Jõustus määrus "Mee koostis- ja kvaliteedinõuded ning toidualase teabe esitamise nõuded"

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

13.12.2014 jõustus toiduseaduse § 12 lõike 4 ja § 38 lõike 4 alusel põllumajandusministri 20.11.2014 vastu võetud määrus nr 104 "Mee koostis- ja kvaliteedinõuded ning toidualase teabe esitamise nõuded".

Vaata ka 01.11.2014 Jäneda mesinike teabepäevade Tiiu Ranna ettekannet "Mee ja meesegude müügipakendi märgistamisest" (Tiiu Rand, VTA Jaekaubanduse, mahepõllumajanduse ja mitteloomse toidu büroo peaspetsialist).

LisaSuurus
tiiu_rand_14-11-01_janeda_muugipakendi_margistamine_pr-11-1.3-1.pdf502.94 KB
 

Kommentaarid

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Meele ei tohi enam omistada ravivaid omadusi

Üheks uueks nõudeks on Tiiu Ranna ettekande põhjal, et toidule (sh meele) ei tohi omistada haigusi vältida aitavaid, ravivaid või ennetavaid omadusi.

See kummaline nõue tuleneb Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1169/2011 artiklist 7:

Artikkel 7. Õiglane teavitamine

1. Toidualane teave ei tohi olla eksitav, eelkõige:
a) toidu selliste iseloomulike tunnuste osas nagu toidu olemus, määratletus, omadused, koostis, kogus, säilivus, päritoluriik või lähtekoht, valmistamis- või tootmismeetod;
b) omistades toidule mõju või omadusi, mida toidul ei ole;
c) anda mõista, et toit on eriomadustega, kui selliste omadustega on tegelikult kõik samalaadsed toidud, või eriti rõhutada, et puuduvad teatavad koostis- ja/või toitained, mida antud toit põhimõtteliselt ei sisalda;
d) andes välimuses, kirjelduses või piltkujutisega mõista teatava toidu või koostisosa olemasolust, ehkki tegelikkuses on tegemist toiduga, milles loomulikult sisalduv komponent või tavaliselt kasutatav koostisosa on asendatud sellest erineva komponendi või koostisosaga.
2. Toidualane teave peab olema täpne, selge ja tarbijatele kergesti arusaadav.
3. Kohaldades liidu õigusaktides ettenähtud erandeid loodusliku mineraalvee ja eritoiduks ettenähtud toidu suhtes, ei omistata toidualase teabega ühelegi toidule inimeste haigusi vältida aitavaid, ravivaid või leevendavaid omadusi ega viidata niisugustele omadustele.
4. Lõikeid 1, 2 ja 3 kohaldatakse samuti:
a) reklaami suhtes;
b) toidu esitlemise, eelkõige selle kuju, välimuse või pakendamise, kasutatud pakendamismaterjalide, järjestus- ja väljapanemisviiside suhtes.

Selle ebamõistliku nõude tõttu on näiteks Soome Mesinike Liit meedia kaudu aktiivsesse "infosõtta" asunud:
http://www.mehilaishoitajat.fi/?x118281=1716302
http://www.mehilaishoitajat.fi/?x118281=1803176

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Ain pilt

..esmapilgul kummaline jutt ..

Kui aga vaadata inimesi ja urbaniseerumist .. üha haigemaks muutuvat inimmassi, keda ravitakse hinna suhtes ulmeliselt kasva tabletikeemiaga ja ajupesuga ...
Tekib arusaam, et ajupesu on kandnud igati vilja .. inimesed lahkuvad linnadesse - sellel on oma fataalsed tagajärjed nii maaelu seisukohalt.
Inimesed lihtsalt võõranduvad kõigest, mis on eluline ja tervislik.

Arvamuse kujunemisele on aidanud kaasa see, et elutee kaaslane on eripedagoog .. kui 10-12 aastat tagasi veeti lapsi kooli väikese ca 15 kohalise bussiga, siis nüüd on juba lapsi 52 samal teekonnal ..
Midagi on selles ühiskonnas ja selles korralduslikus korras väga valesti .. meie järeltulijad ja nende järelpõlv on üha põduram - haigem ja rohkem erivajadustega.

Mis edasi saab .. ?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

Arvan

Et varsti räägitakse hoopis, et mesi on kahjulik. Issanda loomaaed on ikka suur.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Järelikult

ei tohi tervislikuks nimetada ka värskeid puu- ja juurvilju. Spordisaal ei tohi kehalist aktiivust tervisele kasulikuks nimetada jne.jne. Tervisele kasulikuks tohib nimetada ainult ravimitööstuse patenteeritud tablette.
Tule taevas appi!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

Eks

kellelgi on igav olnud ja siis mõtleb igasugu lollusi välja. Kõige hullem on see, et neid lolle kes seda usub on ka väga palju.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Nagu hane selga vesi!

Võtke seda Jäneda ettekannet nii -
Ma nõnda nõrkade närvidega , et ma ei tulegi sellist ettekannet kuulama ning pole ma ka Jevroopa liitu astunud, et peaksin seda lollust järgima....oleme euroopas oma pisikese tuulepealse maaga alati olnud, juba palju tuhandeid aastaid... Ka taimedega oleme sama kaua oma tervist tohterdanud ning alles hiljuti oli igal koolilapsel kohustus ravimtaimi korjata ja kuivatada .... nüüd on terve Eesti peale 7 talu, kes seda teha tohivad.. Ja isegi nemad ei tohi kasutada sõna ravim - vaid toidulisand.
Uus inkvisitsioon, uuel tasemel - kas saadame nõiad/mesinikud/taimetargad tuleriidale....?
Olen APITERAAPIA fänn ning pean ka vajadusel sellealaseid loenguid.... olgugi, et apiterapeudid ise - arstid, kes ravivad mesindussaadustega teevad seda minust mitmeid kordi paremini... ning nüüd on suured lootused on Astrid Oolbergi peal , et temast ehk saab üks tubli Eesti mesindussaaduste kasutamise õpetaja...peale legendaarsete E. Lõugu, Helju Vilomaise, Helgi Lilleste jt..
Kui Helju Vilomaine kuuleb, et mesi või mesindussaadused pole arstirohuks, siis.... Helgi Lilleste Apiteraapia konspektil oli pealkirjas alternatiiv-meditsiin....Mille kohta Helju Vilomaine parandas rahva ees, et tavameditsiin on alternatiiv - Kuid mesindussaadused, mis läbinisti koosnevad toimeainest ja avitavad ka tegelikult on põlis meditsiin.
H. V. leidis, et need aastad, mis ta töötas südame- arstina olid tema jaoks mahavisatud aeg. Temal õnnestus ka ametlikult apiterapeudina töötada - tal olid Riia suurimas polikliinikus iganädalased vastuvõtu ajad ning lisaks kõik Läti lastearstid, kirurgid,...rääkimata tavalistest terapeutidest jt. said tema ettevõtmisel nädala pikkuseid täiendkursuseid mesindussaaduste kasutamise vallas. Helju Vilomaine oli aastaid ülemaailmse APIMONDIA pea apiterapeudiks. Peale selle oli ta aasta kümneid Latvijas Bite apiterapeut, kes katsetas ning soovitas, kooskõlastas erinevaid kreme/salve, raviküünlaid jt. kuulsaid ravipreparaate, mida käidi tervest euroopast Lätist ostmas. Ning millest on meil siin ja praegu väga puudu...Ta oli aastakümneid Läti eestlaskonna esinaine, ning, kui Laar peaministrina kohtus Läti eestlaskonnaga.... siis oli meie ajalehtedes pildid, kus Laar oli koos H. Vilomainega, kes olla ABITERAPEUT... Kirjutan oli...loodan, et ikka Helju on veel ja kaua see imeline tark naine - kes jõudis oma kauni - vana eesti keelega mitmeid kordi ka meie mesinike ette....Näit. pärna asemel rääkis ta lõhmus jne..
Loodan. et lähemal ajal tuleb ka meil Eestis tubli apiteraapia koolitus.....