka uuel aastal pole enam kindel.

Kuna targem annab järele, siis mina isiklikult kolisin oma mesilased metsa, ei jõudnud enam aktiivpõllumajanduslikus piirkonnas oma nn "õiguste eest seista".

 

Edu hobimesinduse edendamisel.

Renno

mesindaja kirjutas:
Pooldan ka selle 15 pere nõude mahavõtmist, juba alates esmesest müüdud meekilost peaks mesinik ennast vetametisse teatama. Vahet ju pole kas toodan 20 kilo või tonni mett, hügieeninõudeid peaksid kõik täitma

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Metsamumm,

oskad sa mulle selgitada, kuidas 15 pere piir takistab mesinikel registrisse minemast? Äkki seletad veidi pikemalt.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

juhe jooksis kokku

lugesin ja sain aru:
mesinik teatab PRIA-sse
põllumees teatab PRIA-sse
mesinik teatab põllumehele
põllumees teatab mesinikule

ja vot siitmaalt enam aru ei saa, millise vormi või planketiga ma mesilastele teatan ,et nad ei või palaval suvepäeval minna taru kõrvalt tiigist haudmele vajalikku vett tooma ja peavad kuumas tarus kärvama? või mis materjalist ketiga ma nende lennuulatust piiran?
miks ei või seaduses olla üksainus lause: põldude mürgitamine on keelatud päikesetõusust loojanguni.
kaoks kogu see pagana jant teatamiste ja mitteteatamiste ümber. vaatad aknast välja ja ongi selge ,kas võib mürgitada või mitte. ka hajuks mingilgi määral mürk päikesetõusu ja mesilaste aktiivse lennu vahele jääva aja jooksul.
juhatage mind ,pimedusega löödut Sad

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Olen

sinuga,Spunk, nõus. Tegelik probleem on veel suurem. Nimelt paljudele mürkidele on peale kirjutatud, et ei ole ohtlikud mesilastele ja neid võib kasutada igal ajal. Teavitada ka pole vaja. Kahjuks tapavad ka paljud nende hulgas mesilasi või siis mürgile lisatud peletus aine tegelikult ei mõju mesilastele.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

nostalgia

ja nii me kakerdamegi nagu kanad (demokraatia)takus. tapab, ei tapa, tohib ,ei tohi , natuke tapab ja natuke tohib.......
vanasti öelnuks partorg sellises olukorras: kas sulle ei meeldi nõukogude võim? millest sa aru ei saanud? päeval ei mürgita ja jutul lõpp!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Aimarile

Miks ma peaksin seda pikemalt selgitama Aimar? Ma ei kirjuta enam midagi! Sa tead minu seisukohti niigi.....meie elu ei ole niii pikk, et igasugu untsakatega aega veeta! Mõtlen siinkohal PRIA ja VETameti kontrolle ...TAVA/KÜLA/AUVÄÄRSETE/AASTATES MESINIKE TÜLITAJATENA!

Mesinikud ei soovi, et neid VET-AMETI kontroll tülitab, kuid kontrollijad ka PRIA omad võtavad ju andmed registrist....kuhu, missugust mesilat/mesinikku/käitlemiseruume nad kontrollima lähevad! Kui perede arv üle 15 on nad kõpsti kohal! Inimesed on puhtad ning mesi on parim.......inimesed ei talu kiirel tööajal tülitajaid....muidu umbes ajaröövleid!
KAS KEEGI TÕESTI ARVAB, ET ÜKS KAKS KORDA AASTAS OMA DOKUMENDI KUHJA ESITAMINE NING ""KÜLALISTE"" VASTUVÕTMINE teeb kellegi mee paremaks-- OHUTUMAKS?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ei

saanud ikka aru, kuidas see 15 pere nn. "seadus" peaks segama mesilasperesid kirja panemist? Kui see olematu seadus ka ära kaotataks, siis ju ei muutu midagi? Ikka peab alates esimesest mesilasperest oma pered registrisse kandma. Äkki, sa Metsamumm, oled midagi vahepeal maha maganud? Kui sul on 1-15 mesilaspere, siis käivad sind kontrollimas kohalik volitatud vet.arst 1x 3 aasta jooksul. Kui aga 16 ja enam siis vet. keskuse ametnikud. Sul pole enam mõtet võidelda nn. 15 pere seaduse vastu, kuna seda põhimõtteliselt enam nagunii pole. Kontroll ju alates esimesest mesilasperest ja registreerimis nõue samamoodi esimesest mesilasperest.

  Panen siia lingi vet. ameti kodulehelt, kus mesilasi puutuvad asjad olemas - http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=1172


Pane tähele - 15 pere piirist pole sõnagi.

Jututoa moderaator

To Metsamumm

metsamumm kirjutas:
Piitsa teile mesinikud endiselt! 15 mesilaspere nõude mahavõtmisest kippu, ega kõppu....kuid just SEE TAKISTAB JU MESINIKKE REGISTRISSE MINEMAST!!!
Ma lähen Lennuministeeriumi alla! Aida EML...HÜVASTI


Kahjuks ei jõutud kõigest plaanitust rääkida. 

Eksisteerib oht, et  kui 15 pere muutuks 1000-ks kg-ks, siis ca 20 kg-se saagi puhul pere kohta  (nagu statistikas läbi käinud) läheks selle alla juba 50 pereline mesila. Kui mesinik ütleb, et tal on saak 20 kg/pere kohta, siis tõestagu keegi vastupidist. Kui jutt aga 15-st perest, siis on mingigi teoreetiline võimalus minna kohale ja mesitarud reaalselt üle lugeda. 

Kui siit veel edasi mõelda siis saaks sellise korra kehtestamisel ju öelda ka, et 1000 kg on lisaks endale veel nii emal,
naisel, kui ka lapsel.  Seega sellise korra rakendumisel eksisteerib teoreetiline võimalus , et ka kuni 200 perega mesinik võib üritada sama
regulatsiooni taha pugema oma tegeliku kuni 20 000 kg meega (200 pere *100 kg). 

See aga ei saaks ju olla eesmärk omaette. Eesmärk oleks ikka see, et kõigil mesinikel oleksid puhtad vurritusruumid (olgu siis eraldi ruumid, või olemasolev köök) ning mesi vastaks kõigile kvaliteedi, hügieeni ja toiduainetele esitavatele normidele. Kuidas teisiti kavatseme Eesti mee head nime hoida?

Ehk Eha täpsustaks, mis suures pildid nii väga siis peaks 16 perega mesilas teisiti olema võrreldes 14 perega mesilast?

Samuti ei saa ma aru, kuidas takistab 15 pere kord mesinikke registrisse minemast? 
Hetkel on ca 6000-8000-st mesinikust registris alla 2000 mesila. 
Või tahad väita, et neil 4000-6000 mesinikul on enamusel üle 15 pere ning et nad ei julge neid 15+ pere kirja panna, samas ei taha ka valetada, et neil oleks justkui alla 15 pere?

Pronksmedal (100p.)

Väikeses koguses mee esmatootjad ei pea Toiduseaduse alusel oma

Väikeses koguses meetootmine

Vastavalt põllumajandusministri 15. juuni 2006. a määrusele nr 72 „Väikeses koguses esmatoodete turustamise hügieeninõuded” peetakse väikeses koguses mee esmatootjaks kuni 15 taru või mesilasperega majapidamist või ettevõtet, kes tegeleb esmatootmisega ja oma mett turustab.

 

Esmatootmine
hõlmab näiteks mesilaste pidamist (isegi, kui see laieneb väljaspool
mesiniku valdusi asuvatele tarudele), mee võtmist tarudest, vurritamist
ning pakendamist mesiniku valdustes.

 

Esmatootmiseks
ei saa aga pidada ei tegevusi väljaspool mesiniku valdusi (nt mee
vurritamine pakendamine) ega teise mesiniku mee pakendamist või mee
hulka lisandite (nt pähklid, õietolm) lisamist.

 

Väikeses
koguses mee esmatootjad ei pea Toiduseaduse alusel oma tegevusest
Veterinaar- ja Toiduametit teavitama ega olema tunnustatud.
Loomatauditõrje seaduse §7
lõike 1 kohaselt peavad aga loomakasvatushooned ja -rajatised ning
loomade pidamiseks piiritletud alad olema seaduses ja selle alusel
kehtestatud õigusaktides sätestatud juhtudel registreeritud
põllumajandusloomade registris, mille vastutavaks töötlejaks on
Põllumajandusministeerium ning volitatud töötlejaks Põllumajanduse
Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA). Seega peavad mesinikud kõik
oma mesilaspered PRIA-s registreerima, olenemata mesilasperede arvust
ning tegevuse eesmärgist.

 

Pronksmedal (100p.)

Seega...........

Kui mul oleks registrisse kantud 15+1 peret, peaksin omama tunnustatud meekäitlemisruume ja mulle laieneksid nõudmised suurtootjale. Võrdsed nõudmised kasvõi 300 perelise mesilaga.

Pronksmedal (100p.)

Riigi Teataja.

Väljaandja: Akti liik: Teksti liik: Redaktsiooni jõustumise kp: Redaktsiooni kehtivuse lõpp: Avaldamismärge:
Põllumajandusminister
määrus
algtekst-terviktekst
01.07.2006
Hetkel kehtiv
RTL 2006, 49, 898

Väikeses koguses esmatoodete turustamise hügieeninõuded

Vastu võetud 15.06.2006 nr 72

Määrus kehtestatakse «Toiduseaduse»
§ 26 lõike 3, Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 852/2004
toiduainete hügieeni kohta (ELT L 139, 30.04.2004, lk 1–54) artikli 1
lõike 3 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 853/2004,
millega sätestatakse loomset päritolu toidu hügieeni erireeglid (ELT L
139, 30.04.2004, lk 55–205), artikli 1 lõike 4 alusel.

§ 1. Reguleerimisala

 (1)
Määruses kehtestatakse väikeses koguses loomsete ja mitteloomsete
esmatoodete müügiks pakkumise, müümise või muul viisil tasu eest või
tasuta üleandmise (edaspidi turustamine) hügieeninõuded.
Nimetatud hügieeninõuded kehtestatakse turustamise kohta tootjalt otse
tarbijale või jaekaubandusettevõtjale, sealhulgas toitlustusettevõtjale,
kes oma Eestis asuvast jaekaubandusettevõttest, sealhulgas
toitlustusettevõttest, turustab need tooted otse tarbijale.

 (2)
Esmatooted on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 852/2004
toiduainete hügieeni kohta (ELT L 139, 30.04.2004, lk 1–54) artikli 2
lõike 1 punktis b sätestatud tooted.

 (3)
Määruse nõudeid ei kohaldata väikeses koguses toorpiima ning väikeses
koguses kütitud uluki rümba ja rümba raietükkide turustamise suhtes.

§ 2. Mitteloomsete esmatoodete väike kogus

 
Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 852/2004 artikli 1 lõike 2
punktis c nimetatud esmatoodete väike kogus on mitteloomse toidu puhul
kogus, mille tootja turustab otse tarbijale või jaekaubandusettevõtjale,
sealhulgas toitlustusettevõtjale, kes oma Eestis asuvast
jaekaubandusettevõttest, sealhulgas toitlustusettevõttest, turustab
selle otse tarbijale.

§ 3. Loomsete esmatoodete väike kogus

  Loomsete esmatoodete väike kogus tooteliikide kaupa on järgmine:
 1) kala – kuni 100 kg päevas;
 2) mesi – kuni 15 taru või mesilasperega majapidamisest või ettevõttest;
 3) munad – kuni 50 linnuga majapidamisest või ettevõttest.

§ 4. Esmatoodete turustamise hügieeninõuded

 (1)
Turustada võib selliseid väikeses koguses esmatooteid, mis on
toidukõlblikud ega põhjusta toidu saastumist käitlemise järgmistes
etappides ning mis on säilitamisel ja turustamisel kaitstud saastumise
eest.

 (2) Turustada võib selliseid väikeses
koguses loomseid esmatooteid, mis on pärit tervetelt, ilma kliiniliste
haigustunnusteta loomadelt.

 (3) Mune
ladustatakse ja veetakse soovitatavalt püsival temperatuuril, mis kõige
paremini sobib nende hügieeniomaduste säilitamiseks. Munad turustatakse
jaekaubandusettevõtjale, sealhulgas toitlustusettevõtjale, seitsme päeva
jooksul ja tarbijale 21 päeva jooksul arvates munemisest.

 (4)
Kala jahutatakse pärast püüki võimalikult kiiresti, kaitstakse
saastumise eest ning päikese või muu kuumusallika mõju eest ning
hoitakse temperatuuril, mis kõige paremini sobib kala hügieeniomaduste
säilitamiseks. Kala pesemiseks kasutatakse kas «Veeseaduses» sätestatud
joogivee nõuete kohast vett või vajaduse korral puhast vett.

§ 5. Määruse jõustumine

  Määrus jõustub 1. juulil 2006. a.


Minister Ester TUIKSOO

Kantsler Ants NOOT

Jututoa moderaator

To Valdo

Valdo kirjutas:
Kui mul oleks registrisse kantud 15+1 peret, peaksin omama tunnustatud meekäitlemisruume ja mulle laieneksid nõudmised suurtootjale. Võrdsed nõudmised kasvõi 300 perelise mesilaga.


Soovitaks sul natuke asi veel üle täpsustada.

Tunnustamist ei nõuta ka 1000 perega, kui tegeled esmakäitlemisega ehk mee tootmise ja pakendamisega.

Tunnustamist nõutakse meesegude tegemisel ja mitte sinu mesilaste poolt toodetud mee käitlemisel.

Suures pildid enamus nõudeid kehtibki ju nii 5 pere pidajale, kui ka 500 pere pidajale... 

Lihtsalt juhul, kui 2-3 pere mee oma 1 toalise korteri köögis käsivurriga 1 päevaga ära vurritad nõuetekohaselt, seda usuvad kõik. Kui hakkad sama väitma 500 pere puhul, siis pead teatud piirkondades olema valmis, et kontrolli käigus võidakse ka luup kaasa võtta...  Tongue

Edit:

Jõudsid juba vahepeal täiendava postituse teha.
Sa tsiteerid ja postitad huupi igasugu erinevaid õigusakte, kuid loe need ikka läbi ka.  Otsi pigem ,mida nõutakse 16 pere puhul sellist, mida 14 pere puhul ei nõuta.  Siiani pole sa selleni ju jõudnud.   Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ei

ole nii,Valdo. Tean näiteks Saaremaal mesiniku kellel oli 100 mesilaspere ja tal käidi kontrollimas ja saunaköök oli piisav mee käitlemisruum.

   Raigol õigus, 14 ja 16 pere pidajatel kõik samad nõuded, vaid veeproovi ei küsita  (2011 aasta andmed), kuigi seaduse poolest peab.

Pronksmedal (100p.)

Huvitav.........

Erinevate meekäitlejate puhul lähenetakse hügieeninõuete hindamisel mõnevõrra erinevalt:

·         Väikeses koguses mee esmatootjad (st kuni 15 (k.a) taru või mesilasperega majapidamised või ettevõtted) peavad vastama Toiduseaduses ja põllumajandusministri 15. juuni 2006. a määruses nr 72 „Väikeses koguses esmatoodete turustamise hügieeninõuded
sätestatud nõuetele. Selliste käitlejate üle kontrolli teostamisel
hinnatakse muuhulgas ka seda, kas käitleja ei ületa nimetatud määruses
kehtestatud väikeseid koguseid.

·        Teavitatud meepakenduskeskused peavad vastama Toiduseaduses ja  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 852/2004, toiduainete hügieeni kohta I lisas sätestatud nõuetele.

·        Tunnustatud meepakenduskeskused peavad vastama Toiduseaduses ja  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 852/2004, toiduainete hügieeni kohta II lisas sätestatud nõuetele.

Kõik meekäitlejad peavad vastama ka Toiduseaduses ja Vabariigi Valitsuse 19. veebruari 2004. a määruses nr 41 „Mee koostis- ja kvaliteedinõuded ning märgistamise erinõuded” kehtestatud erinõuetele, mis puudutab mee märgistust ja kvaliteeti.

Kui Teie väidate, "
Raigol õigus, 14 ja 16 pere pidajatel kõik samad nõuded, vaid veeproovi
ei küsita  (2011 aasta andmed), kuigi seaduse poolest peab",milleks siis üldse seaduses seda viieteist taru või pere arvu üldse vaja on?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Seda

ma räägingi et mõtetu asi see 15 pere värk. Oleme ausad, osad mesinikud ei taha mitte, et 15 pere piir jääks, vaid et riik nende asjadesse oma nina ei topiks.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja juki pilt

Laegas

Me ise, mesinikud ja mesilastepidajad avame vägisi selle PANDORA LAEKA.

Jututoa moderaator

To Valdo

Valdo kirjutas:

Erinevate meekäitlejate puhul lähenetakse hügieeninõuete hindamisel mõnevõrra erinevalt:

·         Väikeses koguses mee esmatootjad (st kuni 15 (k.a) taru või mesilasperega majapidamised või ettevõtted) peavad vastama Toiduseaduses ja põllumajandusministri 15. juuni 2006. a määruses nr 72 „Väikeses koguses esmatoodete turustamise hügieeninõuded
sätestatud nõuetele. Selliste käitlejate üle kontrolli teostamisel
hinnatakse muuhulgas ka seda, kas käitleja ei ületa nimetatud määruses
kehtestatud väikeseid koguseid.

·        Teavitatud meepakenduskeskused peavad vastama Toiduseaduses ja  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 852/2004, toiduainete hügieeni kohta I lisas sätestatud nõuetele.

·        Tunnustatud meepakenduskeskused peavad vastama Toiduseaduses ja  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse nr 852/2004, toiduainete hügieeni kohta II lisas sätestatud nõuetele.

Kõik meekäitlejad peavad vastama ka Toiduseaduses ja Vabariigi Valitsuse 19. veebruari 2004. a määruses nr 41 „Mee koostis- ja kvaliteedinõuded ning märgistamise erinõuded” kehtestatud erinõuetele, mis puudutab mee märgistust ja kvaliteeti.

Kui Teie väidate, "
Raigol õigus, 14 ja 16 pere pidajatel kõik samad nõuded, vaid veeproovi
ei küsita  (2011 aasta andmed), kuigi seaduse poolest peab",milleks siis üldse seaduses seda viieteist taru või pere arvu üldse vaja on?Tuleb tunnistada, et ma ei ole määrust nr 852/2004 
varem vist eriti lugenud, nii et hea link Smile Samas seda diagonaalis lugedes ei hakanud seal midagi väga erilist silma. Toiduaine käitlemiseks mõeldud ruumide osas on toodud küll nõuded, kuid need suhteliselt üldsõnalised siiski ju: et pead suutma tõendada, et suudad neid piisavalt hästi puhastada.

Kui põrand just muldpõrand ei ole, siis saab teda ikka ju puhastada :)   Asjad tuleb lihtsalt enam-vähem korras hoida.

Seega suures pildid jääksin enda seisukoha juurde.

Sama seisukohta olen ka teistelt kuulnud ning ei ole eriti vastuväiteid kuulnud.

Mul küll olemas eraldi vurritusruum, kuid oletame, et ma vurritaksin ikkagi korterelamu köögis.
Kui mul oleks  pestav põrand ja pestava värviga värvitud seinad ja laed. Kraanist jookseb nii soe, kui ka külm vesi (kuuldavasti piisab ka kraaniga 15 l-sest plastkanistrist), siis mis nõudeid peale hügieeni ma veel ruumide osas täitma pean?!
Ei tahaks nõustuda jutuga, mida olen suht laialt kuulnud , nagu peaks üle 15 pere puhul olema kindlasti eraldi spetsiaalne vurritusruum, millele on üle mõistuse nõuded kehtestatud.

Kuni 15 pere nõuetes on kirjas, et peab oleam tagatud toiduaine toidukõlblikkus ja välditud saastumise oht.  Täpselt sama tundub olema ka viidatud EU määruse eesmärk, lihtsalt seal on asjad veidi rohkem lahti kirjutatud. Olen aru saanud, et täpselt samu küsimusi võidakse  küsida  ka alla 15 pere korral, kui keegi su peale kaebama juhtub või muul viisil sõelale jääd. Ehk et mõlemal juhul lõppkokkuvõttes vastutab mesinik oma toote toidukõlbulikkuse ja kvaliteedi eest, seda ka 15 pere puhul.

Tunnustamist ei nõua ju mee esmatootmisel ka viidatud määrus.


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

imelik

vaarikapõõsas metsa ääres- mesitaru metsa ääres
vaarikas kasvas ise- sülem tuli ise
vaarikad tõin metsa äärest-mee tõin metsa äärest
moosi keetsin köögis- mee vurritasin köögis
moos purki köögis- mesi purki köögis
moos toiduaine- mesi toiduaine

moosi kui toiduaine käitlemise vastu ei tunne mitte üks tont huvi- meega on kõik naa nõnna elevil.
ja vaarikapõõsast ei taha keegi arvele võtta, olgu siis üks või viisteist.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ei ole imelik.

  Kui sa mett ei müü, tee mis tahad. Kui sa moosi müüd - hakkab tants ja trall pihta Wink

imelik ei ole siin midagi

vaarikas ei levita teistele vaarikatele haigusi, hooletuses olevad mesilased küll, samuti välja pandud meekärjed ja meene vurr toob mesilasse haigusi või ka levitab teistele mesilastele haigusi. näiteks kui moosi söömine võtab sul enesel kõhu valla siis see on sinu enese probleem, kui aga annad seda moosi naabrile siis on juba veidi suurem probleem Smile
 

Pronksmedal (100p.)

Tahaks ikka teada...

Tahaks ikka teada, kuis seadusesilm viieteist pere seadust lahti seletab.Kui mett müüa, kas siis nõudmised muutuvad?
Mesinikele loomulikult ei meeldi, kui kontrollid mesilas ringi tuulavad ja vurriruumi põrandalt coli bakterit otsivad.
Minule, ja ilmselt paljutele ,on jäänud seaduseid lugedes mulje, et üle viieteist pere omanikule laienevad suuremad nõuded.
Kusagil pole küll kirjutatud, mina pole siiani leidnud,15+1 perede arvu korral nõudmiste karmistumisest,aga pole ka vastupidist väidetud.
Seadused on väga üldsõnalised ja neid võib mitmeti tõlgendada.
Kui kaoks hirm 15+1 perede registreerimisel, range kontroll,siis paneksid paljud mesinikud perede arvu ausalt kirja, mitte ei vibraks viieteistkümne piirimail.
Ja sellest tõuseks ainult kasu Eesti Mesindusele.


Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kas

Kui sa mett ei müü, tee mis tahad.

kas ma näen seda ,mis teisedki?? Shock ok. ma ei müü siis ja teen ,mis tahan- regan või ei rega. Smile või tule ütle ,et müün.

vot vaarikate koha pealt ei saa mitte nõus olla. ka neid ravitakse, ka neil on sitikad ja hallitus seljas, ka seal paljunevad ja levivad edasi mitmesugused nimetatud nähtused teistele vaarikakasvatajate taimedele. ja üldse ,ma ei pea mesilasi. tiigist tõstsin mulla, sinna tõstsin peale vineerist kasti. mulla peale kasvas ise vaarikas, kasti tuli ise mesilane. mina tegelen ainult korilusega. ammugi ei vii ma õuele mingeid mesiseid kärgi ega vurre!!! ja kui ma köögis SEES vurritan endale mett ja keedan moosi , mis seos on sellel siis registritega. või minu moosil, meel, naabrimutil ja registritel ja tont teab kellel veel?


Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Raha

Loe seda teemat ülevat alla või alt üles. Lõppkokkuvõttes tekitab probleeme mitte register vaid meeturu nn solkimine. Pole mina veel kuulnud, et keegi endale lausa solki toodaks mesilaste abiga. Küll aga on kuulda kuidas seda müüakse ja ikka konkurendi suust. Toodame suurtes kogustes mett ja ei suuda toodet ära realiseerida, et seda teha oleks vaja tekitada vaba kliendibaas.

Kõige lihtsam moodus on võtta vastu seadus, mille kohustuste täitmisega igaüks hakkama ei saa. Selle tulemusena vabaneb teatud arv meetarbijaid.

Nimetagem asju õigete nimedega ja jätame välja need mesinikud kes meemüügiga ei tegele.

Renno

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

ei tooda

Aimar, ma ei tooda! ei mett, moosi, traktoreid ega kosmosejaamu. ma tegelen korilusega. seega pole mul asja kuhugi registritesse ja kellelgi pole asja minu juurde ei kolme , viie ega kahekümne viie aasta pärast.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Lohuta end

sellega , et mina sind kontrollima ei tule ja mulle pole vaja midagi tõestada, minu eelmine link oli mõeldud Valdole.

Pronksmedal (100p.)

Tänud,Aimar!

See link tuleks kõigile lugemiseks kuhugi nähtavale kohale üles panna.
Lugupidamisega Valdo

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Sõna sekka...

AimarL kirjutas:

Raigol õigus, 14 ja 16 pere pidajatel kõik samad nõuded, vaid veeproovi ei küsita  (2011 aasta andmed), 


Üks erinevus veel: Kui 14 pere puhul võib mesiniku pereliige vurri, vurriruumi põrandat või muud meekäitlemisruumis olevat inventari niisama pesta, siis 16 taru puhul peab tal selle töö tegemiseks tervisetõend olema. Smile

Üldiselt ei saa ka siinkirjutaja sellest traagikast alla ja üle 15 pere vahel aru... Kui see piir on kellelegi väga vajalik, las ta siis olla selle 15 peal. Kuigi ise pakuks piiriks hoopis 3 - 5 peret. Selline mesinik toodabki ainult enda tarbeks ja kui moosi võib ilma vetlabori sekkumiseta keeta, siis ei näe ma põhjust, miks paar peret mesilasi ei või mett korjata. Suurem probleem on pigem selles, et kõiksugu ametid püüavad meeleheitlikult mett ja selle käitlemist kontrollida. Esimesest perest alates peaks aga kontrollima hoopis mesilasperesid, et need terved oleks ja taude ei levitaks. Ka 3 lohaka mesiniku peret võivad ümberkaudsed 30 korralikku hõlpsasti nakatada.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Tervisetõend

peab olema ka 14 perelises mesilas. Vaata minu poolt üles pandud lingis ilusti kirjas.

Pronksmedal (100p.)

Sõna sekka...*

Kas iga mesilaspere kõrval peaks seisma VTA ametnik, kes pere olukorda jälgib?
Mesilaspere tervise üle peab suutma otsustada siiski mesinik ise, kes ju nagunii regulaarselt peresid jälgib ja läbi vaatab. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tervisetõend

peab olema meekäitlejal. Käitleja võib ju ka ise põrandat pesta, aga kui 14 pere pidaja paneb elukaaslase põrandat pesema, siis viimasel ei pea olema.

To "beeboy"
Mil moel vetarst mesila tervislikku olukorda hindab, jääks pigem tema probleemiks. Vaja oleks kindlustada, et ka väikemesila taude ei levitaks.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Nalja saab :) aga

kõik kes puutuvad kokku meekäitlemisega, peavad omama tervise tõendit - kui su elukaaslane peseb meekäitlemisruumi põrandat siis olgu paber olemas. Kuigi ma usun et kontroll pigistab siin silma kinni aga kui sa ise nii rumal oled et teatad mida sa kõik valesti teed, selle kohta öeldakse, et loll saab kirikus ka peksa Wink.

Pronksmedal (100p.)

Metsamesinikule

metsamesinik kirjutas:
Mil moel vetarst mesila tervislikku olukorda hindab,
jääks pigem tema probleemiks.

Mina küll oma mesilasperede tervislikku seisukorda kahtlase väärtusega vetarsti hooleks ei jätaks.
Nüüd, kus VTA on lasknud AHM-i leviku kontrolli alt välja ja selle eoseid leidub pea igas mesilas, tahaksin ma, et riik toetaks rahaliselt AHM-i eoste mees testimist laboris, et haiguspuhanguid ennetada.

Pronksmedal (100p.)

Mee müük.

Kui mul oleks 15 peret ja igalt perelt saaks 30 kilo vurrimett, mis mereäärsetes oludes poleks mitte kehv saak, tuleks osa müüa, sest oma perega sellise hulga hävitamine käiks üle jõu.
Kas nüüd mee käitlemisnõuded karmistuvad?
Kas võin tervisetõendi olemasolul mett rahulikult saunakambris edasi käidelda?
Muidugi avalikustan tulud ja maksan maksud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mee müük.

Kui soovid vaidlusi,siis jätka samas vaimus.Kui on siiras soov
mesindussaadusi müüa,siis alusta sellest valla ametiisikust,kes tegeleb majandustegevusega.
             Mart

Pronksmedal (100p.)

Mardile

Mart, ole hea ja seleta seda võimalust lähemalt. Millised võimalused avanevad?


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mee müük.

Minu arusaamisel see ei ole võimalus vaid kohustus.Olin fie,uksest sisse minnes tutvustasin ennast 15 pere omanikuna,kes soovib müüa mett kodunt ja laatadel.Tuli maksta vormistamis tasu kuskil ligikaudu 20€.Edaspidi tuleb iga aasta registreeringut kinnitada.Rahu annab,keegi ei saa torkida.Vet.amet otsustab ,millal sind külastab.Toetusprojekti
läbiminekul vet, amet hindab sinu kõlbulikust kindlasti.
      Mart

Pronksmedal (100p.)

15 pere piir.

Kas 15 mesilasperet ei ole mitte piiriks kus pead vormistama äriühingu?
Kui oled ametlikult ära vormistanud OÜ või FIE, siis vaja hakata raamatupidamist pidama. FIE-l eriti suur maksukoormus.
Kui mee müük on saanud juba tegevuseks, siis on kohustus vormistada äriühing isegi ühe pere pidajal. 15 peret on piir mida ületades tuleb vormistada äriühing kuna eeldatakse, et mee saak on igal juhul suurem kui oma perega suudetakse ära tarvitada ja müüakse mett.
Eestis paraku kipuvad asjad nii minema: mida rohkem makse maksad seda rohkem saad kohustusi. Kui kohustused ära unustad, siis trahvid aitavad neid edaspidi paremini meeles pidada.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mee müük

Maksuamet lähtub tegevuse tegelikest eesmärkidest. Kui mesilaste pidamise eesmärk on tulu teenimine, siis on tegemist ettevõtlusega koos kaasnevate maksudega. Kui eesmärk on oma tarbeks mee tootmmine, aga jääb pidevalt mingi kogus üle, siis müügilt ainult tulumaks. Kulusid ei saa maha arvata.
Ei ole tegelikult FIE-l suurem maksukoormus. FIE tulult ja äriühingu makstavalt palgalt on samad maksud.

(No subject)