Mesilased nõelasid 7 lammast surnuks

Eile juhtul väga traagiline lugu. Mesilased läksid lammastele kallale. Kümne peasest karjast jäi tänaseks alles vaid 3 lammast, ülejäänud nõelati lihtsalt surnuks.
Grupi suureseks on üle 30 pere. Lambad asusid karjamaal 5x5m võrk aias, mesilasperedest 300m eemal. Lend käis üle lammaste, sest 1km kaugusel asus 50 ha suurune rapsipõld. Mesilased lendasid üsna madalalt.
Olen selle taluniku juures juba 25a mesilasi pidanud, perede arv on olnud sama. Loomi on seal palju. Igal aastal on peremees oma lammastega täitsa taru ees olnud, et lambad rohu ära sööksid, mesilastel parem lennata oleks. Kordagi pole mesilased ka siis kui lambakari on taru ees, kallale läinud. Kuid nüüd lähevad korje ajal 300m eelmal lambaid nõeluma.
Algul kui peremees helistas, ei tahtnud seda uskuda, aga kohale jõudes ootas ees hirmus vaatepilt, lammaste peas polnud sellist kohta ka, kus nõelu poleks olnud.
Mesilased kraini tõugu, tigedad ei ole
Kardan homset päeva, sest kui ilus ilm, järsku lähevad veel teistelegi loomadele kallale, ära ka mesilasi vedada ei saa, niigi tuleb mesilaste poolt tekitatud kaju kinni maksta
Tahan targematel nõu küsida, mis sundis mesilased korje ajal lammastele kallale?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

Nõelavad

Ma tahaks ka teada, mis neid nõelama ajab. Mul on ka kraini tõugu mesilased - 5 peret. Enne sain muruniidukiga tarude ümbert ilma ühtegi nõela saamata niita, aga nüüd kui lähen, on kohe varsti 30 - 40 mesilast muruniiduki, ja ka minu kallal.
Ka hakkas lähedal õitsema rapsipõld ja tundub, et sealt käib kõva korje.

nõelavad jah!

Huvitav tähelepanek, kuid ka minul on kraini mesilased, emasid ostan tuntud emadekasvataja käest...kipuvad tigedad olema. Mõni üksik pere on o.k. Kuidas sellest aru saada. Olen ise mõelnud, et äkki ikkagi ei suudeta siin Eestis tõupuhtaid emasid kasvatada. Ühel perel oli järetulijate osas mõned kollasemad kui üldmass, emadekastvataj ise ütles, et sellist asja tuleb ette.

Raps

Kui tõene võiks olla see et meil Eestis kasvatatav raps on geneetiliselt muundatud ja kui mesilane külastab mingil põhjusel seda rapsitaime, tekkivad ka tema käitumises mingid kõrvalekalded, nagu näiteks need rünnakud, mida võiks mõista ka kui nende igapäeva tasakaalust väljumist. Me oleme ju tükike loodust ja kui muuta midagi meie ümber siis muutume ka meie, rumal loogika oleks ka et kui me nende mesilaste ehk rapsi mett sööme, muutume isegi samuti natuke märkamatult agresiivsemaks.

Tuletan meelde, et GMO

Tuletan meelde, et GMO kasvatamine on Eestis keelatud. Lisaks seda ka et rapsi harilikult oma seemnest ei külvata kultuuri omapära tõttu, mitte et ta ei idaneks, vaid saak pole lihtsalt nii hea enam. Looduses on igasugu põnevaid asju toimumas. Võib-olla on krainidel väga tugev omanikuinstinkt ja kaitsevad oma omandit nii kiivalt.

Jaa_jaa...

GMO toodete kasvatamine keelatud küll, kuid ei me ette tea.....kas ikka toimub selles valdkonnas korralikku kontrolli? meie riigis elavd ju hästi igasugu vahendajad ja susserdajad.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Ei usu GMO varianti

Illart kirjutas:
Kui tõene võiks olla see et meil Eestis kasvatatav raps on geneetiliselt muundatud ja kui mesilane külastab mingil põhjusel seda rapsitaime, tekkivad ka tema käitumises mingid kõrvalekalded, nagu näiteks need rünnakud, mida võiks mõista ka kui nende igapäeva tasakaalust väljumist.

See ei ole minu arvates just kõige õnnestunum spekulatsioon.

Pigem olid lambad mesilale/lennuteele siiski liiga lähedal või siis oli tegu vihmaeelse ilmaga, kui mesilased on ajutiselt tavalisest tigedamad.

Tarmo, kas varasematel aastatel oli ka mesila läheduses mingi massiivne korjeala (rapsipõld vms)?

Tormi

Nii suurt põldu pole varem

Nii suurt põldu pole varem olnud. 3 aastat tagasi oli ka üks rapsipõld, aga see oli metsa taga, mesilased pidid üle metsa lendama, aga sel aastal millegipärast lendavad väga madalat 1-2m kõrguselt.
Tänaseks on siis juba 9 lammast surnud, kahju ikka väga suur, arvestades, et ühe lamba hind on 1000 krooni
Eile kolisime veel viimased loomadki lennuteepealt eest ära, sest ka nende ümber hakati vihaselt tiirutama.
Mina arvan küll, et see raps ajab nad tigedaks.

tigedad mesilased

üks põhjustest võis olla ka lammaste seisund 5x5 aedikus peale esimest võibolla juhuslikku sutsakat

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

5x5 m 10-le lambale ..

Jyrka kirjutas:
üks põhjustest võis olla ka lammaste seisund 5x5 aedikus peale esimest võibolla juhuslikku sutsakat

Tõepoolest, 5x5 m pole just kõige suurem ruum 10-le lambale - vaevalt 2,5 m looma kohta. Vaesekestel polnud võimalik kuhugile eest ära joosta, sattusid peale esimest sutsu paanikasse ja sellega äratasid ka teiste mesilaste tähelepanu ..

Tegemist oli ratastel aiaga,

Tegemist oli ratastel aiaga, mida tuli iga päev 2x edasi lükata, ja sellega oli hea neid ühest kohast teise transportida. Neil polnud jah kuhugi põgeneda.
Aga veelkord, nad on igal aasta sama aiaga olnud minu taru lennuavade ees ja pole mitte midagi juhtunud, lennuavade ees on palju suurem lend, kui keset heinamaad

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Tigedad mesilased

Massiline korje erinevatelt taimedelt mõjub ka mesilasperele erinevalt, näiteks pajulille korje ajal on pered tublisti sõbralikumad, rapsimesi seevastu ajab minu kogemuste põhjal mesilased tigedaks.
Hulk aastaid tagasi, kui suurem rapsikasvatus meil peale hakkas viisin ka prooviks mõned tarud põllu serva. Korje ajal oli läbivaatus äärmiselt raskendatud, seda muretki ei olnud, et näovarjul oleks võinud võrgu eest alla lasta, rääkimata siis veel sellest, et niisama mütsiga ja vööni paljalt taru kallale minna nagu kodus sageli teen. Sai mesipuud edasi kanarbikule viidud, oli tigedus kadunud päevapealt.
Kui panna siia juurde veel muud võimalikud tegurid nagu vihma/äikese eelne ilm, tuul, juhuslikult lennuteele ette jäänud lammas vähese liikumisruumiga pinnal ja võib-olla natuke rahutumat laadi mesilaspere, lähebki sandisti nagu seekord juhtus.

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Mesilased nõelasid väidetavalt koera surnuks

Täna helistas mulle üle 70-aastane vanamemm Nissi vallast ja ütles, et mesilased nõelasid eile naabri koera surnuks. Igaks juhuks küsisin, et ega läheduses rapsipõldu pole. Memm vastas, et on küll, kohe perede kõrval. Müstika..

See oli sülem.

Korjemesilane pole tige ega kipu nõelama.Tõsi on see,et aasta on olnud väga tuuline ja mesilased seetõttu ka tigedamad.Lambad aga jäid ette sülemi lennuteele.Täiesti on välistatud,et 300 m(???)kauguselt tulevad mesilased lambaid ründama...Isegi mitte ameerika tapjamesilased.
Mina küll pole tähele pannud,et raps meslasi või inimesi tgedamaks teeks.Majandan 50 perega ja staaz on 15 aastat.
Tuulise ilmaga püüab mesilane lennata küll madalamalt.

Jututoa moderaator

Firmal, kus olen tööl, on

Firmal, kus olen tööl, on mesilagrupp, millest hobused oma treening söitudel mööda kappavad (5m.) . Ei ole veel kuulnud, et ykski hobune vöi inimene nöelata oleks saanud. Nii et - emasid on myygil. Vaata kuulutus mesi.ee

mesindus.ee haldajaKuldmedal (1000p.)Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja Tormi Tabor pilt

Sülem tige??

Anonüümne kasutaja kirjutas:
See oli sülem.

Mina olen siiani siiski teadnud, et just sülem ei ole tige ega kipu nõelama kuna tal pole kodu, mida kaitsta. Lisaks, enne sülemlemist imevad mesilased kõhu mett täis ja seetõttu ei paindu nad ka füüsiliselt hästi nõelama.

Tormi

tige sülem?

Vedelesime järve kaldal ja möni meist mängis palli .ilm oli liiga külm ujuma minekuks.Põõsastes oli üks sülem mesilasi midanägime ja tundsime alles siis kui pall oli selle okstelt alla löönud ja pallile järgneja suure kisa ja karjumisega meie sekka jooksis. Enam ei olnud vesi külm ja sukelduda oskasid ka need kes tavaliselt kuivade juustega veest välja tulid.
Sülem ei ole tige kuni teda ebamõistlikult ei torgita, aga piisava stiimuli korral hoidke alt, eriti kohalik tume.

tige sülem

Tormi Tabor kirjutas:

sülem ei ole tige ega kipu nõelama kuna tal pole kodu, mida kaitsta. Lisaks, enne sülemlemist imevad mesilased kõhu mett täis ja seetõttu ei paindu nad ka füüsiliselt hästi nõelama.

Erand pidavat kinnitama reeglit, omalgi päästsid kiired jalad ja kuusehekk hullemast kui õunapuu otsast koos sülemiga alla sadasin. Muidu nõelata pole saanud aga tänavu sülemi allavõtmise järel olid pükste küljege mitu nõelavat mesilast kinni jäänud. Minu arvates oli tegu viimase lahkunud sülemiga kellele ei jätkunud mett , raamid olid meest päris tühjad.
Hobimesinikuna huvitab mind esialgu veel protsess, müük ei huvita.
Korje sel aastal väga kehv, eks see tee tigedaks.

Minu arvamine asjast

Tormi Tabor kirjutas:

sülem ei ole tige ega kipu nõelama kuna tal pole kodu, mida kaitsta. Lisaks, enne sülemlemist imevad mesilased kõhu mett täis ja seetõttu ei paindu nad ka füüsiliselt hästi nõelama.

3-aastase staažiga hobimesinikuna elasin samuti tükk aega õndsas usus et sülemimesilased ei nõela. Vähemasti väitsid seda nii targad raamatud kui ka teadjad mehed.
Tegelikult on asi nii nagu ütles Anonüümne kasutaja - pruugib teha mõni antud olukorras sobimatu liigutus ja isegi sülemimesilane näitab milleks ta võimeline on.
Mesilaste tigedusega on üldse sedapsi, et minu tähelepanekute järgi leidub ka kõige rahumeelsemate perede mesilaste seas üksikuid nn. kiiksuga isendeid (nagu muuseas inimestegi hulgas!) kes ilma igasuguse nähtava põhjuseta igal ajal ja igas kohas otsejoones nõelama tulevad.
1-ne sutsakas võib aga musta stsenaariumi korral vallandada laviiniefekti.
Ise olen seetõttu alati püüdnud järgida kunagi kuskilt
loetud hüva nõu hoiduda 1-sest nõelast.
Paraku on seda tavaliselt palju kergem ütelda kui teoks teha.

Appi Appi

Kas keegi palun saaks aidata nõuga.
Nimelt mu naabril on 5 mesilasperet ja need kohe minu aja ääres. Suve kuumusega keeravad vist mesilased ära ja hakkavad ründama. Mul on paari aastased lapsed ja ma ei julge neid välja lasta. Sooviks mingit seadust, et viiks oma tarud mu majast eemale.
Täna juba oma pere peale 4 sutsu saand ja silm märg :S
vaavo@hot.ee

Naabri mesilased

Kas naaber tõi need mesilased sinna sinu aia äärde sellel aastal või olid need seal juba varem?
Või oli hoopis vastupidi, et sina ise tulid oma majaga naabri mesilaste kõrvale ja nüüd soovid, et naaber ennast koomale tõmbaks?

ma ei näe nagu vahet kes

ma ei näe nagu vahet kes enne kuhu kolis. mul endal on sama probleem, naabril on 7 mesitaru ja kuigi ta väieab, et need on kõik paigutatud sedasi nagu peab ja jook on olemas jne on mu aed pidevalt mesilinde täis. meil on ka kiviktaimla koos veesilmaga ja see kubiseb mesilastest. samuti võtab kodanik mett hommikul 10 paiku mis tähendab et ülejäänud päev on aiasolemisega mokas. piisab kui seista maja ees ja kellegagi juttu ajada kui mesilinnud maanduvad peas ning kukuvad nõelama. ühesõnaga, minu kogemus on see, et "kui mesilast ei torgi ei tee ka tema sulle midagi" on tühipaljas sõnakõlks. mul on peres ka 3a laps ning jumala eest, see ei ole tore vaatepilt kui laps toa poole röökides jookseb ning mesilastes kisab. minu nägemus on, et normaalne inimene elamurajoonis mesilinde ei pea. see oleks täiesti elementaarne viisakus ümbritsevate naabrite suhtes, kes ei soovi nendega koos elada.
vabandan, kui ma kellelegi "varba peale astusin".

kaupo

Teistega peab arvestama

Minu arvates on küll oluline, kas mesilased olid seal juba enne mesilasepelglikku naabrit või mitte. Olen seda meelt, et naabritega tuleb arvestada. Kui keegi hakkab tiheasustusalal mesilasi pidama, peaks ta uurima, kas üleaedsed sellega nõus on, sest mesilinnud krundi piirist ei küsi ja võivad naabreid segama hakata.
Uusasukad aga peaks omakorda arvestama põliselanikega ja kui ikka mesilaste naabruses elada ei taheta, siis mitte soetama omale kinnisvara tegutseva mesila vahetusse lähedusse.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

häirivad mesilased

Mesilased paraku piire ei tunnista jah, aga teisalt kui ikka naaber tahab mesinikuks hakata, no mis siis sinna teha. Võimalik et mulle ka ei meeldi, kui mõni minu naaber on näiteks autojuht ja sõidab aeg-ajalt oma rekkaga minu aiast mööda.
Aga teg tahtsin ma öelda seda, et mesinduses kehtib irvhammaste poolt väljaöeldud tarkusetera, et kõik see kurjus tuleb naistest! Kui ikka emamesilane annab järjepidevalt inimvaenulikke järglasi, siis õmblevadki need ristpistes kõike mis ümberkaudu liigub. Suhtlen suht palju harrastusmesinikega, ja mul on jäänud mulje, et võrdlemisi paljud ei pööra tõuaretusele piisavat tähelepanu. Uued emad kasvavad kuidagi iseenesest sülemikuppudest, sülemid lendavad tihtipeale samuti kontrollimatult ringi, hiljuti kurtis üks mees, kuidas temal tänavu 15 peret olid andnud 13 sülemit pluss need, mis teadmata veel minema lendasid. Mis rahulikku tõugu mesilastest saabki sellise asjaajamise juures juttugi olla! Ja nii ongi, et kannatavad naabrid kui ka mesinik ise, eks tema saab ka oma nõeladeportsu kätte.
Mesilastepidamisreegleid minu teada veel pole, aga siin peaks tulema appi terve mõistus, tarusid ei ole ikka vaja sättida nii, et lennutee madalalt üle naabri aia käiks, ja mis põhiline, pidada tuleb ikka rahulikke mesilasi. Kuigi kahjuks jah, selle terve mõistuse peale sageli loota ei saa. Kuidas aga kehtestada seadusi, mis reguleeriks mesilastepidamist, kohati võib see muutuda ju isikuvabaduse piiramiseks, sest kui ma ikka teenin omale elatist selle ametiga, miks ma siis ei või mesinik olla.
Minu mesila paikneb enamuse hooajast ka elamurajooni äärealal, osa tarusid on poole meetri kaugusel naabri aiast, tõsi küll, tagumise küljega, pealegi on seal aias kohe õunapuud, mis sunnivad mesilased korjelelennul kõrgemale tõusma. Pean ütlema, et naabrid pole veel kurtnud, ja no purgikese mett leian ka neile suve lõpupoole...
Aga soovitada ei oskagi muud, et katsuge inimesega rääkida, võib-olla leiate ühise keele. Mesilasi peetakse ju isegi suurlinnades, kes seal jõuaks kõigi lähemate elanikega konsulteerida.
Lapsed ja mesilased. Kõige suurem nali oli see, kui 3-aastane poiss hommikul mitme taru lennuavad maast kitkutud rohuga kinni toppis, talle ilmselt ei meeldinud, et mesilased oma kodust välja lendavad. Nõelata loomulikult ei saanud! Ja edasi eks näe, tuleval suvel hakkab üks veidi üle aasta vanune tegelane mesipuude vahel kakerdama...

Mesilased saavad tigedaks

Mesilased saavad tigedaks kui korje kaob vöi ema paarumislennul hukka saab. On tulnud emata pere metsa viia, kuna jälitasid kogu öue peal.