Raami küljeliistu laiendaja, -vahepuks, -küljepuks ja -distantsklambrid!

Pronksmedal (100p.)

Tere!

Olen veel täielik algaja(pole veel mesilasigi)! Olen möödunud suvest iseseisvalt õppinud mesindust raamatute, videote ja foorumite abiga. Ehitasin valmis esimesed korpustarud 8-le Eesti raamile. Nägin mesinduse e-poodides pakutavaid küljeliistu laiendajaid. Pildil tundusid olevat elast-plastik. Kas nad on kergelt mahavõetavad ja tagasi paigaldatavad näiteks vurritamise ajaks?     Ja küsimus ka raami küljepuksi, -distantsklambri ja -vahepuksi kohta: kas ei muuda vurritamist keerulisemaks ja eriti noaga kaanetise mahalõikamise puhul?

Tänud kõigile ette, kel viitsimist vastata!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Minu arvates

on need vidinad mõttetu ja kallis asjatamine (ühe-kahe taru puhul võiv-olla ei anna tunda) Eriti veel see plastikust küljeliistu laiendaja. Asja ajab suurepäraselt ära distantsklots "Aimar" . Aga midu on võimalik suht mõistliku hinnaga osta ka hoffman-õlaga raame, kus küljeliist on ülevaltpoolt juba ise piisava laiusega, et tekitada raamide vahel õige laiusega vahe. Vurritamise ega lahtikaanetamise ajaks raamidelt mingeid osi maha ei võeta. Võibolla noaga lahtikaanetamisel ongi kõige mugavam see distantsklotsiga raami variant.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

minu arvamus

minu arvamus on et kui pole raha mujale panna siis võib neid kasutada. arvan et enamus kasutavad,ohmani õaga raame.tistans pukse (puidust) või raami vahe liiste.   Raami vaheliiste kasutavad  ainult lamavtaruga mesindajad. Korpus tarudega mesindajad neid kasutada ei saa, kuna siis mumid ei saa ülemisse kasti minna. korpus tarudega mesindajatele jäävad 2 varjanti. tistans pulgad ja ohmani ölaga raamid. Kui sul tava raamid olemas on siis kõige lihtsam  tee puksid 10x10x36 mm. ja lööd need ülemise liistu vastu,nii et mölemast küljest vörtselt vällja jääks. tistans puksid paigalda liimi ja naelaga, vöi 1 klambriga. et liistud paigaldades löhki ei läheks, siis tee nad niiskest puidust, vöi leota vees, siis on puit sitkem.    vuritades ei sega tistans klotsid. Noaga vöibolla natuke segab kuid sele ümbruse vöib kärje kahvliga puhastada, vöi noa otsaga. Mesinduses on alustades  palju olulisemaid asju vaja osta, ilma milleta hakkama ei saa, mee vurr, vaha sulati, tarud vöi nende tegemiseks materjal,mesilas pered, mis on kevadel päris kallid.traat,kunskärg      jne. ja iga üks maksab päris " kena koppika"

edu sulle

Pronksmedal (100p.)

Aitähh teemas!

Kuni mul praktilist kogemust pole, ei hakka ma ka vurrile kulutama. Seepärast valisingi tavaraami, et lahke tuttav lubas kasutada oma vurri ja tal on lamavtarud tavaraamiga. Pered on mul ära tellitud Jõumehelt. Otsustasin kraini kasuks kuna nad pidavat olema kevadel varajased korjajad ja head orjenteerujad. Mul nimelt koht metsasarvas ja jõeluht pole ka kaugel - seega esimene korje on paju ja seejärel tuleb vaher. Palju on ka suuri pärnasid kuid möödunud aastal langes pärna õitsemine kuivale/kuumale ajale ...polnud ei tavapärast magusat lõhna ega mesilaste suminat. Siit ka mõte: kui prooviks  pärnasid kasta põuaajal! Kas keegi on varem proovinud ja mis on tulemused?

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Pärna

kastmine põua ajal on igati tänuväärne tegevus. Ma usun, et need puud, keda kastad on väga rahul.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Pärn

mere ääres annab väga harva saaki.Mitu aastat järjest Pärnus pärnad õitsevad ja lõhnavad magusasti aga ühtki mesilast õite peal pole,aga Jõõpres mesinik rääkis et eelmine aasta pärn hirmsasti sumises,usun kastmisega asja ei paranda siin on palju muid tegureid.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pärnasid

Pärnasid kastnud pole. Kuid Kahtlen et sellest abi on. Vanad mesinikude köne käänd on  et pärn annab iga 10 a . pärn pidi tahtma niiskust, sooja, pilvealust päikest, ja tuule suund ja tugevus  peab olema öige, siis pidi pärn andma met nii palju et pane pang taru alla ja ka see saab täis.   mina pole saaremaal veel  pärna mett näinud, ika on kasliiga kuiv või liiga niiske. mummid sumisevad kövasti pärnal kuid taru tuleb o saaki.

vöibolla mandril nats teisiti.

kui lased raamid kellelgi teha, las paneb tistans pulgad ka kohe külge .Kuid kui tahad ise teha siis pole seal midagi rasket. naelaga liistu lisamisel ilma liimita tekib selline asi et klots hakkab liikuma ja vöib kergesti ära tulla. liim ja nael oiab  kinni siis püsivad .  Klambritega paigaldades liimi pole vaja.