kui palju võib kärjepõhi olla raamist väiksem

Tere,

hüpoteetiline küsimus (pole ajendatud koonerdamisest): kui palju? Kusagilt lugesin välja, et allasuunas 6cm pole probleem, aga kas külgedel 1-2,5cm oleks?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

Eelmise sajandi alguses oli

Eelmise sajandi alguses oli kärjepõhi üsna luks kaup ja seda pandi kärjeraamile vaid väike tükike. Eks mesilased ehitavad ju kärjed koos põhjaga ise valmis, vahe on vaid selles, et kunstpõhjaga saad sundida neid ehitama etteantud suuruses kärjekanne. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kärjepõhi

Cardol õigus.... Minu vanaisa mesilas olid enamus tarudest kahe lendlaga ~80- 100 cm kõrgused püsttarud, kus pesaruumi ehitasid mesilaspered ise üles. (Talvitumine väga hea)) Magasinis kasutas vanaisa kärjeraame ning sinna sulatas väikese tüki kärjepõhja igale raamile - meile ütles, et mesilastele näidiseks. Kärjepõhi oli tal suures rullis. Vanas põlves tegi ta ka kümmekond raamidega lamavtaru - mis on minu mesinduses seni käigus - tunduvalt kvaliteetsemad, kui metsakombinaatide vahepealne toodang.

Kuid nõustajana sattusin külade viisi mesilatesse, kus tarud olid leski täis....Ja kui ikka vanaisad panid kärjepõhja ainult poolikult/osaliselt üle raami, jätkasid seda ka lapselapsed. ((Nagu suitsiku süütamine - kui ikka pandi pliidi ukse ees söega, või turbaga, või kase kõbjasega, või kaltsuga jne. siis sama ikka palju põlvkondi piirkondade/külade viisi))

SÜLEMILE VÕIB ANDA SELLISEID KÄRJERAAME, KUS POLEGI KÄRJEPÕHJA SEES - VÕI ON AINULT OSALISELT - PANNA, KUID KEVADISTELE PEREDELE (KUI EI SOOVITA LESEKASVATUST SOODUSTADA) pole mõtet...

Vahepeal oli kärjepõhi defitsiid...müüdi suurtes kogustes Soome ning kohalikud Eesti mesinikud olid ilma.... siis ei jäänudki muud üle, kui tühje raame mee ja haudmeraamide vahele laduda ning lesekannudega kärjed hiljem mee hulka tõsta.....

selle aasta sülemitel

selle aasta sülemitel proovisin tühjade raamidega, mille tallad lasin relakaga kalde alla(sellega suunasin mesilased ehitama raami keskele. Teatavasti mesilastele meeldib alustada kärjeehitust nurga pealt.). Väga ilusti ehitasid mesilased üles neid ja ei tulnud väga palju lesekanne.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

sülem

mkangur kirjutas:

selle aasta sülemitel proovisin tühjade raamidega, mille tallad lasin relakaga kalde alla(sellega suunasin mesilased ehitama raami keskele. Teatavasti mesilastele meeldib alustada kärjeehitust nurga pealt.). Väga ilusti ehitasid mesilased üles neid ja ei tulnud väga palju lesekanne.

sülemile vöid seda teha,  pöhi perele aga mitte, kui just leski ei taha

kärje pöhjasid on juba selleks vaja et mesilased ika kärje raami sisse teeksid, vastasel juhul vöivad äkki otsustada et risti on parem, ja siis pead sa köik raamid koraga välja tösema.

minu lähi tutaval on sellist asja juhtunud et 22 raami tuleb koraga vällja töstma (lamavas), sest raamid olid risti raame kärgi täis ehitatud. (pöhjust ma ei tea mis tal valesti läks, aga nii oli.

 

Veel tean et  sülemile anti veneajal üle ühe kunskärje pool kunst kärge.

pöhi perele  täis kunst raamid

ise kasutanud pole seda taktikat.

Mina ise olen seda taktikat kasutanud et  kui kunst kärg on eesti raami jaoks  tehtud, kuid mul on lanks raamid. Ja lanksi möötus kunsti pole vötta , siis löikan eesti möödus kunsti lanksi raami, ja riba mis alt ära löikan panen  serva kus kunsti puudu tuleb.( liistude vahele jääb vets tühimikud kui need mumid ehitavad täis.)

 

tööd vets rohkem kuid toimib. olen seda taktikat kasutanud10 aastat. täitsa ok. 

pöhjus oli selles et kui serka vöi luke saarde tulid oli neil ainult eestikad kaasas,  Siis saigi exprimente tehtud,