Paarumata emad sülemites

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Raivo pilt

Sattusin väikse dilemma otsa, kui külastasin ühe noormesiniku 10+5 taruga mesilat.

Probleem nimelt selles, et juunis vahetati põhiperedel emasid 10perel. 8tk oli emad vastu võtnud 2tk maha löönud. Järgnes sülemlemine.

Sülemeid saadi 5tk neist kahest perest. Nüüd nende sülemi peredega mured.

Ühel olid pikad haudmed kõigi raamide peal. St raam polnud ühtlaselt munetud vaid oli mesilane munetud ühte auku siis järgmine 10 auku edasi ja nii terve 10 raami täis.  -- Sellest perest järeldasin, et tal puudub ema. ema talle andma ei hakka, üritan nurgataha kupu neile väikse arvu mesilastega ära peita. Teisel perel pole veel hauet tekkinud, kuid munad on samamoodi tekkinud 1 muna 10 tühja terve raamitäis.

Teistega on aga hoopis jama suurem ja mulle müstilisem

Nimelt Emad ei munenud üldse juba üle 14 päeva.  Nüüd on aga tekkinud peresse kuppe.  Kus on juba ussike sees? Ühtegi haudme raami peresse ei lisatud sülemi paigaldamisel. Mis oleks loogiline?

a) peres on ema ja emal ei lasta muneda, kuna soovitakse koheselt ema vahetus teha?

b) peres pole ema ja mõni töömesilane munes emakuppu selle muna.

NB. Pered said hoolikalt läbi vaadatud ja rohkem mune ega usse peale kuppudes olevate usside ei ole. Hetkel jätsin kupud sisse ei lõhkunud neid ära.Kuidas käituda sellise perega, millel pole ei usse ega hauet aga teeb jõuga kuppe?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Pigem variant B. Ma puistaks

Pigem variant B. Ma puistaks pere eemale murule ja tarru paneks uue ema koos mõne haudmeraamiga lootuses, et mesilased lendavad tarru tagasi ilma vääremata.

PS, mesilase arenguetapid on järgmised: muna > vagel > vastne (kaanetatud haue) > valmis mesilane, ussietappi selles ei ole Smile

Tormi

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

vagel

Sellist asja mina pole oma mesinikuks olemise ajal näinud et töölised munevad ema kupu algme sisse.

 

kui tahad peredest assja saada siis on 2 varjanti.

stesi rohke ja pikaajaline varjant ja

kiirem ja vähem stressi.

 

stresi ja pikema ajaline protsess on selline, et annad küürakat munevasse perese erineva vanusega mune ja hauet, ja nad teevad uue ema kupu ja kui ema munema hakab siis nad ligvideerivad ise väär emad ära.    protsessi pikus on talvituma enam vähem koralik pere, ja suveläbi jama.

majanduslikult möeldes 0 , kuid exprimendina väga huvitav. (olen järgi katsetanud)

 

Kiirem ja vähem stersi on see mida  mesindus. ee soovitas, see tähendab, selles peres olevad mesilased viid 5 m kaugusele taru kohast ja raputad köik mesilased rohu vöi vösa sisse, nii et ühtegi mesilast taru ei jää. raamid ja taru viid vanase kohta tagasi. (möned panevad veel lenu ava ette vöi korpus ja pöhja  vahele emalahutus vöre, et väär emad taru ei saaks.  (sele kohane inf puudub kas emalahutus vörest  kasu on vöi ei )

Kuid vösase viskamine aitab,  ja siis paned hauet koos mesilastega, ja uue muneva ema taruse. Ja mesilased keda sa vösase loopisid (lennu mesilased) teavad kodu marsuuti ja nemad lendavad koju tagasi,   väär emad aga  jäävad vösase, kuna reeglina nad ei lenda enam.

sellest perest saad kiiremini tugeva pere.

edu sulle

Tegin ka ühe perega väikse

Tegin ka ühe perega väikse experimendi, kus pärast sülemlemist kaks ema paarumisega hakkama ei saanud. Aga sellest räägin edasi siis kui eksperiment tulemusi on andnud. 

Aga niipalju saame öelda, et raputamise meetodist kasu polnud, 100 meetri kaugusele viisime,  kirjandus ütleb,et  sellest peaks piisama a tutkitki. Järgmisel päeval korralikud raamid jälle mune täis ja muideks aseemakuppudes samuti tosin muna sees. Krt pilti kahjuks ei teinud.

Raputamise meetod...

Vurritaja, sinu kirjeldatud raputamise asjus tekib tahtmine täpsustada, kas protsessi jooksul ikka seda jälgisid, et tarru ei jäänud lõpuks mitte ühtki mesilast (ei lennuavasse, kärgedele ega ka kuskile põhja alla vms). Kui taru sisemus on piinliku koralikkusega tühjendatud, siis ei tohiks anomaalia enam jätkuda. Olen sellist tegevust praktiseerinud ja pettuda ei ole veel tulnud.

Jah ise ka ei uskunud, et ei

Jah ise ka ei uskunud, et ei tööta see variant. Viisin taru koos lennulauaga 100m kaugusele vanast asukohast kuuseheki taha veel ja esimese asjana raputasin 100% mesilased kõik lennulaualt maha. Seejärel viisin lennulaua ja teepealt haarasin veel uue korpuse ning asetasin uue korpuse ja lennulaua vanale asukohale. Asetasin korpusesse ka ajutiselt mõned kunstkärgedega raamid, niikaua kui teisi puhtaks raputasin. Raame raputasin nii, et mesilased maha ja kärjed panin kärjekandekastidesse. Kui kõik kärjed puhtad viisin kärjed tuppa ja seal otsisin välja raamid, kuhu ei olnud veel munetud ja jällegi veendusin, et ühtegi mesilast kärgedel pole. 
Kui kärjed olemas asendasin kunstkärjed peres olnud kärgedega kuhu ei olnud munetud. Järgmine päev aga ohhsa imet, kõik vabad augud, ka suira peale oli munetud. 
Ühest perest võtsin ka aseemakuppudega haudmekärje kus oli ka üks peaaegu, et kinni kaanetatud emakupp. 
Sellele kärjele oli veel korralikele munadele peale munetud ja tühjadesse aseemakuppudesse tosina jagu mune.

Sai mässatud ja vaeva nähtud kuid minul see raputamise variant seekord ei töötanud.
Väärakate munadega/meega/suiraga kärjed lasin sügavkülmast läbi ja panin tugevamatele peredele.

Pärast selle variandi feilimist proovisin üht varianti veel, millest kuskil eriti kirjas pole Laughing out loud aga selle jätan praegu enda teada ja pajatan tulemustest siis kui tulemused
näha on. 

Seniks kena suve jätku Smile