Keerispea külvamine

Tere!

Küsimus seoses keerispea (ladina keeles Phacelia tanacetifolia.Benth) külvamisega. Üldiselt on kirjanduse järgi soovitatud külviajaks varakevadet kuni juulikuuni (meie laiuskraadi ilmastikuolusid silmas pidades). Samuti olen kuulnud ka sellist juttu, et kui külvata keerispead sügisel nõnda, et see alles kevadel üles tuleb, jõuab see varem õitsema hakata kui varakevadel külvates. Küllap loogika on selles, et kui seeme on juba mullas, siis see hakkabki esimesel võimalusel idanema. Nüüd aga küsimus: millal oleks õige aeg sügisel keerispead külvata, et see juba sügisel üles ei tuleks, vaid jääks kevadet ootama ning kas selline meetod on nö "külarahva jutt" või on seal kasulik tõepõhi taga? Enda loogika ütleb, et järelikult tuleks külvata siis, kui välitemperatuur on piisavalt madal, et see enam sügisel idanema ei hakkaks? (vist oli 14-16'C)

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Keerispea külv

Eelmisel aastal randaalisin ära õitsenud keerispea põllu novembri alguses ja kevadel hakkas kasvama nii et mühinal.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Keerispea!

Keerispea hakkab õitsema 40 päeva peale külvi. Hea korje jaoks on aga vaja üpris sooja aega... selletõttu sumiseb keerispea peale lõunat, kui on piisavalt soojust! Meie vööndis on kevadkorje niigi võimas.... kuid lahjaks jääb just suve teise poole korje! Nii, et keerispealt hea korje saamiseks ning korjeaja pikendamiseks oleks vaja külvata keerispead mitmes jaos ning hea saagi mesilastele saab just hiliskevadisel külvil, kui kindla peale on korjeaeg hästi soe! Ja toimub juba euroheina hullus, kus aasataimed purustatakse ning mesilasperede korje ära lõigatakse!
Tatar annab kastega, kuid keerispea vajab nektari rikkuseks sooja suve ! Jahedaga näed seal keerispeal liblikaid ja kimalasi, kuid meemesilased huvi ei tunne!
Hääd

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Euroniitmise

tähtaja edasilükkamiseks piisab e-kirjast pria-sse. Põhenduseks meetaimede õitsemine. Aksepteeritakse probleemideta.

Pronksmedal (100p.)

keerispeaga

või ka misiganes meetaime külviga korjemaa reguleerimise puhul on mõistlik enne analüüsida, millal on vaja korjet juurde ja kas kohalik ilmastik või olustik seda mesilastel ka kasutada lubab. kevadeti väga vara polegi tihtilugu mingit mõtet seda kunstlikult juurde tekitada, kuna kevadepoole pered on harilikult korjemesilaste arvult tagasihoidlikud ja ilmastik ka heitlik ning looduslik korje katab täiega korjamisvõimekuse. eks siin palju sõltub muidugi konkreetsest asupaigast. kui varajase korje olemasoluga probleeme, siis tõesti võiks natuke punnitada selle nimel, et taimi varem õitsema saada. meetaime kunstlik produktsioon on ikkagi mõttekas tekitada vahemikesse, kus on eeldada looduslikku korjepausi.
tänavu nullis pikk põuaperiood endal ühe keerispea külvikorra näiteks täielikult ja kahjustas osaliselt ka teisi. aastad pole vennad. õnneks jäi meesaak siiski küllalt heaks ja keerispea hilisemad külvid pakuvad mummidele jätkuvalt korjerõõmu, kuigi otsest rahalist kasu sealt keerispeast suurt tänavu pole aga aasta oli ka eriskummaline, tõesti ilmastikult ebaharilik.
euroniitmisi tõmmatakse kuuldavasti üldse natuke tagasi. kui just hullus kolhoosipiirkonnas ei asu, siis pole sellega mingit probleemi.

Olen külvanud mai algusest

Olen külvanud mai algusest paari nädala tagant kuni juuni 10 -dani. Niimoodi on korjeaeg kaetud.Väga umbrohust põldu ei taha
on küll kiire kasvuga aga kui mai algus jahedam on siis kohalikud umbrohud võidavad.Kõige paremini on õnnestunud mai lõpu külv kui on juba soe ja niiske ning maa mitu korda kultiveeritud tuleb enam vähem puhas põld omal silmaga hea vaadata.Tavakülvikuga üle ühe klapid kinni ja max 10 kg hektarile.
Üldiselt on paras umbrohi kui sügisel hilja ära purustada ja kevadel maasse randaalida tuleb ikka üles ja on üsnagi sinist värvi põld ka.
Samuti võib ka roosa ristikuga toimetada.

Pronksmedal (100p.)

Keerispea külvist.

Kas keegi on keerispead ka käsitsi külvanud? Mul selline pisike katselapp (0,1 ha), et ei tasu mõnd külvikuomanikku tüütama minna. Mõtlesin ilusa tasase künni peale käsitsi visata, aga mis edasi - kas tahab ka seemne mulda viimiseks kultivaatorit, äket ja põllurulle? Kel kogemust, võiks seda siinkohal välja jagada!

On pimedas idaneja seega

On pimedas idaneja seega tuleb viia mulda 1-2 cm sügavusele.Kasvõi äke murutraktori järgi.Samas olen täheldanud et idaneb ka maapinnal ja läheb kasvama sügisel.

keerispea

Mina olen sügisel küntud põllu kevadel libistaja ja äkkega üle tõmmanud, käsikülvikuga maha vuristanud ja uuesti äkkega üle tõmmanud. Kasvab küll. Aga hea oleks vahetult enne vihma või kohe peale vihma külvata (paar päeva siia-sinna). Suurema kuivaga võtab kasvama hakkamine kole palju aega ja kui põld ei ole umbrohuvaba, siis muu parts kasvab enne üle.

Kruss

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

keerispea külv käsitsi

drone kirjutas:

Kas keegi on keerispead ka käsitsi külvanud? Mul selline pisike katselapp (0,1 ha), et ei tasu mõnd külvikuomanikku tüütama minna. Mõtlesin ilusa tasase künni peale käsitsi visata, aga mis edasi - kas tahab ka seemne mulda viimiseks kultivaatorit, äket ja põllurulle? Kel kogemust, võiks seda siinkohal välja jagada!

mina külvasin   käsitsi nii.

kuna seeme  on    suht  peenike, siis et  seda saaks  ilma     külvikuta  külvata,   peab seda    segama milegiga.

kes kasutab liiva kes muud. mina kasutasin peenikest saepuru ( mite hõõvli laast vaid  saagimis puru)(kütte puude saagimisel  jääb saepuru järgi) seda kasutasin. sae puru ja

 seemned segasin, sae puru rohkem seemneid vähem. segad selle läbi, ja siis loobid selle saepuru ja seemne segu , nagu  vanasti vilja                   vöi    väätist       küliti.               Sae puru annab kaks asja esiteks näitab kust oled juba külinud, kuna mustalt mulalt on saepuru nähtav, ja teiseks seemet ei lähe liiga palju.     olen nii külinud keerispead ja ka valget  meesikat.

köige suurem pöld mida olen nii  külvanud on                     1ha  olin    surm tüdinud kuid teostatav.

peale küli  äketega üle ja siis ruliga üle. Ja kasvab nagu muru. Kui on soovi öitsemise aega pikendada,  siis külida 2  nädalaste vahedega 3 korda, 1- mene küli  vilja külimise ajal  2 nädala pärast uus küli, ja tuhhli paneku ajal 3 küli. siis on nii et  akab öitsema juunis ja öitseb        septembrini vöi isegi kauem.

olen isegi seda proovinud et sügisel kompainiga ei korista seemet ja vaaatan kas külivad ise ilma et ma midagi rohkem teeks,   külis kül kuid pöld oli laiguti   järgmine aasta, laikude vahel             umbrohi lokkas,seda ei soovita    .