Lesta tõrje

Tere. 

Hakkasin mõttes juurdlema aga ei jõudnud selgusele. Nimelt räägitakse kevadisest ja sügisesest tõrjest lestadele plus veel sülemitele suvel. Veel on jäänud kõrvu, et see peaks olema haudmevaba aeg. Sülemitega on kõik selge. Sügisel on võimalik ka seni oodata kuni kõik koorunud aga kevadel hakkab ju haudmetegevus juba nii vara peale, et õues täitsa talv või kuidas...? Või olen millegistki valesti aru saanud?


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

teeme asja sulle selgeks

igal aastal tuleb mesilasi ravida varatoosi vastu (lestad).
seda tehakse tavaliselt  augusti kuus peale mee vöttu (alustatakse)
sa küsid miks peale mee vöttu. pöhjus on et ravimi jäägid mee sisse ei satuks.

kuid siis on tavaliselt veel haue tarus ja osad lestad pole kärje kannust veel mesilastega koos koorunud, kuid kes on koorunud need saavad raviga surma.
 KUI JÄTAD HILJEMAKS  SELLE ESIMESE RAVI, JÖUAVAD NEED KOORUNUD LESTAD  RIKUDA SELLE HAUDME, KUST KOORUVAD TALVITUMA MINEVAD MESILASED. 
    tagajärjed on ebameeldivad.
Tavaliselt need ravimid koorumatta lestadele ei möju ja sellepärast tehakse   ka teise ravimiga törjet peale viimase haudme koorumist.

kui aga sügisene ravi läheb millegi pärast unsu, ja sa nääd kevadel mesilaste seljas 2 lesta tuleks kohe ravima hakata,ja ravi tuleks löpetada enne pea korjet   (jälle et ravimi osakesed mee sisse ei satuks)

saa küsid et miks ma seda kahte lesta taga pean ajama.

vastus lihtne, kui sina nääd seal 2 lesta on selles peres 20 lesta vöi isegi rohkem.

ja sülemite kohta nii palju et kui see sülem on sinu enda perest ja sa kindlalt tead et se on sinu perest, ja oled sügisel koralikult ravinud, siis seda ravima enne sügist ei pea.

Kui aga pere saad külapealt, siis sa ei tea sellest perest midagi.
Siis oleks soovituslik  tekitada talle karantiin ja ravi.
Karantiiniks nim. et pere oleks sinu peredest 2 km. kaugusel
seal ravid ja vaatad et tal ka aigusi poleks. kui köik koras alles siis viid oma peredega ühte kokku. Sellega väldid aiguste levikut

 lesta törjumist saab ka suvel korje ajal teha
selleks vötad ülese ehitatud kärje, löikad selest ühekolmantiku ära ja paned taru.
sinna mesilased ehitavad lese haudme, selles  kärjekannus meeldib lestadel  köige meelsamini sigida .kui lese haue on kinni kaanetatud , löigatakse se lese kannud uuesti maha ja raam pannakse uuele ringile.

löikatud lese  kannud sulatusse.

Jutu löpetuseks  SÜGISENE RAVIMINE ON PÖHILINE.
kui aga ilmneb kevadel  lesti. siis se on  äda varjant.


Suured tänud põhjaliku

Suured tänud põhjaliku ülevaate eest. Küsimus veel selles, et sügisel teist korda tõrjet tehes, kas peab olema teine ravim või võib samaga teha?

Pronksmedal (100p.)

Sügisene teine varroa tõrje.

Tere.

Sügisest teist tõrjet kui haue puudub soovitaks teha oblikhappega, kuna oktoobris novembris kui mesilased on vähem aktiivsed on oblikhappe kokkupuude mesilaste ja lestadega parem kui ribadega. Seda sellepärast, et oblikhapet tilgutatakse või pihustatakse otse mesilaste peale või aurutatakse lennuava kaudu.

Andres.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vastus on selline

vastus järgmine. apistaan ,pajorool  ja teised sellised vajavad efekti saavutamiseks sooja öhu temperatuuri mida augustis on  septembri löpu poole kipub väheks jääma, see vastu , haped möjuvad ka külmemas keskonnas,  See pärast kasutatakse teiseks koraks pipiini, sipelg hapet vöi hoblikapet. vöibolla on möni veel kuid praegu meelde ei tule.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Lesta tõrje!

Eelnevalt, siin ja praegu on  küll Teemas piisavalt ja tublisti sel teemal juba kirjeldatud....

Kuid kõige olulisem on , mitte pimesi tõrjet teha...vaid ikka vajadusel!
Kui lestadega probleeme ei ole, piisab ühest korrast sügisel küllllll! Ei ole ka mingit mõtet suvel, lesekärgi välja lõigata...Kui te näiteks kärjekahvli laiuselt, mitme kohapealt lesehauet võtate ning paari-kolme lestagi ei leia...siis ei ole lestatõrjega kiiret.
Olen oblikhappega lestatõrjest kirjutanud 14-15 aastat tagasi nii Mesiniku lehes, kui ka Maamajanduses. Mesiniku lehes, kirjutasin tookord, et õppisin oblikhappega gaasitamise Talimaadelt.....kuid minu artiklisse lisas Aleksander juurde, et see meetod on mesinikule ohtlik....mille peale Talimaad - mult selgitust nõudsid. Õnneks sain neile artikli originaali näidata! Meil on ikka vaja oblikhappe gaas (oblikhappe kuumutamine) tarusse suunata, mitte enda peale!
Enne gaasitamist, sai lesta tõrjuda ~3 aastat roosipritsiga pihustades, kontsentreeritud (segate pulbrit vees, niipalju kui lahustub ning kallate selge lahuse pihustisse) oblikhappe lahusega...nii, et mesilased olid kärjel veidi hallikad - udused! Enne roosipritsi ning ka hiljem, sai kasutada Tartu mesiniku Zasko aurutamise meetodit, millega tegin aastaid - igal sügisel~400 peret üle! (Sama lahus, mis udupihustis)
Kuid Talimaade käest õpitud gaasitamine oli kõige efektiivsem ja lollikindlam, kuna aurutamisega võis kuumus liiga suureks tõusta! Gaasitamisel ei juhtu seda kunagi!
Nüüd on tulnud uus piiritusega meetod, mis on veel rohkem täiustunud, ning mesiniku jaoks mugav.
Kuid kirjutan siin praegu ..KÕIGE OLULISEMAST!...selle tõttu, et võtke kel võimalik - laste 7-kl. keemiaõpik ning seal on valem , kuidas oblikhappe kuumutamisel laguneb see, kaheks sipelghappe molekuliks!
MIS MÕJUB KA HAUDMEKAANETISE ALL!!
See viimane osa on ka lugupeetud Aadu Oherdi loengust puudu....olgugi, et tal on väga hea oblikhappe molekuli pilt, mis koosneb kenasti kahest sipelghappe molekulist- õrna sidemega!
Oblikhappe gaasitamist võib teha öösel, või peale I talve, või millal teil aega on ning see meetod ei löö kobarat laiali, ega mõju mesilaste kitiinkestale nagu mõned mesinikud on kartnud.
Mesi sisaldab oblikhapet ning mesilastel ei teki resistentsust, kuna toime on "lihatoidulistele" lestadele- kelle lümf on teise koostisega, kui mesilastel. Lestad suudavad oma avad ~ööpäev ja kauemgi sulgeda/kinni hoida...selle tõttu toimub lestade varisemine alles II , vahel isegi  kolmandal päeval, kui neid on, siis kohe variseb neid vähe!