mitmeid küsimusi uue sülemi kohta

tere, olen siin uus ja minu esimene postitus ja tekkis mitmeid spetsiifilisi küsimusi mida mesinduse käsiraamatu läbi lugemine ega ka kevadest alates netis ja foorumis lugemine ei andnud. esimest aastast tegelen vaid omapäi, sisuliselt alustasin algusest, eelnevalt vaid lünklikud põhiteadmised omandanud kõrvaltvaatajana.

Juuni esimeste päevade algul tuli tühja tarusse mulle sülem kus oli 10 raami ainult kärjepõhjasid millest keskmised 5 olid kärjepõhjadega mille suurus oli vaid neljandik tavalise kärjepõhja suurusest, lamavtarud on eesti raami mõõdus. Seda eioska öelda kas tuli kellegi teise sülem või mu enda vanast tarust kus pole sülemlemise ära hoidmiseks midagi tehtud.
Kõigepealt huvitab palju neilt uutelt mesilastelt mett võiks ära võtta mõningase riskiga. Pere tundub keskmise tugevusega või keskmisest tugevamana (algaja hinnang). 11 juulil katsid mesialsed 11 raami ja ruumipuudus tekkis, hindasin vahelaua taga olevate mesilaste tõttu, lisasin 2 kärjepõhjaga raami, need olid 16 ndaks juuliks juba täis ning sisetunne käskis siis juurde panna 6 kärjepõhjadega raami mis nüüdseks peaksid olema osaliselt või täielikul täis ehitatud, homme ülehomme vaatan üle, pika maa tagant mesilasi pean. Kui nüüd avastan, et on need raamid täis ehitatud ja mesilased peal kas siis panna taru otsast lõpuni kärjepõhjasid täis? Pean silmas seda, et mul pole ühtegi vana kärge ja siis laseks neil ehitada tuleviku tarbeks neid hoogsalt, kasvõi meetoodangu arvelt. Hetkel 19 raami sees kokku ja tundub et taru on 25 raamiline kuna 5 või rohkem mahub veel juurde lisada. Kui tarus palju mett kaanetatud või osaliselt kas see langetab mesilaste korjeaktiivsust ja vahatoodangut või lasta praegusel ajal üldse neil ollagi seal sees ja lisada kärjepõhjasid juurde? Meevurri pole veel ostetud, seepärast proovin ka meevõtmise mõtteid korjeajal veidi tagasi hoida ja valmis mesi tarus sees hoida.
Raamatust lugesin et võetakse jupikaupa vastavalt mesilaste töö tulemustele aga vurri puudumise tõttu seda teha ei saa hetkel. Ise plaanisin võtta augusti keskel kus pidavat korje läbi olema mingi 5 raami mett ära ja kõik. Mille järgi aru saada ja hinnata millal korje läbi ja millal mesilased lõpetavad kärgede üles ehituse sügisel? Või ehk keegi teab anda oma hinnangu prognoosi selle aasta kohta?

Teise valmis tarru tuli sülem veidi hiljem 15 päeva umbes ja ei saand välja korjelegi et ehitada kärjepõhjasid üles ja olid raamidel uimased ja värisesid ning pere arneg on näha kohe kehvem, ka mesilasi lendab vähem sissevälja ja on umbes 16 raamil koos nelja uue kärjepõhjaga mis 16ndal panin juurde, nendelt ma ei looda üldse mett saada ega võtta ja lastagi neil olla nii nagu nad on et järgmine aasta oleks tugev korralik pere.
3 taru asuvad paari meetri raadiuses ja esimese vanas tarus olevate mesilaste järelejäänd arvu järgi oletan et mõlemad sülemid tulid minult endalt, mesilasi sisulislet pole ja mais peale pandud poolmagasin on poolenisti täis ehitatud vaid ja 3-4 kärge poolenisti kaanetatud meega, kavatsen selle üldse ära võtta ja veel kärjepõhjasid pessa juurde panna et mitmeaastavanused koledad koidega kärjd pesa alt kätte saada. Alustasin selle vana ainukese pere peal samal ajal infot hankides ja midagi taru kallal tehes, eesmärk oli kõik kärjed uuendada kärjepõhjade abil kuna enamus kärgi olid üle 6 aasta vanused (eelmise mesiniku tegemata töö) ja mesilased olid oma elu elanud kogu aja ja ei tea mitukümmend sülemit nii teistele kinkinud mis on mu arvates positiivne kuid jäin toppama

Kui kellelgi mõni roostevaba algaja mesiniku vurr väikene mis müüakse poes 140-190 vahemikus ostaks ära aga kasutatud hinnaga.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

.


Pronksmedal (100p.)

mitmeid küsimusi uue sülemi kohta

Mett saad ära võtta vastavalt sellele kas ja kui palju kavatsed sügisel mesilasi sööta. Kui ei sööda siis tuleb arvestada, et mesilastel jääks piisavalt talvevaru, kui söödad, siis kõik välja ja sööt peale. 


Laiendamine sõltub kaanetatud haudme hulgast. Üldiselt juulis hakkab mesilasi juba vähemaks tarus jääma ja juuli teises pooles pole põhjust eriti laiendada, kui on mingi eriti vinge korje siis magasini raame lisada. 

Augustis on raamide ülesehitamine juba tagasihoidlik. Kui väga on vaja uusi raame, siis pigem kuskile haudme äärde või vahele panna, kui on soojad ilmad. 

Kui pesakast liiga lagedaks teha, siis ema ei taha seal hästi muneda. Kui tarus on liiga väge sööta siis ka ema võib munemist piirata.

Kui pere ei kata kõiki raame siis tuleks koondada, et kõik raamid oleksid mesilastega kaetud.

Mee jätmine perele ei tee sellest veel tugevat talvituvat peret. Oluline on soodustada ema munemist, et oleks piisavalt talvituma minevaid mesilasi.

Suve teises pooles ema ei taha enam hästi täiesti uude, heledasse kärge muneda.

tulemus

vaatasin üle eile, kõik uut 6 kärge olid 6 päevaga täis ehitatud ja mesialsed peal ja nektar sees, ühe kaugema raami külg lennuavasuhtes oli veel poole päeva jagu ehitustööd teha veel.
Lisasin veel 6 raami sest seda ehitus aktiivsust tuleb ära kasutada niipalju kui võimalik ning kuu pole veel läbigi.

Nüüd on tarus ühel tasapinnal 25 raami, täisraami magasini jaoks ruumi pole sest katus madal, on vaid 9 raami poolraamiga magasin koos kärjepõhjadega kuid sisetunne ütleb et seda enam pole vaja panna ja mesilased see aasta sülemlema ei hakka kui ka augusti algul kõik 25 raami täis juba on ehitatud. Vurri muretsen selleks ajaks, siis ruumipuudust ei ole karta.

Kuda on sülemlemisega augusti kuus, kas on ette tulnud ja kui tõenäoline?

sain nüüd mett võetud sain 37

sain nüüd mett võetud sain 37 kg umbes 2 taru pealt, tugevamast perest võtsin 8 raami ja nõrgemast 5, võib öelda et võtsin kõik kanetatud mee ära mis kõlbas võtta täitsa täis kaanetatud ja osad üle poole ja 1 raam täpselt pool. Osa mett on päris vedel kuigi kaanetatud oli vähemalt pool ja enamgi veel. Kas alguses ongi mesi vedelam jaseistes läheb paksemaks? Kevadel sai sõelale pandud katkine kaanetamata kärg ja oli veel vedelam nektar ja panin külmkappi ja suhkrustus kiirelt ära ja oli helevalge.

Tekkisid taas spetsiifilised küsimused et kas mesilastele on vaja üldse suhkrulahust sisse anda sest pesaraamides on ju ka kaanetatud mesi üleval ja külgedel ja sügise poole jäävad ju kõik haudmekohad vabaks mis täidetakse samuti veel meega? võtsin kaanetatud kärjed ära kuni haudmeni, tugemas peres oli mõlemaltpoolt mesi ära võttes 10 raami peal pesa ja nõrgemal perel 9 raami peal pesa.
Kusjuures kattemee raamideks jäid veel üles ehitatud kärjed vähe kaanetatud ja osad täiesti kaanetamata nektargiga umbes 3 raami mõlemale küljele vähemalt ja paar kärjepõhja ka mille augusti algul ehitus pooleli jäi nagu eelpool mainiti et augustis vahatoondang langeb.

Mõtlesin et need poolikud ja kärjepõhjad ka välja võtta ja nende asemele panna vurritatud raamid, samas siis talveks nagu jääks ikkagi siis liiga palju raame 17 raami mõlemasse tarusse. Niipidi vaadates jäi veel korralikult mett sisse ja et saaks veel vurritadagi lausa ehk. Teisest küljest veidi raske tunne sees võtsin juba päris palju mett mesilastelt ära et kas ikka elavad üle talve, kuda on ületootmise ja varudega mis üle jäävad mesilastel kevadeks? pole kuskilt selle kohta lugeda ega oska otsida ka.

Minu arvamus

Ma olen küll nüüd algaja. Aga vastus sinu küsimusele on, et suirakärgi jäta sisse näiteks mingi 1-3, sealt saavad nad mingi osa talveks süüa. Suhkrulahus on tegelikult odavaim ja mõistlikum viis nende toitmiseks ja ergutamiseks. Mul on hea näide tuua oma tuttavast, kes põikpäiselt ajas vastu, et suhkrulahusega söötmine on laiskadele ja tema annab ainult mett ja suirakärgi. Reaalsus oli see, et eelmine aasta läks tal taru pekki, sest mesi kristalliseerus kärjes ära ja mesilased jäid nälga. Suhkrulahuse nad aga tarbivad ca 4l paari päevaga ära, see ei kristalliseeru ka.
võta lihtsalt prostalt kärgi ära, 17 on ilmselgelt liialt palju. Vaata, palju sul hauet kuskil paari nädala pärast on ja siis saad teada umbkaudse koondatud arvu. Erinevad allikad ja raamatud ju väidavad, et nii palju, kui augusti keskel on hauet, jätad ka talvitumiseks raame. Need vurritatud raamid, kui nad on need ära lakkunud, siis pane kevadeks kuskile hoiule, ei juhtu nendega midagi.

suirakärgi ei võtnud ühtegi

suirakärgi ei võtnud ühtegi ja ei tulnud ette, pesakärjes juba oli suira kah.
Kuda selle suhkruga söötmsiega on, suhkur kui jääb kevadeks üle siis on ta seal tarus ja jääb mee sisse ka kui vurritada suve alguse mett või mesilased söövad suhkru töö käigus siiski ära ja mee hulka jääb väga minimaalselt seda hiljem?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

kui

kui paned nüüd 9-10 haudmega kärje keskele paar vurritatud kärge ,siis ema kolib sinna munema ja kuu lõpus on äärmised kaks raami haudmest vabad. need võtad siis välja ja alustad söötmist 8-10 raamile.
kevadel tuleb pärast paju korjevaesem aeg ja siis söödetakse ülejääv suhkur vakladele. seda muidugi juhul kui talvekärjed õigesti paigutada kevadel.