Tarumardikas Itaalias

Pronksmedal (100p.)

Plaanis on kontrollida kõiki mesilaid 20 km raadiuses esmaleiu (05.09.2014) koha ümbruses ja nakatunud mesilad hävitatakse. Ülejäänuid mesilaid esmaleiukohast 100 km raadiuses inspekteeritakse valikuliselt.
Kontrollitud mesilad 03.10.2014 seisuga: http://www.izsvenezie.it/images/stories/Pdf/apicoltura/aethina-tumida/20...

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Veel väiksest tarumardikast Itaalias

Itaallased polnud tarumardika tulekuks üldse valmistunud. Neil polnud vaatlusvõrgustikku, mardikapüüniseid, uuemat omakeelset kirjandust mesinikele mardika kohta. Neil polnud isegi tegevuskava tarumardika vastuvõtuks.
Oli täiesti juhus, et ülikool ühe teise eksperimendi raames viis oma mesilaspered tarumardikate levikualasse ja nii nende olemasolu avalikuks tuli. Arvatakse, et mardikad olid juba vähemalt kuus kuud Itaalias olnud ja end seal sisse seadnud.
Alles siis, kui mesilasemade ja –perede ostjad hakkasid tellimusi massiliselt ära ütlema, taibati olukorra tõsidust ja hakati korraldama kriisikoosolekuid ning tegutsema.
Praeguseks on põletatud ligi 700 mesilasperet. Halb on see, et tarumardikatega piirkonnast on müüdud mesilasemasid ja –peresid mujale ja see on ka rändmesinduse ala. Pealegi võivad tarumardikad elada metsikult elavates mesilasperedes, riknenud puuviljadel või kimalaste pesades.
Kui algul räägiti tarumardika likvideerimisest, siis nüüd kohati juba ongi realistlikum jutt nende lokaliseerimisest. Viimane saab olla muidugi ainult ajutine.
USA mesinikud, kellel on ju pikaajalised kogemused tarumardikatega, ei pea neid mesinike esmaseks mureks. Selleks on siiski varroalestad ja pestitsiidid. Oluline on pidada tugevaid mesilasperesid ja vajadusel kasutada mardikapüüniseid. Küll aga võivad tarumardikad ohustada ladustatud mee- või vurritatud ja mesilaste poolt puhastamata kärgi.
USA tegevmesinike väitel ei ole tarumardikate paljunemine pika ja külma talvega piirkondades piisavalt hoogne ja nad hääbuvad seal.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Olen

alati jäänud mõtlema selle üle, kuidas oleks võimalik pidada ainult tugevaid ja terveid mesilasperesid? Eriti kui mingi haigus mesilas mõllab. Oskab keegi äkki aidata ja nõu anda?
Muidu jääb mulle mulje, et lause " Pidada ainult tugevaid ja terveid mesilasperesid" lihtsalt trükimusta raiskamisena (ma ei pea silmas ainult antud soovitus siin ülevalpool).

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mõistmise asi

Aimar, arvan, et Sina ja mina ja paljud veel saavad väga hästi aru, millised on tugevad pered ja kuidas neid pidada kui mingid tagasilöögid välja arvata. Vähemalt on tegevus eesmärgistatud ja põhjus-tagajärg seosed ka vahel. Smile Kuna olen viimase aasta jooksul kokku puutunud nii mõnegi aastaid mesilasi "pidanud" külamehega, siis arvan, et probleem on pigem nende harimises ja toetamises (nõuandvat tuge ikka pean silmas). Liiga palju on selliseid tüüpe, kellel asjad lähevad ikka rohkem isevoolu rada, taru läbi vaadates väga sügavaid järeldusi ei tehta ja enda käitumist vastavalt ka ei muudeta. Ja siis on ainult üllatused, et näe krt sülem läks, näe röövlid musta pilvena üle metsa tulevad, näe taru oktoobriks tühi jne. Küllap selliseid pidajaid on mujalgi, Itaalias ja USAs kaasaarvatud.

Ses mõttes, trükimusta peab raiskama, aga kuidas sõnum mustvalgel vajajani viia, see on väljakutse.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Toetan

Aimarit...

Meremees hüppab naabritele kallale... ikka kipuvad teised süüdi olema, kui moo põllul mingi soovimatu taim lokkab jne. jne. jne...
Looduses kehtivad ainult loodusseadused ning inimeste loogikaga pole seal sageli midagi pistmist!
Kõigil, kel pikem mesinduse kogemus on, teavad.... et sageli mõtled - EI SEE NIRAKAS KEVADET NÄE. Kuid uskumatu - tuleb uljalt kevadesse ja annab rekord saagi veel ning lüpsad teda veel noorte emade tugevduseks kah suvi läbi ...
Samas just avastasin kahes grupis, kõige võimsamad pered... kel olid topelt lendlad lahti on (kuramus) nüüd jahedaga varguse ohvriks langenud!!!!
Nii, et toetan Sind, Aimar.... kes küll teaks?, missugune on suur - või väike talupidaja? Eriti veel mesinike hulgas, kus ka üksik mesinik külas - kasvõi mõne mesilasperega on looduse jaoks kulla väärtusega.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Metsamumm, lugege hoolega!

Kui uuesti loete, siis võibolla saate aru, et tegu ei olnud naabrite süüdistamisega vaid harimise ja harimisalase toetamise vajaduse rõhutamisega. Siin on suur vahe! Kivi, mis ses osas minu kapsaaeda jääb, seisneb selles, et head universaalset üleriigilist lahendust mul pakkuda pole. Küll aga vaatan ka edaspidi jõudumööda naabrimeeste tarudesse ja annan oma piiratud kogemuse, aga üle keskmise lugemuse põhjal nii head nõu kui oskan.

Küla üksik mesinik, kelle pered eelkõige looduse meelevallas on, ei ole isegi ise õnnelik, loodusest ja naabritest rääkimata.

Tervitused!

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Õnneks

on Eesti väga hästi valmis tarumardika tulekuks. Ainukeseks nõrgaks lüliks on mesinikud, kes peavad mesilasi.

Pronksmedal (100p.)

Nõrgim lüli

ongi mesinik. Loodus selgitab selle tugevaima nii ehk naa välja, toimuvad matšid mesilane vs. mardikas, mesilane vs. varroalest jne. Inimene on seejuures ainult õnnetu statist. Tarumardikas tuli Euroopasse selleks, et siia jääda! Ja jõuab ka Eestisse varem või hiljem, et siin õnnistatud maalapil ennast korralikult sisse seada. Sarnase paralleeli võib tuua kartulimardikaga. Sarnaselt kartulimardikatega (nii kahe- kui kuuejalgsetega) hakkab ta ennast siin tundma üsna koduselt, kuna ka olud on tegelikult igati sobivad.
Kartulimardika Eestis 1965. aastal Pärnumaalt alanud haare on nüüdseks korralikult kinnistunud selle ligi poole sajandiga ja keegi isegi ei hakka enam unistama sellest, et tema üle võitu õnnestuks saavutada, kuigi algul räägiti samuti veenval toonil muinasjutte, justkui ta siin meie külmas ei suudaks levida ega kesta. Kõik kordub, putukad on väga kohanemisvõimelised ja tugevad nii vaimult, kui füüsiselt ning eluvõitlus on julm!
Mina isiklikult küll ei usu, et mesilaspere tugevana hoidmine aitab kuidagi tarumardika vastu. Tugevama pere puhul võtab allajäämine ainult pisut kauem aega. Tugevana saab peresid muidugi hoida kasutades jõhkrat sekkumist loodusliku valiku protsessi. Nõrgad pered tuleb lihtsalt halastamatult hävitada, pole mõtet vinduma jäänud peresid poputada lootuses, et "järsku ikka kunagi saab asja, ehk tuleb mingi ime vmt." Tegelikult teevad inimesed sellise "aitamisega" mesilastele karuteene, nõrgestavaid populatsiooni nõrga elujõuga isendite kunstliku poputamisega. Kui pere ei suuda ennast kaitsta, ei suuda kavadel külmade ilmadega ise endale vett ega toitu hankida või jääb alla teistele putukatele vms. siis ongi ta väärt hävimist! Nõrkadel pole looduses kohta! Mesilaste pidajate hulgas on ilmselt protsentuaalselt palju lillelapsi ja küllalt elukaugeid humanitaare, kellele selline "jõhkrus" ja "julmus" kutsub esile muidugi šokilaadse seisundi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kõik on õige,

mida kirjutate!.... iga üks oma mättale (elukogemusele ) toetudes... Kuid praegu sügisel, kui supper võimsad pered on reeglina - eelmiste aastate emadega "tugevad" ning n. ö. "nõrgad?"" on tänavuaastaste emmedega! ...ON-
Mesilaspere tugevus ja nõrkus sedavõrd suhteline/filosoofiline mõiste .... ning sundabielu (mesilasperede liitmine) võib sageli täiuslikku tervikut - mesilaskobarat isegi nõrgestada .. Seda, et nirud mitmekaupa-üksteise kõrvale talvituma pannakse kasutavad võimalusel enamus mesinikke.

Fakt on see, et suve teine pool jäi korje osas väga lahjaks ning tänu sellele jäid põlvkonnad väikeseks või lausa vahele . Mille tõttu läheb talvituma väga - väga erineva suurusega kobaraid... ning võib juhtuda, et juulis munemise lõpetanud emadega pered talvituvad paremini, kui seni nuumatud mesilaspered (viimane lõik on mahemesinduse seisukohast)))
Kõik oleneb talvest - kõik oleneb Eestimaa eri paigast - mis on mesinduse seisukohast nagu öö ja päev. Palju oleneb isegi taru asukohast jne. jne....
Meremees... teiste koju ei ole mõtet tungida. samuti oma ""valgete linade kultuuri"" e. sund koolitamist ei saa mitttte kellegile vägisi peale suruda.. KÕIK KES ON SINUST-MINUST ÜKS PÄEV VANEMAD ON KA ÜKS PÄEV TARGEMAD.
Meremehele ja kõigile teistele heasoovlikele mesinikele, austusega.
Hääd talvitumist soovides!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

sallimatus

imelik loom see eestlane. kõige uue ja huvitava suhtes kole umbusklik ning tõrjuv. nimekiri on päris pikk. maitsva lihaga kobras, nunnu ameerika naarits ,minaretist ruuporiga palvuselekutsuv seesamunegi,meerikas karuputk, integreerumisvaludes viies kolonn, signaalvähk,sotsiaalabist elatuv tume spetsialist, vähesigiv pede, paljusigiv varroa jne. nüüd on ristipidi hambus pisike tarumardikas. rohkem avatust ,seltsimehed!
erinevus rikastab!

Pronksmedal (100p.)

VTM!

Väheke teemakohast materiali: The Small Hive Beetle - A serious new threat to European apiculture 

ja levikust Itaalias 16-st septembrist 2015 - 29-da detsembrini 2015: www.nationalbeeunit.com/index.cfm?pageid=125 siis: ANSES European Union Reference laboratory ; siis: Free access documents ; siis: Last news on the situation in Italy ; ja lõpuks: Updated news(29th. December 2015)