Talvine söötmine kandiga

Pronksmedal (100p.)

Tere,

oleme mesilaste pärast sooja sügise/talve tõttu mures ja ilmselt on peredes ka haue. Lugesin siit foorumist, et külgmatid oleks pidanud eemaldama soojaga, aga nüüd seda juba hilja teha,kuna nädala lõpus lubab juba korralikke miinukraade. Tahaksin teada, kas selliste miinuskraadide puhul võib veel mesilastele talveks söödana kandit panna tarudesse (kui nad selleks ajaks juba kobarduvad) kuna on põhjust arvata, et söödavarud on neil liiga vähesed?

Või oleks seda otstarbekam teha kevade poole ja loota, et elavad paar kuud (väga) vähese söödaga üle?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mis

paneb sind arvama, et peredes sööta vähe? Iseenesest võtavad mesilased ka miinuskraadidega kandi vastu (mul kogemus -23 kraadiga). Minu enda peredes seni ajani pole küll täheldanud hauet ega suurt sööda kulu. Loodan, et sinu peredes ka pole. Edu.

Kasutaja Nurmemees pilt

Mina teeksin nii:

Kuulaksin kuulamisvoolikuga pered lennuava kaudu üle. Siis valiksin ühe või kaks kontrollpere, milledel teeks kindlaks sööda olemasolu. Kobara kohalt riivaks noa otsaga kärgi, kui nuga on meega koos on kõik korras ja sööt olemas. Kandiga ei jändaks enne kui tõesti peredel sööt otsakorral. Ilmselt see söödapuudus, kui sügisel korralikult pered söödetud tuleb alles märtsis, kui üldse tuleb. Kogu tegevus peaks olema teostatud nii, et mesilaste talverahu võimalikult vähe häirida. Loodan et leiad oma murele lahenduse!

Pronksmedal (100p.)

Loodan, et see on see talvine

Loodan, et see on see talvine mure, et kas mesilased peavad ikka kevadeni vastu, aga sügisel kui viimaseid haudme alt vabanenud raame eemaldasime puust, siis oli näha, et ema on oktoobris veel munema hakanud ja need raamid, mis oleks pidanud talveks mee raamideks jääma, olid meest tühjad ja haue seal asemel. Pesa keskele jäid mõned raamid ka meega, kuid muret teebki see, et meeraamidesse oli ema talve eel jälle munema hakanud ja meest olid need tühjad.


Kuna olen aru saanud, et novembris enam mesipuud avada ei tohiks, siis ei ole ka täiendavalt kontrollinud, kuna siiski liiga algaja veel ja mesilased jäid meile vanaemast, iseseisvalt ja raamatute järgi tegelenud nendega 2 suve. Aga mure nende pärast on koguaeg ja selle foorumi avastasin ka alles paar päeva tagasi, loodan, et liiga rumala murega ei pöördu siia.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ei

ole rumal küsimus. See mesiniku jaoks keeruline aeg, kuna ei näe, mis tarus toimub. Ma korra täpsustaks küsimust. Mitmele raamile jätsid pered talvituma ja mitu kilo suhkrut pere kohta andsid?

Pronksmedal (100p.)

Tugevamad talvituvad 8

Tugevamad talvituvad 8 raamiga, ja 2 nõrgemat 6-7ga. Suve lõpus jäid sisse raamid, millel oli vähemalt pool, mõnel ka vähem mett. Kuna oleme jätnud mesilased enamasti oma mee peal talvituma, siis söötsime neid, kellel ei olnud kõik raamid 1/3 jagu meega täidetud. (Samas olen lugenud seda, et kõige paremini talvituvad need mesilased, kellel on mesi ja suhkrusööt pooleks?). Muretsema panebki see, et lõplikul sügisesel korrastamisel oli osade meeraamide asemel uus haue peses ja viimased kuud on nad endiselt suhteliselt aktiivsed, mis peaks tähendama omakorda suuremat söödakulu? Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Sõna sekka!

Kõik on õige, mida siin kirjutate.... Aimar, Teemas jt.
Kuid ma soovitaksin mesilasperet vähem häirida --- katteid jm. mitte muuta.... isegi katuse ülestõstmine, või kuulatlemine ja koputamine tõstab kobara temperatuuri , võib olla, et kolmeks päevaks kõrgemale - mis juba ise on sööda kulu ning kõhulahtisuse tekitamine!
Kui aga mesilased väga kahtlaselt välja pressivad ning tõesti , nagu Sooja talve "muredest" kirjutaja kurtis, et mesilased on üleval.... pange siis see sööt sinna peale ära...kui nii väga kahtlustate, et näljas on!
Käega tunneb, kus kobar asub....vahel on kobara kõrval mitu  täis - mesilastest tühja raami! Libistage siis üks meist kobara kohale lapikuti. Las liist või paar jääb selle lapikuti asetatud raami alla, kobara kohal. See annab kobara liikumisele ülespoole paar cm söögi kõrgust juurde....Külje pealt ei saa nad toitu talvel kätte!
Korpustarudes ei ole selline raami asetamine võimalik ... seal saab neid kandiga aidata!
Ausalt öelda talvisel ajal, mingite katete liigutamisega hauet reguleerida on ABSURD!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Ega

sa ei oska öelda, kui palju sa umbes söötsid? 4 kg? 6kg? Rohkem, vähem?

  Kui haue sees siis kulub sööta palju tõesti ja teiseks pere mesilased töötavad end läbi.

  Igal juhul oled pered õieti koondanud (raamide arv).

Pronksmedal (100p.)

4-5 kg suhkurt pere kohta.

4-5 kg suhkurt pere kohta.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Rusikareegel

ütleb, et tuleks sööta 2kg suhkrut raami kohta. Näiteks, kui sul pere talvitub 8 raamil, siis tuleks kokku sööta 16 kg suhkrut. Sealt tuleb maha arvata kärgedes olnud mee. Kui sul oli 8 raamises peres 11-12 kg mett sees ja söötsid 4-5 kg juurde - siis pole muretsemiseks põhjust.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

mul tekis küsimus

kadi26 kirjutas:
Tugevamad talvituvad 8 raamiga, ja 2 nõrgemat 6-7ga. Suve lõpus jäid sisse raamid, millel oli vähemalt pool, mõnel ka vähem mett. Kuna oleme jätnud mesilased enamasti oma mee peal talvituma, siis söötsime neid, kellel ei olnud kõik raamid 1/3 jagu meega täidetud. (Samas olen lugenud seda, et kõige paremini talvituvad need mesilased, kellel on mesi ja suhkrusööt pooleks?). Muretsema panebki see, et lõplikul sügisesel korrastamisel oli osade meeraamide asemel uus haue peses ja viimased kuud on nad endiselt suhteliselt aktiivsed, mis peaks tähendama omakorda suuremat söödakulu? 


mina saan praegu sellest tekstist nii aru et sinu peres on 8 raami, ja igas raamis on veerand raami met, kellel oli vähem kui veerand raami siis neid söötsid. kas nii?

Kui nii siis seda on vähevöitu siis kül pane kandi peale.
hiljemalt veebroaari löpus. sest märtsis on muidu tapa talgud.

öige on 8  raamist peaks 6-7 raaami pilgeni täis, se ei pruugi olla köik 6 raami peal se vöib olla ka jäguneda 8 raami peale.

Pronksmedal (100p.)

Sügisel jäi igale raamile

Sügisel jäi igale raamile rohkem kui veerand, ja mõnele ka pool, ja 2-3 raamil oli ka hauet, mõtlesingi just, kui praegusi olusid arvestades, kus mesilased on aktiivsemad ja söödakulud suuremad kui tavaliselt, siis ei oska arvata, palju mesilased sööta juba tarvitanud on ja pani muretsema. Aga olen vähemalt targemaks saanud teie abile ja arven, et parem on vast järgi kontrollida kui oletada. Kahju, et seda foorumit siin varasemalt pole avastanud, kuna vahel on ikka küsimusi tekkind, mida otse mesinikelt küsida tahaks Smile

Pronksmedal (100p.)

Talvine söödakogus

Tere.
Talvine söödakogus eesti raami puhul peaks olema vähemalt 2/3 raamist peaks olema sööta. Kui teil jäi ainult 1/3 raamist sööta siis soovitan kandi peale panna, sest muidu jäävad nad suure tõenäosusega teil nälga.

Andres.

Aasta mesinik

Kui ei küsi, targemaks ei

Kui ei küsi, targemaks ei saa. Kirjutasin just pika jutu kellelegi, kelle teema oli sooja talve mured. Ei tahaks juttu korrata aga see kehtib ka teie küsimuse korral. Loe palun sealt ja kui tõesti nälg majas, aitab ainult kandi andmine. Praegu enam pole mõeldav küljeraami taru peale libistamine. See on liiga suur kolistamine taru kallal ja väga palju mesilasi saab surma, see tähendab, et nad eralduvad kobarast ja kangestuvad. Kandit anna ainult siis kui seda tõesti vaja on. Äkki siiski veavad soojemate aegade tulekuni välja. Mida vähem häirid, seda suuremad on väljavaated, et pere jääb ellu.

Pronksmedal (100p.)

mina ka kuulaks, aga...

lgp. Nurmemees Te soovitate Kadile kuulatleda vollikuga. Mina kuulan ka, aga palun kirjutage millised helid on HEAD ja millised HALVAD ? Olen paarkümmend aastat mõmmikuid kuulanud, aga eelmisel talvel ikka üks jäi nälga (minu viga kindlasti).

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kuulatlemisest

Tundsin üht "väike" mesinikku, kes muutkui käis oma kolme pere juures - koputamas, et seda tsummmi - heli kuulata...mis normaalsest - tavalisest talvituvast perest , peale koputamist kostab ning kohe - kiiresti vaibub -- ..kuid kevadeks olid tal ikkagi pered kustunud! Oli ise nagu tihane, kes koputab ja koputab...,mesilased tulevad vaatama...

Kuulamisega on nii, et 0 kraadi juures ja soojaga on peaaegu vaikus.... kõva külmaga kostab vaikne - ühtlane - rahulik sumin ilma voolikutagi ära...
Kui on aga pirinaid - vaikne sumin ei ole ühtlane - on kahinad....ning koputamisel ei vaibu kohe valjenenud hääl... siis ei ole hästi! Nälgas pered kipuvad ka rohkem välja pressima ! Tohtrite kuuldetoruga on väega hää kuulatleda....
Pendli inimesed - pendeldavad taru kohal, et pere elujõudu - või mida iganes määrata!

Raami liigutamist/paigutamist pesa  peale soovitasin siin, kui õues oli 6.6 kraadi sooja. Ning kobar on näiteks ühes servas jne..
Võib olla on teil mõned täisraamid vurritamata... siis raami asetamine pesa peale on ju sama, mis kandi panemine ... ainult vahe on selles, et raamil oleva on ettevalmistanud mesilased isi... kandi aga teinud inimene.

Maire kirjutab väga hästi... ja eriti et, kõige olulisem on vaikus ja talverahu jne.