Kuidas võidelda mesilate mürgitamise vastu?

Pronksmedal (100p.)

Kevad saabunud ja alanud juba põllutööd. Targemad võiks jagada soovitusi ja nõuandeid kuidas toimida kui on tekkinud kahtlus, et põllutööde käigus on mesilased kogemata taluniku poolt ära mürgitatud.
Mis õigused ja võimalused mesinikul on üldse mürgitamise vastu? Kas kahtluse korral on õigus tellida oma kuludega spetsialist kohale ja võtta võõralt põllult proovid? Hiljem põllu kasutaja peab ebaõige mürgitamise korral kahjud hüvitama.

Ise õnneks asun sellises piirkonnas kus rapsi eriti ei kasvatata, aga tasuks valmis olla kui tekivad minu mesilaste lennuulatusse ka suured rapsipõllud.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)

Mürgitamine.

Kas ei ole tõesti kedagi kes oskaks või viitsiks selle kohta nõu anda? Või on kellelgi mürgitajaga sõdimisest kogemused olemas?

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

*mürgitamine

Sinu küsimuses on juba natuke vastust ka. "Kui talunik on kogemata mesilased ära mürgitanud". Olen sinuga nõus, et ükski põllumees ei mürgita meelega mesilasi. Et kogemata asju ei juhtuks tuleb eelnevalt maha istuda ja asjadest rääkida. Elu ei pea olema võitlus ja sõdimine. Salaja sukk peas proovide võtmine, saaks mölakale karistuse kaela väänata. Smile

Sa võtad kohe juba algselt positsiooni sisse, et põllumees on vaenlane ja vaenlasega tuleb võidelda. Andke ainult nõu kuidas. Äkki põllumees on hoopis sinu sõber, aga ta ei tea lihtsalt seda veel.

Pronksmedal (100p.)

Kas laboritulemused ei ole usaldusväärsed?

PRIAs registreeritud mesilate asukohad avalik info. Laboritulemused kinnitavad, et mesilased hukkunud põllumajanduses kasutatavate mürkide tõttu. Kas laborid valetavad??? Sel juhul ei tasuks eriti tõsiselt võtta ka mee kvaliteeti tõendavaid labori tulemusi.

Endal ei ole seda juhtunud, aga mitmel tuttaval seda kahjuks juhtunud. Ei ole niisama külajutt.

Ümberkaudsete talunikega saan ma hästi läbi. Väikestes külades saavad kõik omavahel hästi läbi.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Salasõna on inspektor !

Otsi valmis kohaliku taimekaitse inspektori telefoni number, igaks juhuks ka kõrval maakonna oma. Ole valmis filmima, jäädvustama kõike mis  sinule on taru juures näha. Inspektor võib tulla ka mitme päeva pärast ( nagu minul juhtus ), seega varu surnud mesilased tarude eest klaaspurki ( vot ei meenu väsinud peaga mis kogus oli vajalik, aga üsna palju , umbes 0,3L). Varakult enne rapsi õitsema hakkamist tee tiir 3 km raadiuses ja saad mingi ülevaate  kus sellel aastal on raps ( pead tegema 2 tiiru, enne tali ja suvirapsi ). Mina vaatasin maa- ameti kaardilt enamvähem ringi välja ja sõitsin selle järgi ( see 3 km tundub vähe, aga pole mitte nii vähe  :)   ). Minul oli mürgitamise hetkel 1 põld täisõites ( sellised rajad põllul, et ohohohoo, korduvalt sõidetud ) , kaugus mesilast 2,4 km ( ikka jah linnulennult ). Mesilastelt leiti keelatud aineid, proovid põllult võeti paar päeva hiljem ( vihma oli sadanud juba üksjagu, olin ise juures proovivõtul ), proovidest ei tulnud välja keelatud aineid. Minu jaoks oli asi lihtne, sest tõesti ainuke põld mis sellel hetkel esimesena õitses, kui neid aga ümberringi rohkem korraga õitsemas, siis . . . hakkab sõitmisest ist pea ringi käima. See kõik on nii nagu on . . . Minul siin põllumees suht üleolev ka vahepeal ( olen ta maa peale tagasi toonud ) .Kohe varsti hakkab jälle see jant . . .  

Kui keegi kavatseb veel siin õitsvat rapsi keset päeva pritsida, siis ma vist ei suuda ennast enam  tagasi hoida paraku. 

Praegu seda kirjutades tuli palju meelde, kuidas põllumees telefonis ütles " mis tõid neist mesilastes siia " ja " ma üldse ei taha, et sinu mesilased minu põllul käivad, toovad veel teise põllu pealt haigusi " Need laused olid talirapsi õitsemise ajal, kui ta tahtis keset päeva mürgitama hakata. Sain ta pidama. 

Sama põllumehe põld oli ka see eelnevalt kirjeldatu. Ma isegi ei helistanud talle, ma ka ei tea kas ta on teadlik sellest, et proovid sealt võeti, praegu igatahes tervitame külavahel Laughing out loud

Muideks,inspektor ütles, et tegelikult peab proovide võtmise ajal olema kohal ka põllumees, muidu ütleb pärast, et " kust mina tean , kust need võeti "

Sellised lood siis.

Pronksmedal (100p.)

?

Olen ka korra kuulnud talunikku kes seletas, et oma maa peal tema teeb mis tahab. Aga ärgu küsigu, siis toetusi ka.
Seletas veel kuidas kevadel käib kudemise ajal jõe äärest haugi püüdmas. Seltskonnas üks inimene üritas seletada, et see on röövpüük. Jälle: omal maal teen mis ise tahan. Aga jõgi ei ole Eestis eravaldus.
Selliseid talunikke kohtab õnneks harva, aga kahjuks ikka on selliseid. Minust jääb ta piisavalt kaugele, aga tunnen kaasa tema naabruses asuvatele mesinikele.
Kui talunik ei viitsi põllult proovide võtmiseks kohale tulla, aga teda on teavitatud, siis seda loetakse võrdväärseks kohal viibimisega.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Veel üks asi.

Nimelt see on petlik, et " mul lähedal rapsipõldu pole ". Nagu ma ütlesin oli minul 2,4 km, ise ma sealt kaudu ei sõida ja siis võibki tunduda, et oled ohutus kauguses, kui oma silmaga igapäevaselt põlde ei näe.