Kile raamide peal

Pronksmedal (100p.)

Kas keegi selgitaks algjale, miks pannakse kile korpustarus ülemise korpuse raamide peale enne vahelage? Nt. nagu siin klipis 1:54 näha on.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!

korpus taru

korpus tarus pannakse kile et mesilased vahe lage ja raame omavahel kinni ei kitiks ja hoiaks paremini niiskust ja sooja suve perjoodil talveks pole kile vaja niiskus ja kodents tulevad korpusestparemini välja.kas on veel küsimusi.kui on küsi julgelt nõu oskame aidata ehk.

Pronksmedal (100p.)

Niiskuse hoidmiseks suvel?

talv kirjutas:
 hoiaks paremini niiskust ja sooja suve perjoodil 

Vot sellest ei saa ma aru. Loetu põhjal olen aru saanud, et mesilased hoiavad haudmepesas RH vahemikus 50-60%, kusjuures temperatuur on ca 35°C. On ilmne, et varakevadel kui välistemperatuur on väga madal nt. 5 kraadi ja isegi vihmasaju korral (RH=100%) kui viia see õhk pesatemperatuurini, siis jääb RH alla 50% (ei viitsi hetkel valemeid otsida, et seda täpselt välja arvutada). Seega peavad mesialsed tööd tegema, et niiskust peasas tõsta ning siis on tõepoolest kohane aidata neil seda niiskust hoida.

Kuid suvel võib meil olla lausa vastupidine olukord, võib isegi esineda sooje vihmaseid päevi, kui absollutne niiskus väljas on kõrgem vastavast haudmepesale sobivast RH ca 55% 35 kraadise temperatuuri korral. Teiseks on suveperioodil tarus hulgaliselt nektarit, mida mesialste seedetegevuse tulemusena ümbertöödeldes meeks eraldub hulgaliselt veeauru. Ning kas mitte ei olnud mesilaste ventileerimise põhjus mitte suurenenud niiskus?

Sellel valguses tundub mulle, et suveperioodil võiks mesilasi pigem aidata niiskuse vähendamisega tarus? Või olen ma millegist valesti aru saanud?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kile raamide peal

Heikil huvitav küsimus,sooja vaja hoida aga millised on muud võimalused ,kui midagi ei pane saavavad mummud ka hakkama aga kulutavad tunduvalt sööta rohkem .Venelaste videosid vaadates seal mingi riie mis on kõvasti taruvaiguga koos ja soojustus padjad peal siis veel olen kasutanud soome põrandaplaati 8 mm liistud liimitud plaadi äärtesse .Paljud suurte kogemustega mesinikud on öelnud suvel pole vahet milline soojustus raamide peal on aga talvel parem kui on niiskust läbilaskev materjal ja katuse alt käiks tuul läbi,teised jälle kile aasta läbi peal ja ei mingit niiskust ,talvituvad ideaalselt.Ise arvan kui on hea vettilatsioon läheb niiskus lennuava ja põjavõrgu kaudu välja ,paremini tunnelpõhjaga ja kui tarud on tuulisema koha peal.Mul on kile aasta läbi raamide peal ,kevadel mõnel perel äärmised raamid niised hallitanud, enamus pered ilusad kuivad, veel kevadel kilega hea pere seisukorda kontrollida, katus sooojustus ära siis läbi kile mesilased näha ,paned käe pesa peale ,kui on soe siis haue olemas ja asi korras .Kilega saab kontrollida isegi külma ja vihmaga. Üldiselt on kilega mugavam majandada,läheb väga vaiguseks,auklikuks paned uue,kallis ka ei ole.Üks viga on küll,tuulega kipub ära lendama.Liigne niiskus ventileeritakse mesilaste poolt välja eriti palju on seda peakorje ajal ,mesilased lennulaual ,kuulda ühtlast tugevat mühinat.Võtsin kunagi pere kahe kiviseina vahelt välja aga seal oli segu sees ainult  3-4 pliiatsi jämedust auku ,mummud kohanevad ka igasuguste tingimustega.Kui ikka veel on midagi arusaamatut,küsi julgelt. Ja edukat mesindusaastat kõigile hobinikele kutselistele ja põrandaalustele pisisulidele.

Pronksmedal (100p.)

Kasutasin enda tarude vahelae

Kasutasin enda tarude vahelae tegemisel 35mm Steico tuuletõkkeplaati. Sellega on muidugi oht, et mesilased võivad seda lõhkuma hakata. Hetkel minu 1 kuu pikkune mesinduspraktika seda ohtu veel ei kinnita. Olen aru saanud, et talvitumisel on oluline, et kastepunkt ei asuks vertikaalsuunal lae siseküljel, kuna siis tekkib kondents, mis hakakb mesilastele peale tilkuma. Seega peaks lagi olema väikse soojusjuhtivusega. Seintele võib aga tekkida härmatis ning see ei osutu probleemiks, mõningate seisukohtde kohaselt lausa kasulik, kevadel saavad mesilased sulavat vett kasutada pesa niisutamiseks, kuna väljast tungib sisse väga kuiv õhk. Kuna ideaaljuhul peaks mesilaskobar asuma taru keskel, siis õhuvool tarus peaks toimuma nii, et keskelt liigub soe ja niiske õhk üles, lae juures see jahtub (kuid mitte nii palju, et niiskus kondeseeruks) ning liikudes äärte poole see jahtub veel ning liigub alla, taru põhja juures seguneb väljast tuleva jaheda ja kuiva õhuga ning liigub jällegi keskelt üles. Sellisel juhul ventileerub taru väga hästi.

Suvel on loomulik õhuvool siiski teistsugune. Mõningate alliket kohaselt võiks laes olla täiendavad ventilatsiooniavad (kergendavad mesialste tööd), samas teised (nt. Tim Rowe) keelvad seda teha. Isiklikult on mul plaan suvel puurida lae nurkadesse veinipudeli korgi suurused augud, mida saab siis kegesti avada ja sulgeda.

kile

kui nüüd mais juunis juulis kilet ei kasuta siis mesilased kittivad isolatsooni plaadi kärgede kulge niimodi kinni et lohud selle plaadi ära muidu kätte ei saa ja mileks on veel suvel lisa tuulutus avasid kasutad ju emalahutus võre raami koos võrega kus on ava juba sees

Pronksmedal (100p.)

Emalahutusvõre

Olen hetkel inspireeritud Tim Rowe'i õpetusest ning emalahutsuvõret plaanis kasutada ei ole. Samuti tundub mulle väga sümpaatne Andres Raava mesinduse käsitlus, eelkõige selle väga lihtsa loogilisuse pärast, kuigi ma pole pädev hindama tema poolt esitatud väiteid. Hämmastav on see, et põhiprintsiibis on nende mõlema mehe käsitulses väga palju sarnasust.

Siin üks huvitav uurimus, mis näitas, et traditsioonilisel meetodil emalahutusvõre kasutamine piirab oluliselt mee saaki, samas sulgedes alumise lennuava see mõju kaob.

emalahutus võre

kui emalahutus võret kasutada ei taha eriti korpus tarus läheb algajal väga raskeks mesindamine ma olen 35 aastat pidanud ja ilma võreta ei tule midagi välja ainult lähevad puuotsa ja sülemlevad ja mee võtmine on raskentatud kui arvad et saad hakkama siis edu mesindamisel.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Emalahutusvõre

Tarudes emalahutusvõre mittekasutamisel uuringuid teinud ei ole, lähtun lihtsast talupojaloogikast.

Muudame proportsioone. Niisiis kui Teil on toiduait mille ukseava on sedavõrd kitsas, et sealt ainult külg ees läbi saab pugeda. Nüüd on vaja sinna tassida paar tonni kartuleid. Kindlasti ei jää kartulikotid talvekülma kätte, aga ukseavast läbitrügimine võtab ikka tohutu energia.  Kahtlustan, et ka mesilastel on vabalt oma "toiduaita" pääs mugavam ja kiirem kui läbi võrepilude pugedes. 

Emalahutusvõre puudumise ja sülemlemise vahel seost ei ole märganud. 

Pronksmedal (100p.)

Emalahutusvõre sülemlemise takistamiseks

talv kirjutas:
kui emalahutus võret kasutada ei taha eriti korpus tarus läheb algajal väga raskeks mesindamine ma olen 35 aastat pidanud ja ilma võreta ei tule midagi välja ainult lähevad puuotsa ja sülemlevad

Ei taha üldse norida, aga kas sa selgitaksid seda seisukohta. Minu mesindamise staaž on ainult 31 päeva ning teoreetilised tedmisedki suhteliselt lünklikud, kuigi raamatute peale olen kulutanud peaaegu sama palju kui inventari peale. Minu arusaamist järgi on sülemlemine kui mesilaspere paljunemine tema oluliseim instinkt. Sellel instinktil on mitmeid käivitavaid faktoreid, kuid nende suhtes paistavad erinevad autorid üsna ühel meelel olevat ja ei hakka neid hetkel loetlema. Mesindustehniliste võtetega (sh tõuaretusega) üritame me pärssida seda instinkti ehk me peaksime minimiseerima paljunemisinstinkti käivitavad faktorid. Emalahutusvõrega seoses suudan ma ette kujutada vaid ühte tehnika - ema sulgemist kahe võre vahele. See võte tundub mulle kuidagi väga jõhker ning siis me lihtsalt vangistame ema, millel võivad olla teised kahjulikud tagajärjed. Kas sellisel juhul ei oleks palju mesilassõbralikum kasutada Taranovi lauda?

Või on veel tehnikaid kuidas emalahutusvõrega elimineerida sülemlemist käivitavaid faktoreid?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

köigepealt

köigepealt kilest.

mina kasutan kilet raamide peal. 1. pöjus on kui seda poleks, ja sa kasutad peno tarusid, siis mummid kitivad penost taru katuse  taruvaiguga korpuse külge, kui hakkad katust lahti katkuma vöib katus katki minna .seega hölbustab katuse eemaldamisel, 2 pöhjus, kui katus mingil pöhjusel peaks pealt ära lendama, siis jääb kile peret kaitsma.. 3 pöjus on alles niiskuse värk, kui aga kasutad vahe lage, pole kilet vaja. vöib nii ja naa.

olen  püüdnud sülemlemist ära hoida emalahutus vörega, kuid se ei önestunud, vana ema koksati maha, ja paarumatta ema mahtus  emalahutus vörest läbi, 2 ema käis läbi emalahutus vörest läbi paarumas ära kuid enam emalahutus vörest tarru ei saanud. mina vaatan taru rahulik kuid mune netu, sügisel avastasin löpuks et emale oli emalahutus vöre ja pöhja vahele kärjed ehitatud ja munes seal.

1 kora proovisin rohkem mitte.

sülemlemist oiavad mesinikud ära sellepärast et rohkem saaki saada, kui pere sülemleb  vöid pool saagist korstnase kirjutada.

alati on lihtsam ennetada sülemlemist kui tagajärgedega tegeleda.

 

emalahutus vöre

kui sul on sellised mesilased  aretatud nagu Nils taanist, oma elu tööga tegi, siis saab ilma emalahutus vöreta hakkama, sest tema mummid 2 kastist körgemale munema ei lähe, kui aga meie mummidega sellist asja püüad teha  siis leiad ema köige ülemisest kastis on se siis 1 vöi 10 kast, ja siis on haue ja mesi segamini ja vurida ei saa jne. ja kui emal köige ülemises kastis igav hakkab siis  sülem tulekul, olenematta sellest et all ruumi küllaga.

emalahutus võre

paned vana ema emalahutus võrepeale teise või kolmandase korpusesse ja alumises teevad uue ema läheb käib paarumis lennul ära ja tuleb oma pessa tagasi ja hakkab munema ja nüüd on kahe emaga pere mis annab tunduvalt rohkem mett ja mesilasi ja juulis ted jälle peresid juurde.

Pronksmedal (100p.)

Mesi ja haue

Huvitav, et korpustarus need emad koguaeg kuskil ülemises korpuses munevad, lamavtarus ma emalahutusvõret ei kasuta ja no ei lähe väga see ema sinna magasini munema. Kui korjet ei ole siis võibolla see rohkem probleem aga kui korje olemas siis üldiselt ikka mesi üleval ja haue allpool nii nagu ta ka looduslikus pesas olema peaks.

Andres P.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja AimarL pilt

Selles

videos on kile sellepärast, et muidu mesilased söövad tuuletõkke plaati augu(d) sisse.

ema muneb

mesilas ema muneb korpus tarus seal kuhu ema paned kas ülemisse või alumisse või jätadgi kahte korpusese munema.

lamavas ema muneb magasiini

ema muneb magasiini kui lased ta sinna minna lasen mais juunis. aga juulis kuppatan ema alla pesase ära et augustis hauet poleks magasiinis ja alumisest pesast võtan ainult ärmistest kärgetest mett seal pole hauet kunagi ja ülejäänud mee jätan mesilastele talve söödaks ja ei hukku ükski pere kevadeks .

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

emalahutusvõre ja sülemlemine

Emalahutusvõrega sülemlemist ei reguleeri. Võre on ainult abiks, et hoida mesilasema munemisruum mingis mesiniku poolt defineeritud alas - 2-3 korpust, sõltuvalt raamimõõdust. Sülemelemise ärahoidmiseks kõlbab ainult sülemlemiskaine tõuliin + õigeaegne haudmeruumi ja nektariruumi laiendamine. Enam-vähem ärahoidmisse läheb ka õigeaegne iduperede tegemine (kunstsülemelemine). Demareerimine jms. on kõik juba tagantjärele tarkus. 

Kile tarulaena... ise ei kasuta. Aga ju ta on selline odav võimalus mesilased ja katuse soojusisolatsioon lahus hoida. Soovitan hoopis vineerplaati.

Pronksmedal (100p.)

Kile lamavtarus

Ma ise kasutan ka kilet lamavtarus(üks mesinik soovitas, et mesilastel on vaja  haudme ehitamiseks vett, kile alla tekib kondents). Pean sellest loobuma sest raamide peale tekib hallitus.