massiline vargus

Tere
minu 6 taru kallal käib praegu vist üks suurem varguslaine. Küsin sellega seoses kinnitust ja nõu. Ca 13.00 paiku päeval märkasin kahe taru lennulaual ja taruseinal, lennulaua juures, suuremat seltskonda mesilasi ja rüselemist. Sumin ka kõva. Tarude ees oli seltskond mesilasi lennus, nö. rippus õhus ja siis trügisid jälle tarru. Kui suitsuga peletasin, siis korraks eemale ja jälle rüsinal peale. Ca 4 paiku käis madin juba kõikide tarude lennulaudadel, mesilased (ilmselt siis röövlid) ronis suure seltskonnaga ümber lennulauda ja igal pool taru nurkade ja ventavade juures. Sel ajal kitsendasin kõik lennuavad, niiet 2-3 mesilast mahub välja ainult. panin ka õhku läbilaskva riide taru katuselt ette maha langevana, niiet kui mingi seltskond kohale lendas, siis ei saanud otse lennulaua kallale. omade jaoks jäid küljed vabaks.
Ega selline asi muud vist ei tähenda kui vargust, eks? Seda pilti ma juba tean kui tegu oleks palavusest välja tulnud mesilastega. Aga siis nad oleks rahulikud, mitte ei madistaks. Eriti ühte tarru taheti trügida väga suure massiga, niiet pool esiseina oli mesilasi täis ja lausa rippus lennulaua all.
Raputasin ka riisijahu sissetungijatele selga aga millegipärast , peale esmast laialilendamist polnud valgeid mesilasi enam näha? ei tea kas jahu kukkus seljast maha kergesti...
Aga nüüd nõuküsimine. Mida edasi teha. Kas see varguslaine läheb nüüd ise mööda, kauaks jätta selline lennuavade kitsendus? Pidasin plaani veel viimast korda natuke mett välja võtta, pered läbi vaadata ja vaikselt ergutussöötmisega alustada- nüüd ei julge röövlitehirmus tarusid lahti teha.
ette tänades nõu eest!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Massiline ...

Võid teha 10 või 100 triki ,kuid loodusliku valiku vastu ei saa.Kui pere on hääbuv,mingil põhjusel,mida pole avastatud,siis see pere hukkub varem või hiljem.Tühjakskandmist vajavad kärjed tuleb lasta tühjaks kanda ja väide ,et see soodustab varguskombe tekkimist on vaieldav.Teen eksperimendi ja lasen õues mesilastel korrastada suira ja küürakhaudmega kärjed.Tean mesinikku ,kes talvesööda annab õues ,künasarnasest anumast.Vaatle oma mesilasi ja tee õige hinnang.
Mikro...e Mart

tänud

Tänud selle mõtte eest. Olen ise ka üldiselt nö. loodusliku valiku pooldaja ega soovi liigse "poputamisega" oma hoolealuseid nõrgestada. Samas - ikka on selline tunne, et kui võtan neilt nende töö vilja- mett- siis lasub mul kohustus nende eest seista kui kui keegi või miski neile nii kallale läheb. Mul muidu suured ja tugevad pered, oma hinnangul vähemalt. Peale lennuavade kitsendamist ja eilset, tänast vihma on olukord normaliseerunud. Õhtul hilja kavatsen panna siiski ergutussööda taru sisse Wink. Kuna tavaliselt vaatan peresid läbi 2-4 paiku päeval, siis nüüd ilmselt peaks õhtul hilisemaks jätma- et mitte võõraste mesilaste liigset huvi äratada? Kuigi eile õhtul lahkus võõras seltskond üsna hilja, juba hämaras...

täienduseks teemale

panen siia kirja oma just hangitud kogemuse vargusega võitlemisel, kuna täna,teisel päeval ikka ründajad piiravad. Metsamesi.ee lehelt leidsin sellise nipi- mõneks minutiks lennuava täielikult kinni panna ja siis uuesti paarisentimeetriselt avada. See annab võimaluse kodumesilastel sissetungijatega arveid klaarida. Kui avasin uuesti lennuava, trügis terve jõuk vargaid (sellised karvutumad) kibekiirelt välja, takkapihta vedasid minu mesilased mõned laibad välja ja rüselesid veel mõnega. Kuna mul ainult 6 taru, sain endale sellist "nikerdamist" lubada. Tegin lausa paar korda sellist lennavad kinni-lahti trikki. Siis jätsin lennuavad tõesti vaid nii pisikeseks, et praktiliselt ainult 1 mesilane mahub läbi. Kuna mul avade ees hiirevõred, milles pisikesed augud õhku läbi lasevad, siis peaks ventilatsioon olema. Hästi ei uskunud, et soovitatud veepiserdamine taru seinale, varaste peale abiks oleks aga mingi ime läbi on neid praegu märkimisväärselt vähemaks jäänud. Ilmselt siis vesi+ väga karm lennuava kitsendamine mõjub. Ehk kellelgi kasu sellest Smile

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

kui asi väga karm on

Kui asi väga karm on ja viitsid jämada siis vöib veel teha seda et tekitad taru mesilastele lennu toru.
se tähendab seda et lenu avase pistad toru pikusega 100-150mm augu läbimööt 7 vöi nats suurem mm.
paigutad selle lenu avase ja ülejäänud lenu ava paned kinni. oma taru mesilased lendavad tarust vällja ja oskavad ka tagasi tulla. sisse tungijad aga otsivad sisssepääsu kinni pandud lenu avast.

koolis 15 a tagasi räägiti seda ,kuid järgi katsetanud pole.

mina ise panen lenu ava 1 mesilase laiuseks,
ja nörkadele peredele panen siirupi väikses koguses ja öhtul 21 paiku, et nad ööga sisse viiksid.
Ja kui neist abinöudest ei piisa siis oli se looduslik valik.
1 varjant on veel. vii nörgad pered söötmise ajaks 1-2 km kaugusele sellest kohast, kus nad olid. talvitumiseks tood tagasi, see möjub kaa positiivselt. (Seda mina kasutan)

siirupi löhn soodustab röövimist

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Nägin esimest korda karmi

röövimiskatset,taru esine oli nagu sülem oleks õhus.Pritsisin vett ,andsin suitsu ja lennuava minimaalseks ,paar väikest sülemit pidin viima eemale.Ründajad olid väga mitmekesise värviga süsimustad,pool kollast tagaosa must ja ka tavalisi.Ei tea kust nad tulid ,naabritel kellelgi ei tea .Eemaleviidud perekesi kontrollides selgus ,et mustad ja röövlid moodustasid ühe kümnendiku perekesest ,ehk hakkavad koos põhiperega tööle.Järgmine päev mõned röövlid jalutasid kinnipandud lennuavade peal, vist läks õnneks

Pronksmedal (100p.)

Novot

Minul oli laupäeval sama lugu. Ei saanud aru kas on mingi massiline orienteerumine või tahtis mingi sülem tarru trügida. Tegin lennuavad kitsaks ja kogu see mass lihtsalt voolas tarru. Äkki olidki vargad hoopis. Eks täna ole näha kui taru lahti teen.

jama jah :)

ma sain korraks piiri pandud, tervelt paar päeva oli varastest rahu, aga ventilatsiooni mõttes tegin lennuavad jälle taas suuremaks, ning täna poolest päevast jälle vargad platsis. Eks siis samamoodi, piserdasin vett ja uuesti lennuavad 1-2 mesilase jagu ainult lahti. Ei saa aru ka, kust nad tulevad, see mesilastele jahu puistamise nipp minul küll üldse ei töötanud. Korras oli seltskond jahune, aga siis tundus, et raputasid selle seljast maha vms. igatahes polnud enam jahuseid mesilasi kuskil näha. Võib olla varastavad oma mesilased- suured möll käib just kahe taru ees.
Tüütu küll aga mis teha, mesi on vaja välja võtta ja siirupiga sööta ka just praegusel ajal, niiet tuleb jännata natuke rohkem Wink

vargus

Jäin ka seeaasta meevõtuga hilja peale.Eelmine nädal roosa ristik ja keerispea õitsesid ja mesilased toimetasid aga sügis saabus teisipäeval.Korjel tuli järsk lõpp.
Neli viis taru saad ära võtta läheb niisuguseks saginaks ,et tuleb ära lõpetada.
Tuleb kiiresti toimetada ja kohe raamid, tühjad korpused ära viia.
Tarud peavad olema ilma piludeta ja pragudeta ja midagi ei tohi vedelema jätta jne.
Olen jätnud 5 cm lennuava ja siis jälginud mis toimuma hakkab .
Vurritatud raame välja ei ole pannud ja seeaasta ei pane enam vahelaua taha ega lisakorpusesse ka.Kui panin hakkas üleliigne sagin taru ümber kohe pihta. Üldiselt paistab ,et mida vähem värske mee lõhnaga ümbruskonda lõhnastada seda parem.Minu mesilased pole ainsad kes tegevust otsivad.

On ehk kellelgi häid ideid

On ehk kellelgi häid ideid herilastega seoses? Siin hetkel 3.MS lahti. Herilasi kütin juba leeklambiga ja kukub neid kümnete kaupa. Otsa ei paista. Kõik lennuavad 5cm peale tõmmatud. Enamik peresid on juba rutiini sisse saanud ja lennulaudade all on peksasaanudi hunnikus. Mõned ikka sisse pääsevad. Ühes lamavas taskuosas olnud peres aga oli röövimine juba nii tõsine, et lennuava teist päeva kinni pidanud hoidma. Ikka ründavad, ronivad ümber taru ja üritavad mitmekümnepealise kobarana lennulaua vahelt sisse presseida. Hea neid seal hunnikute kaupa grillida, aga üldine progress meenutab pigem Vietnami ehk poole tunni pärast on seis täpselt sama. Vent avades võrkude taga neid ka kena hunnik pea igas tarus. Eelnevatel aastatel pole siin sellist herilaseuputust olnud. Viimased paar nädala igasugune väljas söömine ja toimetamine täiesti võimatu. On kellelgi häid ideid(näiteks pesade leidmiseks) või oskab arvata, kaua need kollased triibulised värdjad veel nõnda aktiivsed võiksid olla? Igatahes igasuguse söötmise ja läbivaatused olen peatanud. Ilmselt taskuosas olev pere tuleb ühendada mõne teise väikesega, et tekiks löögijõuline üksus. Tahaks sealse tõuema säilitada. Sellistes oludes muidugi raame ümber tõsta saab olema suht huvitav...

Ahjaa, üks hea aktiivne hävitamismeetod on "kasutatud" arbuusipoolik kuhugi unustada ja iga poole tunni tagant sinna leeklambiga üks retk teha Wink

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vana hea pudelitrikk magusa

Vana hea pudelitrikk magusa vedelikuga aitab. Kaks versiooni - esimene on suurem plastpudel, ülemine ots ära lõigatud ja tagurpidi peal, et välja ei saaks. Teine täitsa töötav lahendus on tavaline tume õllepudel, milles sama magus vedelik. Millegipärast ei saa herilased ka tavalisest pudelist välja. Ja mesilasi satub nendesse lõksudesse imeharva, herilasi vahest pool pudelit täis ühe päevaga.

Edu!

vurritatud raamid välja?

Küsin korra täpsustust- kas olete tavaliselt vurritatud raamid jätnud õue mesilastele puhtakslimpsimiseks?

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Ei, see tekitab vargust. Kui

Ei, see tekitab vargust. Kui soovid raamid lasta puhtaks limpsida, siis aseta need lamavtarus vahelaua taha.

Kasutaja Sammalhabe pilt

ärge unustage akadeemiku nõuannet

ehk siis nagu Metsamesinik korduvalt rõhutab - lakkumismaterjal anda tarru tingimata õhtul!
Ehkki jälle Talimaa ütleb, et mingit lakutamist ei ole vaja korraldada, sellest tõuseb rohkem kahju kui kasu

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

No kas just akadeemik... Aga

No kas just akadeemik... Tongue
Aga tõesti pole vaja kõiki kärgi puhastamiseks vaja anda. Las mesilased säästavad oma energiat pigem talve üleelamiseks. Külma hoiuruumi korral ei juhtu nende kärgedega midagi peale selle, et glükoosirikkamad meejäägid kristalliseeruvad. Järgmisel aastal tarru andes lahustavad mesilased suure osa neist kristallidest ära, seega ei lähe suurt midagi kaotsi.
Puhastamiseks tuleks anda paksult suira täis kärjed. Ka tumedad sulatamisele minevad kärjed, olen lasknud puhtaks lakkuda. Paraku ütleb loogika, et see tegevus võib jällegi tagasilööke anda. Tumedatel kärgedel on kindlasti rikkalikult haigustekitajaid, mis sel moel mesilas levida võivad. Nii olen viimastel aastatel seda lakutamist tublisti vähendanud.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Koolitame ja otsime massilist vargust ja nimeta haigusi.

Yarkade roheliste mehikeste,isehakanud ja koolitatud akadeemikute,vanade praktikute ning muidu kribamisrüütlitele pakun praktikumi ühes mesila grupis.Olen mesilastele vähemalt kahe nädala jooksul pakkunud õues lakkumiseks suira ,küürakhaodhega ja väljapraagitud
kärgi.Ühesõnada ldeaalne koolitus.
Ootan kohale turvakoolitusega varastetuvastajaid,varroalesta kütte,haiguste alaseid diagnostikuid ja muidu tarku.
Olude sunnil hoian kärgt õues korpustes,lakkumaya jäävad kanarbiku kärjed.
Mikru...e Mart

jah

..olengi nii teinud, mõtlesin et mingi õues puhtakslimpsimise trikk ka veel olemas Wink

üks detail veel

.. mõnede pere puhul, need kärjed, mis puhastamiseks vahelaua taha tarusse panin, olid ülejärgmisel päeval juba meetilkasid täis. No mis sa kostad- tublid tüdrukud Smile Aga võtsin need kärjed ikkagi välja, raputasin tublisti tuhksuhkrut peale ja panin hoiuruumi jahedasse. Ei tea, kas oli tark tegu...aga mis nendega ikka teha. Niigi on mul tarudes liiga palju kärgi, talvitumiseks. Olen küll vähemaks koondanud, aga ikka on näiteks tugeva pere puhul 13-14 kärge. See vist liiga palju.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

jäta

leda kirjutas:
.. mõnede pere puhul, need kärjed, mis puhastamiseks vahelaua taha tarusse panin, olid ülejärgmisel päeval juba meetilkasid täis. No mis sa kostad- tublid tüdrukud Smile Aga võtsin need kärjed ikkagi välja, raputasin tublisti tuhksuhkrut peale ja panin hoiuruumi jahedasse. Ei tea, kas oli tark tegu...aga mis nendega ikka teha. Niigi on mul tarudes liiga palju kärgi, talvitumiseks. Olen küll vähemaks koondanud, aga ikka on näiteks tugeva pere puhul 13-14 kärge. See vist liiga palju.

jäta ainult need raamid palju hauet on (lamavas tarus).

need mesilased kes kooruvad jäävad talvituma. teised kes praegus on suures osas talve ei nää.
kui praegu palju raame jätad peavad need talvituvad mesilased liiga suurt pinda kütma, ja se kurnab mesilasi liiga palju. ära karda et mesilased köik kohe raamide vahele ei mahu, kui miinused tulevad on köik lips toas ja köi ok