Sügisene haue

Tere,

Natuke sissejuhatust:

Sai hakatud mesilasi pidama, eelnevalt sai uuritud ja loetud raamatuid ning ka osalesin Mesinduse ABC kursusel.
Esimesed 4 peret sai ostetud juunis kuuel raamil ning läksid nad 12 raamilistesse korpustarudesse (nagu A.Rohtla kasutab).

Natuke pärast seda sain ühe sülemi, mille ema oli kaduma läinud miskipärast. Sellel perel lasin ema ehitada teisest tarust võetud munadest.
Ema koorus, käis paarumas soojade juuli ilmadega ning hakkas munema kenasti.

16. juulil sai veel tehtud 2 peret. 4 raami hauet mõlemil ning ostetud Itaalia emad. Nemad läksid lamavtarudesse.

Üldiselt ongi meil Itaallased või midagi sinnakanti ning 2014 aasta väljalase.

Tarud ise:

http://royaljelly.planet.ee/1.jpg
http://royaljelly.planet.ee/2.jpg

Vahepeal oli korjet ning korpustele panime 2 korruse peale, ja nüüdseks ülejäänud kraami (16. august) vurritasime välja, mille nad ülemistesse korpustesse kogunud olid. Alumisi korpusi ei puutunud ning lamavtarusid samuti mitte.

17. august söötsime lahjema suhkrulahusega (1/1) korpustarus olevaid peresid, kuna tekkis vargil käimise komme perede vahel - tegime seda suhteliselt pimedas.

Nüüd siis päris asja juurde, nimelt reedel (22.aug) otsustasime, et anname veel sööta, seekord 4,4liitrit (2/1) lahust igale perele, ka lamavtarude elanikele. Sööta tuli anda samuti pimedas, kuna päeval olid nad natuke rahutud ning täheldasin ka kaklemist lennulaudadel. Samas tegime ka ravi Beevitaliga.

Laupäeval (23.aug) olid nad sööda enamjaolt sisse tassinud ning pered käitusid suhteliselt rahulikult, tegime läbivaatust ning ohho, mis selgus, et hauet on suhteliselt vähe ja kõik kärjed praktiliselt on ollust täis tassitud, no kohe nii täis, et ka emal ruumi pole. Samas kui emad oleksid munenud ka enne mee võtmist (16. aug), oleks pidanud kaanetatud hauet ju kõvasti olema, kuid ei olnud, ning ka vaklu ja mune oli suhtelistelt vähe.

Ise arvan, et enne mee võtmist sai juba korje otsa, ning emad otsustasid munemise katkestada. Nüüd kui sööta andsime, tassisid nad rahumeeli kogu kraami ka haudmeraamidesse.

Nüüd küsimus, mida edasi teha? Kehvematel peredel, need mis viimati said tehtud juulis on ühel ca. 3 raami hauet, millest suurem osa kaanetatud ning teisel praktiliselt polegi midagi. Samas emal muneda ka kuskile pole, kui see talvesööt sees on.

Imelik on see, et kuidas nad selle 4 liitri vedeliku nii laiali suutsid tassida, no kõik 8 raami on praktiliselt sööta täis. Või ongi kõik pered vargil käinud kusagil ja omale sellise varanduse kokku kraapinud??

Nojah, loodan, et jutt väga segane ei saanud ja, et keegi sel kiirel ajal mind mõne hea nõu või mõttega tulistada söendab Smile .

Päikest!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Ma arvan,et kõik on

Ma arvan,et kõik on korras,ema munemisruum on talvesöödaga piiratud ja nädala pärast anna veel sööta,vaata kas võtavad. Peaasi,et koondatud said normaalse raamide arvu peale. Mul sama asi,aga mul seisukord selline,et 2 peres polnud ema ja tekkis küürakhaue. Sai ümber tõstetud teise tarusse ja paar kontrollkärge ka antud. Nüüd(23.08 seisuga) on ühes kaanetatud kupp,teises veel kaanetamata. Teises peres esimese kontrollkärje peale tekkis kupp lihtsalt hiljem. Vahepeal jõudsin juba teisegi kontrollkärje anda. Pean nüüd hinge kinni pidama ja lootma , et ema saab veel paaruda,sel aastal. Või ütlevad teadjamad kohe,et lootusetu üritus?
Ma ise alles koondasin 6-7 raami peale ja nädala pärast lükkan sööda peale. Muidu sama seis,2-3 raami hauet,igasugust. Enamus küll kaanetatud.

See ei ole eriti tõenäoline,

See ei ole eriti tõenäoline, et ema see aasta enam mingit mõistlikku paarumislendu saab. Kui küürakhaue sees, siis on seal ka töölishaudmes viisakas vahe sisse tekkinud ning talvitujaid on ehk ainult nende kontrollkärgede jagu.
Haudme vähesusega on ilmselt selline probleem, et kui korje lõpu ja meevõtmise vahel on piisavalt aega, siis tulemuseks on see, et mesilased panevad mee nahka ja ema piirab oluliselt munemist. Eriti sellistes oludes, kus eriti polegi midagi nahka panna, sest põhikorje on olnud vilets. Kui ikka mett enam peale ei tule, siis pole mõtet venitada ja targem on mesi välja võtta ning siirup peale panna. Natuke lahjem siirup ja mõistlikus koguses ergutab ema vägagi aktiivselt munema. Et ema normaalselt muneks, on ka oluline, et tarus oleks pidevalt mingi elementaarne söödatagavara kokku paari kärje jagu. Samas pole ka erilist mõtet peret ajada pärast peakorjet ülemäära suureks. Tulemusena paneb see armee kogu söögi nahka ja puhkab kuni talvesööda tassimiseni niisama lennulaual jalga. Enamik neist ka kevadisest haudmekasvatusest enam osa ei saa.

Ühes mesilas mandril oli samuti probleem, et nädal tagasi avastasin, et hauet igal pool kesiselt, palju tühje kärgi, enamik mett nahka pandud jne. Andsin igale poole söödanõu täie siirupit, et ehk motiveerib veel ema munema, aga üldiselt tundub, et lähevadki 4-5 raami peal talvele vastu, ehk tõenäoliselt on vaja juba veebruaris hakata vaatama, et sööta jätkuks. Kui ema pole nüüd juurde munenud, siis läheb talvesööt täiega peale. Muidu panen veel natuke ja nädala pärast siis suurem kogus. Üldiselt mõistan selle aasta põhjal seda, miks mõni soovitab juba juulis talvesööda peale panna ja väikeste kogustega see augusti lõpuks juba sisse sööta. Aastad pole muidugi vennad. Tarukaal või mõtestatud vaatlus aitavad samuti kaasa.

Aasta mesinik

Lootusetu

Kui küürakhaue sees,siis lüüakse lisatud raamil ehitatud emakupust väljunud noor ema maha ja kõik jätkub vanal viisil.Liiga hilja sellisest perest tänavu asja saada.Ja normaalsel perel hakatakse emale munemisruumi tegema juuli keskel, siis saab sügiseks tugeva pere.Nõrku peresid pole mõtet pidada, ei too mett ega kasvata hauet.Nõrgad pered tuleb kokku panna aga mitte vääremadega peredega. tel.
5213894