Väikeste põllumajandusettevõtete arendamise toetus 2015.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Teadmiseks huvilistele ,et algab varsti toetuse taotluse esitamine,mis on lühikese taotlusajaga.Alustada on võimalik juba täna,kui eelnevatest juttudest on tehtud õiged järeldused.Hilinejad võivad samale tulemusele jõuda kolme aasta pärast.

     Mikro...e Mart

  Käivitame arutelu

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Taotluse hindamine.

  Erilist vastukaja pole meede 6.3 esialgu leidnud,kas häbenetakse,saadav toetus liialt väike või midagi muud.

  Hindamisel tuleb konkureerida teiste põllumeestega ja selleks on vastav tabel ,mida püüan tutvustada.

  Hindamise  maksimumpunktid on 51 ja  ukse taha jäetakse 14 punktiga.Punktid leitakse esitatud äriplaanist.

  10 punkti on nagu kingitud ,kui EMTAK kood on 01491,ülejäänud vajalikud punktid tuleb koguda,mee müügitulemuse,investeeringu omaosaluse protsendi ja mõninga muu näitaja abil.Eelhindamist saad taha ise kuid

komisjon koostab lõpliku tabeli.Saab vastata küsimusele kas taodelda toetust juba selles voorus või tulevikus.

               Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Erilist vastukaja pole leidnud...

Kuule Mart, ega siis Sina taotlusi vastu võta, et vastukaja ootad?! Toda toetust jätkub kõigile, kes oma müügitulemustega 2012 ja 2013a 4000 ja 14 000 vahele mahuvad. Investeeringus omaosalust vaja ei ole (kuid võib olla)... nagu seal punkti arvestuses kirjutad. Kirjutasin tolle meetme ju ka lahti.

Mul  jäi mainimata, et paljud mesinikud, kes ei ole kasutanud teisi toetusi on väga soositud +..

Huvitav, Mart - kas Sinu enda põllumajandussaaduste (mee) deklareeritud müügitulemus antud aastates jääb nõutud vahemikku? Mina kardan, et kutselistel on müüginumbrid kõrgemad, kui 14 000.- ning jälle väikemesinikud on vähem deklareerinud - enamus müüki käib ju käest/kodunt, dokumente liigutamata.

Rõhutan veel kord, et investeering on vajalik ainult 50% ulatuses äriplaanist ning see võib olla ka bioloogilises varas, mis on kontrollitav vähemalt 2 aastat ning ülejäänud 50% võib äriplaanis ja tegelikkuses kulutada ettevõtluses jooksvate kulude katteks.

Hääd

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Teema arendamine

  Püüan pakkuda teed õngeni mis on paigutatud Pria kodulehele.Kuidas kellelgi õngitsemine lõppes saab lehelt avalikult lugeda juunis 2015.Vastava määrusega tutvumiseks ja otsustamiseks on olnud piisavalt aega.

 Minu nägemus toetuse saajatest ja ilmajääjatest on jätkusuutlikult järgmine.Hobimesinikud kes toodavad oma pere tarbeks toetust ei saa.Meeturul tegutsevad pisisulid,kes toodavad ja taotluse nõuetele vastava summa eest

mett müüvad,ei ole toetuskõlbulikud.!00-de peredega toimetajd,kelle meepüttides on tonnid odavat mett peavad arvestama, et müügitulu üle 14000€ ei oleks.Sisuliselt kogu see EMK seltskond on toetamiseks kõlbmatu.Ilmselt nad koetust ei vaja,kuid  20€ tarutoetus on neil aktuaalne

  Toetuskõlblikud saavad oma soovi realiseerida minnes Pria kodulehel meetmele 6.3.Avades, leiate toetuse saamisks vajalikud kirjeldused.15000€ toetuse taotlemise soovi tekkimisel saate oma arvutisse tõmmata vastava äriplaani aluspõhja.Andmeid tabelitesse kandes võite jõuda mesila kiirkorras arendamisega soovitud tasemele.

       Mikro...e Mart

   Edukat tegutsemist

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Õngest ja muust

Mart kirjutas:
Püüan pakkuda teed õngeni mis on paigutatud Pria kodulehele.

Soovitan järgmine kord selguse mõttes lisada ka veebiviide vastavale uudisele, minu jaoks oli mummukese postitus just sel põhjusel oluliselt õngelikum Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mart

enam ise 4000 - 14000 sisse ei mahu ilmselt. Ta peab nüüd juba suurtootja alt omale toetust valima (sealt vist kuni 500 000 võimalik). Mikroe Mardist on nüüd saanud Makro Mart ilmselt.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mardi vastus

Suur hindamisspetsialist AimarL annan teada,et sinul puuduvad selgeltnägija ja õiglase hinndaja võimed.Ministri toetust määrustest ei suuda sa aru saada.

   Minu toetuse taotluses on 2014 aasta müügitulu üle 4000€ ja 2013 aasta müügitulu üle 2000€.Toetusega hakkan lahti kangutama karilt mesindusmaja seisatud projekti.

 Tootjarühma  500000€ toetuset ei saa Mikro ,Makro,väike ega suurtootja mitte sentigi.Tootjarühma liige saab realiseerimiseks antud mee müügist laekunud summa.500000€ laekub kulutuste katteks tootjarühmale.Selline on info mida jagatakse selle valdkonna määrusega.

  Tore on see ,et mingisugune arutelu on käivitunud jutukas.Palun kolige foorumisse,kus arutelu säilib.

     Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)

Kohtume Põltsamaal

Põltsamaal toimub sellelaadne infopäev, kohal on konsulent ja võimalik esitada täpsustavaid küsimusi! Vaata siit     http://www.poltsamaamesi.eu/moodul.php?moodul=CMS&Komponent=Lehed&id=125

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ain, kas see on sama üritus,

Ain, kas see on sama üritus, mis mesindusprogrammi lehel? Ajaliselt justkui oleks, aga kirjeldused on küll väga erinevad - nii teemad kui esinejad. Soovitan MP lehel info korrastada, vastasel korral jäävad nii MP kui mesindus.ee (tarbib MP teabepäevade uudisvoogu) kasutajad infosulgu.

Pronksmedal (100p.)

Täpselt see on see üritus!

Täpselt see on see üritus! Hetkel on see info vananenud MP lehel. Saatsin meili 19.01.2015  ja täna 11.24  lootuses ehk parandavad ära.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tore

tubli Mart! Kuid väiketalude arendamise tänavuaastaseks toetamiseks 2014 a müügitulu ei lähe arvesse. Arvestatakse 2012 ja 2013 aastate põllumajandussaaduste  müüki. Ja teate küll, seda PRIA värki, kui kasvõi valele poole ümardades üks sent puudu jääb, siis EI ANNA toetamise võimalust VÄLJA..

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Toredat pole midagi

Kui  nii on ja jääb ,siis  see aasta toetuse taotlemine väikeettevõtjana jääb ära.

      Mikro...e Mart

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kui taotleja (FIE)

Kui taotleja (FIE) raamatupidamine on kassapõhine ja ta esitab tuludeklaratsiooni enne taotluse esitamist, siis lähevad arvesse 2013 ja 2014 aastad. Kui deklar esitamata, siis 2012 ja 2013 aastad. Deklaratsiooni saab esitada 15-ndast veebruarist, toetusavaldusi võetakse vastu 23-ndani, peaks jõudma kui vigu ei ole vaja parandada. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kahjuks

on otsustatud, et 2014a põllumajandussaaduste müüki tänavu ei arvestata ... PRIA jaoks jäävad 2014 a deklaratsioonid hiljaks. Ka FIE-de omad. Kuupäevad ei loe neile midagi. Kuid """vist""" võib 2012a põllumajandussaaduste müük olla 1200.- Selline number on eilses Maalehes. Konsulentidele 19.01 s. a. õppepäeval seda võimalust ei räägitud. Rõhuti min. 4000.- peale mõlema deklaratsiooniga ning arutati ka metsamesiniku pakutud võimalust, et FIE-d ju jõuavad, kuid ametnikud arvasid , et 2014a arvestatakse järgmises taotlusvoorus.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kahjuks kehtib üks nõue...

  Minnes veebi ,avastasin Pria-st saadetud kutse osalemiseks väiketootja arendamise toetuse taotlemisel 2015 aastal.Anti teada,et tuleb kasutada 2013 ja 2014 aasta andmeid.Eesti ja Euroliidu seadused nõuavad võrdset kohtlemist.Edukat tuludeklaratsiooni  täitmist ja 2015 toetuse taotlemist.

          Mikro...e Mart

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Kui

sul, Mart on tekkepõhine raamatupidamine (mis sul ilmselt ka on), siis saad taodelda ka 2014 aasta järgi. Kui aga taotleja on kassapõhisel raamatupidamisel, siis tuleb leppida 2012 - 2013 aasta järgi. Üldiselt ma ei saa aru, miks see suur probleem on? Mulle sobivad mõlemad variandid ja ilmselt enamusele, kellel tegevus toimib pidevalt, mitte PRIA numbrite järgi ja nõudmiste järgi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Hea koolitus MTÜ-dele ja nõustajatele.

18. veebruaril Jäneda Maamajanduse Infokeskuse suures saalis - (EIP) 

 

Registreerimine on avatud ja kestab kuni 16. veebruarini

Registreerimine ja kava http://maainfo.ee/index.php?id=3267&page=3394&

(( Minu kommentaar: Mesindus pääseks mitmes valdkonnas löögile. Nii nõustajate vajaduste poole pealt, kui pikaajaliste programmide alt.... Milles näit. aiandus on olemas!))

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

Taotluste esitamise tähtaeg on praktiliselt käes.EML ja parunite koosolemise klubi ei tee teist nägugi,kuid Põltsamaa mesinikud panid ürituse käima ja loodan ,kuulajad mõtlema.Selle aasta voorus kaasalöölaid vähe,kuid  startida võib ka alles kolme aasta pärast.Muljetamisel on avaldatud arvamus .et segab arveldamine sularahas.Vaevalt seda nii palju on,et tuludeklaratsiooni lõhki ajab,kui oled ennast sidunud ettevõtlusega.

  Olen otsustanud  esitada tuludeklatatsiooni 15.02.2015 ja mõne päeva pärast  toetuse taotluse ning ootan huviga milline ametkond takistab taotluse edasist käsitlemist.Ettekandja  kirjalik materjal ja ettekanne inspireerised otsima parimat lahendust 15000€ kasutamisel.Tarutoetuse lubajatel kõigile,tasuks süveneda toetuse külvamise idee arendamisse.Isiklikult mõtisklen kas esitan projekti väikse omaosalus protsendiga või ilma.

    Valgustus ettekannetest oli millegipärast välja jäetud oblikhappe mõju keskkonnale.Olen veendunud,et seda odavat lahust võib mesilasperele pakkuda ilma lisavahenditeta esmakordselt igal kui on vajadus.Järjele saades piisab ühekordsest tilgutamisest korra hilissügisel.Oma tegemisega otsin oblikhappe resistentsuse tekkimist varroa lestal.

     Paidesse minekust loobun jahilkäigu kasuks.

        Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

Veendusin et ärplemine ei vii sihile,kuid lektori väljend,et kui kuidagi ei saa siis kuidagi ikka saab.Andsin endale uue käsu.Hakkan vormistama oma tegevusi tekkepõhiselt ja hurjutama elu korraldajaid.Kassapõhine on tuludeklaratsiooni jaoks tehtud,loodan ettekkepõhine saab samuti tehtud ja jõuan taotluse esitada.

           Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

Viimased päevad enne taotluste vastuvõtu tähtpäeva saabumist mööduvad kiiresti.Olin alandlik ja tegin läbi kameeleoni mängu muutuse kassapõhisest fiest tekkepõhiseks asjatundja kaasabil.Nüüd oman kasumi aruandeid ja bilansse toetuse taotluse esitamiseks digiallkirjastatult.2012 majandustegevuse ajalooga tegelemisest loobusin.EMTA sai täidetud 2014 aasta ettevõtlusest saadud tulude aruanne.Viimaseks takistuseks on arvuti lahja programm mis ei lase teha salvestatud linnukest käibemaksu küsimuse vastavasse lahtrisse.

    Huvitav miks koleegid vaikivad ,kuigi Priade uksed kolksuvad.Ega te pole EML-i ja selle põrandaaluse ühenduse meelevallas,et sellel konkreetsel toetamise teemal ei kõlba rääkida.

      Taotleja Mikro...e Mart

 

 

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

  Arutelu ei taha käivituda,kuid elu läheb edasi.900 põllumajanduslikku taotlejat on kirjatöö teinud ,taotlused on vastu võetud ja sätitakse punktide alusel pingeritta.Ilmselt 100 taotlejat jäävad selles taotlusvootus toetusest ilma.Prognoosin,et 3% taotlejatest on mesinikud,see tähendab 30 taotlust.Millegipärast taotlejad avalikku arutellu ei sekku.

   Saabunud on ootuse aeg ja seda tasub ära kasutada toimingute läbimõeldud läbiviimiseks.Mingil momendil laekub arveldusaevele 11250 € ja sellest suurem osa tuleb kasutada investeeringuteks.Mesindus sektorile on laekunud peaaegu 0,5 miljonit eurot.Arvan uue perjoodi lõppedes võib see summa olla miljon,kui ettevõtluse teele asuvad koolitatud ja koolitamata mesinikud.Tänased alustajad võivad edukalt tegutsedes jõuda 15000€ toetuseni.

   Meid arendav, aastaid kestev, programm,olemasolevad MTÜ-d,parunite põrandaalune koostöö kogu ja esialgu ka loodud tootmisühistu  selles valdkonnas kaasa rääkima ei hakka.Sellepärast ehk oleks mõtekas tooetuse saajatel asutada oma klubi või ümarlaud.

    Kes toetuse saavad ja kes need on tehakse teatavaks paari kuu pärast.Sündmused jätkuvad.

       Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

 Koleegid vaikivad või pole selle lehe lugejad.Pria teatas ,et 15000€ taotleb 76 mesinikku.Mesindus sektor saab 1140000 € ja sellest pool tuleb kasutada investeeringuteks.Jätkuks taotlejatel loomingulist nutikust kulutamisel.Raha laekumisel algab uus vastutusrikas ajajärk.Foorumis on millest rääkida.

       Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

VPAT taotlejatele on sõelumine tehtud.Kaäes on avalikustamine ja taotleja saab oma taotluse viitenumbri järgi küsida kas ollakse saajate nimekirjas.Rahalaeva  jõudmist arveldusarvele on oodata 30 päeva jooksul.

Toetuse eest on plaanis soetada mesindamiseks müügisolev suvila.Hakkan maakleriga  asju  ajama.Saab ehk ruumipuudusest lahti.

      Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

Rõõm kuulda

meie eurosaadikud on korduvalt rõhutanud ,et eesti rahvas on saanud euroopast märkimisväärselt suurt abi mitmesuguste toetuste näol. nüüd olevat aeg euroopaga solidaarne olla ja toetuste abil soetatud kinnisvarasse pagulasi majutama asuda. minul see õigus ja kohustus puudub, sest pole ainsatki toetust taotlenud. õnneks on meil avara südamega mesinik ,kes ei piirdu ainult mesindusmajaga, vaid soetab selleks otstarbeks suisa suvila. edu siis tuhande(te) pagulas(t)e aitamisel.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mitte SPUNKI-le

 Asjalood on nii,et kõik takistused ja karid,mis esinesid on ületatud esimene osa toetusest on laekunud ja olen valmis pöörduma notari poole,et mesilastele ja mesindusele vormistada oma maja.Toetuse saajatel mingit pagulaste majutamise kohustust pole.Kui tasutakse ,siis miks mitte veidi teenida mesindusvabal ajal.

  `Õnnitlen teisi toetuse saajaid ja neid peaks olema üsna palju.Näis mis takistusi ja väljapressimisi  tuleb üle elada.

                       Mikro...e  Mart

      Alustajad mesinikud asuge starti

sama mure

Kas on suur bürokraatia täita? Ilmselt järgmisel aastal saab ka taotleda?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Nõuete täitmine pole bürokraatia

Hoidsin  laekunud toetuse  I osa pikalt nüüd on raha saadetud,läbi notari ostjale. Saan Priale esitada kulutuste aruande  ja ülekannete koopiad.Omaarust on kõik nõuded täidetud.et laekuks toetuse  II osa.Homme saan kätte mesilastele soetatud maja võtmed.

    Kirjutan ikka selleks .et tekitada huvi sellise elustiili vastu.

         Mikro...e  Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Mikro...Mart

Ma vaatan seda Pria toetuste asja erapooletu pilguga.Ma isiklikut pööraks kõige suurema tähelepanu MESINDAMISE ÕPPIMISELE ,muidu on need toetused raha külvamine tuulde ,AL  jutule lähen ikka nagu vanasti talupoeg mõisahärra juurde st. võtan mütsi peast, ikka saan midagi tarka teada,nii et materdamise asemel palu andeks solvamiste eest.Aga kui juba mesindamist valdad ligilähedalt täiuslikut ei ole sul vaja Pria toetuste uksi kulutada.Parimate soovideda    PP...Heino Pärnumaalt

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

Mina arvan

ka, et kõigepealt peaks õppima mesindama, aga toetuse asjus olen seda meelt, et kõik mis antakse see tuleks vastu võtta, ega sa Heino ei jäta ju 100 eurot üles korjamatta kui see maas vedeleb.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Laanemesinikule

  Erapooletust pole,kardan,et kadeduspisik juhendab,meie pisisuli Heinot.See kogemus pole teistele edasiantav.Olen veendunud ,et mesindust võid õppida kogu elu,kuid ikkagi oskavad naad mesinikku mee äraandmisel üllatada.

  Hakata AL suuvoodriks,ma ei mõista ,miks pead kaitsma meest,kelle mesindamine ja mesilased mulle ei meeldi.Heino pole hindaja,kas Pria loobib  Euroliidu ja Eesti riigi raha ilma asjata või antakse seda jätkusuutlikust tõestanud mesinikele.Kui midagi läheb nihu,siis tuleb toetus maksta tagasi,kuigi mesinik on 100% kulud juba kandnud.

   Kes on need suured mesinikud kes arendavad oma mesindust ilma toetuseta. Ühistegevuse katlast, pole siiani mesinikud osanud midagi välja nõuda,kuigi toimib Eesti Mee Tootmisühistu,jätkates tegutsemist induvidualisti kues.

          Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ei,ei ole kindlasti

kade,ikkagi tuleks suuremat tähepanu osutada õppimisele ,näit . Olustvere mesinduskool , mine varjuks oma kaimule Mardile jne.Kooli ajast on meelde jäänud :ülemaks kui kullakoormad,kallimaks kui hõbevara tuleb tarkust tunnistada.Veel kord haritud ,laia silmaringiga edukatesse mesinikesse suhtun suure austusega

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

 Tringel trangel vedeleva summa ümber kestab.Kuludokumentidega tõestatud summa seaduslik ärakasutamine.Saadud ka järelpärimine ja tuleb tõestada,et olen kõik õieti teinud.Sain parandada digi maailmas surfamise vigu ja lõpetada vaidlus,mis on mesinduse laiendamine ja kuidas seda peab tegema. Kõik küsimused peavad saama vastuse ,et tunda ennast tõelise peremehena.

  Olustveres käimine on päris lõbus.Saad kinnitust ,et mesinikud on  üldjuhul tore ja tegus rahvas.Kas koolitusest midagi külge jääb tõestab elu.Igaljuhul paistab,et ühistegevuse Jaani üleskutsed tegevuse arendamised on seltskonnale nagu hane selga vesi.Korraldajatele saadetud vastavasisuline kiri on ja jääb vist vastuseta.Tuleb ilmselt torkida vist rahastajaid.

 Algab uus taotlusvoor ja ikka tasub ka mesinikel proovida,kes on ennast lihvinud toetuskõlbulikuks.Pisisulisid,tohtreid,jutupaunikuid jne töötlusse ei võeta ja starti ei lasta. Põltsamaal on üritus ja võtab sõna tark ,rääkija.kellest minul oli palju kasu.

    Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAT-2015

  Selge see,et ei oska lugeda nii,et õieti aru saaks.Toetuse alla läheb ainult  10% ostetud mesindusmajast.Magus toetus võib muutuda väga suureks finants katastroofiks.Õnneks on olemas varjandid mida kaaluda.Kas kainet mõistust ikka jätkub,et viia alustatud üritus lõpuni.

         Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Lihvimine

Ma saan aru enda mesindusoskuste ja teadmiste lihvimisest. Mesindusvõtete lihvimisest, et efektiivsust parandada.  Toetuskõlbulikuks lihvimine tundub küll rohkem pisisulide teema olevat.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAD-2015-le järgneb VPAD-2016.

Toetuse esimesest voorust on möödas üle aasta.Suur  hulk mesinikke esitas taotluse ja üldjuhul ,viisid alustatu lõpuni,kuid oma muljeid ei jagata avalikultSuusõnalistest jutuvadadest on mõne taotleja oma edusamme avaldanud,kuid enamus millegipärast hoiab oma kogemusi endale.Mingi investeeringu tegemine ,ostes mesinduseks mingit seadet,ei tekita probleeme, kui seadet saab osta ilma valmistamise järjekorrata.

    Endal on kõik selguseta,saan ilmselt enamuse summast tagasimakse nõude,mida  üritan vaidlustada.Suure suuga lubatud võikeettevõtja toetamine osutub praktikas tühiseks.Kinnisvara soetamise piiramine 10% ehk praktikas 1500€,on väikeettevõtja narrimine.Vanas Euroopas on sellel piirangul oma mõte,kuid riigil kus toimud omandisuhete korrastamine,peaks see % olema mitu korda suurem.Valitud eurosaadikud võiksid oma inimeste eest seista ja kaubelda välja erandeid,et vähendada mahajäämust.

    Tellitud mee nõrutamis kärjed on välja saadetud,kuid tänase seisuga neid kätte saanud pole,Eksimuse likvideerimiseks ja tekkinud rahamurede leevendamiseks teen investeeringu bioloogilisse varasse,kui puhastuslend on toimunud.Kas sellega mõjutan eksimuse suurust,ei tea,kuid loodetav müügitulu peaks leevendama tekkinud olukorda. Katsun seista oma  ja eesti mesinike loomulike ja õiglaste arenduste eest.Loota meie kuulaste MTÜ-de ja  teiste eesrääkijate peale on väheusutav.Näiteks ühistegevuse arendamisse on nende panus üsna nulli lähedane.

   Uutele taotlejatele ,kes on taotluskõlbulikud,soovitan katsetada ja mitte kuulata mustajaid.

          Mart Rannu

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

VPAD-2015 jätkub ...

   Sündmused arenevad,olukord selgineb.Käes on otsus ja investeerimise  muudatute  realiseerimiseks  tähtaeg on projektile pikendatud.Austraalia nõrutamis kärjed on käes ja ootavad tarusse paigutamist.Katsetan ära eesti ja langstrot mõõtu raamidele kohandatud korpustes.Peale esimese nõrutamis kärje mee saamist tellin kärgi juurde.

   Mai alguse realieerin 3000€ inveteeringu bioloogilisse varasse lootuses vurritada augustis mett.Jgal juhul reliseerin 7500€ investeeringu 100%-lt.Kuidas on lõppenud taotlusvoor kolleegidele oleks huvitav teada.Avalikud uudiseid uuest 2016 a. taotlusvoorust eialgu puuduvad.Edu ja kordaminekuid.

           Mart Rannu