Maaülikooli mesindusalased uuringud 2013

Pronksmedal (100p.)

Uuringute aruanded on leitavad põllumajandusministeeriumi dokumendiregistrist ja on lisatud kommentaarile.
Uuring pestitsiidide esinemisest mees ja suiras on tõsine ja tõsiseks tegev aga varroa-alane uuring on sihuke kergekaaluline.

LisaSuurus
karise_2013_aastaaruanne.pdf341.5 KB
varroatoos_aastaaruanne.pdf413.83 KB
 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Uuringud 2013

Ärevusttekitavad uuringud.Suiraäri peaaegu lõppenud.Ise tarbin koos perega igapäevaselt.Ained peaks aastate jooksul hakkama mõjuma.Jätkan suira tarbimist ja saadan tervituse uurijatele.
   Varroa tõrje tegin novembris oblikhappe ja suhkru vesilahust tilgutades vaatlejate silma all ,miinuskraadide olemasolul.
         Mikroe... Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tänud

Beeboy....avalikustamast!
Lugesin üle rea....
Silma hakkas, nagu võiski arvata...Et keemilised tõrjevahendid ei mõju endiselt....nagu pettusin 15-20 aastat tagasi Apistaanis, Bayvarolis (fluvalinaat) Kuid oblikhape (oksaalhape) mõjub endiselt hästi....ka ühekordsel kasutamisel sügisel kuumalt. KUID TA EI MÕJU efektiivselt APIKAALINA (tilgutades - suhkrulahusega...L-Euroopast üle toodud meetod) parem on ikka anda teda gaasina, või äärmisel juhul pihustada uduna...
KÕIGE OLULISEM ON ENDISELT: Miks mesinikud ei jälgi lestasust ometi oma peredes....kui keemiline tõrje ei mõju, miks te ostate ja loodate selle peale? Ning pärast ikka orgaanikaga üle teete! Mul mesilastest kahju! Kasvõi leskede väljalõikamiseks....kui lestasust ei ole, miks te seda lõigute? Uuringu algul lõikas 4 mesinikku, pärast 2012 juba 24
Varroa uuringuks kulutati 24 241 euri....kulus võib olla asjaette...ikkagi kaasatud oli suur arv mesilaid!

Kuid omaette ooper on teine uuring.....Kus tehakse tegelikkuses mesindusele häbi- äbi- blohho - plohho...Selle Tau-fluvalinate leiuga varroa tõrjeks! Nutma ajab see, et uuriti ainult 14 mesilasperet . 7 intensiiv põllunduses ning 7 puhtamas piirkonnas ning kulutati 44 564 euri, et öelda riiklikul tasemel, et Jah Raondupi jäägid on tarudes, kuid ka lestatõrje jäägid!! Lugesin nüüd veel täpsemalt aruannet...eks juhtiv asjatundjate harimine ning ka seadmed maksavad ning see ju kogu mesindussektorile abiks.
See Reet Karise uuring peaks panema mõtlema...väga paljusid inimesi, kes väga kergekäeliselt haaravad biodsiidide järele! N. ö. lausa lasteaias tõrjutakse kõnnitee plaatidevahelist rohtu Roundupiga ning rohitakse lillepeendraid jne. jne....Mulla elustik / mullavalmistajad taastuvad TEGELIKKUSES 20 aastat! JA USKUMATU, ET MESILASPERED SUUDAVAD MEIL SELLISTEL TINGIMUSTEL VEEL ELADA, et isegi ekstensiivses piirkonnas on sedavõrd glüfosaadi jääke! Väga vajalik uurimus! Hää, et õietolmu uuriti ( Saku labor ei suutnud seda teha, mõni aasta tagasi)...Oleks oodanud, et ka vaha oleks uuritud! Kuid hää, et niipaljugi!
Tänud veelkord Beeboy- väljakaevamast!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kommentaari - kommentaariks

Ehk veel uuringutest!
Juhtusin osalema EIP üritusel Jänedal, mõni päev tagasi...mis oli pühendatud seekord mahepõllumajandusele - mõttekoja vormis. Kohal oli kogu Eestimaa mahe koorekiht - sõna otseses mõttes: teadlased, lektorid, nõustajad, tootjad , töötlejad...selle rea ametnikud - üle 30-ne inimese.
Mesinikest A. Taal jt. Üritus oli ise väega lahja, kuid vaheajal sai suhelda...näit. mu meelest kaasaegse - ühe vingema teadlasega- mürgitamise vallas A. Luigega, kelle õpilane R. Karise on. Austan teda samades kõrgustes, kui Antu Rohtlat...((Kuna ka "õnneks" on A. L. oma mesilas ära näinud mesilaste kadumise - ning teab/tunneb kogu putukate maailma kogu tervikut))....siis lühidalt - leidis ta, et tegemist on paljude mürkide koosmõjuga....et, kõike on ju imevähe, kuid kokku saab kokteil (see ei ole tema väljend)).

Mind teeb aga ärevaks see, et mahesaaduste hinnad on E Liitu müües, pea kahekordsed ning suurpõllumehed - ma ei hakka nimesid nimetama - kel sajad ja tuhanded hektarid maad ning mahedat teevad paaril kuni paarikümnel ha....neil on lihtne pöörata end massiliselt "rohelisteks --MIS OLEKS JU omamoodi TORE!
KUID glüfosaati Roundupi toimeainet LEITAKSE JU AASTAID HILJEM VEEL ÕIETOLMUST! Minu hetke kirjutamise ajend ongi see, et 2 - aastane üleminek maheviljelusse ei ole piisav - MIDA NÄITAB KA TÄNAVU-SÜGISENE MESILASPEREDE KADUMINE MAHEPIIRKONNAS..
Tuletage meelde mõnede aastate tagust loengut MESINIKUD...kus Jänedal Mustatäku tallis oli teie - mesinike ees Tambet Surva - TOL AJAL taimetervise osakonna juhataja PM ministeeriumist - ning üritas teile tõestada, et Herbitsiidid on taimedele ning putukatele kahjulikku mõju pole tõestatud! Minu närvid ei pidanud tookord JÄNEDAL vastu ning ma lahkusin ürituselt poolepealt - kuna selleks ajaks oli juba üle 10 aasta möödunud, kui mu oma üks mesilagrupp , päise päeva ajal ROUNDTUPIGA- glüfosaadiga  MAHA TÕMMATI - "HARITI selle herbitsiidiga 15 ha suurust õitsvat kesapõldu mesilagrupi lähedal kell 10 hommikul.

Ning veel üks vinge arutelu....ühe teadlasega elektroonika alalt.....Kes kah, väega palju loeb ja uurib...Ning tema sõnum on selline, et ka Austraalias on mobiilid ning digi jm. värk......KUID MESILASED VEEL EI KAO, EGA SURE! Kuna ei kasutata sellistes kogustes ning niiiiii hooolimatult agrokeemiat!!!!

Ikka hääd talveund soovides!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tagasiside Metsiknugiselt!

Teade:9. detsember 2013 10:47 kirjutas <bringmysword@gmail.com>:(("Ning veel üks vinge arutelu....ühe teadlasega elektroonika
alalt.....Kes kah, väega palju loeb ja uurib...Ning tema sõnum on
selline, et ka Austraalias on mobiilid ning digi jm. värk......KUID
MESILASED VEEL EI KAO, EGA SURE! Kuna ei kasutata sellistes kogustes
ning niiiiii hooolimatult agrokeemiat!!!!"))Ma igaks juhuks mainin, et Austraalias ei ole varrot.Tervitustega, Metsiknugis

metsamumm vastas
18:04 (16 tundi tagasi)

saajale bringmysword
Ma igaks juhuks mainin, et Eestis on varroa 30 aastat, kuid mesilased kaovad alles 3 aastat!

Ei tunne ära oma tööd...

...millele oli viidatud hiljuti avaldatud varroatoosi ravimeetodeid käsitlevas uurimuses - selles, mis tegelikult selgitas välja mesiniku mõju varroalestade arengule. Matemaatiliselt on tõestatud: haritum, aktiivsem ja suuremat perede arvu omav mesinik = väiksem lestade hulk peredes. Viidatakse minu (koos kaasautoritega) 2010.a. läbiviidud uuringule, mis näitas, et oblikhappe sügisene kasutamine on väga efektiivne Eesti mesilates. Teisisõnu öeldes, oblikhappe efektiivsus on maailmas teada juba ligi 30 aastat, meil õnnestus nüüd tõestada, et see on efektiivne ka Eesti tingimustes. Pean tunnistama, et ma (me) ei ole niisugust tööd teinud. 2010.a. mitte ei teostatud, vaid avaldati palju aastaid kestnud uurimistöö, mille tulemused olid järgmised: 1. Oblikhappe 0,5% kontsentratsioon on mesilastele vähe toksiline, kõrgemad kontsentratsioonid (1,0; 1,5 ja 2,0% aga väga toksilised); 2. Eriti toksiline on oblikhape manustatuna koos suhkrulahusega; 3. Oblikhappe 0,5% vesilahus on pritsides suuremates kogustes (25 ml kärjele) väga efektiivne lestade tõrjes. www.apidologie.org/articles/apido/pdf/2010/06/m09055.pdf

Mesilased hukkuvad enamasti talvel, selle eel või järel. Alati tuleks kindlaks määrata hukkumise tegelik põhjus - kas pestitsiidid, varroalestad või mesinikupoolsed või ka mesilastepoolsed vead. Lühidalt, rohkem tähelepanu talvitumisele. Siin on väga palju vasturääkivusi ja selgusetust, igal sammul annab tunda teadmiste vähesus. Kõige suurem viga on taas liialdamine keemiaga: mesilaspered mürgitatakse vahetult enne talve - ikka varroatoosi tõrje eesmärgil. Ei saa ju loota head talvitumist niiviisi kahjustatud mesilasperedelt.

Soovin mesinikele visadust ja vastupidavust võitluses lestaga. Praegu on rasked ajad. Peagi saabuvad aga paremad ajad. Lest astub tagasi.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Lugesin

varroatoosi osa ka läbi. Huvitav oli see , et kohalike mesilastega pered (hübriidid e. krantsid) olid varroatoosi suhtes vastu võtlikumad, kui itaalia või buckfasti mesilased. Need mesinikud, kes ei kuulu eriala organisatsioonidesse ( ei külasta loenguid), nende pered olid rohkem nakatunud varroatoosi. Mida rohkem peresid mesinikul - seda tervemad mesilased.

   Minu järeldus on, et kutselist mesiniku ei saa kujutada, kui nüri, ainult kasumile ja meele keskenenud kauboikapitalisti , kes kurnab oma peresid ja ei hooli mesilastest. Vaid kui tarka majapidajat, kes hoolib oma loomade eest, sest nemad tagavad talle leiva lauale.  

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tänud Kalle Toomemaa....

...et olemas oled ning sõna sekka ütled!

Allolevalt teema jätkuks - soovisin lasta uurida õietolmu glüfosaadi suhtes - ükskõik kas elavatelt või surnud mesilasperedest võetult! Tahtsin saada kinnitust sellele, et kas agrokeemia jäägid on veel aastaid mullas ning sealt kaudu ka taimedes.....Toetudes kasvõi R. Karise - maaülikooli hiljutisele uurimusele.....Selle mahepiirkonna MESILASPEREDES POLE VARROA TÕRJEKS KASUTATUD muud kui oblikhappe gaasi ning ka vaha on ""mahepõllumajanduslik""".
Lootsin riigi PMA - põllumajandusameti abile/HUVILE Roundupi kasutamise osas..... värskes mahepiirkonnas jätkuva mesilasperede kadumise pärast. Kus ~400 perest on üle 100 läinud! Piirkond oli veel 2- 3 -4 aastat tava piirkond ....nüüd kõik mahe ja talirüpsiga kaetud - terve vald!

Allolevalt PMA vastus minu õietolmu uurimise pöördumisele!

TAIMEKAITSE OSAKOND
Pr Eha Metsallik
Teie: 26.12.2013 nr
Meie: 03.01.2014 nr 12-18.2/4461-1
Vastus Teie pöördumisele
Vastuseks Teie 26.12.2013. e-kirjaga saadetud pöördumisele mahemesilas suira
analüüsimiseks taimekaitsevahendi toimeaine glüfosaadi suhetes teatame:
Põllumajandusameti taimekaitse osakonna põhiülesanne on seaduses määratud
kohustuste täitmine, taimekaitsevahendite turule lubamine ning
taimekaitsevahendite turustamise ja kasutamise ning taimekaitseseadmete
nõuetekohasuse riikliku järelevalve korraldamine. Seega, kui tegemist ei ole
taimekaitsevahendite kasutusnõuete rikkumise v nende rikkumise kahtlusega, ei ole
selle teemaga tegelemine meie ülesandeks ning selliste analüüside tellimine oleks
järelevalveks eraldatud vahendite sihipäratu kasutamine.
Samas juhime Teie tähelepanu sellele, et vastavalt Loomatauditõrje seaduse § 7
lõikele 1 peavad kõik loomakasvatushooned (sh mesilad) ja loomade pidamisega
piiritletud alad olema registreeritud sama seaduse § 11 lõikes 3 nimetatud registris
(§ 11 lõike 4 kohaselt PRIA registris). Loomatauditõrje seaduse § 9 kohaselt peab
mesilaste ulatusliku haigestumise või hukkumise korral teavitama kohalikku
veterinaararsti või veterinaarjärelevalve ametnikku, kellel on õigus võtta proove ja
analüüsida neid volitatud laborites.
Lugupidamisega
/Allkirjastatakse digitaalselt/
Jan-Roland Raukas
Taimekaitse osakonna juhataja
Teaduse tn 2, 75501 Saku, Harju maakond
Tel 671 2612, faks 671 2611, Reg kood 70000071 www.pma.agri.ee, taimekaitse@pma.agri.ee

Ja minu vastus - kommentaar!

PMA vastusest on näha:

* Riigi rahad agromürkide
uurimiseks on seitsme luku ja riivi taga ning NEID SAAVAD KASUTADA
INIMESED, KELLELE MESILASPERED ON TÜLIKS  ja parem ongi kui neid ei
oleks!


Ikka kestab veel aeg, POLE INIMEST - POLE PROBLEEMI! Või õigemini pole mesilast pole probleeme!

Eesti
PMA väidab, et tema otsustab, kuidas kasutada AGROKEEMIAT / kas lubada Eesti
põllumajandusse .....SEADUSES ON KIRJAS aga - KÕIGE VIIMANE KLAUSEL :
ÕITSVAID TAIMI POLE LUBATUD PRITSIDA - KUI  MÜRGI PAKENDIL POLE
TEISITI!!!


Nii, et VIIMANE SÕNA ON ANTUD MÜRGITOOTJATELE ... EESTIMAA MÜRGITAMIST JUHIVAD SAKSAMAA BAYERI AGROKEEMIA KONSERNID!

Pronksmedal (100p.)

Mõtted

Just selleks on meil vaja liitu, kes seisaks mesinike eest, et mõni PM ametnik ei julgeks väljastada selliseid kirju. Kahjuks Eestis sellist liitu ei ole ja PM ametnikud tunnevad endid jumalustena. EML tahab aastamaksuks 30 EUR. Küsiks vastu, missuguse mesinike probleemi te olete lahendanud. Aastaid on probleemid lahendamisel aga lahendatud ei saa.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Hormoon auksin

Teadus tõestab sageli seda....mida ka lapsed teavad ja näevad! Kuid vinge on see, et  suuuured inimesed unustavad selle, mida lapsena nägid....ja kui neile veel hästi palju ajupesu tehakse...siis jõuavadki kõrg- tasemele, et mesilasperesid POLEGI VAJA.

Väitlesin hiljuti ühe kunagise kurgikasvatajaga - praeguse kõrge põllumajanduseametnikuga - ning tema väitis, et just mesilased teevad kurgid kõveraks ning neid ei ole tolmeldama vaja, ei ristõielistele ega mujale - seemnesaaki nad  ei mõjuta! Põllumeestel ainult tüli nende mesilasperedega!

Kuid juba 30-ndail aastail avastati põhjus - miks mesilased saavad/tahavad korduvalt külastada samu õisi: 6 -8 - 10 x korda. Nimelt mesilased jätavad nektarit võttes maha hormoon auksini....mille peale taim hakkab jälle/rohkem ja pikemalt nektarit produtseerima. Loomulikult mängivad kaasa ilmastik jne... mida me kõik teame....Kui aga keegi nektarit õie põhjast ära ei võta, ei tekita taim seda ka juure! Ning tulemuseks ongi kõlkad- idanemisvõimetud, kerged  seemned, või poolpunnis viljad!

Nii lihtne see maailm ongi....kuid kust kaudu selle teadmisega PMA uksest sisse pääseks?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Aga oel,

küsin vastu, et mida Sa ise oled EML-ile andnud? Vabanda kui eksin ja Sa oled näiteks kandideerinud juhatusse et PM-s kord majja lüüa. Praegusel juhul tundud arvavat, et maksad oma 30€ (ca 5kg mett) ära ja pead selle pisku raha eest kohe midagi suurt saama? Et suuri tegusid teha (loe: Mosanto ja Bayer-iga võidelda) peaks iga liige vähemalt 3tuhat maksma, kui sellestki piisaks.

To: metsamumm
Väga bürokraatlik vastus PM poolt - raha uuringuteks kulutada ei saa, aga kas teie mesila ikka on registris!! Laughing out loud

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Maaülikooli mesindusalased uuringud 2013

Siiani olin  uuringutega tutvunud põgusalt ja kõikjal toimunud mesilasperede hukkumist oktoobris ei kirjeldatud ja ei käsitletud  üldse.Täpsemal lugemisel selgus,professorid
 sellist nähtust ei tunne ja ei kirjelda.Kuhu ja miks on mesinikele tuntud situatsioon jäänud tuvastamata ,avastamata ja kirjeldamata.
   Haistan skandaali ,ootan selgitusi.
 FIE   Mart Rannu

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Oh, to metsamesinik!

No  näed, kus põhjus peidus......Miks mesinike eriala liit ei saa SUURI ASJU korda saata.....lihtsalt mesinikud maksavad liiga vähe! Oh, ohh- oooo.....
Nii, et mõnel hakkab alles siis nupp nokkima ja nokk läheb lahti , kui suured rahhhad paistvad! Uhhhuuu!

Ei tea kui palju ma alloleva ettepaneku eest peaksin raha küsima?

Näiteks -nimelt:
Eestis ei saa kuidagi mahemesindust käima - kõige suuremaks takistuseks on maa! Kogu mahemesinduse kupatus tasuks ehk ära - kui saaks tarutoetust! Kuid ühe pere - mesipuu kohta peab 0.1 ha mahemaad olema. Kui mesilased heina sööksid, siis tasuks maa rentimine ära....aga praegu kulub tarutoetus maa rendi maksmiseks!
Kanadel - kodulindudel ja küülikutel maad ei pea olema.)) Kuid mahemesilased kohe teavad, kus need tema mesiniku mahelilled kasvavad - kasvagu või teises Eestimaa otsas - -  see on lubatud !

Kui mahemesinikud saaksid näiteks oma mesilaspered ka metsamaale " maha kanda" oleks mahemesindusega tegelejaid kindlasti tunduvalt rohkem! Asi oleks ka loogilisem: on ju korje näiteks raiesmikelt ning rabamännikutest jne. jne. tunduvalt rikkalikum kui kõrreliste rohumaalt - mille mesinik peab veel kiirel mesindushooajal maha nüdima!
Oleme metsarahvas ning meite mesilinnud oskavad enamuse (mahe) saagist metsadest koguda!

No kuda on Metsamesinik - kas saame metsas kokku!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

To: metsamumm

Kuigi Sinu esimestest lausetest kumab läbi tubli annus irooniat, leian, et see ei ole päris põhjendatud. Mitte nupp ei hakka suurte rahade toel nokkima, vaid inimene ei pea näiteks töötama kahel kohal ja saab kogu oma energia üheainsa põhitegevuse peale suunata. Pole kahtlustki, et tulemuslikkus paraneb.
Ja tegelikult tõin oma eelmises kirjutises rahateema sisse seepärast, et iseloomustada ressursside erinevust - kuipalju on keemiat propageerivad firmad suutelised lobitööks kulutama ja millised on EML-i võimalused omapoolseks propagandaks.
Mahemesinduse ja hektarite seostatuse teemal olen Sinuga 100% nõus.

PS: tasuta ettepanek Smile
Ootan Sind oma metsagruppi külla, augustikuus, palun helista ette.

Pronksmedal (100p.)

Ilma rahata

on ka võimalik mõningaid asju teha. Näiteks artiklite kirjutamine ja nende avaldamine võiks olla üheks väljundiks. Või siis laatadel oma telgiga kohalolemine maksab ka üsna vähe. Iseküsimus muidugi mis EML põhikirjas on tegevused määratletud ja mis on muidu eesmärgid. Võib olla on liikmete ootused suuremad kui organisatsioon pakkuda suudab/tahab. Aktiivsemad on endale leidnud väljundi teistes organisatsioonides. Paljud MTÜ-d kirjutavad projekte või otsivad rahalist tuge projektide jaoks erasektorist. 


Aga eks sellised organisatsioonid on kõvasti sõltuvad vedajate ja liikmete entusiasmist (pole kriitikana mõeldud). Ja kui palju on teha, siis kuskilt otsast alustades ikka võib kõrvaltvaatajale jääda mulje, et midagi nagu ei tehtagi.

Algajana tunnen ise puudust konsulentidest Smile Õnneks on palju lahkeid mesinikke selle puuduse korvanud Smile

Küsimusi

Uuringuks võetud 14 proovi, kas mitmest mesilast. See on murdosa  on mesilatest, aga selle murdosa põhjal on tehtud järeldus kogu eesti mee kohta, mis on liiga julge ja põhjendamata. Korrektne oleks järeldada, et võetud proovid sisaldasid mürkkemikaalide jääke. Tahaks teada lähemalt, mis on intensiivne põllundusala: kas teravili, kartul, köögivili, õistaimed (näit. raps). Eestis saadaval mesi tuleb nii kutselistelt mesinikelt, sh. mahemesinikelt, hobimesinikelt, eestimaise ja importmee segust (mitte üõle 50 % importi) ning impordist.  Töös toodud teadmata mesilatest (või mesilast)  võetud üksikproovide põhjal tehtud järeldus halvustab kogu eesti mett ja võib sillutada teed hoopis importmeele, sest selle kohta pole uuringuid tehtud. On kuulda  ka arvamusi, et tegu võib olla nn. tellimustööga mee importijate huvides, mida ma siiski ühest soliidsest teadustemplist ei usu.
 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vastus

Austatud Rtonn...Uuringus on täpselt kirjas kust ja kelle mesilast tau-fluvinaati leiti ning kes uuringus osalesid.
* Võetud proovid sisaldavad ime - ime - vähe agrokeemia kokteili jääke!
KUS ON EML? Miks meie mesindust - mis on E Liidu ühes puhtamas ja metsasemas piirkonnas ei kaitsta????

Lisan lõigu ühest hiljutisest kirjavahetusest sel teemal!
-------------------------------------------------------------------------
Minu meelest on ka negatiivne hea reklaam - suur tähelepanu!!!


Praegu on paras moment ANNA AUNAP-il oma IMPORD mee analüüsidega MEEDIAS üles astuda/ välja tulla - ta EML  juhatuse liige ju!!!
Lisaks:
.KUI MÜRGISED NING TOIDUVÄRVE TÄIS on kogu maiustuste - tortide
kookide, kommide maailm! Kõik mesilaspered Eestis oleksid ammu siruli,
kui neid Eestis müüdavate maiustuste lähedale lastaks... Inimene on ju
elevant -

Reet Karise ju selgitas, et igas puuviljas on mürke 100x sadu kordi rohkem, kui mees!

Teistele
toidu toodetele suudetakse reklaami teha - - meele ei suudeta,
seni...kui palju seda on räägitud....NÜÜD OLEKS PARAS HETK! - just
mürkide pärast ja suhtes...Selgitada, kui õrn ja tundlik on loodus -
just tillukesed putukad on kõige tundlikumad!! Ja enamus on nad veel ime kombel elus ju!


Minul isiklikult on jube hea meel, et see uurimus lõpuks tehti
..... see seletab ära mesilasperede kadumise CC. Ma kavatsen veel
kõvasti lärmi lüüa ning kui Estimaise mesinduse toetuseks ministeerium
liigutama ei hakka.....LÜKKAN ÜMBER KOGU NENDE MAHERAPSI EUROOPA ÄRI!
Suur põllumehed harivad glüfosaadiga ja nüüd on kahe aastaga mahedad ja kõik metsalagendikud on talirüpsi täis pandud.... mitu aastat veel õietolm saastatud on?


-----------------------------------------------------------------
Veel Rtonnile vastuseks!
Intensiivne on meie praegune tava põllumajandus... Ekstensiivne on loodussõbralikum!