Mesilased 6 raamil

Tervist!

Mure selline, et mesilased alles 6-el raamil ja teisel tarul 8-l raamil. Kas peaks midagi ette võtma või pole muretsemiseks põhjust.

Tänud ette!

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Vaata

kas on piisavalt sööta,kas on hauet ,kui neid on piisavalt siis erilist põhjust muretsemiseks pole,mul kõige suurematel 20 raami

Pronksmedal (100p.)

Kui mesilased katavad kõiki

Kui mesilased katavad kõiki raame siis oleks ammu aeg laiendada, pane kohe kolm kunstkärge ja 2 üleseitatud, kui sa seda ei tee siis on sul varsti sülemlemistung sees ja siis ei ehita nad enam midagi. praegus pannakse juba magasiine peale. Nelja, viie päeva pärast vaata uuesti pere üle kui kk on üles ehitatud pane uuesti 3-4 kunstkärge juurde ja siis juba magasin peale, pärast laiendad alt veel nii  palju kui  mahub.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

probleem

alati kui pere avad siis vaata kas mune on, ja hauet. kui on siis  emaga enamasti ok. kui süüa ka on. ok (kui süüa pole siis ema vähendab munemist kordades. säästmas söögi varusid järgmise korjeni. mina olin sunnitud  söötma nädal tagasi 1l siirupit pere kohta.

kui laiendad koralikult siis ok .  korpuses , kui mesilased hakkavad äärmisi kunts raame ülese ehitama on aeg lisada 2 kast.

rohkem pole miskit. kui aga väga nörgad pered siis haudme tegevuse vungi andmiseks  vöid vähendada   köetavat pinda.

näide korpuses 10 raamine korpus 4 r hauet ja 6 raami sööda vöi tühju raame, siis jätad emale 1 -2 lisaks haudmele ehk koku 6 r  siis vahe laud, ja soojustus. siis mumid ei pea tervet taru kütma ja areng kiireneb. seda kasutatakse rohkem vara kevadel.

Kasutaja meremesinik pilt

Eeltöö tegemata?

Pean'd nüüd hoogu! Kunstkärjed sisse ja laiendama?!? Kõigepealt peaks tegema kindlaks, millises piirkonnas mesinik toimetab. Jutu järgi eeldan, et tegemist lamavtarudega, asukoht teadmata.

Minul näiteks suured pered, kes ka tänase 6-7 kraadise temperauuri juures usinalt korjel käisid, on alles 14 raami peal. Külm õhk tõi merelt sellise udu, et näha polnud suurt midagi, kuid mummid lendasid... Kui nüüd kiirustades tarusse mitmed kunstkärjed sisse panna, siis kevadine areng pidurdub täiega. Eriti, kui pere alles kuuel raamil. Kui võimalik, siis laiendada ikka tasa ja targu - pikk ja heitlik kevad ju! Öökülmadki mandril veel käivad. Jälgima peab lihtsalt, et emal munemisruum otsa ei saaks. Pigem 1 ülesehitatud kärg praegu. Kui aga juba korralikult õietolmu tarusse kannavad, võid lisada ka ühe kunstkärje. Eks siin saab asi alguse juba sellest, kuidas eelmisel aastal talvitumisega alustati ja kui tugev pere talvituma läks. Minu pered said küll korralikult varroatõrjet, kuid söötmine jäi hiliseks ning vastu ei võetud nii palju, kui oleksin soovinud. Sellest tulenevalt ka kohe kevadel nõrgem algus - mesilased ju jälgivad hoolega, mis sahvris on ning varudest lähtuvalt ka nende arengu kiirus.

Tundub, et me räägime e46ld-ga erinevatest äärmustest - mina Saaremaal mere ääres, tema aga kuskil Kesk- või Lõuna-Eesti metsades.

Parimat,

Meremesinik.

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Kevadine kitsendamine

 

 

teemas kirjutas: näide korpuses 10 raamine korpus 4 r hauet ja 6 raami sööda vöi tühju raame, siis jätad emale 1 -2 lisaks haudmele ehk koku 6 r  siis vahe laud, ja soojustus. siis mumid ei pea tervet taru kütma ja areng kiireneb. seda kasutatakse rohkem vara kevadel.

 

Nii. 4 hauet + 2lisaks? Mis need 2 on? Kui sööt, siis pole emal kuhugi muneda, kui tühjad, siis pole pesarultumis piisava sööta ia ema ei mune ikkagi. See ongi kevadise kitsendamise õnnetus. 

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Kevadine laiendamine

Kui pere oli 9-ndal mail 6 raamil ja ilmad on nagu on, et nagu eriti ei ole, siis lisada tarru veel 5 raami ei pruugi olla just parim idee. Nagu meremesinik juba mainis, toimub liigne pesaruumi jahutamine. 

Soovitan laiendamisel arvestada, et mitu protsenti pesaruum suureneb. Olemasolevale 6-le veel 5 juurde pista toimuks pesaruumi suurenemine umbes 80%. Mis juhtub, kui elumajja ehitatud ahi on mõeldud 3 toa kütmiseks, aga ootamatult vaja oleks soojaks kütta kaks korda suuremat ruumi? Toad jäävad veidi jahedaks, eksole...Nii ei tasuks ka kevadel jahedate ilmadega mesilaste eluruumi laiendamisega üle pingutada.

Kui mesilaspere katab 6 raami aitab esilagu 2 kärje lisamisest ühele poole pesaosa haudme- ja meeraami vahele. On tegu esimese laienduskorraga võiks need olla ülesehitatud kärjed. Kui juba eelnevalt on näiteks 1 kärg lisatud, siis on ka pere ilmselt kiirenevas arengufaasis ja kahest kärjest 1 võiks olla kärjepõhjaga. On aga mesilased hulgakesi juba vahelaua taga tasuks lisada isegi 3 raami, kummalegi poole haudmeala 1 kärjepõhjaga ja ühele poole lisaks üks ülesehitatud. Kui tarud asuvad mesiniku elukohast kaugemal tuleks süidukilomeetrite kokkuhoiu tõttu tõepoolest laiendada tugevamalt. Siis olekski sobilik lisada 2 kärjepõhjaga ning 3 ülesehitatud kärge lisades need ühele poole nii, et haudmeosa ja lisatavate kärgede vahele jääks pooltäis mee-söödakärg. Mesi on suure soojusmahutavusega ja on olemasolevale haudmele kaitseks temperatuurikõikumiste eest.

Üheks kevadise aeglase arengu põhjuseks võib olla, et väiksemal perel on sööta suhteliselt palju järgi ja emal vastavalt munemisruumi napilt. Sel juhul tasuks haudmega kärjed üle ühe ümber vertikaaltelje ringi keerata. Tulemus selline, et kui enne asus haue pigem kärgede lennuava poolses otsas, siis nüüd jääks haudmeala sik-sakiliselt, ühel kärjel veidi eespool, teisel tagapool. Mesilased asuvad kiiresti taastama haudmeala kerajas-ovaalset kuju süües tempokalt tühjaks "segavaid" kärjekanne, samuti toidavad ka hauet usinamalt.