Kärjepõhjade ülesehitamine ülevalpool emalahutusvõret.

Tere Mesindan esimest aastat, nelja perega, pärnumaal.Kasutan kümne raamiseid langstrothi raamil korpuseid. Olenevalt perest sai 6-10 päeva tagasi lisatud teisele korpusele emalahutusvõred ja sinna peale kolmas korpus kärjepõhjadega. Täna vaatasin, et ühtegi kolmandas korpuses olevat põhja pole ehitama hakatud ja lisaks kolmel perel teises korpuses pea sama seis mis nädal tagasi, ehk siis 2 ehitamatta põhja. Kolmel perel liigutasin nüüd teise korpuse ehitamatta põhjad äärest ühe koha võrra keskele poole.(äärmiseks tõstsin vähese meega täidetud ülesehitatud kärjed). Kolmandasse korpusesse tõstsin keskele kõigil ühe kaanetamatta meeraami ja ühe ülesehitatud kärje. Ilmad on ka muidugi viimasel nädalal kehvad olnud ja õietolmu on nad päris minimaalselt toonud võrreldes võilille õitsemise ajaga. Kas peaksin midagi teisiti tegema? Ette tänades! Gert

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Korje

Kui korjet pole, siis kärge ei ehitata (mis mõttega?). Kui tuleb korje, ja olemasolevast ülesehitatud kärjest nektari mahutamiseks ei piisa, küll siis hakatakse ehitama ka. Midagi valesti pole tehtud. Annaks ilma ja korjet Smile

Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Korje

Kui korjet pole, siis kärge ei ehitata (mis mõttega?). Kui tuleb korje, ja olemasolevast ülesehitatud kärjest nektari mahutamiseks ei piisa, küll siis hakatakse ehitama ka. Midagi valesti pole tehtud. Annaks ilma ja korjet Smile

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Korpuse lisamine

Hmmm... ei tea mis hea pärast mesilased peaksid läbi nende liikumist takistava võre ronima ülespoole ja hakkama seal ehitama. Seda enam, et korjeilmad ei ole just parimad. Võib-olla kõige alumiseks panna, siis peavad kõik mesilased sealt üle käima, aga ei oska soovitada, pole proovinud. 

Kui tahad, et ehitama hakkaksid, peaksid taru üsna põhjalikult "segi pöörama". Algatuseks otsi munadega kärje pealt ema üles ja pista puuri. Siis saad ta pärast õigesse kohta tagasi lasta, pealegi ei saa ta Sinu toimetamise käigus kindlasti viga. Ülespoole võret pane alumistest korpusest need tumedamad raamid, kus kaanetatud haue, kumbagi serva 2 meekärge, mida rohkem kaanetatud (kui on) seda parem. Kõige alumisse korpusesse koonda need kärjed mis jätad kindlasti talveks. Seega ilusad, sirged, heledad, korra haudme all olnud. Vahetult haudme kõrvale kummalegi poole pane 1 põhi, äärmiseks suira-meekärg. Keskmiseks korpuseks jääb see põhjadega, selle keskele 2 ülesehitatud vähese lahtise mee ja haudmega kärjed kõrvuti. 

Tulemus see, et mesilaste eluruum on kärjepõhjadega korpuse abil justkui kaheks jaotatud. Mesilastele sihuke olukord sugugi ei meeldi, sest pesa terviklikkus on rikutud ja tuleb kiiresti taastada - kärjepõhjad üles ehitada. Kaks ülesehitatud kärge teise korpuse keskel on vajalikud nö. sildamiseks. 

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja SPUNK pilt

mina (kah algaja)

esteks muidugi eeldame ,et kaks korpust olid ikka korralikult mesilasi täis. muidu kolmanda lisamisel ja segaduses võib osa hauet ära jahtuda.

praeguse tuule ja pakasega on haudme jahtumise oht päris suur. paari päeva pärast lubab väheke soojemat ja vaiksemat.

kui mesilasi palju ja ema märgita, siis tema leidmine algajale päris vaevaline. eriti korpustest, sest puudub avar manööverruum. kui kogenud mesindaja teeb selle töö ära mõne minutiga ,siis algajal võtab aega juba ainuüksi ema otsimine. siit tuleb veel üks väike hoiatus. ema võiks leidmise korral panna puuriga tagasi rahva sekka, sest 15-20 minuti jooksul hakkavad mesilased eemaldatud ema suhtes vaenulikust ilmutama. ja tagataskust tagasi pandud ema võib mõni agaram solvuja maha koksata.

nii võib poole tunniga heast plaanist saada ilma emata lubihaudmega pere.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mida arvab mesilane.

Jälle tuleb taru juurde üks võtmistahtega vidina topija,kes läheneb tossu pilves kesk suve labakinnastes ja kosmonaudi skafandris higist läbimärg ja hirmust värisemas.Kas sellisele anda vaha ja mett samamoodi kui mitusada aastat tagasi Padisel. Mõned aastad alustades mesindame ikka tavaliselt torkides nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vaja.Mina korpust kärjepõhju täis ei topi,kuid iga 5 päeva tagant lisasin ülemisse korpusesse kaks kärjepõhja haudme kõrvale. Mikro...e Mart

Tossutaja

 Milleks tossutada,erilised killerid peavad ikka olema,kui juba minnes tuleb tossupilves läheneda... 

Tänud kõigile arvamuste

Tänud kõigile arvamuste eest!Ilm päris hea juba, ristik õitseb ja korje toimus kenasti täna, ka õietolmu veeti ilusti.Hetkel ei ole raame rohkem ringi tõstnud.Vaatasin täna, et kolmandasse  korpusse tõstetud kärgede kallal käis ilusti nektariga toimetamine.Üleval "korrusel" käiakse ikka läbi võre, ei märganud mitte ainukestki, kes oleks võrepealset lennuava kasutanud.

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Korpustaruga pidamisest

Mart kirjutas:
Mõned aastad alustades mesindame ikka tavaliselt torkides nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vaja.Mina korpust kärjepõhju täis ei topi,kuid iga 5 päeva tagant lisasin ülemisse korpusesse kaks kärjepõhja haudme kõrvale.

Korpustaruga pidamisel laiendatakse üldiselt korpus(t)e kaupa, et mh pere võimalikult vähe "torkida".

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Korpustaruga ...

 Soovitus umbes sama,mis pista pea ahju.Infarkti üleelanul lapata korpusi on samaväärne surmaotsusega.Mesindaja teab mida ja kuidas teha.et jääda ellu ning saada mesindus tulu.Kui vaja võluksin mee välja ilma taru ,emaeraldus võre ja raamideta.Naturaalne kärjemesi.

       Mikro...e Mart

Pronksmedal (100p.)

Kärgede ülesehitus

Mina panen ka, kui ilmad soojad, põhjad haudmekärgede vahele. Kui korjet ei olnud, siis kärgede ehitus peaaegu seisis. Niikui korje 2 nädalat tagasi tekkis, hakati kiirelt ehitama. Võre peale ma ei pane ainult põhjadega korpust kunagi. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

köige paremini

köige paremini ehitatakse kunst kärgi ülese kevadel (aprilli löpp    ja mai kuus) siis on palju noori mesilasi ,kes toodavad vaha ja öues on suht vähe veel toimetamist. juunis  kui pea korje tuleb siis on keskendus korjele ja siis ehitatakse kui muidu enam ei saa nektarit panna kuskile, siis toodetakse vaha rohkem mee kaanetamiseks ,jne.

kevadel pole mesilastel probleem 5 ja isegi  rohkem kärgi nädalas ülese ehitada (täis möödus raamid) suvel aga se number väheneb.

 

suvel ehitatakse  köige paremini haudme juures.,

köigepealt otsin ema ülese (koos raamiga) panen selle  kärje kasti. siis hakan peres toimetama. nagu praegu  panin emale kunsti kasti esimeseks (10 lanksi) kastist eemaldasin 4 kunsti. ja nende asemele otsisin tarust ülese ehitatud tühjad kärjed, kui neid pole siis kärjed mis on ele kollased vöi ele pruunid  kuid kaanetatud haudmega raamid.  haudme raamid panen keskele ja 6 kunsti jagan vörtselt äärtese.  siis emalahutus vöre ja selle peale kast mis oli esimene kast (haue sees) selles lapin haudme keskele siis vörtselt mölemale poole mee raamid ja köige äärmised raamid kunst raam 1 ja1 raami   3 kastis mesi keskele ja 1ja 1 kunst äärmisteks kärgedeks.

Kuna nüüd töstsid lahtist hauet emalahutus vöre peale on vaja  7 pääva pärast kupud maha lüüa( tegelikult oli 9 pääva pärast, kuid nädalaga on lihtsam meeles pidada millala peab kuppe murdma minema) .Muidu teevad emalahutus vöre peale uue ema.

Kuna emal on palju ruumi siis sülemit ei tule.

 

Möni vöib küsida et miks kaanetatud hauet 4 tükki 1 kasti panin.  vastus järgmine ,sealt kooruvad noored mesilased suht kiiresti ja siis saab ema munemis ruumi  vöimalikult kiiresti nii kaua kui mesilased kunsti ülesse ehitavad.

 

olen igasuguseid varjante katsetanud kuid see tundub parim olema.  MINU ARVAMUS:

EDU TEILE