Möödunud soe sügis.

Pronksmedal (100p.)

Täna helistas  tuttav mures mesinik. Eile oli siinkandis ilus ilm ja +5 kraadi sooja. Mesilasid tulid tal massiliselt välja lendama. Määrisid väljast tarud ja enamus mesilasi jäi lumele.
Talveks oli ta mesilased söötnud augustis. Septembris oli möödunud aastal väga hea lehemee korje.Tarudest ta sügisel enam mett välja ei võtnud. Sügis oli soe ja paljud pered kasvatasid hauet hilise sügiseni, kui mesinik vahele ei seganud.
Enamus emasid on tal pärit Sloveeniast.
Küsis nõu, mida ette võtta.
Vastasin, et kõigepealt tuleks esimesel võimalusel kontrollida palju on toitu ja sööda nappimisel  kandit raamidele panna.
Siis kitsendada pesa, et mesilased katasid kõiki pesas olevaid kärgi, kui pesa liiga avar.
Mida Sina veel soovitaksid?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

kahe otsaga olukord

tahaksin kangesti sama soovitada: kitsendada pesa ja kontrollida söödavarusid ja n.ed. Aga, kui nüüd varsti seda teha on kahe otsaga olukord ! Kas talvekobar kolistamisega valgub laiali, ja kui tuleb veel paarkümmend kraadi külma otsa, mis siis saab? Aga teistpidi, söödavaru on ka tähtis teada ! Osa mesilasi (teatud sordid) ärkavadki talveunest varem. Tugevamad teevad väljas tiiru ära ja lähevad tagasi, nõrgem jääb lumele maha. See on elu !

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ei soovita

ei soovita kärgi eemaldama hakata, sest selega kobar vöib laguneda, kuna aga veebroaar on veel ees  siis vöivad külmad veel ees olla. ja lagunenud kobar külmade ajal head ei töota.

katsugu vaadata külmemate ilmadega    (miinustega) taruse ja kas on näha kobara körval ja kui nääb siis ka kobara kohal kaanetatud mett. kui nääd kärje tänavasse vaatates kaanetatud mett, siis sööda puudust pole. Kui aga kaanetatud met kobara ümber näha pole , on kindlam kui kandi peale paned: (mee kogust vaatad ilma et raame liigutad ) (eemaldad kile, liistud ja vaatad kärje tänavasse sisse.) Kui kobara ja kaanetatud mee vahel on tühjad kärje tänavad 1vöi 2 vahel , siis mesilased nendest tühjadest kärgedest üle ei lähe ja surevad enem nälga, et seda vältida kandi peale.

Mönedel vöib tekkida küsimus miks ma soovitan miinus temperatuuridega taruse vaadata (sööda kogust) pöhjus on selles et miinus temperatuuriga on kobar väikeses keras ja siis nääb sööda kogust. sooja ilmaga aga hakab neil palav ja siis on kobar palju suurem ja mesilased ärituvad kergemini ja ei pruugi midagi näha .

ega praegu eriti muud teha pole vaata et sööta jätkuks ja palvetada et naad kevadet nääksid.

Pronksmedal (100p.)

Mina...

teeks  just vastupidi. Külmaga mesilased tarduvad ruttu ja ei rooma enam kobarasse.Tegutseda tuleks muidugi väga ruttu3-4 minutit maksimaalselt. Pakuks välja , et äärmine raam võimalikult vaikselt välja võtta ning siis kui on vaheliistudega siis 1-2 liistu üles ja meega äärmine raam  lapiti peale. Üle 1-2 liistu nagunii ei jõua sest mesilasi tuleb üles. Kui liiste pole on lihtsam. Läbi kile kobara asukoht näha
ja vastavalt sellele tegutsed. See jutt on nagu hädasöötmise puhul sest kandit tuleb ju osta aga esimese nälja kustutab nädalaks või kaheks ära.  No ja kevadel pole ületalve tarus seisnud söödaraamidega midagi teha.
Tavamõõdus pere reeglina lennuava poolses servas ja ei kata raame äärest äärde.
Eelnevalt saab ka käega katsuda kobara umbkaudset asukohta. Kohe peale padja ülestõstmist libistada käega üle raamide. Kust soojem seal kobar. Ja mida suurem soe ala seda suurem pere. Kui asi käpas siis võib öelda ka kas hauet juba on või veel  mitte.
 Nii olen kunagi hinnanud terve mesila olukorda-et kas tasub osta või mitte.(ei tasunud sest 30-st oli elus 8-9 ja needki 3-4 raami peal)Peremees oli sügisel surnud ning mind kutsuti veebruari alul

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

lisan nauke

minu jutus ei hinatud läbi kile vaid vötan kile maha ja vaatan kärje tänavasse sisse, kui valgust vähe siis näitan ka taskulambiga ka valgust et näha mis toimub, kui soe on siis mesilased kärje tänavates rohkem laiali ja kipuvad ka vällja tulema. miinustega seda viga pole.   Vöib ka sööta raamiga nagu eel kirjutaja kirjutas.

Kuid mina varun vähemalt 1 tk   15 kg paki vähemalt  eri olukordadeks et ei oleks vaja oodata kas pere sureb vöi jöuab pak ennem kandiga kohale  et saaks pere päästa. ja kui kevadel vaja ei lähe kasutan paarumis tarudes suvel.