Vaha sulatamine

Soetasin täna endale vahasulataja. Ja esimest korda elus vaja see töö ette võtta. Äkki keegi hea hing räägiks siin veidi lähemalt vaha sulatamisest. Täpsemalt just sellest etapist, kui vaha hakkab sulatajast välja tulema. Et kuidas selle vedela vahaga edasi toimida.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vaha

Vaha sulatamist saab mitut moodi teha. 1 varjant on päikse vaha sulataja. http://www.beesource.com/plans/melter.htm sealt leiad joonised. Sinna paned raami sisse ja paned päikse kätte. Ma ei ole ise tarvitanud, selle pärast ma ei tea kas vanni kuhu vaha voolab vet ka pannakse? sellega on selline probleem et pole pidevalt päikest. kuid räägivad et see pidi köige kvaliteetsem vaha tulema . 2 varjant on vee auruga. Selleks on vaja auru tekitamiseks aurukatelt ( kas elektriga , puukütega jne.) Se peab survet kaa natuke pidama. (40l potis saab kaa vee keema kuid aur töstab kaane üles ja aurul on lihtsam kaane vahelt välja tulla kui toru mööda vaha sulatisse läheb.)(Ma proovisin ise järgi).ÜKS ASI KIDA EI TOHIO MITTE MINGIL JUHUL TEHA, SE ON AURU KATLA TORULE KUST AUR VÄLJA TULEB EI TOHI KRAANI ETTE PANNA.Kuna aurul on meeletu jõud . kui sa kraani kinni keerad et aur välja ei tuleks kui saraame vahetad. Lendab su auru katel õhku. Läheb ästi kui sa sellest eluga pääsed. AURU KATLALE TULEKS KINDLASTI KA PANNA ÜLE RÖHU KLAP. Ühel mesinikul oli selline juhus sulatas raame ,pani veekeema ja kui ta keema hakkas vajus kummi toru lössi ja haur ei pääsenud välja ja katel hakkas paukuma. Mees pääses eluga kuid oht oli väga suur. Üle röhu klap oleks selle ära hoidnud. Raamide kast survet pidama ei pea. Selleks vöib kasutada kahte mesitaru korpust. Esimese korpuse sisse paned anuma mille sisse vaha läheb. Anum peab olema silinder vöi koonus (ülevalt suurem alt väiksem) siis saab vaha pärast kätte.Sinna anumasse tuleks panna vett (vihma või lume sulamis vesi on köige paremad) sobib ka tava vesi. esimese ja teise taru vahele tuleb teha koonuses plek mis juhiks vaha anumasse. Köige parem plek on rooste vaba plek. Se ei anna vahale ebameeldivaid aineid juurde. Selle pleki peal peab olema vörk mis suurel sodil ei lase vaha sisse minna . 2 korpusesse pannakse vastavalt korpuse suurusele 8-10 raami ja peale soojustusega mesitaru kattus. Selge on see neid korpuseid sa enam niipuhtaks ei saa et mesilastele panna saad. Kui raamid on sulanud vahetatakse raamid päris mittu korda. kui anum vaha täis saab lastakse tal hanguda. Kui raamid on köik sulatatud puhastatakse vaha sulataja ära. Siis pannakse raamide asemele tiheda riide sisse sulatatud vaha ja pannakseteise korpusesse ja sulatataks uuesti. Siis saab puhta vaha. Vaha kukub alati vette. Teda on kahel pöhjusel vaja, 1pöhjus et vaha anuma külge ei jääks ja 2 pöhjus aitab vast sodi eraldada (vaha on kergem ja jääb vee peale sodi aga vee sisse). Kui vaha on hangunud kraabitakse sodi vaha alumiselt küljelt niikaua kui puhas vaha vastu tuleb. Seda sodi vöib veel kora sulatada. Kuid vaha kettas on ok. vöid müüa, vahetada kunts kärje vastu, küünalt teha või palju muud teha. TULEGA VEESOOJENDAMISEL OLGU PULBER KUSTUTI KÄE JALA JUURES. VAHA ON SÜTTIV MATERJAL JA SEDA VEEGA EI KUSTUTA. Vee lisamisel lähevad leegid veel suuremaks. Edukat ja ohutut vaha sulatamist

Pronksmedal (100p.)

Pikk jutt .....

Küsiks enne millise vahasulataja koleeg muretses ja siis õpetaks.

hmm

ise sulatanud mahlaaurutiga ...vaha roostevabasse potti kui hangub tõmbub parasjagu kokku et potist ilusa kollase ketta kätte saaks. kui ongi mingi puru sõelumisest läbi pääsenud siis see vajub põhja mille edukalt saab hangunud ketta küljest juustunoaga maha riisuda.