Pildid- lihtne herilasepüünis.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Pildil on minu tehtud lihtne herilasepüünis- herilase-püünispudel, milles on ligi 2 kg herilasi, kui õigesti mäletan.
Püünispudelid herilastele (1-2 tükki mesilagrupi kohta) on mõistlik mesilasse üles seada varakult, mõne nõrgema mesilaspere lennuava lähedusse, selleks et püüda kinni ka herilaste ja vaablaste (!) emad, kes lähikonda pesa teevad ning hoida mesila üles leidnud herilaste pesade arvukus madalal- vältimaks nende liiga kiiret suurenemist.

Kindlasti on püünispudeli põhimõte mesinikele teada ning arusaadav: herilane siseneb pudelisse läbi läbipaistmatu toru, mis on puuliistuga läbipaistva pudeli suusse kinnitatud, ja enamus (kuigi mitte kõik) herilased enam väljapääsu ei leia.
Pudelisse panen näiteks meevurri meenõu pesulahust segus mingi marjamahlaga (parim on mee ja vaarikamoosi lahus) või ainult mahlalahust, mis võiks soovitavalt käärima minna, sest et selline käärinud jook on herilastele vastupandamatu. Mesilased ei tungi mahlaseguga herilase-püünispudelisse ka sel juhul, kui see on riputatud otse mesilastaru lennuava kõrvale.
Selline püünispudel, nagu pildil näha, täitus herilasterohkel varajase kevadega 2014.a. herilastega mõne (!) päevaga.

Samas pidagem silmas, et herilased on sääskede jt. putukate toiduks tarvitamisega looduses vajalikud ning nende hävitamine ekstra hävitamise pärast kindlasti õige ei ole. Muide, ka sääsed on ökoloogilise tasakaalu jaoks vajalikud nagu kogu elusloodus, ehk peale inimese, kes toimetab nagu kärjekoi- enda keskkonda hävitades. Wink

Tegin antud fotod K.13.08.2014 õhtupoolikul ehk eelmisel 2014. aastal, mis teatavasti oli oma varajase kevade tõttu sügissuveks erakordselt herilasterohke. Herilased valisid välja ja hävitasid mõne nädalaga meie mesilas 2014.a. sügiseks kolm nõrgemat mesilasperet ja nõrgendasid kahte, vaatamata lennuavade kitsendamisele (kuni vaid korraga paar mesilast läbi pääses), enne kui esimesed öökülmad need rünnakud lõpetasid.

P.S. Võimalikust põldude mürgitamisest nõrgendatud mesilaspered on sügissuvel herilastele kerge saak, mil mesilaspere juurdekasv süüakse herilaste poolt kiiremini ära, kui mesilaspere mesilasi juurde jõuab kasvatada.
Vt. http://mesindus.ee/album/otse-no-rindelt-pollu-murgitamine-vahetult-mesila-korval-lauri-pildistas-e27062011#comment-14038

 

Edukat ning mõistlikku herilaste püüdmist.

Lauri- mesinik Vooremaalt.