Sooja talve "mured"

Väga algaja küsimus tuleb nüüd. Praegune talv väga soe, siiani on kogu aeg temperatuur pigem 5 plusskraadi ümber kui miinuses. Sügisel tegin korralikult kõik ettevalmistused talveks ära, söötsin suhkrusiirupiga ja jätsin ka meekärgi tarusse. Tarudesse jätsin (mul ainult 3 peret) olenevalt pere suurusest 6-8 raami. Eemaldasin pesa pealt suvel olnud papi. Pesad on kaetud laste villaste tekkidega ,mitmekordselt kokku murtud ja pealt nng külgedelt siis sama tekiga. Ühes tarus, kus on kaks peret on ühe välisseina ja vahelaua vahele pandud penoplasti tükk (all väike liistujupp). See taustainfoks.  Aga nüüd küsimuse juurde. Muretsen natuke, et ehk on neil liiga soe seal pesas, kuna valmistasin tarud ikka külmakraadideks ette, mesilased lendavad päris tihti pesa ümber, lennulaual selliste ilmadega ikka ca 5-6 mesilast näha ja ühel vaiksemal-soojemal päeval lausa suuremat suminat oli kuulda, kuna nad lendasid taru ees ringi suurema hulgaga. Teine mure see, et ehk nad oma liigse aktiivsusega tarvitavad liiga kiiresti oma sööda ära? Täna piilusin peresid, tegin taru lahti, eemldasin välisseinast arvestades 3  ja 4 raamivaheliistu ja vaatasin lihtsalt korraks sagimist Smile Ehk siis kõikides nende vahedes oli kena rahulik liikumine, vahed mesilasi täis.

Samas ei tahtnud hakata suitsutama neid ja kärgi välja tõstma et vaadata kuidas söödaga on.

Mis nõu annate? Nüüd külmemad ilmad tulekul, ei tahaks soojustust vähemaks ka võtta, sööda osas- kuidas ilma pesasid lahti võtmata varakult tuvastada, et ehk vaja lisasöötmist? Ei taha neid häirida rohkem kui hädapärast vaja ja ilmselt muretsen nende pärast üle ka. Ikkagi esimene talv meil nendega koos läbi teha Smile

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Sooja talve mured

Mina lamavatest midagi arvata ei oska, sest mul on korpustarud ja mesindanud olen 2 suve. Küll aga eelmisel aastal olid mul mesilased talv läbi raamide peal. Sel aastal aga kõik kobardunud juba ammu ja allapoole. Võib olla on põhjus selles, et mul olid kaua aega, kuni dets alguseni lennuavad kitsaks tehtud ja lihtsalt mindi värskele õhule lähemale. Kui neil palav siis äkki ongi tarus laiali. Siin oli mingi sama teema ja seal soovitati soojustust vähemaks võtta. Aga küllap keegi kirjutab siia teemasse midagi. 


Sööda osas ongi raske hinnangut anda kui mesilased on raamide ülemisse serva välja. Sa lihtsalt ei näe. Soovitatakse nuga mingil kõrgusel kärge lükata ja vaadata kas saab meeseks, on meeles, et kobara kohal peaks olema vähemalt 10cm meevöö. Ise närvitsesin terve eelmise talve tarude kõrval ja kevadtalvel vist enne puhastuslendu panin kandi peale. Ja osad tarud said isegi 2 pakki. Kuna kevad jäi minu juures kõvasti hiljaks, siis tarud olid küll söödast täiesti lagedad. Kui rahaliselt kannatab, siis osta mingil hetkel kandit ja pane peale, siis ei pea muretsema. Ise arvutasin sel aastal sööda kuivainesse ja söötsin rohkem, et ei peaks võimlema ja peret lahti kiskuma.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

MURELE LEEVENDUST

papi vöi ajalehti talveks raamide pealt ära vötma ei pea.
ainuke mida peab lamav tarus  eemaldama on  kile. kuna se ei lase niiskusel vällja aurata. ajalehed aga imab natuke niiskust ära.
 
Kui on pika ajaline soe nagu praegu vöiks külje matid eemaldada lamavtarus,  1-2 pääva pole ullu, kuid kui on juba nädal vöi pikemalt  soe peaks ika külje matid eemaldama. Kui aga 4-5 kraadi miinust on öues siis vöiks alles külje matid panna (muidugi liist alla nii matile kui vahelauale  siis parem ventilatsioon.

Kui sind huvitab sööda kogus teada saada siis saab seda teada (mingilmääral)    miinus temperatuuril (öues) teed kaane lahti vötad vaikselt vaheliistud ära (kui on) ja vaatad raamide pealt sisse ( vöid kasutada ka taskulampi sisse vaatamiseks)  kui sisse vaatamisel nääd  kobara külgmiste raamidel nääd kaanetatud kärgi, vöi isegi osades peredes kobara peal olevat kaanetatud met on köik ok.

Kui aga kaanetatud  met näha polnud  vöiksid  igaks juhuks   kandit pesaruumi peale panna ,siis on kindel et süüa on.

nii palju veel  kui sa oled mesilastele Ligikaudu 20 kg sööta  taruse  jätad  ligikaudu 8 raami    (pöhi pere) siis  jaanuaris ,veebroaaril  nälga kartma ei peaks.

Nälja oht akkab tavaliselt tekkima  märtsis kui mesilased hakavad 
uut pölvkonda  kasvatama, siis hakkab palju toitu minema haudme kasvatuseks. siis  peab hoolas olema.

KUi kardad ,pane kandi peale, kui neil nälg on söövad kandit kui aga nälga pole siis kandit ei söö.

http://www.paradiisimesila.ee/?378,apifonda-2-5-kg

see on 1 vöimalustest mida lisada talveks täiendus söödana.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Veel proovi

käega kas liistude pealne on soe,kui on siis on haue sees,sel juhul on söödakulu kindlasti tunduvalt suurem.Mul  oli ka üks aasta vana aasta lõpus ühel perel raamide pealt soe ,talvitusid kehvasti ,raamid täis lastud ja kevadel pere nõrk.Mul korpused all põhjas võrk ja eriti ei soojusta ja samuti olen näinud üksikuid mumme lendamas, igatahes mummud kobaras ,läbi kile ilusti näha.Soojusele panen suurt rõhku kevadel,peale puhastuslendu.Kui ikka sügisel peale söötmist tarus 20-25 sööta peaks puhastuslennuni välja vedama.Ühtemoodi söötmisega on olnud kevadeks söödavarud väga erinevad.

suur tänu heade nõuannete

suur tänu heade nõuannete eest!

tänud info eest, uurin kohe

tänud info eest, uurin kohe lähemalt paradiisimesila lehelt.


Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

paradiisi mesilast

leda kirjutas:
tänud info eest, uurin kohe lähemalt paradiisimesila lehelt.

paradiisi mesilast on 1 varjant kust seda saab kuid on ka teised mesindus inventari müüjaid. näiteks vöib olla  vöru mesindus poes, mesi topis, e mesilases, jne  otsi  endale sobiv, kuid ära aja segi ergutus söögiga.    apivonda on täiendus sööt.

see on täiendus sööt                                          http://www.paradiisimesila.ee/?378,apifonda-2-5-kg

ja se on ergutus sööt  
http://www.paradiisimesila.ee/?534,ergutussoot-neopoll-1-kg

et neid segi ei aja, kuna ergutus söödase on lisadud erkutavaid lisandeid ja kui seda anda täiendus sööda asemel on krah kääs, mesilased hakavad talvel hauet tegema ja jama kui palju . seda antakse märtsis kui tahetakse et mesilased intensiivsemalt hauet ehitaksid (peale puhastus lendu)

pöhjus miks ma paradiisi mesilast enamasti pildid vötan on sellepärast et sellel saidil on köigeparemini asjad leitavad. kuid pakujaid on ka teisi , ainult otsima peab.

Aasta mesinik

Mesilased pole üldiselt

Mesilased pole üldiselt külmaõrnad. Elavad ju puuõõnes ja kirikutornis  jne. Kes neid seal nunnutab.Mesilased kardavad kõige rohkem rõskust ja see tapab. Arvan küll, et sinu mesilased on haudme sisse kasvatanud ja neil on seal ikka väga soe, sest sa oled isegi küljelaua alused ka liistuga kinni pannud. Kust siis niiskus, mis elutegevuse tagajärjel tekib, välja pääseb? Võta need kiiresti  ära. Kui mesilased on laiali taru raamide peal, siis on selge, et neil on soe. Üldiselt pannakse sügisel tarule peale linane kartulikott kahekordselt
või midgi taolist. Külgedele aga mitte midagi. Alles siis kui õues maa ära külmub, paneme külgedele matid, mis on taru põhjast 1,5-2 cm kõrgemal nagu vahelaudki. Taru kallal igasugune kohmitsemine häirib väga mesilasi ja teeb talvitumisele ainult halba. Tuleb kuulata kummivooliku abil lennuava kaudu ja see annab ülevaate sellest, mis tarus toimub. Kui on kuivade lehtede kahina moodi, siis on mesilased juba hingusele minemas. Kui lennuavas on märga mesist vahapuru, on söök kristalliserunud ja jälle nälg tulekul. Taru lennuava tuleb kaitsta ka tihaste ründe eest. Seegi tapab pere kui linnud pidevalt käivad nokkimas. Häirimise tulemusena tulevad mesilased talvekobarast välja, kangestuvad ja surevad. Kuula, mis häält sinu mesilased nüüd külmaga teevad. Kui tõesti on haue sees, päästab ainult pealt kandi andmine aga enne kui sa seda teed, pane käsi teki alla ja katsu, kus on see soe koht, kus mesilased on . Nüüd võta õhuke lauanuga ja torka sinna kohta vaheliistu ja raami vahele noatera umbes 2cm sügavusele ilma vaheliistu ära võtmata. Kui  välja tõmmates on nuga mesine, pole vaja kandit anda ja jäta mesilased rahule. Lihtsalt käi ja kuula paarinädalate vahedega, mis hääli kuuled ja mida lennuaugus näed. Vastavalt sellele ka tegutse.