Mesilavaatlus 2014

Temperatuur +0...+1 C , 10:15 .

Eemaldasin täna korpustarudel katuse ja tutvusin hetkeks olukorraga. Raamide järgi paistis, et süüa on tarudes küll, kobar ilusti koos. Hindasin sügisel kahes tarus pere tugevust üle, oleksin võinud jätta kümne raami asemel kaheksale raamile talvituma.

Kolmes lamavtarus oli samuti kõik korras aga neljandas peres oli toimunud väike lendlus. Eemaldasin pesalt keskmise liistu ja vastu vaatas tihedalt raamivahetäis mesilasi. Üsna veendunult on mingisugune haudmetegevus peres juba alanud, kobarast asi kaugel. Kuna pere oli sel hetkel siiski rahulik, siis ilmselt näljahäda neil veel ei ole. Lasen neil 5 tööpäeva tegutseda, vaatan mis nad siis korda saatnud on.

Eks on näha mis olukord on kahe nädala pärast - eelmisel aastal, veebruari lõpus, tuli panna kõikidele peredele lisasööta.


Seda kannet ei ole veel hinnatud

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Tere. Hoopis lihtsam oleks

Tere. Hoopis lihtsam oleks seda lugu jälgida, kui uued kanded lisaksid kommentaarina olemasolevasse teemasse, mitte igakord uut teemat tehes.

päevik

rannamees kirjutas:
Tere. Hoopis lihtsam oleks seda lugu jälgida, kui uued kanded lisaksid kommentaarina olemasolevasse teemasse, mitte igakord uut teemat tehes.

Aga võib olla tõesti on sellel mõttel mõte sees.


Mesilavaatlus 16 veebruar 2014

Temperatuur +1 C , 12:15 .

Sel nädalal on juba olukord palju muutunud.

Pere 2 - korpustaru : pere oli rahutu. Võtsin korra ka katuse pealt. Kohe lendasid taarust välja mõned mesilased ja tühjendasid end mu pükstele ja kinnastele. Kobar oli olemas aga rahutut siblimist oli palju märgata. Panin kandi peale ca 1,20 kg ja läks kohe korralikuks söömaks. Puhastasin ka lennuava mesilastest. Kuna üks meekärg on vasakult raamiküljest osaliselt lahti vajunud ja kukkunud peaaegu põhjani välja, siis liigutasin lennuavapiirajat paremalt vasakule, et vasakult pääseks õhk paremini taru sisse.

Pere 1 - korpustaru : kuulamisel vaikne. Eemaldasin katuse ja pere oli ilusas suures kobaras. Söögi probleemi ei täheldanud.

Pere 3 - korpustaru : võrreldes perega 2 oli kobar tunduvalt väiksem ja samuti rahutu. Panin kandi peale ca 1,20 kg.

Pere 4 - lamavtaru : tundus olema närviline, panin kandi ca 1,2 kg.

Pere 5 - lamavtaru : tundus olema närviline, panin kandi ca 1,2 kg.

Lamavtaru kus ma arvasin eelmisel nädalal, et on haue, oli ilusti kobaras. Võtsin ka pesa äärest raamiliiste lahti ja raamivahed olid tühjad. Kobar ilusti pesa keskel ja rahulik. Ei teagi...ju siis ei veendunud piisavalt eelmisel korral. Kahele lamavtarule panin ca 1,2 kg kandi peale, tundusid närvilised.

Nii et söögi andsin kolmele korpustarule ja ühele lamavtarule.

Metsatraktorid igatahes ´ikka möllavad aga õnneks nüüd mesilast pool kilomeetrit eemal.

Eks järgmine nädal ole näha mis pilt siis on. Pärast lume sulamist oli lamavtarudes näha ka katuse lekkeid. Putitamistööd on ees korralikult. 

Mesilavaatlus 23 veebruar 2014

Temperatuur +2 C , 12:00 .

Tundub, et sellel aastal pole vaja tuhaga jännata, et kiirendada lume sulamist tarude ees aga eks see näha ole, mis veel ilmavanal plaanis on.

Pere 1 - korpustaru : eelmisel nädalal oli rahulik ja samuti sellel nädalal tundub kõik korras olema. Kobar koos.

Pere 2 - korpustaru : eelmisel nädalal oli närviline ja panin kandi. Tegin õigesti tundub. Pere on kuskil 1/3 kandist ära söönud ja rahulik, seekord ei lennanud keegi kobarast välja nagu see juhtus eelmisel nädalal.

Pere 3 - korpustaru : on söönud samuti ära ca 1/3 kogusest, pere rahulik.

Pere 4 - lamavtaru : eelmisel nädalal paistis rahutu ja panin kandi aga kandi on täiesti puutumata. Pere on igatahes kobaras ja rahulik. Jätsin kandi ikka peale.

Pere 5 - lamavtaru : 1/3 kandist söödud. Pere rahulik.

Pere 6 - lamavtaru : eelmisel nädalal oli kõik korras. Sel nädalal oli liiste eemaldamata kuulda pirinat. Võtsin pesa keskmise liistu lahti ja osa mesilasi ronis kohe olukorraga tutvust tegema. Panin ca 1,2 kg kandi avatud raamivahele peale.

Pere 7 - lamavtaru : pere rahulik.

Pere 8 - korpustaru : pere rahulik.


Mesilavaatlus 02 märts 2014

Temperatuur +2 C, sadas lörtsi, tuulevaikne.

Ilma järgi peaaegu kevades väljas aga siiski üle +5 kraadi siin veel sooja olnud ei ole. 

Pere 1 - korpustaru : pere rahulik ja kobaras. Osa mesilasi oli teinud puhastuslennu, ka lennulaud oli natuke täis roojatud. Aga kobarat ja raame vaadates tundub, et sööda kriisi siiski ei ole.

Pere 2 - korpustaru : kandit vaikselt näritakse, paistab et jagub.

Pere 3 - korpustaru : üle poole kandist söödud ja aktiivne sagimine käis kandi ümber. Panin kõrvale ühe juurde ca 1,2 kg.

Pere 4 - lamavtaru : natuke on kandit näritud. Rahulik.

Pere 5 - lamavtaru : pool kandist söödud, järgmisel nädalal ilmselt vaja juurde panna.

Pere 6 - lamavtaru : korralik puhastuslend toimunud, samuti oli tarus palju langetist. Eelmisel nädalal kuulsin pirinat ja panin kandi peale, mida on ainult natuke söödud. Raamivahedest paistab, et pere oluliselt väiksemaks jäänud. Panin teki peale lisasoojustuseks. Natuke murettekitav pere on aga väga kolistada ka ei taha seal raamide vahel veel.

Pere 7 - lamavtaru : tundub, et puhastuslendu pole veel toimunud. Pere ka väga vaikne, avasin ka paar liistu igaksjuhuks ja tundus kõik ok.

Pere 8 - korpustaru : pere rahulik ja kobaras.


Mesilavaatlus 13 märts 2014

Temperatuur +8 C, tuulevaikne.

Vahetasin täna korpustarude põhjad ära. Kuna mul vahetuspõhjasid oli ainult 1, siis puhastasin põhjad surnud mesilastest ja põletasin põhjad leeklambiga üle ja kohe uuesti töösse. Hinnanguliselt tuli ca 2,5 - 3 L langetist (4 korpustaru), minu arvates pole hullu.

Pere 1 - korpustaru : puhastatud põhi. Panin juurde 1,2kg kandit.

Pere 2 - korpustaru : puhastatud põhi. Panin juurde 1,2kg kandit.

Pere 3 - korpustaru : puhastatud põhi. Sööta jagub.

Pere 4 - lamavtaru : on hakanud kandit hoogsamalt sööma. Panen paari päeva pärast juurde. Puhastatud lennuava.

Pere 5 - lamavtaru : panen paari päeva pärast juurde. Puhastatud lennuava.

Pere 6 - lamavtaru : pere paistab endiselt nõrk. Natuke asjatavad ka kandi ümber. Puhastatud lennuava.

Pere 7 - lamavtaru : panin peale kandi. Puhastatud lennuava.

Pere 8 - korpustaru : puhastatud põhi. Peale kandi 1,2kg.


Mesilavaatlus 23 märts 2014

Temperatuur +6 C.

Pere 1 - korpustaru : talvitus 11 raamil. Eelmisest korrast kandit alles ja paistab, et ega nad sellest suurt hooli aga ikkagi jätsin peale. Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi.

Pere 2 - korpustaru : talvitus 11 raamil. Eelmisest korrast samuti kandi alles, natuke närivad aga enamus samuti raamidel. Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi.

Pere 3 - korpustaru : talvitus 11 raamil. Sööb kandit hoolega ja pere väga närviline. Pidin kaitsemaski kasutama. Eelmisel korral põhja vahetamisel olen jätnud ühe olulise asja märkamata. Nimelt hiir oli tegelikult tarru pesa teinud ja kolm raami poolenisti tühjaks söönud. Eks ma keskendusin hoogsalt põhjavahetusele ja vaatasin vilksamisi, et elu käib ja raamivahesid ei uurinud. Tõstsin need näritud ja juba ka hallitanud raamid välja, lähevad sulatamisele. Vahetasin ka põhja uuesti välja. Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi.

Pere 4 - lamavtaru : talvitus 9 raamil. Kolmapäeval 13.03 panin 2.5kg kandit juurde. Pere rahulik ja vaikselt nosivad kandit.

Pere 5 - lamavtaru : talvitus 10 raamil. Kolmapäeval 13.03 panin 2.5kg kandit juurde. Pere rahulik ja vaikselt nosivad kandit.

Pere 6 - lamavtaru : talvitus 9 raamil. Nagu ka eelmisel korral, siis ka seekord arvan, et selle pere pean arvatavasti ühendama. Kandit näritakse aga raamide vahelt näha, et palju neid pole.

Pere 7 - lamavtaru : talvitus 9 raamil. Tundub kõik korras, mesilasi jagub. Kandit ka nokivad natuke.

Pere 8 - korpustaru : talvitus 9 raamil. Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi. Kandit väga puutunud ei ole aga ikkagi jätsin peale.

Lamavtarudel ma veel kõiki liiste lahti ei võtnud, et pere suurust hinnata - ootab soojemat ilma siiski. Hindasin peresid lihtsalt paari äravõetud liistu järgi, mille kandi jaoks olen eemaldanud.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Raamide arv tarus peab vastama mesilaste hulgale.

/... talvitus 11 raamil ... Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi .../

4 kärjetänavat = 3 raami. No olgu, jätame sooja ilma "paisumisruumi" ka - 4 raami.
Aga miks on tarus siis 11 raami???

... talvitus 11 raamil ...

metsamesinik kirjutas:
/... talvitus 11 raamil ... Hinnanguliselt 4 kärjetänavat mesilasi .../
4 kärjetänavat = 3 raami. No olgu, jätame sooja ilma "paisumisruumi" ka - 4 raami.
Aga miks on tarus siis 11 raami???

Esimene aasta, kui korpustarugea algust tegin ja ei osanud tegelikult õigesti hinnata. Mesilasi oli palju ja tundus õige. 1 korpustaru ilmselt selle juhuse tõttu pääses hukust, kuna hiir askeldas nende raamidega kus mesilasi polnud. Aga jah, sel aastal targem.

Mesilavaatlus 28 märts 2014

Temperatuur +6 C

Pere 1 - korpustaru : on kandiga ametis.

Pere 2 - korpustaru : on kandiga ametis.

Pere 3 - korpustaru : on kandiga ametis aga tigedad sellegipoolest. Selle pere puhul on see emas kinni, koguaeg tige pere olnud.

Pere 4 - lamavtaru : 2,5 kg kandi pakist on pool ära söödud ja hävitavad seda hoogsalt. Ragistasin ka taru kallal natuke ja kiskusin raamiliistud lahti. Pilt oli ilus, 7 kärjetänavat mesilasi. Korralik pere.

Pere 5 - lamavtaru : samuti 2,5kg pakist on pool söödud. Liistude eemaldamisel samuti paistab olema korralik pere, 8 kärjetänavat mesilasi.

Pere 6 - lamavtaru : liistude eemaldamisel sain kinnitust, et selle perega on midagi juhtunud. Ütleme nii et 2,5 kärjetänavat mesilasi kuidagi pingutab välja. Kandipakk on peal ja need kes veel alles igatahes närimas käivad.

Pere 7 - lamavtaru : see on samuti aastaringselt tige pere. Liistude eemaldamisel lugesin 7 kärjetänavat mesilasi. Sain muidugi paar nõela torkimise eest ka.

Pere 8 - korpustaru : toimetavad rahulikult kandi kallal.

Korpustarudes, kus sai talvitumise ruumiga liiale mindud, võtan järgmine kord mõned puutumata söödaraamid, kaanetan lahti ja annan suurematele peredele lamavtarudes söömiseks. Kandit loodan, et rohkem kasutama ei pea.