Rassid ja tõud

Pronksmedal (100p.)

Kuulasin täna vikerraadiost Aiatarga saadet mesindusest http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=2448871 , kus räägiti mesilaste haigustest ja tõugudest. Kõrva jäi kriipima, et räägiti nii mesilasrassidest kui ka -tõugudest. Kraini ja itaalia mesilased olevat justkui rassid ja buckfastid tõug.

Selline eristamine on kummaline. Tegelikult aretatakse kraini ja itaalia mesilasi ühtse üleeuroopalise vägagi tänapäevase aretusmudeli järgi:  www.beebreed.eu. Buckfastmesilasi aretatakse vastavalt aretajate iseoma tarkusele. Veel on erinevuseks see, et krainisid ja itaalia mesilasi aretatakse puhasaretusega, buckfaste kombinatsioonaretusega.

Eestis on olemas aborigeenne eesti hobune, aga keegi ei räägi meil eesti hobuse rassist.
Ma arvan, et segadus on tulnud sellest, et mesinikud lugesid kunagi palju saksakeelset kirjandust, kus tõu vasteks on "Rasse". Aga sellest tuleb üle saada ja terminid ühtlustada, sest muidu jätavad mesinikud endast kohtlase mulje.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja aldis3 pilt

Arvan

Et Pr Riis siiski teab mida räägib.

Pronksmedal (100p.)

Arvan*

Asi pole selles, mida keegi arvab või teab, vaid väide peab olema põhjendatud ja oma peaga mõtlemist ei tasu välja lülitada.

Mesilaste aretus toimub üldjoontes samade põhimõtete järgi kui muudegi põllumajandusloomade aretus, seepärast on loomulik, et me kasutaksime samade mõistete tähistamiseks samu sõnu.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

pöhjus miks

pöhjus miks ras ja töug ei ole 1 ja se sama on selles et pukfast mesilases on itaalja mesilase keene , kraini keene ja ka muude mesilaste keene, mida on

kasutatudpukfasti aretuses.

itaalane on itaaljas olnud looduslik ised keda on lihtsalt parandatud

kraini samuti on looduslikult isend mida on lihtsalt paremaks muudetud, mitte aga ristatud erinevate  isenditega

paremaks muudetakse mesilased sorteeritakse teatud kriteerjumite alusel, ja puhas paarlates paaruvad kraini teiste kraini liinidega

bukfastil kasutatakse teatud kriteerjumite alusel erinevaid rasse  saades paraja koogel moogel
see on pöhjus miks üks  on rass ia teine töug
Pronksmedal (100p.)

põhjus miks*

Need on aretusmeetodid (puhasaretus ja kombinatsioonaretus), mille tulemuseks on ikka tõug.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Uitmõte

 et kui musta ja valge rassi inimesed lapsi saavad, siis need on mulati tõug või kuidas. Mis rassi inimesed sellised tegelt on?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

ÕS

Minu käsutuses olev ÕS annab sellise vastuse:" Rass=tõug, teatud liigisisene rühmitus" 

rass ja tõug

Mesilane on mesilaslaste sugukonda kuuluv putukate perekond. Mesilasi on neli liiki ja meemesilane on üks neist. Meemesilasi jaotatakse rassideks, see on ammu rahvusvaheliselt kokku lepitud. Ka ingliskeeles kasutatakse sõna race mis tõlkes rass. Kuna keegi ei viitsi omale asju selgeks teha siis kasutataksegi segamini erinevaid termineid. Osades välismaistes materjalides pakutakse ka Buckfasti rassiks, tegelikult on Buckfast ristand erinevatest rassidest ja kokkuleppeliselt nimetatakse teda ristandtõuks(vahel nimetatakse ka ristandrassiks, mis otseselt ei ole vale). Kui me kõik kasutaksime õiigeid termineid ei tekikski küsimust "rass või tõug".

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Mesindusleksikon- koostaja Antu Rohtla, vt.:

Mesindusleksikon- koostaja Antu Rohtla, vt.:

http://aps.emu.ee/terminid/index.php/index/2.xhtml

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Mind

tõeliselt üllataks, kui beeboy korraga midagi positiivset kirjutaks.  Näiteks oleks võinud kirjutada - küll on tore, et ka mesindusest räägitakse raadios või kuulake seda saadet, oli päris huvitav ja peale puhastuslendu tehakse veel saateid jne.

  Mis puutub antud teemasse, siis Mesindaja kirjutas eespool asjad ilusti lahti Smile.

Pronksmedal (100p.)

rass ja tõug*

Sellepärast, et mõnedel mesinikel puudub üldistusoskus ja nad vassivad läbisegi rassidest ja tõugudest, ei suuda nad hoomata ka tõuaretuse põhimõtteid ja mõisteid.
Buckfast on mesilastõug, kelle aretuses kasutatakse sisestavat ristamist (kombinatsioonaretus).
Krainid ja itaalia mesilased on mesilastõud, keda aretatakse puhasaretuse teel.

Ei räägita ju, näiteks, veiste või hobuste puhul eesti maarassi veisest või tori ristandhobusest, nagu mõned seda mesilastega seoses teevad.
Kas krainide ja itaallaste aretajaid tuleks nimetada rassiaretajateks?