Taru värvus - ehk siis minu küsimised - algaja

Kas taru värvusel on kah tähtsust?

Kui teen ta rohelise laigulise et suvel välja ei paistaks- kaugele ei paistaks.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Kasutaja Sammalhabe pilt

*

Ma olen kindel, et mesilased leiavad oma taru üles ka siis kui sa selle maastikulaiguliseks teed. Värve nad sellisena nagunii ei näe nagu meie.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

taru värvus

taru värvus???

Mina arvan et taru värvusel pole erilist tähendust mesilaste jaoks, kuna mesilased panevad taru asukoha, nendele antud looduse poolt kps järgi. seleks nad kasutavad päikese ja muid  siht märke.

kui aga tahad värvidega mängida siis selleks et looduses mite silma torgata, (sest muidu vöib keegi neid imustama hakata.

Värvi valikul on mesiniku jaoks palju tähtsam ,värvi kestvus ja vöimalikult sootsam hind.

selle pärast on osad mesinikud valinud värviks rootsi punase muld värvi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Taru värvus

on tähtis siis kui tarud on üksteise kõrval ,näiteks käru peal.Taltsi raamatu andmetel tunnevad mummud eriti hästi valget kollast sinist ,rohkem ei mäleta.Kui ikka tarud vähemalt 5m kaugusel üksteisest ei ole minu arust värvusel  mingit tähtsust,nagu Teemas kirjutas suur tähtsus on kvaliteedil ja hinnal.Ma pean parimaks vee baasil villa akva ,raisku läinud tooniga mida müüakse mitu korda odavamalt

Värv

Kas taru jalgu ja põhja altpoolt võin värvida igasugu värvidega või on soovitatav ka need ainult mingite  kindlate värvidega  teha. 

Et kas võin igasugu puidu immuteid kasutada?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Värv

peab olema kindlasti looduslik,vängete mürgistega ma tarupõhju ei töötle,olen kasutanud Holz Prohv immutusvahendit,mis on ohutu nii inimestele kui mesilastele

Korpustaru - ..

Et kui korpustaru põhjal on kaks tuulutus ava ja lael ja katusel on kah tuulutus ava siis kui palju peavad need seinad sooja hoidma- pigem nagu tuule tõkestamiseks?
Kas neid tuulutus avasid talvel koomale ei tõmmata siis?
Olen kirjandusest ja erinevatest videodest erinevat infot saanud kuid milline on õige siis.

Pronksmedal (100p.)

Talvel on need avad kõik

Talvel on need avad kõik lahti.

seina

Seina soojustus siis selleks et sein otseselt temperatuuri edasi ei annaks jah.

Leidsin ka ühed vanad vist vene aegsed korpustaru korpused 10 raami jaoks neil erilist soojust sees pole - võimalik et need täisraami magasinid lamavale tarule. ?

Kui palju mesilasi segab või aitab  kuidas raamid asetsevad ehk siis  sissepääsu ees risti või pikki?

2 Peret Kodus

Niisiis eile tõin Jõgeva kandist 2 peret koos 22 raamilise lamav tarudega.
Pere 1: roheline tiim- eriti vinged sellid- õhtul tund peale mahatõstmist  läksin avasid ja pealt tekki maha võtma- sa ramp kui kurjad need tumedad olid- no võib öelda et pääsesin suht hästi ühe nõelaga - kuid sain nende vihasest  parvest arru küll mida nad must arvasid Smile. eelmine omanik olla sülemi kuskilt saanud- täpselt teadmatu  päritolu.  Niisiis plaan nendele kevadel uus - Kraini ema sisse sokutada - või äkki augusti kuus? Peab mõtlema vähe.

Pere 2: Kullane  tiim - vagarad tüübid. - kaan lahti tirisin teki klambritest lahti - sumisesid rohkem- ja kui ava eest võrgu ära kitkusin siis oli suht vaikne- mõned üksikud tulid välja - sinna olla uus ema sisse antud- pidavat "normaalne ema " olema. pean veel selle nädala lõpu poole kontrollima mune.
Kollasel tiimil vanem taru neid oleks vaja siis mul lähiajal korpus tarusse ümber tõsta et saaks vana taru ära kõpitseda. Kas siis juuli lõpus või - no ilmselt.
Nädala lõpu poole vaatan mõlemad üle - enne ei hakka tülitama.

VANA vurr - vaja hüva nõu.

Niisiis sai vana tsink plekist vurr hangitud.
Tal paar vitsa  mustast rauast ümber ja needitud kraan- mustast rauast  - hääküll vitsad ja ajami saan kombe  - ilusaks ja korralikuks kuid mis ma selle kraaniga ette võtan - kraan toimib kuid ikka keskmise rooste kihi all. - kas võtan detailideks lahti ajan haljaks  ja määrin mesilas vahaga üle?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

tsink ja vurr

vii see vurr sinna tagasi, kust tõid. soovitavalt öösel, sest päeval võidakse koerad peale ajada või miilits kutsuda.
järgmisena tuleb küsimus, miks ta nii jubedalt koliseb? kuidas vaiksemaks saab?
siis ,et ajab rauapudi mee sisse. kuidas seda ära hoida?
siis, et meel on vastik raua maitse. mida tuleks lisada ,et seda ära võtta?
mina kasutan seda kasvuhoone juures veetünnina ja täitsa ilma vahatamata.
usu, see on hea nõu.

omaette huvitav nõuanne

Omaette huvitav nõuanne isegi on päris teraselt ja ka tõde sees- kindlasti on palju neid kes pole sellega päri.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

SPUNK OLEN

SINUGA ÜHEL MEELEL ,SIHUKESE VURRI VIIKS TAGASI VÕI UTIILI

nüüd targem

Sain vahepeal jah targemaks kah.  jah eks ta eraldab ilmselt ikka miskit jama siis- samas mehanismi ma saan ümber tõsta   oma vana puit vaadi või siis RV - tünni. ja asi tahe. leidsin juba alumisele otsale ka toiduaine tööstuse kinnise laagri kah.

Pronksmedal (100p.)

Vana vurr

mina kasutan tõsist nõukaaegset vurri. Täpselt samamoodi on tsingitud kestaga, rauast kraaniga ja sisemise rauast keerleva krempliga. Vurr ei kobruta roostest, kuid roostet on näha ja ka tsink on väsinud küll mõnede kohtade pealt. Kuna mesi on oma olemuselt happeline, siis see ka mõistetav. Vurr on mitukümmend aastat eelnevalt kasutuses olnud. 


Vurritan sellega kolmas aasta. Vurri pesen puhtaks kohe vurrimise lõpus ja kuivatan ära, keerleva mehhanismi samamoodi. Ei ole veel  mingit rauamaitset või puru mees täheldanud. 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Vana  rauast kraan asenda uue

Vana  rauast kraan asenda uue plastikkraaniga. Kui mõni tööriist olemas on näiteks akutrell ja käbifrees, siis saad ava õigesse mõõtu ja üks mure vähem.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mina ei soovita tsinkvurri

mina ei soovita tsinkvurri sellepärast, et esimene mul oli selline. reeglina on nad kõik roostes ja kulunud ning kolisevad jubedalt. kord õhtul ei jõudnud kõike ära vurritada ja hommikul jätkates läks teise päeva mesi kõik raisku. siis ostsin kahese roostevaba. kui sellega 500 kilo välja väntasin , siis ostsin neljase roostevaba programmiga. kahelist kasutan siis kui tahan mõne üksiku kärje vurritada. seega täiesti kasulik ja kasutuses asi.
tsinkvurr on aga täiesti vaba. tahad sa ,Cardo, seda endale.  saaksid sinna käbifreesiga uue plastmassist kraani paigaldada. mina seda päris kindlasti ei tee ja ei soovita ka kellelegi teisele.

Pronksmedal (100p.)

Vana vurr

Spunk, sellepärast mina pesengi vurri kohe ära. 


Mulle tundub, et ega need roostevabad ei ole tehtud 100% roostevabast materjalist. Paljud roostevabast asjad on tehtud mingist muust sulamist ja siis on roostevaba kate peale pandud. Kui tarusid ei ole palju, siis kärab see neljaraamine tsinkvurr küll Wink Ma vist kaheraamist küll ei taha, kuigi kõige rohkem aega võtab siiski kaanetamine, eriti kui on märg kaanetis. Mul on meeles, et Alfa kunagi kirjutas, et ta neljasega 2t mett vurritanud Smile Kui vurride hinnad ei oleks kosmilised, siis ehk oleks mul ka juba mingi peenem pill kodus. 

Ma parem investeerin emadesse ja muudesse mesindamist hõlbustavatesse tarvikutesse muidu võib juhtuda, et polegi kalli vurriga midagi vurritada Smile :) Smile Just jaanipäeval sõbrad jagasid muljeid, et tuttavad neil vaimustusid mõttest hakata mesilasi pidama. Tõid kohe 5 taru. Nüüd mesindavadki distantsilt sest tarudes on tõsised metslased kes sülemlevad kui segased. Läks uljalt sülemit puu otsast alla tooma, sest sülem ei pidavat nõelama, nõelas piisavalt Smile

Peale mee käitlemist vurr ikka alati pesta vaja -logish!

Peale mee käitlemist vurr ikka alati pesta vaja -logish! Jah seda ma konsulteerisin veel paari mesinikuga - metalli ja tsingi maitse tekib siis kui jätad mee kauemaks sinna sisse- teed töö koora ära ja pesed kohe.  Ja kolinast selle vurri puhul pole  nagu tunda - alumise laager on ok ja peal kaelas olevad kah ok - selline huvitav varjant millel saab vända võlli nagu järelt ära  keerata ja lasta vabalt joosta. - kraan ongi see  mis jah vahetamist vahjaks. Pipikal õigus kui need RVvurrid oleks ikka odavamad poleks jah probleemi uue muretsemisel. Muide õige roostevaba saate magnetiga kindlaks teha- RV ei võta magnetit külge- ülejäänud on nö- toiduaine roostevaba sulam või  nikkliga kaetud  teras plekk.

Tänud vastuste eest!

Pronksmedal (100p.)

Ma arvan, et Spunk ei ole laisk

vurri pesema. Lihtsalt see vurripõhjast mee kättesaamine on paras ooper. Ja hea on korraga rohkem vurritada, läheb vähem mett raisku. Ega see lõpp sealt kraani kaudu vabatahtlikult vurrist ei lahku. Peab kõvasti kallutama ja lusikaga kaasa aitama. 

tsingi- toidu nõudega kogemus ...

.. kasutage kui võimalik puu lusikaid siis ei kraabi tsingi kihti ja ei tiri  tükke lahti sealt põhjast.

Nõelamine-

- huvitav olen 3 nõela saanud ja koe pole miskit  ca 24 tunni pärast tekibväike kupp ca 5 mm  läbimõõduga ja kergelt kihelev.  samas kui ei pane tähele ja ei katsu seda siis ei saa arugi et miskit on - aga nii kui korra uurid seda siis ass mait kus hakkab kihelema :) 
Kas erinevatel mesilastel erinev  mürk ? need konkreetselt saadud tume mesilastelt.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tsinkvurr

Kuigi esmapilgul võib tunduda tasuta saadud tsinkvurr suure rahalise kokkuhoiuna, ei saa ma sellist mõtteviisi heaks kiita. Alumiiniumvurrid omavad veel mingitki väljaägemist, aga need narmendavad roostes tsinkvurrid oleks ammu aeg vanametalli suunata. Erinevalt tsink- ja alumiiniumvurridest ei ole toiduainetele lubatavast roostevabast vurri vajalik igapäevaselt pesta. Äkki arvutaks kokku oma tööaja ja kanalisatsiooni lastud mee hinna, ühe hooaja jooksul saab ilmselt üsna märkimisväärse summa, mille võiks kulutada uue vurri peale. Pealegi tuleb normaalne vurr nagunii mingil ajal osta. Ja kudas näidata meeostjale oma tootmist, kui see tahab lusikatäie "seda kõige ehedamat otse vurrist" lastud lusikatäit mett proovida?

Muidugi on tänapäeval olemas meetodid nii galvaniseerimiseks kui värvimiseks, mis ka sellisele romule supervälimuse, kusjuures täiesti meekindla, suudavad anda. Ainult et odavam oleks vist soetada tutikas kaasaegne vurr. 
Seega ühinen Spungi tabava soovitusega see vurr salaja ning soovitatavalt öösel tagasi viia. Koerte vastu kilojagu vorstilõike ka kaasa...

Pronksmedal (100p.)

Kui sul on 2 taru

siis ei ole vahet milline vurr sul on, sest põhiline aeg kulub siiski kaanetamisele ja kärgede ringitõstmisele. Mulle kliendina tundub veidi väsinud ilmega vurrist mee saamine mukikaka võrreldes sellega millistes tingimutes tegutsevad toidukohtade köögid. Mitmed aastad mööda kööke võtsid isu kuskil einestada. 


Ma arvan, et kaanetisest tuleb tunduvalt enam mett kui sinna vurri peale nõrutamist jääb. Seega mina investeeriks pigem 40 eurot roostevaba topeltsõela ostmisesse. Esimesel aastal kurnasin mee läbi kapronsõela, teisel aastal ostsin korraliku meesõela ja sealt tuli juba meeletu ajavõit. Lisaks nõrutan kaanetist sõelal. Plastmassist meeselitusnõusid ma ka ei ostaks enam. Minul 2 suurt nõud läksid põhjast lõhki. Esimesel kasutusaastal. Lisaks ostaks ma vahasulataja kuhu sisse mahuvad raamid. Seal on näha selge ajavõit võrreldes tavalise vahasulatajaga või kuskil potis keetmisega. Ja kõige viimasena ma alles ostaks vurri Smile Sest kui ma ostan 150.- kaheraamilise manuaalse vurri, siis mingit ajavõitu see kindlasti mulle ei anna Smile Pigem pööratavate kassettidega ja elektriline.

Pronksmedal (100p.)

Nõelamine *

Kõige valusam tundub olema piste kintsu. Kuna mul korralikud riided seljas, siis ma mujale pole enam eriti saanud. Paistetus sõltub ikka tundlikkusest ja mesilasest Smile Vahest on nii ja vahest naa Smile Mõne mesilase suts on kui kerge torge, mõne oma jällegi on nii valus, et püksi tahab tulla. Minul läheb valus alati paiste. Viimati oli käsi kui poksikinnas kui murutraktoriga uljalt tarule liiga lähedale läksin. Jube valus oli. Ei tea kas siis mürki rohkem kui valus või närvi koha peal. Targemad oskavad vast paremini öelda.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

2 taru ja tsinkvurr

Pipikas kirjutas:
Kui sul on kaks taru, siis ei ole vahet milline vurr sul on, sest põhiline aeg kulub siiski kaanetamisele ja kärgede ringitõstmisele...

Hmmm... kõlab kuidagi sedamoodi, et kui 2 taru siis võiks nagu mett käidelda ebasanitaarsetes tingimustes. Siinkohal lähevad meie arvamused paraku lahku, ise pean esmaoluliseks seda, et kõik meega vahetult kokkupuutuv oleks heal (võimalusel muidugi väga heal) tasemel ja ei mõjutaks mee kvaliteeti.
Ajavõidu seisukohalt on Sul senimaani õigus, kuni vurri käsitsi ringi aetakse. Elektrivurri eelis selles, et kui vurr käib saab järgmisi raame lahti kaanetada. 
Kõige valusam nõelamiskoht on naba piirkond. Ja minutilise vahega kahe nõela ninaasõõrmete vahele saamine kipub ka pilti vägisi tasku viima, omad kogemused Tongue
Pronksmedal (100p.)

.

.

Pronksmedal (100p.)

Minu jaoks on antisanitaarne

see kui vurr jäetakse pesemata Wink Ma usun, et meil kõigil on nii palju tervet mõistust, et hinnata oma vurri olukorda Smile Minu vurr küll mee kvaliteedile kuidagi halvasti ei mõju Smile Huvitaval kombel on 100% ostjatest väitnud, et nad ei ole elusees nii hea mett saanud Smile Ma arvan, et on palju rohkem mee kvaliteedi mõjutajaid, näiteks see põgus uuring mis väidab, et vahas on väga palju jääke, see on palju olulisem mõttekoht. Või mesilad mis asuvad vahetus maanteede läheduses kus saaste on märkimisväärne. Austan Sinu arvamust, kuid jään enda juurde. Puhas vana tsinkvurr kärab küll Smile


Täiendatud:
Lisaks ma tooks juurde harjumuse käsi pesta. Kui paljud pesevad käsi peale igat WC-külastust? Uuringud väidavad, et mitte eriti paljud. Kui paljud pesevad käed ära enne sööma hakkamist või toidu valmistamist? Ma ei usu mitte ilmaski, et enamusel mesinikel kes müüvad mett, on olemas vurrimise ruum mis on 100% pestavate seinte ja põrandaga, voolava vee ja äravooluga, neil on koristamise ja desoplaan. Tehtud veeanalüüs jne.  Või kuidas toimub mee pakkimine? Kas taara on tunnustatud, kas see pestakse puhtaks enne pakkimist? Isegi kui see on ostetud avamata kastis? Kas kõikidel mee pakkijatel on peas müts ja seljas puhas hele kittel? Ning jalas ainult pakkeruumis kasutatavad jalatsid? Jessus, ma võiks jätkata tunde Smile

Pronksmedal (100p.)

Pipikas täiendatud:

Pipikas täiendatud osa on igati OK ! Tubli ! Aga mis puudutab maantee äärset seisu, siis mina tänasest LOOBUN leiva söömisest, saiast rääkimata ! Aga kuni 5...10 taru pidajale vana KORRASTATUD vurr kärab küll.

Pronksmedal (100p.)

Mul...

võibolla enamusele mittemeeldiv arvamus aga mina tsinkvurri iga vurritamise järel ei peseks.Vurri seinale jääb ju iga kord mingi õhuke meekile ning see isoleerib tsingi edaspidi  meest. Kui tsinkvurril on kaan siis nii puhtad on küll enamuse mesinike vurritamisruumid , et vurri tolmu ja muud prahti ei lähe.
Aga see Pipika täiendus on enamusele vist jah...
Isiklikult olen nõuka ajal saanud päris kõva kooli toiduainetetööstuses ning seetõttu omaarust üle keskmise tasemel aga ideaalist jääb küll puudu kui täiendust täht tähelt võtta.
Aga nii terviseamet kui ka valla vet. arsti kontroll on rahule jäänud.
Möödunud sügisel pääsesin isegi ilma ettekirjutusteta.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

Hmmnjaaa

Selle Pipika kommentaari peale tuleb mulle meelde üks soome mesindusteadlane, kes pidas Tartus Soola tänaval loengut ...
Nimelt rääkis ta, kuidas euroopa südames (meelega väikese tähega kirjutatud) mesindatakse muldpõrandaga puukuuris ja oma loengu ilmestamiseks oli ka hulganisti pildimaterjali ...
Meil siin riigis olid toona - see oli nii 15 aastakest ja rohkemgi  tagasi hirmkõvad äurunõuded....
Seegi mainitud seal loengus tema poolt ära sai.
Räägitud sai pikalt ...ka sellest, et mesi on säilitusaine ..tegelikkus ongi selline.
Tsaariajal veeti hobuvooridega kala Peetrilinna ja arvake, kus ... meetünnides, mee sees ja Peipsi järve äärest. Toores kala miskipärast säilis küpses mees. Eks oli ka siis jutuks palju muudki huvitavat...

Ärge nüüd arvake, et mul midagist steriilse puhtuse vastu on...
Kuid mulle pole kunagi istunud topeltstandardid ja vohav kahepalgelisus inimeste hulgas, kui üks majanduse põhjakäimise põhjustajatest, eriti, kui see jama kellegi poolt peale surutud on, kes ise sellest kinni eip pea ja seda ettekirjutust miskiks eip pea - vot sedasi.

Lööge risti, kui soovite, või pilduge kividega ...

Loengupidajaks oli Heikki Vartiainen http://www.beekeeping.com/countries/finland.htm

Lisaks soovitan lugeda Jüri Lina raamatut ''Varjatud tervisevalem'' - seal on juttu tsingist ja selle omadustest ...

Pronksmedal (100p.)

Ideaalmaailma kahjuks ei ole :(

Olen juba ammu jõudnud teadmisele, et mida vähem tean, seda tervislikum- vaimsele tervisele. Me peame inimesi usaldama lihtsalt.


Minu kõige kohutavam kogemus ühest toitlustusettevõttest oli seotud peaaegu fekaalidega. Koristusvahendite jaoks oli sangaga plastkorv. Seal hoiti KÕIKI puhastusvahendeid ja tarvikuid üksteise seljas. Kas te tahaksite einestada kohvikus kus lauda pühitakse lapiga mis vedeleb WC-poti harja  harjaste peal? Kuna ma olen näinud nii palju õudusi, siis jah, teatud mõttes toidu hügieeni osas lööb välja teatav professionaalne kretinism. Ma arvan, et kellegi kodus ei kohta teist keegi selliseid õudusi mis toimuvad paljudes tunnustatud köökides. Ja teatud mõttes olin ka mina kahepalgeline, sest mõnedesse köökidesse ma oleksin tahtnud saata kontrollid. Aga ma ei saanud oma klientide peale kaevata. Siinkohal ma ikka räägin elementaarsest hügieenist mitte mingist "kuidas ideealis peab olema". Mul läheb veel praegugi, 9 aastat hiljem, seda kõike meenutades süda pahaks. Ausalt.

Ja isegi kui mesinikul ei ole voolavat vett ja ta vurritab ajast ja arust vurriga ning juuksed on katmata ja ta loputab käsi ämbris, mitte voolava vee all- kui meetops on puhas ja mesiniku välimus ei meenuta khm, asotsiaali, mees ei ole "lisandeid", mina usaldan mesinikku, tema mett ja  hügieeni.

Minu tuttavad on märkinud, et vahest laadal müüb mõni papi mett. Aga nad ei saa osta, sest tal on käed ülimalt mustad. Eriti küünealused. Ma olen neile selgitanud, et tõenäoliselt nad mesindavad paljaste kätega ja see võib olla taruvaik mis pargib käed jubedaks, isegi läbi kinnaste. Või keegi on ostnud supipurki, roostes määrdunud keeratavate kaantega pakitud mett. Nemad siis keetsid mee läbi, sest nad ei suutnud seda süüa muidu.

 Oma arvamusega ma ei tahtnud kedagi arvustada ega solvata :) 

Pronksmedal (100p.)

hoian pöialt

Pipikas ja Ain ! Te olete vahvad ! Hoian Teile PÖIALT !!!

Vahepealsed tegevused -

- kas peaksin andma mummudele mõned põhjad ülesse ehitamiseks - uurisin raamid all mett 2/3 täis ja teisel all3/4 mesi all ja magasin 2/3 täidetud- et siis  kas peaksin andma neile miskit  ehitamiseks et omale varu kärgesid saada ja/või lisama magasini 

- Kurjad olid kah ikka - hetkel ei saagi aru kuhu nad sõrmede peal laksasid  mulle eks homme tuleb mingi vinn Smile - need vist ikka päris tumedad- ma pesa enam ei jõudnutki lahti võtta et kas ja kui hooksalt toimetatakse pesas. Muidu  ühes on 20 raami sees ja kõikides vahedes oli  ikka neid  piisavalt teises on  all 16 raami ja peal magasin - seal kah tundus et mega palju - ja kõikjale neid jagus. Kas mingi võimalus et  neil kitsaks kisub? Kas peaksin pere poolitamisele mõtlema või siis tööd lihtsalt juurde andma? ja veel nüüd küll olid jahedad ilmad kas eesti tarus peavad/ võivad olla  vatid raamide peal või  on need liiast. Iseenesest  taru oli puhas niiskust polnud. 
Ja veel - mul juba üks küsib vaiku- kuhu see vaigu raam lisada lamava taru puhul?
- vihuti teen vana vurri korda! must metall saab korraliku happekindla tööstus emaili ja  tsingiga veel lahtine kas toiduaine tööstuse  epoksüüd värv või sama  happekindel alküüd email - samuti toiduaine tööstusele kõlbulik. - eks ma siis kriban nendest kulutustest.  

(No subject)


Hauderaam meega

Kas hauderaam kus üleval servas mesi ja allpool haue - selle raami mee hulga võin jätta neile söödaks   ehk siis talvesööda hulka arvestada?
Kui lamavas tarus on 14 haude raami kas pean talveks mõned ära võtma või koostan nendest - talvitumiseks pesa?
Ja sama küsimus korpustaru kohta et mul kahes korpuses on hauderaamid ja mesilasi ühtlaselt täis kas jätan need kõik sinna või  koondan puhtamatega ühte korpusse?
Kui nüüd sel nädalavahetusel mett võtan siis kohe pesa kokku ei tõsta  ilmselt peaksin seda tegema hiljem?
Keegi võiks kinnitada või ümber lükata.

Pronksmedal (100p.)

Hauderaam meega

Talveks jätad nii mitmele raamile kui augusti keskel on tarus hauet. Sellised raamid kuhu jääb mett koos haudmega olen mina tõstnud äärepoole, viimaseks või eelviimaseks.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Haudmeraamid

Pipika esimene lause väga hea/õige!
Võib aga juhtuda, et hauet on 2 raami .... või 16.... või polegi enam peaaegu hauet-  kui ei ole korjet olnud! , ... kuidas siis käituda?
Meega haudmeraamide pesa serva tõstmisega, võib juhtuda, et ka ema jääb/läheb sinna ja selle tõttu ongi enamasti  talvekobar servas - ema muneb sinna uuesti - ning talvitumisel nälg majas/ tarus ...
Kui võimalik, siis ei oleks vaja enam pesa asukohta väga muuta! Mesilaspere on valinud - parima võimaliku koha haudmele ! ning nad asetavad oma talvevarud parimal võimalikul viisil - ümber kobara!.... arvestades maaväljasid ning õhu liikumist jne. jne..
Kui meega haudmeraame on palju ning mõned on väga rasked.... vajaksid veel väljavõtmist, võib muidugi Pipika võimalust proovida!
Igasugune kobar mahub 7-8 raamile.... ainult enamus raami tüüpe on liiga madalad , meie vööndis üle talve tulemiseks ..... selle tõttu on talvekobara kohal vaja 15 --20 cm sööta ja ka kobaral peab ruumi jääma.... inimesed on lahendanud selle ära - topelt korpustega, või magasiniga talvitumisega....
Nii, et kui on 14 raami hauet ning mesi on võetud ja soovite alustada söötmist... oleks ideaal- variant talvepesale , 7 raskemat raami üles ja 7 kergemat haudmeraami alla!
Hääd talvitumist!

Kuid meiekandis oli täna veel hea korjepäev ning tundub, et kanarbik hakkas andma!


hauderaam meega -

Nii siis korpusega siis ok- teeb kahes korpuses kuid lamavaga väheke nadi vaatasin uuesti üle jah - ja 17 raami nii pooleks haudmega.

Pronksmedal (100p.)

haudmega meeraam*

Mina tegin laupäeval esimese koondamise laine ära. Nii palju kui võimalik, tõstsin kaanetatud hauet ülespoole ja alumise korpuse keskele sättisin munemiseks raame 1-2. Mul on muidugi emalahutusvõre korpuste vahel. Tarudes kus tõsta ei saanud, seal sättisin tühjemaid raame keskele, et ema saaks muneda ja sellega seoses kaanetatud hauet aga keskelt äärepoole. Ega rohkem eriti tühje raame panna ei saagi, sest eelmiste aastate kogemus näitab, et kui liiga palju tühje raame emaga kastis siis see pigem pärsib ema munemist suve teises pooles.

Mett jätan ma talvitumiseks minimaalselt. Ja tõstan osaliselt meega täidetud (kaanetamata) kärjed kõige äärmisteks. Sellel aastal ma vurritan maksimaalselt kõik tühjaks (eriti kaanetatud osa) sest pesas võib äärmistel raamidel olla kristalliseerunud mesi. Hetkel on mul ainult üks pere kes juuli alguses tekitas haudmeraamide ülemisse serva meevöö. Ülejäänutel on siiani plaathaue (isegi värskelt munetud raamidel) või on ema munenud vähese suiraga raamidele.

Üldiselt ma ikkagi püüdlen sinnapoole, et koondunud kobar on minimaalselt eelviimastes raamivahedes. Siiani mul ei ole olnud nii palju hauet, et pere panna kahele korpusele talvituma. Kui ma õigesti mäletan siis septembriga lõpeb igasugune munemistegevus ja oktoobris hauet enam tarudes ei ole. On olnud nii, et kogu korpus on lõplikul koondamisel ainult hauet täis, siis kaanetatud panen äärde ja lahtise keskele ja sööt peale. Ja esimese hooga annan mitmel päeval järjest pool talvesööda kogusest.

Peale lõplikku koondamist ma enam raame ringi ei tõsta kui just ei ole vaja veel mõnda raami ära võtta.

Pesa koondamine

No ei tea kuda siis- kas talveks miskine mega pere munetakse?
Üleeile käisin vaatasin - korpustarus olevas mul 10+10 raami osadel mesi ülaservas mõni üksik täielikult haudme oma- üks osa noori nüüd jälle väljas kuid mitte ühtlaselt - see miskine turbo emand. Nii kui kann on tühi kohe uus hakkama. mis kuramuse moodi ma neid veel koondan. Samas eile panin esimese noosi talve toitu ette. hakati kohe toimetama. ehk täidavad siis kannud järjest ära - muuses - kurjust peaaegu polnudki- suht rahulikud- paar kolm tükki olid vähe vihasemad uudistajad kuid üldiselt rahulikud.
Ja suht sama seis ka selle lamava taruga kurjam 17 raami üle pooled meega keskel hauet ja ülejäänud haudmega - ebaühtlaselt munetud- nii kui on tühjaks saanud on uus sisse munetud - ühel raamil eri vanusega haue peal- tea kas tuleb pikk soe sügis või? Panin ka neile esimese sööda ette- eks näis.

Või peaksin

Peaksin ehk neile veel ülesseehitus tööd andma - uusi kärje põhjasid?

Pronksmedal (100p.)

Mina ei oska enam

midagi öelda, sest ma ei saa aru mida kui palju sul seal tarus on ja millised on eesmärgid koondamiseks. Kardan, et see on ka põhjuseks miks rohkemate kogemustega mesinikud sulle siia midagi ei kirjuta. Koondamise kohta on foorumis palju kirjutatud, kasuta otsingut.

Eks ta segadust tekitab

Jah korpustarus siis alumises korpuses on kaks raami haude omad- puhtalt ja ülejäänud kas servas või üleval ääres mesi. ülemises korpuses on kõikidel raamidel 1/3 mett ja allpool haue- ja kui lootsin et saan jaole üks seltskond vabaneb siis võtan vähemaks - siis eksisin- nii järjest kui ennast sealt noored välja olid ajanud ja kannu ära puhastanud - oli järgmine päev sinna ka munetud- osadel ma panin tähele ilusti et erineva aja haue on seal.
Ja no lamavaga suht sama teema ja eile õhtul kui vaatasin siis hinnanguliselt mesilaste hulk katab kõik ennd raamid!- korralikult.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kogemused

ma arvan ,et siis pole eriti selliseid mesinikke ,kes omaks kogemusi söötmises 20 eesti raamile alates augusti algusest. tavaliselt koondatakse ikka 7-10 eesti raamile augusti lõpuks vastavalt haudme hulgale augusti keskel ja alustatakse söötmist siis kas augusti lõpus või septembri alguses. küsija ilmselt teab midagi ,mida teised ei tea või pole vaevunud elementaarseid asju raamatust ise vaatama. sellepärast ka ilmselt vähene soovitamine.

Pronksmedal (100p.)

20 raamil talvitumine

Jah, mina oleksin pannud võre vahele ja jätnud üles kaanetatud haudme. Ja oodanud millal haue koorub ning siis kärjed meega tarust eemaldanud. Ja kogu lugu. Ja isegi kui juhtub, et ikkagi hauet lõpliku koondamise hetkel liiga palju (rohkem kui 1-te korpusesse mahub) siis ma lihtsalt paneks kinnise haudme mõnda teise, väiksemasse peresse. Aga kui mõlemas tarus on selline tohuvapohu kus kõik segamini siis ongi raske mingit seisukohta võtta. Ise alustasin juba juuli alguses talveks ettevalmistusi. Võred vahele kus enne ei olnud, või võre allapoole, nii et ema sai muneda ainult alumises korpuses ja iga nädala tagant siis vajadusel tõstsin kaanetatud hauet ülespoole ja panin põhju või tühje ülesehitatud raame emale alla. See, et kõik raamid on kaetud, ei ole hetkel mingi näitaja. Sügisel võid üllatuda, et suur 20-raamiline pere on korralikult kokku kuivanud. Söötma ka ma ei hakkaks nii vara. Ikka aug viimastel päevadel või sept alguses. Sellel aastal ma näiteks olen isegi venitanud hetkel koondamisega, olgugi, et üle poole igast kärjest on kaanetatud ja saaks nagu välja võtta. Peamine põhjus ongi, et siis peaks sööda peale panema. Aga ma ei taha veel söötma hakata ja siis hiljem varakevadel tarude juures närvitseda nagu juhtus esimesel aastal. Kui ma näiteks sel nädalavahetusel ikkagi saan rohkem koondada siis ma lihtsalt teen 1:1 suhkrulahust ja söödan seda kui ergutust, et pere söönuks saab. Ja talveks söötma hakkan ikkagi hiljem.

kahel korpusel talvitumine

Olen praktiseerinud kahel korpusel talvitumist, on õnnestunud ja ka untsu läinud - kõik oleneb aastast. Positiivne on emal sügisel rohkem munemispinda ja kevadel varasem start, negatiivne aga rohkem hallitavaid kärgi kevadel ja niiske talve korral suurem väljaminemisprotsent.
See et praegu katavad mesilased 20 kärjeraami on tegelikult petlik, kui koondada nad 10 raamile siis korraks on habe ees aga kui väljas külm siis mahuvad kõik sisse ära. Kui aga soov talvituma panna kahele korpusele siis soovitan kasutada emalahutusvõre, alla korpusesse panna ema koos haudmega, vahele emalahutusvõre ja üles siis kärjed kuhu saavad panna talvesööda. Anda neile 2/3 söödast ja enne viimase portsu andmist vötta emalahutusvõre ära. Siis saavad nad teha veel korrastustöid talveks. Arvestama peab ka seda et ravimisel peab panema topeltportsu ribasid, kui muidu pannakse näiteks 2 riba Apistani taru kohta siis kahel korpusel talvitumisel peab panema vähemalt kolm, parem aga neli riba.

Milles ma veendusin-

- et siis lamav tarus on natukene seltskonda vähemaks jäänud- kuid siiski hauet on igas vanuses ja päris palju jätkuvalt 16`nel raamil. eelmine kord oli raame veel 19 tk ja kah igas vanuses neid- eile sain siis 3 raami vähemaks. Selle taruga võibolla tõesti ma tõstan veel koomale- Kuid näiteks korpustarul on kaks korpust kumbagis 10 raami- haue ja mesi segamini- ehk igakl raamil mesi üleval ja haue all- alumises korpuses rohkem lahtist ülemises vähem. Mesilasi on kõik kärjed täis- lennuava ees - lennulaua peal -on 3`ndat nädalat seltskond kes sisse ei mahu. -karta on et selle taruga ma proovin kahe korpusega talvitumist. Pealmist korpust läbi vaadates oli suht normaalne rahulik seltskond- kui teise lahti võtsin - ja kolmandat raami liigutasin hakkas neid kurjemaid kah välja tulema- siis laäs asi puhta käest- egas neile ei meeldinud et ma kõike läbi vaatan. Selles peres tahaks kevadel sõbralikuma ema sisse istutada. - Kuid jah ilma varustuseta võinuks sealt saada 30-40 nõela 30 sekundi jooksul.- lasin neil hetke rahuneda enne kui teisi raame torkisin ja sain suht keskmiselt 2-3 nõela minutis läbivaatuse lõpetatud.

Varu kärjed

Kuidas hoiustate oma kärgesid talvel?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tore, et jagad

johndoezum... oma kogemust!
Minu küsimused ja kommentaar:
Kas selle pärast on hästi munevat, tublit ema vaja vahetada, et see pere, Sind karistas.... kuna lõhkusid vastu sügist nende mesipuu laiali? MIDA TÄHENDAB LÄBI VAATAMINE, või, Sinu tekst: egas neile ei meeldinud et ma kõike läbi vaatan? Mida sealt nende kodust otsisid? , MIDA NÄHA TAHTSID?
Väga tabavalt ütles, üks vahva Võrumaa mesinik (kes kindlasti vahel siia listigi kiikab) et, kuidas tunne oleks?... Kui teil tõmmatakse öösel tekk pealt ja hakatakse uurima, et kuidas te siis siin nüüd elate?

Tore ju kui on hauet ja mett.... hakka aga kibekähku söötma ja jäta nad rahule! Miks nad ei võiks kahel korpusel talvituda?? See ju rohkem nende looduskodu moodi, mida nad miljoneid aastaid on kasutanud ning keegi hull ei lõhkunud veel isegi üle saja aasta tagasi neid pealt lahti... või hoopis , päris laiali - ET NEID LÄBI VAADATA!

Olen küll ka kohanud sellist asja, et mesinik kurtis, et haue ei kooru, ega kooru ... ning tegemist oli kotthaudmega, mis ei koorugi.... harva esinev viirushaigus, kus haudmeväli nagu loksuks... tegelikkuses on haue surnud, kuid heledatel raamidel - haudmeväli ilus!

Kui lamavtarus - topelt magasin peale ei mahu.... tuleb õppida väikeste magasinidega "mängima! Ning tänavu, kui suve teise poole korje lahjaks jäi on , ka lamavates paljudes magasinides haue! JA TORE ONGI! Talvitumisel mahub rohkem talvesööta kobara kohale ja talvekobarad normaalsed/suured, kuna emadel on olnud ruumi muneda!

Tugevate peredega talvitumist soovides.... JA MISSUGUNE ON VÕIMAS TALVITUV PERE?! ikka see , kus rahvast jätkub!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kärjed

Plank suirakärjed lähevad tükkideks mee sisse - kalli hinnaga müüki .... vähema suiraga kärjed jäävad talvekobarasse! Hoidlasse lähevad ilma suirata kärjed ja nii, et hiired, mittte mingi valemiga ligi ei pääse!
Kui suirakärjed on meega kaetud võib ju neid üritada hoida kärjekande kastis kevadesse - ÕHUVAHEDEGA... kevadiseks nälgas pere päästmiseks - pesale lapikuti asetamiseks!
Hääd

Mesila liigutamine

Mesila teisele kohale paigutamiseks ca 100m - kui talvel tahan teha praeguse mesila koha peal puude langetamist ja võsaraiet siis kas peaksin praegu neid liigutama või võiksin oodata veelgi jahedamaid ilmasi ja siis asukohta muutma - kuda see valutum oleks?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Viisin oma väikesed sülemid

varguse kaitseks eemale ,5 km, tõin paari nädala pärast tagasi ja panin eelmisest kohast mõni meeter eemale ,selle ajaga vana kohta ära ei unustatud ,nii et ümber paigutada siis kui enam lendu ei ole.