Mustad mesilased, mesilased surevad

Tere! Tekkis probleem mesilastega. Terve suve nad on olnud hästi uimased. Väike pere jne. Nüüd on hakanud surema. Ükshaaval kõnnivad lennulava ääre peale ja siis kukuvad sealt alla nagu teeks suitsiidi. Ei mõista mitte midagi teha. Osa mesilasi on mustad (lugesin, et need on vargil käinud vms ja ei peaks muretsema). Olen märganud, et tarus on hakanud liikuma neid pikkade jalgadega õnneämblike. Osad mesilased surevad juba lennulaval ära.

Mis võib seda tekitada ja milline võiks lahendus olla?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinik

Vana ema või varroalest.

Siin võib põhjusi palju olla. Esimene ,mis pähe tuli, on varroalest.Kui pere on väga nakatunud, siis mesilased tulevadki lennulaua äärele ja kukuvad sealt alla, siplevad veidi ja ongi surnud. Muidugi on siis näha mesilastel tiibade kahjustusi või pole neid üldse.
Kui ema on vana ja pere ei arene ning lisaks veel see lest, siis pere hääbubki pikkamööda.
Muidugi võib tegu olla ka trahhealestaga, siis mesilastel on tiivad laiali ja nad ukerdavad tarust välja.
Trahhealesta meil küll Eestis ei tohiks olla aga mine sa tea. Kevadel kukuvad selliselt tarust nosematoosi nakatunud mesilased.
Võib olla ka lubihaue,mis nõrga perega kaasa käib. Ema võib küll muneda aga pere ei suuda hauet soojendada ja osa perest visatakse valkjas-mustade tükikestena välja.See on kevadine nõrga pere häda.Suvel, ilmade soojenedes ja perede kasvades, tavaliselt lubihaue kaob.
Varroalesta suur kahjustus kutsub esile ka mesilaste immuunsüsteemi nõrgenemise ja siis on kohal ka viirushaigused. Kas haudme kaas on auke täis või sisse vajunud? Kui jah, siis tuleb tikk torgata kärjekannu ja vaadata, mis tiku külge jääb. Kui on pruun veniv haisev mass, on tegu ameerika haudmemädanikuga. See on raske haigus ja siin ei aita nõrga pere puhul muu kui hävitada. Inventar põletada ja kahjuks teeksin sama ka nende haigete mesilastega. Julm aga paratamatu. Tugevate perede puhul on olemas paremaid variante aga sügisel pole küll enam teha midagi.
Kui tikk ei määrdu aga kärjekannudes on kuivanud tükikesi, siis võivad varroalesta tõttu olla kannudesse surnud mesilaste vaglad ja mesilased närivad auke haudmesse, et neid sealt välja kangutada. Püüdke aru saada, milles probleem, et edaspidi nii nõrku presid ei tekiks.
Edu!

Pronksmedal (100p.)

Surevad mesilased

Minul avanes sama pilt haudme osas juba esimesel mesindusaastal ühes peres. Ka sel aastal on 2 peret kus tuleb ette samasugust surnud hauet. Mitte keegi, kelle käest küsisin, ei olnud sellist pilti enne näinud ja ei osanud öelda milles põhjus võib olla. Ega muud ei osanudki teha kui desinfitseerisin kõik ära ja kogu lugu. Sellist surevate mesilaste massi mul muidugi ei olnud. Taru ja selle ümbrus oli puhas.

Sellel aastal on surnud haudmega tarudes olukord veidi parem, need 2 peret arenesid mitmele kastile ja sain mett ka. Seevastu esimesel aastal üks pere ei arenenud jaaniks isegi mitte 10-le raamile. Sööta kulus meeletult, hauet oli taru täis aga mesilasi ei kuskil.

Kusjuures on huvitav, et pere mille poolitasin kevadel, selle vana emaga pool kasvas mühinal ja teine pool hakkas kiratsema. Vahetasin seal 3 korda ema, sest emad munesid vaevu 2-3 raami ja nägemist. Nüüd kui talvekorda nad panin, siis seal oli näha, et osa haudmest on surnud ja mesilased puhastavad kanne.

Ei oska arvata, kas see on seotud haudme jahtumisega või lestaga või mingi viirusega. Sel aastal olen teinud kõvasti tõrjet kevadel ja ka nüüd.

1 pere kellel on surnud hauet, seal oli seda ka eelmisel aastal, kuigi oli üle keskmise suurusega pere. Vaatamata tõrjele on see pere kõige lestasem. Või lihtsalt mesilaste populatsioon ei kasva nii kiiresti ja lestad jagunevad vähema hulga mesilaste peale.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Jääb mulje, et pere on näljas

Jääb mulje, et pere on lihtsalt näljas - kärgedes pole absoluutselt sööta näha. Lisasin ka teised pildid esimese juurde.

Nad lihtsalt nälgisid

Nad lihtsalt nälgisid surnuks? Panin tähele, et nad hakkasid surema siis kui järsku jahedaks läks. Esialgu väga vähesel määral. Viimase kahe-kolme päeva jooksul on see hunnik tekkinud.
Enam ei anna vist midagi päästa?

Pronksmedal (100p.)

Mesilased võisid küll nälga surra

aga kannudes on näha lahtikaanetatud surnud nukke. Miks nad ikkagi surevad?

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

On talvesöötmise aeg

hulknurk kirjutas:
Nad lihtsalt nälgisid surnuks?

Tundub, et jah. Praeguseks peaks talvesööda andmine olema lõpukorral.

hulknurk kirjutas:
Enam ei anna vist midagi päästa?

Perest pole enam suurt midagi järele jäänud. Kui on mõni teine pere veel, siis paneks ehk sellega kokku.

Pipikas kirjutas:
aga kannudes on näha lahtikaanetatud surnud nukke. Miks nad ikkagi surevad?

Haue jahtub ja sureb, kui ei ole piisavalt kattemesilasi. Muidugi ei välista ka mõnda haigust.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Need

linnukesed surid 137,5 % se kindlusega nälga.

Pronksmedal (100p.)

Jahtunud haue

jahtumine võib olla küll üks haudme hukkumise põhjuseid. Nendes tarudes kus minul on samasugune haudme pilt, on olnud raame kus koorub äärepoolt elujõuline haue ja keskel on palju surnuid. Sel aastal seoses väga varase ema kaotsiminekuga oli mul 1 pere minemise äärel. Lõppeks munes noor paarunud ema terve taru täis. Selleks ajaks olid mesilased enamasti vanadussurma surnud enne haudme koorumist. Mesilasi oli tarus parasjagu niipalju, et nad said kõik raamid ülevalt kinni panna, kärgedele neid ei jätkunud. Vaatamata sellele koorus elujõuline põlvkond ja pere hakkas kiirelt kasvama.

Koondamise käigus on olnud vahel vaja ohverdada veidike hauet. Ilma igasuguste mesilasteta koorub see haue vurritatud kärgede vahel kust ma siis nad kokku nopin ja tarru tagasi viin.

Kui ei juhtu just õigel ajal taru lahti võtma, siis ei saagi sellest aru, et haue hukkub. Pere, kust minul see pihta hakkas, neil olid terved raamid hukkunud hauet ja vaid veidi koorus mesilasi.

Kirjutan siin teemas sellepärast, et tõenäoliselt ei ole see probleem ainult minu mesilas. Loogika ütleb, et haue ei saa jahtuda kui korpus on mesilasi täis. Surnud haudmega raamidel olen kannusid avanud, mingit lesta seal näha ei ole. Ma muidugi ei tea kui vana see valget mesilast meenutav haue on, aga valkjad -hallikad lestad peaksid siiski näha olema.

Huvitav jah. Siis kui oli

Huvitav jah. Siis kui oli võimalus toitu koguda, olid nad hästi passiivsed. Pole kordagi mett ega midagi võtnud ja ikka surevad nälga. Oleks siis pidanud kohe enne jahedat toitma juba hakkama aga kes seda teadis. Mis seal ikka, küllap polnud jätkusuutlik pere ning loodus teeb oma käike.
Samas 500 m eemal peab naabrimees ka mesilasi. Ta on korduvalt juba mett võtnud ning ütles, et hakkab alles laupäeval toitma. Korjemaa peaks ju ühine olema.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Jätkusuutlikus...

Jätkusuutlikus kadus enne kui sellise pildi avastasid.Tegusad mesilased avastasid mittetegusa mesiniku ja mesilased,ning tegid puhta töö.Äpud mesilased löödi maha,mesi viidi naabrile.Kui seal haigust välja ei löö ,oli süüdlaseks varroalest.Edukat uuestialustamist targemana.Lisasöötmine oleks suurendanud ainult kulusid.
Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kas siin

pole tegemimist paljaks röövitud perega

Probleem võib olla ka mitme

Probleem võib olla ka mitme asja kokkulangemine.
Kehva ema, lest, millest tingitud vähe ja nõrgad mesilased.
Ei jõua kahte asja korraga teha, nektarit korjata ja hauet soojendada. Kui õigel ajal haudmega ei toeta, siis surevad nälga ja haue jahtub ära.

Kui peres oleks vargil käidud, siis peaksid kärjed olema augulised?

Mustad mesilased.

TERE Õhtust.Vaatasin neid pilte mesilastest ja Haudme raamidest tundub et tegemist on väga kõva trahholestaga ehk siis algelise Ameerika Haudme mädanikuga ka nälga söömine ja Haudme jahtuimine.kurb aga tõsi.nii et proovi teised pered päästa kui veel annab muidu oled järgmine aasta tõsiselt ädas .nii et tead ehk ise mida selliste Haudme peredega tegema pead.VAATA ET JUMALAEEST TEISTEGA KOKKU EI PANE.MUIDU TEKITAD OMALE TÄIELIKU KAOSE.EDU.MESINDAMISEL .JA head õhtut.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Mustad mesilased

Oletades osaliselt ülesehitatud kärjepõhja järgi millele hauet tehtud, on ilmselt suvel pesaruumi liigselt laiendatud. Mesilased on olnud ametis haudmeala soojas hoidmisega, sellest ka väiksema intensiivsusega korje. Viimase hoobi on andnud nälg, suure tõenäosusega röövimise tõttu. Musta värvi on mesilased seepärast, et püüdsid viimase võimalusena meevarusid rüüstavate varastega võidelda. Need surnud mesilased tarus ning selle ees on kakluse tulemus.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Uurisin pilte lähedalt,

Uurisin pilte lähedalt, leidub ka tiibadeta mesilasi, seega tõenäoliselt muuhulgas ka tugev lestakahjustus. Sul on õnnestunud pildile saada ka ema, kuuenda pildi ülal vasakus sektoris.

Röövlitest jääb tavaliselt ka tugev vahapuru maha, seda nagu piltidel ei tähelda.

Edu!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Jah

Meremees kirjutas:
Uurisin pilte lähedalt, leidub ka tiibadeta mesilasi, seega tõenäoliselt muuhulgas ka tugev lestakahjustus. Sul on õnnestunud pildile saada ka ema, kuuenda pildi ülal vasakus sektoris.

Röövlitest jääb tavaliselt ka tugev vahapuru maha, seda nagu piltidel ei tähelda.

Edu!

Mamma täiesti olemas seal, allapoole jalutamas Smile Kümme punkti Meremehele Smile