Elu esimesed talvekaod

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kuna sel talvel kogesin esimest korda perede hukkumist, siis andis see palju mõtlemisainet ja panen mõned neist kirja.  Kasvõi enda mõtete korrastamiseks.

Sissejuhatuseks.  Esimesed 4 peret soetasin 2012 aasta aprillis, need on ka ainukesed ostetud pered, emasid on saanud hiljem juurde võtta.  Sügiseks tegin neist 12, kõik talvitusid.  2013 kinkisin 2 peret ära ja tegin allesjäänutest sügiseks 19, kõik talvitusid.  2014 panin talvituma juba 39, millest 9 on tillukesed paarumisperedest augusti alguses moodustatud pered 4+4 või 5+5 farraril, nemad talvituvad sees ja nendega on seni kõik korras.  Kasutusel soojustamata farrari puitkorpused, tunnelpõhi (talvel eest ja tagant lahti), kile ja penosoojustusega katus.

Tänaseks olen kaotanud 7 peret, st 17,9%, neist 4 ühes grupis (üldse kokku 4 gruppi).  1 neist langes kohe peale oblika tilgutamist novembris, seal ilmselt oli lestasuse tase kõrge.  Ülejäänud on hukkunud ilmselt jaanuari teises pooles või veebruari alguses.  Pilt on neis üsna sarnane - kobar on alles, keskmise suurusega läbi kahe korpuse (sel talvel talvituvad kõik 2 korpusel, varasemalt mõned ka 3 korpusel), aga pikaks veninud kas vastu taru küljeseina või vahelauda, kui see olemas on ja ainult 3 või 4 raamil.  Kasutan pikka läbi kahe korpuse ulatuvat vahelauda.  mesilastega kaetud raamid on söödast tilgatumad, järgmine raam ja kõik ülejäänud sööta täis.  Haudme osas saabub selgus tuleval nädalavahetusel kui tarud mesilasse toon, avan ja puhastan.  Esialgse hinnangu kohaselt on tarud puhtad, kuivad ja hiirte poolt külastamata.

2014 algas ikaldusega.  Ilm ja kogenematus käsikäes.  Poolitasin peresid koos jõulise laiendamisega vahetult enne juuni erakordset külmalainet.  Tagajärjeks oli kohati haudme hukkumine, eriti just selles grupis, milles nüüd 4 peret läks.  Mujal probleem nii suur ei olnud, aga tagasilöök peredele igal juhul.  Mõned pered tuli tagasi ühendada.  Lisaks olid selles grupis mesilased keskmisest ärritunumad, oli probleeme ka emade vastuvõtmisega, ühel juhul ka väärema, millest vabanesin pere eemal maha raputamise teel.

Jaanipäeva nädalavahetuse veetsin Saaremaal.  See oli ainuke nädalavahetus, milal jäid läbivaatused vahele ja samas ka esimene korralik soe ilm peale külmalainet. Tulemuseks, 5 peret sülemlesid, 1 mesilas ja 4 ühes grupis.  Kuna kõik emad on märgitud, saan seda üheselt jälgida.

Söötmist alustasin augusti teise dekaadi alguses, sihtisin kõigile peredele 15-20 liitrit 3/2 siirupit 5 liitri kaupa (selline on söödaämber).  Tegelikkus jäi paljudel peredel nõrgemaks - no ei võta, tee mis tahad.  Ega ei osanudki midagi erilist teha.  Käisin ja võrdlesin tarude raskusi tunde järgi, jäin rahule ja mõtlesin, et panen märtsiks kandipakid valmis.  Igal juhul olid pered keskmiselt väiksemad ja said keskmiselt vähem sööta kui varasematel aastatel.  

Jäi tegemata üks liigutus, mis käis mul varasemalt meevõtu ja söötmise vahel.  Olen sel ajal liitnud kõik pered, kelle tugevuse osas on olnud kahtlusi.  Kahtlused ja kõhklused vast olid ka sel aastal, aga küllap oli varasem edu talvitumisel liigset enesekindlust sisendanud.

Sellised lood.  Ega siit mingeid uusi järeldusi teha ei saa, kõik vanad jutud - kevadel noorte perede tegemisel ikka olla tähelepanelik, et neil oleks nii palju ruumi kui vaja, aga mitte rohkem.  Kraadiklaasi tasub vaadata rohkem kui kalendrit.  Väiksemad pered võiks kas suve lõpus ühendada või sisse talvituma panna.  Söötmises kuulikindla skeemi leidmisel on veel ruumi, kuidas ikka perele vajalik kogus sisse sööta õigeaegselt.

Üks asi veel - gruppide asukohad, looduslik tuulevari jne.  Kasutasin samu võtteid igal pool, ka mesilasmaterjal on sama.  Üks grupp elas ebaõnnestunud poolitamise ja laienduse kõige paremini üle (ühtegi ei pidanud tagasi ühendama), pooled nendest peredest sülemlesid, aga tagatipuks tõi see grupp kõige rohkem mett, nii grupina kui pere keskmisena.  Nüüd talvitub kõige edukamalt.  Tugevaim ja nõrgim on lähinaabrid - 1,5 km, tugevaim on talu varemete vahel tuulevarjus, teist varjab lagedal põllul vaid madal kiviaed ja paar põõsast.

Edu!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

perede tegu

Esimene viga. persid tegid liiga hilja. perede teoks on sobiv aeg mai löpp,juuni algus, kui saaki ei taha aga peresid juurde tahad kuni pärna öitsemisest1-2 nädalat, siis peks saaki ka saama, siis jöuavad pered ennast talveks piisavalt tugevaks kasvatada.

kuna sa tegid pere hilja  siis need mesilased kes koorusid , lähevad talvituma  ja need peres see aasta tööd ei tee, seega oli peres vähe mesilasi kes siirupit talve söödaks aurutavad ja kaanetavad.

Kui pered teed juuni algul vöid uude perese paarumatta ema panna ,kui aga juulis (umbes 10 juuli paiku ) peresid teed peavad sul paarunud emad olema, et ema kohe munema hakkaks.

Kui teed pisikesed pered näiteks 3 raamilised( lanks vöi eesti raam) möödus (mis on körged raamid) vöreldes varrari vöi dadaniga) 3 raamilisi  peresid pannakse 10 raamilisesse korbusesse 3 perekest, siis nad annavad 3 peale kokku suure pere kobara, ja siis peavad üle talve kaa.

vöi teed 5 raamilised pered , pannakse 10 raamilisese korpusesse 2 viieraamilist peret, ja see pere peab üle talve.

Miks ma kirjutasin et eesti vöi lankstrott raam, siis pöhjus on selles et nende raamidel on mesilastel vöimalik pikalt ülesse liikuda enne kui raami liist vastu tuleb, kuna pere jaoks on suht raske kobarat külmadega ühest kärje tänavast ronida teise vöib se perele saatuslikuks saada , kui sulad tulevad siis veel likuvat ühest kärje tänavast teise. juhul kui pere on liikunud taru keskelt ühte külge ja seal toit ottsa saab , siis  teise serva pere üle tühjade raamide pere enam ei liigu pigem surevad.

praeguseks köik

selle peale AAMEN

selle peale AAMEN

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Hukkumise põhjused

... oled Sa tegelikult juba omakirjatükis ise kirja pannud - Ilm ja kogenematus käsikäes. 2014 aasta augustis oli paljudel probleeme sellega, et emad ei tahtnud enam hästi muneda mistõttu talvituma läks veidi väiksearvulisem seltskond. Niisiis miks peaks näiteks mesindus kardinaalselt teistmoodi olema? Loen üllatusega, mis tempos oled laiendanud - esimesel aastal ca 300%, teisel veel 100%, kolmandal veel samapalju. Kogemused ei jõudnud järgi... Kuigi mesindusest on kirjandust nii paberil kui internetis päris palju ja asjalikku, ei suuda ka parim kirjapilt anda edasi seda nn. "kõhutunnetust", mille abil mesinik otsustab millised pered ühendada ja millised poolitada, kuipalju sööta ja mitu raami talvepessa jätta. Ja veel palju muud. See tuleb aastatega.

Kui hea see näide on, aga ehk sobib võrdluseks: liikluskäitumist uurinud teadlased on teinud kindlaks, et äsja load saanud autojuht omandab ohutuks liiklemiseks piisavad kogemused alles keskmiselt 7 aasta jooksul. Nimelt peale seda tärminit langeb nende põhjustatud liiklusõnnetuste arv väga järsult. No oleneb ka läbisõidust, aga ei hakka seda teemat põhjalikult lahkama.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Ükskord see tunnetus tuleb

Ükskord see tunnetus tuleb niikuinii!  Peab tulema!  :)