Sööda ülejääk

Pronksmedal (100p.)


Tere.

Mida teha nende söödaraamidega mis talvest üle jäänud? Sai üsna hästi sügisel söödetud ja seis siis selline, et tarus suured söögi ülejäägid nii 3 - 5 raami taru kohta. Sööt ise koosneb meest ja müügilolevast valmis siirupist. Osaliselt kristalliseerunud. Kaanetasin raami lahti panin vahelaua taha lootes, et veavad ringi aga see oli suur viga. sõõt lihtsalt nõrgus osaliselt taru põhja ja mis kannu sisse jäi see imab niiskust ja hakkab ka välja valguma. Mesilased ei vaatagi selle poole vaid tarvitavad seda mis pesas ja veavad vist pajumett sisse. seega siis nüüd pühade ajal tarude puhastamine ja mida nende tilkuvate raamidega teha on lausa peavalu. Mõtlesin, et sulatan sooja veega sööda välja ja panen mesilasse jooginõuga,,, pole vist hea mõte, tekitab vargust ja ega selline kraam seal õues kaua aega taha seista, läheb hallitama, käärima ja igasugu muud lendavad vidinad tulevad ka seda noolima. Kaanetatud raame ei tahaks ka sügiseks säilitada kuna seal osa mett see juba suhteliselt tahke, seega nad seda talvel kätte nagunii ei saa. Sellist värki oma 30 raami jagu, mis sellega teha?

Seda kannet ei ole veel hinnatud

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja Nurmemees pilt

Täna on 17 aprill, nüüd alles

Täna on 17 aprill, nüüd alles pered hakkavad sööta tarbima, mina kaanetaks lahti ja paneks järgemööda haudmeraamide kõrvale. Tarbivad kõik ära ja jääb puudugi.

Pronksmedal (100p.)

Tore muidugi oleks. Aga


Tore muidugi oleks. Aga milleks nad siis hetkel vahelaua taga olevat lahtikaanetatud sööta ära ei vea? Peres olevad söödaraamid olid eilseks tühjad kohad kõik midagi muud täis veetud, arvata võib, et pajumett.Lisasin kaks ülesehitatud raami, muidu poleks enam haume jaoks ruumi. Siiski jääb küsimus kui jäävad need pooleldi suhkrustunud söödaraamid alles mis nendega edasi teha?

Pronksmedal (100p.)

Oleneb...

ilmadest kuid kõike nad Sul ära küll ei söö.Vanad raamatud soovitasid teha mõdu või õlut.( Soovi korral ka puskarit ajada).
Nende raamidega on igal aastal jama sest ikka mõnel jääb üle. Suvel kipub vahakoi kasvanduseks muutuma kui hoolas ei ole.Samas raamide arvu järgi võib Sul seda kraami 100-120 kg kokku olla. Kasutati (ka praegu)sülemite püüdmisel meelitussöödana aga EUROseaduste järgi peab hulkuvad sülemid hävitama.Väidetavalt on mõned saanud oma mesilatesse haigusi mida neil enne polnud.
Head ja töötavat lahendust järelejäänud söödaraamidele ei ole veel välja mõeldud minuteada

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

jäägid

ka mina olen selle tee tilkuvast tarust puskarini läbi käinud. eks tahtsin mesilasest targem olla Smile kui see viga juba tehtud ,et lahti kaanetatud, siis osaliselt saab jah välja pesta ja pealt tagasi sööta. ülejäänust biokütust toota. kindlasti ei tohi väljas laata korraldada. seda muret, et emal pole kevadel munemiseks ruumi ja elu jääb seisma ,pole küll karta. kui mesilased kärgi katavad pane katteks kahele poole ülesehitatud kärg. mesilased kannavad sinna väljast toodu ja vastavalt ema munemisele ka sees oleva. keskmised kärjed tehakse munemiseks tilgatumaks tühjaks on umbes mai keskpaigaks. mis vedel, tarvitatakse haudmele toiduks, mida sulatada ei jõuta, pudistatakse põrandale. kui kevadisest koondamisest jääb veel täis kärgi, siis need võib mai keskel panna ka lahtise haudme vahele. ka need söödetakse tühjaks. värske nektar kantakse äärmistesse või üles (magasin, korpus)

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Üks võimalus

on välja vurritada, saad kasutada kohvi , tee ja mille iganes sees.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Vanasti...

((kui maailm loodi..) usuti kindlalt .. Mesilaspere hävitajal kadus igavesti mesilaste õnn!... olenemata sellest, kui karvane ta oli ( kui nooremad ei tea, siis väga karvaste inimeste kohta öeldi, et neil peaks hea mee/mesilaste õnn olema!))

Meil on siin varem kah olnud neid , väga tähtsaid mesinduse funktsionääre, kes sülemite hävitamist on nõudnud ! ( Ise nad mesilaste pidamisega hakkama ei ole saanud! )
Naljakas on ka kuulda, et mee võtmiseks, või mis iganes - vanasti mesilaspere hävitati - näit. metsamesinduses... loodusrahvad pole seda kunagi teinud - ühel aastal võeti lihtsalt üks pool kärgedest tühjaks ning järgmisel aastal teine pool!
Nii madalatel kärgedel , kui tänapäeval ( see pole isegi mesinduse aja loo osas silma pilgutust väärt)) ... pole mesilased kunagi pidanud talvituma!
Ja igasuguse deso - ja haigustega hirmutamisel minnakse selle täiusliku organismi lõhkumisel ikka hullumeelselt/kurjalt kaugele - ning tekitatakse kindlasti kasu asemel kahju!
Kujutage ette - last ootavat perekonda - kellele tehakse ajupesu ja koolitusi , kõigi -last ootavate haiguste ja õnnetuste ja maailmas levivate hädade ja viiruste ja kahjustuste kohta! Ning see on veel tühi asi ... kui lapsel ikka ilma tulles - mingi nähtamatu batsillus küljes on - kuulub kogu organis hävitamisele!? ja kõik! Mesilasperedega oleme just niikaugele jõudnud!

Tulge ikk mõistusele! Ei ole vingemat organismi, kui mesilassülem! Teile on antud võimalus (hetk) sellest siin imede maailmas osa saada!
Muidugi!
Ainuke asi mesinduses, mille inimesed on viimase 150 aasta jooksul -tänu raam mesindusele - siin maailmas -  ära õppinud - ON SÜLEMLEMISE VÄLTIMINE!... Magasinidega/korpustega mängimine - - Ja seda ei loeta päris mesinikuks , kes sellega hakkama ei saa!
Kuid ometi läheb, vaatamata sülemlemise vältimise oskustele ,  igal aastal mitu tuhat sülemit Eestimaal oma looduskodu otsima! Kuna jämedad puud on maha saetud - ohtlikuks kuulutatud - tuleb seda suurepärast organismi  inimesel endal abistada!  Mitte hävitada! Pakkudes mesilasperele omavalmistatud mesipuid!
( Mul oli muide - üks imeline 80-90 a - endine majandi mesinik - hea tuttav , kes elatus sülemite müügist! Ta võttis ise kõrge vanuseni sülemeid puuotsast alla - poeg oli tal mesilaste suhtes allergiline. Ta oli välja arvutanud - ja põhjendas, et sülemite eest saab raha kiiremini kätte, kui mee müügist! ))

Viimastel aastatel jääb - TÄNU MESILASPEREDE SUURENENUD HUKKUMISELE - meekärgi üle ... muidu ei ole nendega/"vana meega probleeme!
Ja üha uued ja uued mesinikud peavad kevadel vurritamise ette võtma!
Soovides imelist päeva mesilas !

Pronksmedal (100p.)

Majandan hobikoras nii max 10

Majandan hobikoras nii max 10 perega. Lihtsalt töö kõrvalt ei ole mõtekas enamaks, sest siis pole see enam hobi. Sööda ülejääk ei ole teps mitte tingitud hukkunud peredest. sel aastal panin 9 taru talvituma. Nendest tõesti üks hukkus aga põhus oli selles, et sügisel ei vaadanud enam tarusse ja karta oli, et emaga oli midagi nihu ning tagajärjeks peotäis mesilasi kahe raami vahel kevadel. Ühe taru puhus talvine tuul ümber ja vihm leotas läbi, tõstsin selle püsti raamis sees pilla palla, katsin uute mattidega ja nii ta jäi. erilist lootust polnud, et kevadeni veab aga pidas vapralt selles segaduses vastu, kadu muidugi suur ja seega sai ühendatud nüüd ühe väikesema perega. Emat oli kahju kuid kahte ema tarru lasta poleks ka erilist mõtet olnud. Tavaliselt nii 1 - 2 taru ikka kevadeks vähem kui sügisel. Põhiliselt ikka omal süül, kas sööta vähe, hiired sees, soojustamisega liig üle pingutanud, tuul ümber lükanud või jäänud põdra sõiduteele ette, jne. Sel kevadel üllatas üks pere mind oma elujõulisusega. Eelmine kevad tegin ühe mugavuse võtte. Laiendasin peret intensiivselt 24 raami peale. Kui kõik raamid olid juba pea kasutusele võetud panin peale samasuure täisraamilise magasini, tõstsin kõik meega raamid, ka need milles natuke üles magasini sisse ja panin hoobilt kohe 24 tühja raami juurde. Haue jäi alla keskele ja peale haudme kohale sellised vähe meega täidetud raamid, ülse servadesse rohkem täidetud. Nii jätsin pere kuni sügiseni, ei sobranud kordagi sees. Meevõtu ajal koondasin kokku 12 raami peale ja panin raami õlgade alla 5 x 5 cm penoplast ribad, tõstsin lihtsalt raamid kõrgemale, raviks ribad ja sööda sisse tublilt männikasu ja koirohu tõmmist, algul ei tahtnud nad isegi seda vänget kraami vastu võtta. külmade saabudes matid peale ja nii siis nüüd kevadeni. Kevadpuhastuse aeg oli muidugi natuke tegu sellega, et penoplast oli kititud raamiõlgade külge kinni ja raami allaserva oli ehitatud kärge juurde. Antud peres ka suur sööda ülejääk. Kevadel varakult alustas see pere toimetamist, arvasin juba, et söödapuudus. Eile sai antud perele veel raame juurde pandud nüüd 20 täis.

Ei tea kas lihtsalt mingi kokkusattumus või meeldib neile selline minupoolne käitumine. Igaltahes proovi sel aastal analoogselt poolte tarudega käituda näib mis tulemuse saab. 

Pronksmedal (100p.)

Võta...

ikka suvel ka  üks  vurritamine ette. Saad topeltsaagi. Sügiseks suht paljudel raasmidel mesi suhkrustunud

Pronksmedal (100p.)

Paar küsimust veel


Tere.

Need sööta täis raamid on siiski veel alles, ei suutnud mesilasi meelitada neid ümber töötama. tegelikult uuriks natuke lestatõrje kohta. Praegu asi päris kontrolli all aga kardan, et kui kasutan pidevalt üht ja sama ravi siis võib varsti tagasilöök tulla. Põhimõtteliselt toimin järgmiselt: Sügisel kasutan lestatõrje ribasi, üle aasta erinevaid, sügisöödale lisan väga tugeva annuse männikasvu ja koirohu leotist, esimese hooga keelduvad mesilased seda isegi vastu võtmast, kevadel tõstan pered ringi puhtasse tarusse, piserdan üle selle b vitaliga, niikui ilmuvad esimesed rabarberi varred panen nende ribad lennuavast sisse ja vahetan nii nädalas korra, kuivanud varre liistakud veavad mesilased välja. seni olen niiviisi suutnud asja korras hoia. Pole hukkunid peresi lesta pärast ja kevadel pered ka nii mõnusalt rõõmsad. Kardan, et selline toimimine ei anna varsti enam tulemusi. Hapetega ei ole üritanud ravida, nõrk doseering ei aita ja tiba tugev paneb ema magama seega kuidagi ei riski. Kas soovitaks keegi sellist nö. lollikindlamat meetotit, mis võtaks lesta siruli ja ei teeks meele ega emale pahandust. Teine mure veel: Hetkel siis kaks niinimetatud lihaperet, lihtsalt hauet ja mesilasi ikka liiast, kuna emad märgistamata siis vaevalt neid sealt leian. Kuidas saaks nendest kahest perest kolm teha niiviisi, et kaks ema ei satuks uude loodavasse peresse? Ei ole nii sülemikained mesilased ja tikuvad vahel ikka puu otsa minema, vast suudaks sellega ka sülemi ära hoida. Eile lõuna paiku arvas ka üks pere värket õhku hingama tulla ja nüüd ta seal 10m kõrgusel tammeladvas, sellise vihmaga nagu täna ta sealt vaevalt kuhugi läheb aga lootusetu on teda sealt ka kätte saada, jääb üle vaid neile lehvitada kui sealt lendu lähevad. Huvitav kaugele nad ka lähevad? Kahju ilusast suurest perest. loodan vähemalt, et naabrimehel maja teise korruse aken on kinni, paar aastat tagasi olen talle sellise üllatuse korraldanud, kulus üsna palju õlut, no naabrimees võttis seekord asja humoorikalt, vaevat teistkordne üllatus nii hästi laabub. hobimesinikuna polegi vist päris 100% võimalik sülemeid ära hoida, vähemalt pole ma seda endale eesmärgiks seadnud, see siiski selline asi mis peab kindlasti mesindamisega koos käima. sülemi alla võtmine ja tarru paigaldamine on osa kogu sellest põnevast hobist. Ilma sülemita jääb selline steriilne ja tühi tunne. See põnevuse hetk kui nad tarust välja tulevad ja endale kohta otsivad on tõeliselt põnev ja fantastiline. alati nad maanduvad ühe õunapuu otsa, ma ei tea mis magnet seal on. seekrdne tammelatv on esmakordne üllatus. Istusin ise taru juures ja oleksin saanud vabalt ema lennulaualt kätte aga noh tahtsin ikka seda vaatemängu lõpuni vaadata ja kahjuks lõppes sekordne kurvalt. Ei taha mesilasemale paha aga huvitav kas ei võiks emal üht tiiba veidi kärpida?

Head mesindamist kõigile!!!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

sülemipüüdja

mesilased eelistavad ca 40l mahutavusega ruumi (kasti), mille lennuava on ca 15 ruutsentimeetrit. Paar ülesehitatud kärgedega raami sisse ja peaks olema suht ideaalne sülemipüüdja. Peab olema vihmakindel. Pane vihmaga üles, siis on kuiva ilma saabudes valmis majutama. Edu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vastus kuuele küsimusele

Mul olid samuti pesad kevadel mett täis,lihtsalt võtsin välja ja viisin kuiva garaazi seisma,teen neist uusi peresid ja kui ikka üle jääb söödan sügisel ,kaanetan lahti ja panenalla lisakorpuse ja tassitakse üles,on olnud 3 raami ja siis ehitatakse kärge täis,peab silma peal hoidma.Lestatõrjeks üheks ohutumaks on oblikhape,pealegiväga odav,Teed vesilahuse  ja tilgutad  sügisel,tean kes aastaid nii teinud ja kadu olnud väga minimaalne ,kevadel suvel lesehauet veel ära lõigata,osta oblikhappe kuumutaja ja teed mõne korra suitsu võid osta veel oblikhappe lahuse kuumutaja .Tahad peresid teha ,on lihtne, lihtsalt suure taru jagad kaheks,keskele haue äärdemeekärjed,vanataru liigutad natuke vasakule uue natuke paremale.Teha hea lennuga ajal,mõne tunni pärast hakkavad mummud kus ema ei ole rahutult ema otsima,seal peab olema munadega kärg,kupp kõige parem uus ema,selle miinus on et siis sülemi lendu ei näe,mina teed lendperesid nendega kes tahavad sülemleda.Veel on olemas sülemipüüdja mida müüakse Lavasaares ,vaata mesimaja.ee ,aga kui ikka tahad puu ladvast sülemeid saada, tee torbik pikk latt ,pane nöör nagu lippu keritakse üles,alla saad sülemi väga kõrgelt kätte.See pööning on hea asi ,sinna pane kast vanade kärgedega,siis tavaliselt jääb puu otsast alla toomine ära,sinna võibki taru jätta,nii mesindatake linnades.Kui küsimusi võta ühendust.Edukat mesindusaastat soovib         ...pisisuli Heino