Mesinike pöördumine

Täna, laupäeval 15. veebruaril, loeti Paides toimunud vabariiklikul mesinike teabepäeval ette mesinike pöördumine ametkondade poole. Mesinike esindajaks (ettelugejaks) oli Maire Valtin. Kohal oli ka meedia. Hea meelega paneksin ka selle teksti siia üles failina kuid ei oska vastavasse formaati salvestada.  Seepärast tegin copy paste.

Alustati ka allkirjastamist.   Ligi sadakond inimest tegi seda kohe Paides. Allkirjastamine jätkub ja hiljemalt märtsi lõpus esitatakse siis adressaatidele.  

EESTIMAA MESINIKE

 

PÖÖRDUMINE

 

Eesti Vabariigi Riigikogu
maaelukomisjoni, EV Valitsuse , Põllumajanduse – ja Keskkonnaministeeriumi ning
kõigi puhtast loodusest ja pestitsiidevabast toidust lugu pidavate Eestimaa elanike
poole.

 

Viimastel aastatel on Eestis hukkunud palju mesilasperesid. Peamisi põhjusi
tuleb otsida meid ümbritsevast keskkonnast. Inimene on olnud mesilastele halb
koostööpartner. Võib-olla on inimene olnud ahne, hoolimatu või oskamatu. Midagi
on läinud inimeste ja mesilaste koostöös valesti juba pikemat aega.

Eestimaa pinnal kasvab üle 400 taimeliigi, mis vajavad paljunemiseks
putukate, sealhulgas mesilaste abi. Nendest taimedest ümmarguselt 100 on mitmesugused
põllumajanduslikud kultuurtaimed, ja nende saak katab otseselt või kaudselt
(loomade kaudu väärindatuna) 90% meie toidutarbest.

Mesilane on meie looduses indikaatorliigiks. Kui mesilased hakkavad
massiliselt hukkuma, on keskkonnasaaste tase tõusnud nii mesilaste kui ka
inimeste jaoks ohtlikule tasemele.

Perede tegelik hukkumine on olnud viimastel aastatel hinnanguliselt 25-30%.
Tuginedes statistikaameti korrigeeritud, parandatud ja tuletatud andmetele, peaks meil praegu olema veidi üle 40 000 pere,
kellest hukkub igal aastal 25-30%. See tähendab 12 000–15 000 pere kaotamist,
mis läheb mesinikele aastas maksma 2,5-3,0 milj. eurot.

On ülim aeg astuda konkreetseid
samme, et Eesti mesindust ja loodust päästa. Tulevaste põlvkondade nimel
nõuame:

1.    põhjendamatut ja ülemäärast
pestitsiidide kasutamise lõpetamist,

2.    EV Valitsuse toetust mesindusega
tegelejatele, riiklike otsetoetuste jagamisel võrdväärset kohtlemist teiste
põllumajandustootjatega;

3.    veterinaarteenistuste igakülgset
abi mesilaste hukkumise põhjuste tuvastamisel ja mesilaste ravimisel ning
selleks abistava konsulentide või usaldusmesinike võrgu loomist,

4.    põllumajandusministeeriumi juurde
vähemalt kolmeliikmelise kogenud erapooletutest mesinikest koosneva
mesindusnõukogu moodustamist;

5.    meie põllu- ja aiakultuuride,
samuti kauplustes müügil olevate toiduainete (k.a. puu-ja juurviljade,
rapsiõli, teraviljatoodete jne.) regulaarset analüüsimist pestitsiidide ja
herbitsiidide jääkide suhtes ning analüüsitulemuste avalikustamist.


 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mida nõuame?

1.    põhjendamatut ja ülemäärast

pestitsiidide kasutamise lõpetamist,

kas nõuame (mida?)põhjendamatut ja ülemäärast/...../ lõpetamist?
või nõuame (mille?)põhjendamatu ja ülemäärase/....../ lõpetamist?

siin on väike vahe sees, kas kasutamine on põhjendamatu või on kasutamise lõpetamine põhjendamatu. arvan siiski ,et kasutamise lõpetamine on igati põhjendatud. või kuidas?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Glüfosaat!

Spungi täpsustus igati asjakohane!
Kuid selles esimeses punktis peaks nõudma : Põhjendamatu ja ülemäärase pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamise lõpetamist!


Muidu nad jätkavad rahumeeli seda Roundupi pritsimist - päeva ajal ! ...Ainult 4 tundi ju tapab ja mõjub ju taimedele - herba... nagu nad mesinike ees (Tambet Surva - Jänedal) on rääkimas käinud! Just HERBITSIIDIDE pritsimisega on Eestis - ainukese riigina E Liidus asi korrast ära! See ju ennekuulmatu, et glüfosaadiga "niidetakse täies õies heinamaid ja "äestatakse/"randaalitakse kesa/ põlde!

Lisan :
Vaatasin - AK praegu tagant järgi ... See on tõesti kõigile teada, et pestitsiidid on puutemürgid ... nagu ka Apistan jt.... Ning loomulikult mõjub herbitsiid  ka puutemürgina ja eraldi nagu nimetama ei peaks, kuid hiljem mullakaudu jõuab uuesti taimedesse õietolmu sisse ja nektarisse- - - - ning meie "riiklik" lähenemine Herbitsiididele on absurdne!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Pestitsiidid

on taimekaitsevahendite üldnimetus. Herbitsiidid on ka pestitsiidid. Kontaktsed (puute) mürgid ei suuda tungida taimekudedesse nende suure molekulaarmassi tõttu. Ei lehtede ega juurte kaudu. Mulda sattununa seotakse nad tugevasti mullaosakestega kuni poolestusaeg nad hävitab.
See ainult selguse huvides. Loomulikult tuleks pestitsiide kasutada nii vähe kui võimalik.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Protestime ...

Kes protestib ,kelle või mille vastu.Ära kasutatud tõimiv üritus,informeeritud kogu pressi ,valitud välja palavad palad ja vürtsiga pole koonerdatud.
  Arvudega manipuleerimine pöördumises on tuntav,iga lugeja saab oma arvu.Pole neid perede hukkumisi peale mesiniku  keegi tuvastanud ega uurinud.Kahju suurus hobimesinikul pole määratav ja seda majandustegevuses ei arvestata,see rohkem eralõbu.Mesindusettevõtjad seda kulu kindlasti nii oluliseks ei pea.Kas see on mesinduse päästeoperatsioon.
    Kas ikka on vaja otsida tüli  ja norida maaomanikega,kes
peavad oma saagiga katma kõik eksisteerimis kulud.igasuguseid toimaineid kuskil kellegile nisama ei jagata.
Põllumeestest on lausa mööda mindud ja aetakse lahingusse meie elu korraldajaid.
  Hobitajaid ei toetata mitte kuskil ja mitte mingis valdkonnas.Mesinikul,  ettevõtjal on kümmekond toetuse taotlemise võimalust ja üks võimalus on juurde tekimas.
Mesindus paistab olevat populaarne ,kuid ettevõtlus nii tormiliselt ei kasva,Ei mõista mida taodeldakse.Ühistegevus tootjarühmas ei taha kuidagi idanema hakata.
   Veterinaarid võiks rohkem teha ja olla mesindus vallas targemad,kuid ettevõtja veterinaar peab oma kulud kuidagi katma.Mesinike teadmisse varroalesta tõrjel ei suhtuta tõsiselt ja neid ei koguta üldistamiseks.
   Mis nõukoda, kellele.Paneme ümarlauad tulemuslikult  tööle.
Hea ja õiglast ettepanekut kindlasti märgatakse.
  Laborid on olemas ja töötavad ei jää herbitsiidid ja pestitsiidid
toiduainetes määramata ilma meie protestita.
   Kui organiseerijatel jätkub jaksu siis viige üritus lõpuni.

         Mikro...e MartPronksmedal (100p.)

hüsteeria mesinike hulgas

Hiljuti ilmus Postimehes artikkel http://tarbija24.postimees.ee/2668076/varroalest-laastab-mesilaid. Huvitav kuidas see haakub mesinike pöördumisega? Artikli järgi on enamus mesilaid nakatunud lestaga. Aga selle asemel, et oma mesilaid korras hoida, hüpatakse põllumehele kaela. Tuletaks meelde, et viimane suvi kui hukkusid mesilased ja tuvastati põllumeeste süü, on siiski üksikjuhtumid. 15 000 taru ei tule sealt kuidagi kokku. Ei tea kuidas mesinikud kujutavad ette pestitsiidide kasutamise lõpetamist. Üleüldine pestitsiidide kasutamise keeld? Kaasa arvatud biotsiidid (need on samuti pestitsiidid), mida ka mesinikud kasutavad kahjurite ja haiguste tõrjeks? 

Pronksmedal (100p.)

Huvitav...

olin ka Paides aga seal küll sellist hüsteeriat ei kohanud. Kuna jõudsin registreerimislaua ette 10.04 siis oli üritus alanud. Saalis olin umbes 10.08 aga mingist pöördumisest või manifestist  kuni ürituse lõpuni ei kuulnud vähemalt kõnepuldist läbi mikrofoni mitte sõnagi. Jah mingi kohvipausi ajal nägin kui Maire  seisis kaamera ees.vanade tuttavatega juttu ajades teema üles ei kerkinud. Kas ma pole küllalt aktiivne või on kära taga vaid "grupp" seltsimehi nagu nõuka ajal öeldi.No mürke ära keelata ei saa sest selle taga on piisavalt rahakad huvigrupid kes on võimelised kõigi suud rahaga kinni panema. Õieti ja vastavalt eeskirjadele kasutada seda ehk õnnestub nõuda.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ma valan öli tulle

ma  olen mesinik juba pikalt olnud, ja olen ka edaspidi. ja samas olen ka kartuli kasvataja (Omale) kes kasutab herbitsiide ja pestitsiide.
 Kui neid öigel ajal ja kohas kasutada , siis mesilased ei hukku.
Minu mesiniku karijääri ajaloos pole ükski pere herbitsiidide töttu hukunud, ika on mesinik süüdi olnud, kas jähi söötmisega hilaks, vöi oli ravi valel ajal tehtud ja külmad rikusid ravi ära, kuid kesk suvel pole ükski pere vällja läinud. Kui räägite herpitsiidide jääkide satumisest meese, siis vöiksite rääkida ka nendest jääkidest mis te ise mesilaste ravi tulemusel meese poetate, apistaan ,bajorool, sipelg happe jne. mis sellest et enne me välja vötate kui ravima hakkate, kuid mingi osa jääkidest ladestub vahase, ja mingi osa ka läheb ka selle meega ,mis kevadesse satub, ja seal seguneb uue meega. vöi kui albadel aastatel tuleb mesilasi kevadel ravida, midagi satub ikka mee sisse.     Minu moraal on et kui öigel ajal ja kohas tarvitada savad mölemad eksisteerida.

Vastuseks Mikro...Mardile

Kui tahetakse tähelepanu mingile probleemile tõmmata, siis tulebki ära kasutada (heas mõttes) toimuv üritus. Ja selle pöördumise koostasid mesinikud. Tuleb vaid korralikult lugeda, sest pealkirjas oli juba....mesinike pöördumine Smile.

Keegi ei nori kellegagi tüli, aga mürgitamistele tuleb panna piir. Ei hukku vaid mesilased, vaid terve keskkond mürgistub.
Väidate, et mesinikud (pöördumise koostajad) läksid põllumeestest mööda. Kas põllumehed pole mesinikest "mööda läinud", kui toimuvad mürkide pritsimised. Ma usun, et keegi meist ei taha süüa mürgitatud toitu. 
Millist ümarlauda me saame tulemuslikult tööle panna. Mart, te osalesite PM ümarlauas. Mitte kui EML-i esindajana, vaid läksite sinna vaatlejana. Kas Teile tundub piisav, et ümarlaud käib koos kord kvartalis ja otsustused tulevad teosammul? 
Hobi muidugi ei toetata üldjuhul, aga mesilaste pidamine pole ainult kui hobi. Vaadakem mesilase väärtust ikka laiapõhjaliselt. Kui nn hobimesinik tegeleb oma majapidamisest näiteks paari taruga, kas tema ei loo väärtust looduskeskkonna säilimise osas? Kas tema mesilased ei tolmelda?
Mina loodan, et organiseerijatel jätkub jõudu oma sõnumi viimiseks laiematele rahvahulkadele. Tegelikult seda näitab natukene ka petitsioon.com lehekülgedel kogutud toetused, lisaks neile paberil allkirjastamised. Kui vaatan nimekirja, siis mesinike nimesid seal muidugi palju pole.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vastuse vastus ...

Pean vastust mittetulundusühingu EML peaaegu ametlikuks vastuseks millele reageerin vastavalt tõekspidamisele ja  nägemusele.
  Selline ühepoolne  millegi lõpetamine ja selline ühepoolne rääkimine põllupeenral ja allkirjadega lehvitamine ei vii lahendusteni.Eeldan ,et kõik osapooled peavad millesgi kokku leppima.
 Minule jagatud vaatleja staatus,saab kinnitust sellega,et protestiks loobun selleks aastaks liikmemaksu maksmisest.
Nii kaua,kui EML ei soovi ja ei suuda mesindusettevõtluse huve
igakülgselt esindada ,taotlen ,kui opositsiooni esindaja,osavõtu
ümarlaudadest.Üritused saavutada tulemust EML-i kaudu on kõik sumbunud.
      Mikroe...Mart