Mesilaste ja mesinike eest.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mesilaste ja mesinike hea käekäigu eest võitlejate krokodillipisaraid ja mesiseid tulevikumaalinguid vaatan veidi teisiti.Midagi südantsoojendavat pakkus ainult Aili Taal.Minu nägemust mööda on praegune mesindussektor rajatud MTÜ-de ja turjale.Kõike lubavaks ja ministeeriumi poolt tunnustatud eesträäkijaks on kujunenud EML.Nemad juhivad aastaid programmi ja kujundavad mesinduse tulivikku.Tuleviku kujundajad on koolitatud ja suure praktikaga mesinikud meie endi hulgast.Lektoritele on ikka esitatud meelsuse selgitamiseks küsimusi (ettevõtluse,toetuste,tootmisühistu ) jne.kohta.Aastaid on püütud arendada vestlust nendes valdkondades,kuid midagi peale pilgete pole vastukajaks saanud.
Kui mesindussektorit soovime arendada ja midagi muuta siis see mis on tehtud EML-i poolt, suures osas tasuta,on tunnustust vääriv ning vähest muutmist vajav.Väga osavalt ja ilmselt vastutava ministeeriumi vaikival nõusolekul on välditud tootmist ja selle hindamist.Tore,et teid kokkusaamiselt kupatati koju kodutööle.Hakkame tööle või jätkame seda suurema mesinike hulgaga.Paarkümmend tegelast suhtlevad veebis,kuid avalik arutelu annaks sellele pühale üritusele kindlasti midagi juurde.
Minu mõningad etteheited:
1.Mesindusetteõtlus oleks nagu keelatud tegevus ja ei vaja arendamist.
2.Juurutatud on pikalt arusaamist,et mesindust Euroliidu rahade eest ei toetata.
3.Tootmisühistu loomine mesindussektoris pole vastuvõetav.
4.Varroa tõrjesse ei mahu oblikhappe tilgutamise meetod
5.jne.

Lugupeetud kaasamõtlejad lööge kaasa ja tooge välja oma etteheited.
FIE Mart Rannu

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Miks

ei mahu oblikhappe tilgutamine varroatõrjesse? Ma küll tilgutan, milles probleem?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Küsitava sisuga kriitika

1.) Mil moel saaks mistahes mesindusorganisatsioon arendada kellegi eraettevõtja mesindust? Põllumajandusliku tegevuse toetamisega tegeleb peamiselt PRIA, mõningate projektide puhul võib ka EAS-i poole pöörduda. Aga põhiline - eelkõige peab ise arendama, ei tule keegi teine Sinu eest seda tegema.
2.) Esimest korda kuulen. Näiteks 2/3 MP rahadest tuleb Euroliidust. Ning väike lootus on, et äkki jõuame ka tarutoetuseni välja. Teisalt jällegi - valimiste eelne aeg, ministrid varmad lubama...
3.) Ju ei ole siis asjast huvitatuid, kui mesindustootmisühistuid ei teki nagu seeni peale vihma. Kui tunnetatakse vajadust, küll neid siis ka tekkima hakkab.
4.) Jällegi 100% valeinfo. Oblikhappe tilgutajaid on palju, viimastel aastatel ka gaasitajaid/aurutajaid. Viimane trükis, mis kirjeldas oblikhappega varroalestade hävitamist nägi trükivalgust eelmisel aastal, koostaja Aado Oherd
5.) jne.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Pisaraid?...

Võiks valada tõesti.... Ja valangi juba 10 aastat..

Tänavu on muidugi Petitsioon suur saavutus , mis pisaraid kuivatab ja mesindus ise on supper vinge...

Palju õnne siis Eesti põllumajandusele ... kuid sealhulgas kahjuks mesilinnukeste esindajate sumin on olnud siiski vaikne ja hädine ning rong lahkus juba ilma mesilinnukesteta.. 2015 -2020 on paika pandud - et sinna veel midagi lisada peab sumin ikka väega valjuks minema ning nõelamine appi tulema..
Näit. mõned:
Loomade heaolu meetme alt saavad isegi kanad toetust, pluss veel lisa tugi .... kui nad peaksid õuealal - päikese käes siblima. Minister Seeder oleks mesilaspered heal meelel sinna juurde lasknud lisada (Karksi-Nuia)... näiteks mesilagrupid, keda kodu ukse ees ei peeta ning on veetud vabasse loodusesse - n. ö. heasse olusse ning peavad seal ise ennast kaitsma! jne. jne.

Või jälle raskustesse sattunud sektorite meede: No, lehmandusest saan aru - piim läheb hapuks ja kitsed-lambad kah ja puuviljandus- köögiviljandus.... Kuid mo meelest on mesindus viimased 3 kuni 5 aastat, aeg peale seda - kui mõned grupid, mõnes piirkonnas hakkasid haituma..JU KÕIGE ROHKEM RASKUSTESSE SATTUNUD VALDKOND!? Kogu maailmas ju! Või kuidas..Ollallaa ? Langeme kohinal, kuid rõõmustame, kui hästi meil läheb. (( Tänavune suvi oli muidugi eriliselt vinge)) Imetleme aga oma Eesti mesinduse suurt saavutus -põllumajansusministeeriumi ametnik, käis juba mesilas... mesilastega tutvumas. On ju suuuur saavutus.

Või Meede , mis seakatku jm. taudide kahtlusel ellu kutsuti... kui üle 30% hukkunud, või hävitatakse siis on 1 milj. taastamiseks. Mesinikel läheb mõnes piirkonnas 70% kaduma .... taastamine nende oma mure. Kedagi isegi ei huvita on seal taud, või mürgine õietolm..Ei olegi kedagi, peale Kalle Toomemaa, kes omal riisikol uurima asub.

Mesinikud saavad kasutada investeeringu toetuseid jm. nagu kogu põllumajandussektor - kuid ülejäänud valdkondadel - kõigil on lisaks ühiku toetused: mahedad hobused, hektarid - põlistõud jne. jne.. Mesinikele ühiku toetust ikkagi ju ei tulnud..
Ühistegevuseks on toetusi väga palju ning eks loodav mesinike koostöökoda saab kah neid erinevaid kasutada...
Lisaks tootjarühmadele, tulundusühistutele ja otseturundusele (tootjalt tarbijale) ja mitmeid veel.
Mart - Sinu äri - või tootjarühm on Sinu isiklik asi - kuhu kuulud - mida teed! Koostöökoda on hädavajalik esindusorganiks, kuna EML ei suuda kaitsta mesinikke ....

NÄITEKS GLÜFOSAADIGA ÕITSVATE PÕLDUDE NIITMINE - PURUSTAMISE ASEMEL - POLE VEEL PM MINISTEERIUMI põllumaa toetuste meetmete ettevalmistajateni jõudnud, et seda laialdaselt viljeletakse.. Rohumaade purustamist tõmmatakse küll koomale ning mesinikud võivad omal korjemaal 16.aug purustama hakata, või teha seda üldse üle aasta seoses E Liidu poolt tulnud rohestamise nõude tõttu - Meie mesilinnukeste esindajate läbirääkimiste platvorm on ju mesinike kasuks olnud .... kuid pole soovitud/suudetud seda kasutada...

Nüüd 1.2 nov. toimus ju Jäneda - suur kokkusaamine...Kas mindi PM ümarlauda sealt kogutud sõnumiga?
Sama oli Karksi-Nuia mesinduskonverentsiga.. Oli teada, et minnakse PM ümarlauda - kas võeti sealt mingi konverentsi kokkuvõte/sõnum kaasa?
Siis oli veel võimalik , kasvõi registri paremaks toimimiseks - mesilasperede toetamine kindla peale välja nõuda...
EKMÜ on õige - konkreetsust on vaja.
Või paar riigi palgalist mesinduse vet-arsti välja nõuda... haudmemädanike jm. osas mesinike abistamiseks üle riigi.

Dialoog saab tekkida ainult nendega, kel on oma arvamus!
Hääd...

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Miks

Nüüd kui varroa tõrje on enamvähe viimases veerandis,tunnistavad kõik asjaosalised ennast oblika kasutajateks ilma detailseid üksikasju avaldamata.Mesindusprogrammis vihjeid oblika kasutamisele,metoodika uuringute läbiviimiseks ja järelduste tutvustamist ei suuda leida.Jutuka sisu on piirist piirine ja pole järelvaadatav ,paljudel juhtudel anonüümne.
Suu lahtitegemise eesmärk oli mesindussektori arendamine paremini ,kui siiani toimub.
Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Varroa

Oblikat kasutatakse 30 ja rohkem aastat Mart.... Soomes ja enamuses E Liidu riikides polnudki veel varroat, kui me siin seda juba hapetega tõrjusime. Toimeaine ikka sama... paned sa seda igale kärjele roosipritsiga, või immutatud vahenditega kobara peale või alla- juba sipelhappena, või annad gaasina, või tilgutad, või annad auruna ...Valik on SINU.... Kuidas Sina tunned, kuidas Sinu mesilasperedele on parim, et ka toimeaine lestani jõuaks - et ka too organism , kobar - mida me mesilaspereks kutsume kõige vähem häiritud/kahjustatud saab... ja lestad -varroa, akaraapis ning mesilastäi kontrolliall hoida! Teed Sa seda päeval või öösel, suvel või talvel.... meie rahvas on ise kuningas ja karjapoiss oma karjale, ise vastutab oma karja eest.... VALIK ON SINU!

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Renno280 pilt

Töö tegi ahvist inimese

Tere
Ma olen seda juttu siin foorumis juba aastaid lugenud ja enamikel kordadel jääbki jutt jutuks.
Tahaks näha tegusid, kas just kohe suuri aga stabiilselt ja midagigi.
1. Ettevõtlust ei alustata mitte üheski valdkonnas suure kellaga. Milleks toita konkurente.
2. Kes tahaks toetuste kirjutamist teistele selgitada, et sinu eest toetus ära võetaks.
3. Tootmisühistu selgitustöö on nii segane, et selle vastuvõtmiseks peaks poolearuline olema.
4. Kasutada otsingut. On palju tublisid mesinikke, kes on ka midagi ära teinud.
http://mesindus.ee/node/149
http://mesindus.ee/node/148
http://mesindus.ee/node/357
5.1. Mesindus meediasse. Et ka tavainimene saaks aru millega mesinik tegeleb. Millised ümbritsevad ohud võivad tekitada mesilaste hukkumise.
5.2. Eesti mee maine. Kui mesindus end ühelt maalt ära tasuma hakkab tekib ka mesinikke juurde.
5.3. 24/7 Hotline koos reageerimisvõimekusega.

Lugupidamisega
Renno Von Suur

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Päästes mesilasi, päästame ka endid!

Tere!

Kõige tähtsam on koonduda mesilaste kaitseks, sest kaitstes mesilasi, kaitseme ka endid,
ning veel üks n.ö. „pisiasi“: ilma mesilasteta ei saa olla ka mesinikke.

N.B. 3,2% oblikhappe suhkrulahu on mugav manustada automaatsüstlaga.
http://mesindus.ee/node/3882#comment-12626

Ilusat külma sügispäeva jätku

Lauri
Mesinik Vooremaalt
www.emkf.ee

Pronksmedal (100p.)

ajalugu

Need ajad ei tule enam kunagi tagasi kus mesinikud said aasta ringi kindlat palka ,1rbl pere pealt, koormusnorm oli 60 peret , oli Mesindusvalitsus kus iga rajooni kohta oli mesindusagronoom, oli veel vet-arst ja muid ülemusi, kõik tegid näo, et tööd on palju, tegelikult ei olnud kellelgi midagi teha, kui siis ainult paberitega sahmerdamine. Suhkrut anti umbes 20 kg pere kohta aastas, mee plaan oli 7 kg pere kohta. Minul oli 140 peret, olin ka vanemmesinik, sealt tuli lisaraha, plaanitäitmise eest sai preemiat, kasutada oli veoauto millega sai peresid kasvuhoonetesse viia kurgi tolmeldamiseks, autoga sai lapsed lasteaed ja sauna viidud. Bensiini norm oli 3 tonni aastas, seda ma kunagi ei jõudnud ära kulutada, tuli leid vaadid kuhu ülejäägid panna ja spidomeetrit kruttida Talvel praktiliselt ei teinud midagi, kui mõni küsis, et millega tegeled siis sai öeldud, et sulatan vaha ja lõõn raame kokku. Tegelikult käisin salaja linnas sööklas laotõõliseks kus sai tasuta süüa ja palka ka veel. Kahju ainult, et osta ei olnud midagi, sovhoosi tuli aastas 1 autoostuluba, avaldusi oli aga 200 kes tahtsid seda luba omale, jaga siis, eks mõni ülemus sai omale. Ostsin mustalt turult vana auto ja maksin 2x rohkem kui uue hind, siis sai ka kogutub bensiini kulutama hakata. Olid ajad aga neid ma küll taga ei nuta, nüüd on ikka parem: käi kus tahad, loe mida tahad, osta mida tahad, tee mida tahad, vaata mida tahad. Vabadus! Edu teile!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Hea uudis mesinikele!

Allolev on täpsustav järelpärimine mesilasperede korjemaa parandamise osas. Mis tuli kohustusena E Liidu poolt. Erimeetaimede nimekiri kohapeal koostatud, kuid kahjuks ei laiene see meede maheviljelusele, ega tavasse, vaid on ainult KSM - keskkonnasõbralikus majandamises!:

Tere.
Mesilaste korjealade rajamise toetuse esialgne toetusõiguslike korjetaimede nimekiri on koostatud ja on alljärgnev:
roosa ristik, valge ristik, punane ristik, harilik lutsern, humallutsern, harilik nõiahammas, harilik esparsett, põld-hiirehernes (talivikk), suvivikk, valge mesikas, põlduba, aeduba, moldaavia tondipea, harilik kurgirohi, valge sinep, tatar, keerispea, veiste südamerohi, valkjas mesiohakas, harilik naistenõges, harilik ussikeel, harilik iisop, aedmajoraan, piparmünt, aedsalvei, aniisi hiidhiisop, kollane mesikas, pikalehine münt, ümaralehine münt, väärismünt, rohemünt, põldmünt
Taimede valikul oleme lähtunud põhimõttest, et korjetaimede alune maa ei läheks põllumaa arvestusest välja.

Silmas tuleb pidada, et korjetaimede toetuse saamiseks peab taotlejal olema keskkonnasõbraliku majandamise toetuse kohustus. Korjetaimede toetust võib taotleda põllumajandustootja, kes ise peab mesilasi või kui tal endal mesilasi ei ole, siis peab olema kokkulepe mesinikuga, mis kinnitab korjealade rajamise vajadust. Mõlemal juhul peab toetuse taotlemiseks olema vähemalt 10 PRIA põllumajandusloomade registris registreeritud mesilasperet.

Kasvatama peab vähemalt kolme korjetaimede nimekirjas nimetatud taimeliiki (neist väikseima pind vähemalt 20%), mis peavad mesilasperedest olema kuni 200 meetri kaugusel.

Toetuse määr on 100 eur/ha, arvestusega et iga 0,5 ha kohta peab olema vähemalt 1 mesilaspere.

Toetuse saamise täpsemad nõuded ja tingimused kinnitatakse põllumajandusministri määrusega peale seda kui Euroopa Komisjon on kinnitanud Eesti maaelu arengukava.

Reelika Päädam
Põllumajanduskeskkonna büroo

Põllumajandusministeerium

Tel: 625 6267

reelika.paadam@agri.ee

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Halb uudis mesinikele

Teine järelpärimine, mille tegin seoses glüfosaadi kasutamisega euroheina tegemisel...
Õitsvate LR - looduslike rohumaade ja PR- püsirohumaade purustamist, kui ökoloogiliselt kahjulikku tegevust - PM ministeeriumi ametnike jutu - ja meetmete järgi on väga koomale tõmmatud - lubatakse ainult kuni 10 ha....
KUID GLÜFOSAADI KASUTAMIST SELLEKS OTSTARBEKS EI PIIRATA... KASUTA VÕI SAJAL HEKTARIL.
Nii, et kui kimalased ja kiivitajad röökima ei pista ning mesinikud kakelda ei taha... läheb kõik vanaviisi edasi.
Mesinike PETITSIOON PM ministeeriumi ametnikeni pole jõudnud. Purustamine on loodusele kahjulik, kuid glüfosaat -Roundup ei ole ....kuna ka ainult mürkidega töödeldud õitsvaid heinamaid toetatakse endiselt!

Lisaks on mesinikel õitsvatest taimedest - põldudest - rohumaadest täiesti teine arusaamine...ametlikult nähakse ka rohumaad -UMBROHUVÄLJANA, mida ilma herbitsiidita korda ei saa...
Ükski ÜP toetuse saaja - mitteloomapidaja ei hakka enne õistaimi maha niitma, et siis glüfosaat peale tõmmata... nagu ministeeriumis sinisilmselt loodetakse alates 2015 ... milleks topelt üle rohumaa sõita.

Allolev vastus:

Tere
Nõuetele vastavuses ei täida glüfosaadiga umbrohu hävitamine nõuet, et rohumaa peab olema niidetud või karjatatud (https://www.riigiteataja.ee/akt/119022014004).

Seda, kui eelnevalt on niidetud ja siis kasutatakse glüfosaati, ei ole reguleeritud. Niitmise nõue on alates 2015 ÜPT toetusõiguslikkuse nõue.

Haljasväetiskultuuri kasvatamisel võib ÜPT taotleja enne sissekündi glüfosaati kasutada (sissekünniaastal niitmise kohustust ei ole)

KSM taotlejal ei ole põllu-, rühvel- ja köögiviljakultuuri kasvatamise korral lubatud kasutada glüfosaate kultuuritaimede tärkamisest kuni saagi koristamiseni.

Glüfosaate ei ole lubatud kasutada haljasväetisena kasutataval rohumaal. Uuel perioodil kavandame glüfosaadi keeldu keskkonnasõbraliku

ja KSM-s ka meetaimede kasvatamise tegevuse puhul.

Kui eeltoodud nõudeid on rikutud, rakendatakse vastavaid sanktsioone.
Siinjuures kehtib alati ka nõue, et õitsvaid taimi pritsida ei ole lubatud. Määruse Taimekaitsevahendi kasutamise ja hoiukoha täpsemad nõuded

§ 4 lõige 8 ütleb : Taimekaitsevahendit on keelatud pritsida alal, millel on õitsvaid taimi, välja arvatud juhul, kui taimekaitsevahendi pakendi

ärgistusel on märge, et seda võib kasutada taimede õitsemise ja mesilaste lendluse ajal. Sellisel juhul peaks rikkumisest teatama Põllumajandusametile.
Pindalatoetuse taotlejatele kehtib ka nõuetele vastavuse kohustuslike majandamisnõuete nõue 9 Taimekaitsevahendite kasutamine

(http://www.pikk.ee/valdkonnad/nouetele-vastavus/kohustuslikud-majandamis...),

kui neid nõudeid ei täideta, vähendatakse lisaks tavapärastele sanktsioonidele seaduse rikkumise eest ka toetusi.

Kõigele lisaks me soovime öelda, et kuigi väljaspool seadusega reguleeritud juhtumeid ei ole glüfosaadi kasutamine otseselt nõuete rikkumine,

ei pruugi see alati olla hea tavaga kooskõlas.

Loodan, et eeltoodu on abiks.

Lugupidamisega,

Mai Talvik

Põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja

Põllumajandusministeerium

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Hea uudise arusaamatu pool.

Ainukesed, kellel peab kindlasti põllumaa- või rohumaa olema, on mahemesinikud.... Muidu pole lihtsalt mahemesinduse kadalipul mõtet. Kuid uus meetaimede kasvatamise toetamine MAHEVILJELUSELE EI LAIENE. Mahemesinikud ise, või mahemesinike piirkonnas tegutsevad mahetalunikud on suve teisepoole ... mesilaste korjemaa rikastamise toetamisest ilma jäetud.
Ning loota, et sama mesinike seltskond, kes praegu PM ministeeriumi ümarlauas head nägu käib tegemas - mesinike eest seisma hakkaks on vist LIIAST loota - liiga palju tahta...
Sellised nõudmised, et mesinikke koheldaks - vähemalt võrdselt teiste põllumajandustootjatega tuleks KOHE esitada.... mitte mökutada veebruari kuusse...................................................SIIS ON JÄRJEKORDNE RONG 2015 -2020 juba ammu LAHKUNUD.

Loodetakse ka mõne aastaga Roundupi tootmist/kasutamist kahekordistada - http://et.wikipedia.org/wiki/Gl%C3%BCfosaat... Nii, et purustamine on E Liidus ja Eestimaal ökokatastrov, kuid glüfosaat las voolata... mis hävitab mullavalmistajad bakterid mitmeks aastaks ning läbi taimemahlade saastab õietolmust toituvate putukate korjemaa samuti aastateks....see, et ta mullas kiiresti lõhustub on mürgitootjate pläma.... elu on näidanud aastaid apsoluutselt muud..

METSAALAD kus metsaannid: seened - marjad, mida loodus kingib - kus inimene ei ole külvanud/kündnud saab mahetunnustatud küll ... Mahemesinikud on muidugi samuti metsades, kuid nemad peavad kusagil mujal veel põldu harima - kõige kiiremal mesinduse hooajal heina tegema - lillekesed maha niitma, et karjatamise toetust saada..

Samas mahekanad ja -põrsad maad ei vaja... nemad nagu vilja ei tarvita.... nendele mahe- toetuse saamiseks piisab mahesööda ostmisest..

Nii, et palju kära mesinike/mesilasperede toetamisest/rohestamisest.... Kuid tulemus ümmargune NULL..

Pronksmedal (100p.)

küllalt ?

Eesti Mesinike Liit, Eesti Kutseliste Mesinike Ühing, Eesti Meetootjate Ühendus, Eesti Mesilaste Tõuaretajate Selts, Mesindusseltsid igas maakonnas, nüüd siis veel Eesti Mesinduse Koostöökogu.