kõik sülemipered kadunud

Totaalne ämber,

Juunis tekkisid sülemid, panin nad tarutaskutesse, suurte perede kõrvale, lennuavad teisele poole. Noh, nagu ikka. Vahepeal sai ka kontrollitud, et mesilased toimetavad ja kuna osad sülemid olid ilmselt hoopis noorte emadega, siis ei muretsenud kui kohe hauet ei tekkinud. Nüüd vaatasin meevõtu käigus korralikult kõik pered üle ja kõik need pisikesed pered- sisuliselt tühjad. Kärgedel mõni üksik mesilane Sad. Samas oli juunis kõva sülemlemine, mitu sülemit läks metsa ja naabrimehele andsin ka, kuna omal tarud ju täis. Ja nüüd tuleb välja et nö. tagasi alguses, ehk sama palju peresid alles kui peale talvitumist.Panin allesjäänud mõne üksiku mesilase siis kokku suure perega, kes samas tarus.

Samuti -kolm suuremat peret, kes olid ilusti töös ja ei teinud enam emakuppe ja keda ma seetõttu ka iga 7 päeva tagant üle ei vaadanud kuppude osas, selgus, et neil lausa 10 kuppu igal ühel peres, kust ema välja tulnud, seega suurem sülemlemine oli hoopis hilisem ja sellistest peredest kus ei teadnud oodatagi- ilmselt hilise kevade tulemus.

Ühesõnaga- nüüd piinlik ja mure korraga-mida tegin valesti?Mõtlen just nende pisiperede osas. Kas:'

a) sülemitel ei olnudki ema?

b) mingil põhjusel lendas tarrupandud perekene ikkagi minema uuesti, jättes vaid mõned mesilased pesasse?Samas- kas kõik siis ühtemoodi käitusid?

c) muu minu viga?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Sülemlemist nagu sel aastal

pole enne näinud.Naabrimees kinkis mulle mitu sülemit, hoidsin 2 päeva pimedas jahedas ja ikka panid minema.Tavaliselt lähevad mesilased kärgede peale aga need jäid kuidagi kobarasse,arvan lihtsalt sülemlemistung kõvasti sees.Edasi panin haudmekärje sisse,need jäid ilusti alles.Sülemlesid krantsid aga eelmise aasta ostetud kollased rabasid hoolega tööd teha,rahulikud ja tõuemadega lausa rõõm majandada.

tänud vastamast. natuke

tänud vastamast. natuke tugevam tunne kohe, et mujal ka sülemlemismöll. Aga mõtlen praegu ühe väikese itaalia pere ostmise peale, need pidid tublid munejad olema, praegu mul selle sülemlemise tralli juures ainult ühel perel korralikult hauet, teistel pole emadel aega olnud tööd teha Wink

Kas keegi Harju või Läänemaal ka itaallasi kasvatab? Et oleks haiguskindlast ja korralikust mesilast- oskate soovitada?

Pronksmedal (100p.)

Itaalased Läänemaale!

Kas see on ikka hea mõte?! Itaalased on siiski soojalembesed ja sobivad pigem sisemaale. Endal mul jääb Matsalu laheni linnulennult vast 6km-it ja seetõttu muretsesin Uulust(seega samuti mere äärest) krainid. Nad on madalamal temperatuuril kindlasti aktiivsemad kui itaalased. Samuti pidavat nad olema paremad orjenteerujad kui teised.

Sülem andis sülemi

Tuttaval andis see kevad saadud sülem 11 juulil ise sülemi! Oli küll juba nelja korpuse peal. Väga harukordne minu meelest.

Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Paar mõtet

Kirjutad, et panid sülemid suurte perede kõrvale lamava taskuossa. Hmm... Kuimitu raami see taru siis ikka mahutab, et suure pere kõrvale veel midagi mahub panna? Ära pane tähenärimist pahaks, aga kas pere oli ikka nii väga suur? Äkki peaksid julgemini laiendama...

Aga see selleks.

Millised sülemipered kaduma läksid? Esma- või kordussülemid?

Sülemi paigalpidamiseks on selle tarrupanekul hea anda sinna noorema segahaudmega kärg. Kuigi on olnud juhuseid, kus mesilased isegi haudme maha jätavad ja järgmisel päeval minema lendavad. 

Nagu ma aru saan, vaatasid mis mesilased teevad ka peale tarrupanekut? Ja siis pere töötas? Kas kärjepõhja ehitasid? Kas nektarit kogusid? Kui ei, järelikult oli sülem kohe ilma emata. Kui paarumata emaga põhipere kärjepõhja ei ehita ja korjesse tuima rahuga suhtub, siis on see normaalne. Sülem ehitab igal juhul põhjasid, samuti ka korjab. Isegi paarumata ema korral. 

aitäh nõuande eest, ise

aitäh nõuande eest, ise sellele ei mõelnudki.

Pronksmedal (100p.)

Sülemite...

mahavõtmisel algajana tegin tihti vea , et sülemi lõppu ära ootamata kukkusin suitsiku ja kastiga rabelema. Halbade ilmadega ei tule ema alati sülemiga kaasa. Siis läheb sülem tagasi nii poole tunni jooksul.Mäletan kuidas 70-ndate lõpus üht sülemit 3-l päeval järjest maha võtsin ning tühja tarusse panin mis järgmiseks  hommikuks jälle tühi oli

Aga see rohkem närvide ja tunnetuse küsimus. Kord olin paar päeva enne sülemi väljumist ema tiivaotsa lõiganud lühemaks. Tuli sülem ja kobardus 4-5 meetri kõrgusele.  Mina rahulik, et küll sa tagasi lähed sest taru ees ema polnud. Aga läks hoopis üle metsa sest olin tiiba liiga vähe lühendanud. Just eelmisel nädalal enne seda aga suures lõikamishoos sai tiivaotsaga koos ka emal jalg ära amputeeritud.

Sinu puhul võis olla ka vahelaud hõredavõitu ja mesilased läksid vaikselt tagasi

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

itaalane

drone kirjutas:

Kas see on ikka hea mõte?! Itaalased on siiski soojalembesed ja sobivad pigem sisemaale. Endal mul jääb Matsalu laheni linnulennult vast 6km-it ja seetõttu muretsesin Uulust(seega samuti mere äärest) krainid. Nad on madalamal temperatuuril kindlasti aktiivsemad kui itaalased. Samuti pidavat nad olema paremad orjenteerujad kui teised.

need itaalased on meie oludes juba piisavalt kohanenud, et pole erilist vahet, kas tartus, saaremaal, tallinas vöi matsalus.

kui öhu temperatuur madal (näiteks+ !5 kraadi c ) siis pole eriti vahet, sest taimed akavad nektarit eritama  + 20 kraadi c  juures . kui öitel nektarit pole pole vahet milline mesilane seda otsimas käib.

 

 Kuid köige paremini saaad teada kui katsetad

Pronksmedal (100p.)

Itaalane!

Teadsin, et sain kaks kraini peret. kuid emad on ilmselt kaugemas kaares flirtimas käinud! Kohe algul vaatasin, et käituvad kuidagi erinevalt: üks läheb korjele oma tund - poolteist varem kui teine, kuid panin selle alul taru asukoha arvele, sest sellele "hilisemale" jääb hommikul kauemaks puude vari! Tolle "hilisema" (samal ajal rahulikuma/malbema) poolitasin umbes kuu tagasi. Kaks nädalat ei häirinud uut peret(turgutasi vaid suhkrusiirupiga) ja peale kolmandat lisasin sinna ühe kaanetatud haudmekärje. Üleeile võtsin nüüd selle pere läbi vaadata ja avastasin sealt kohe kaks tihedalt täis munetud kärge ja varsti ka SUURE KOLLASE EMA, kes rahulikult kärjel kõndis. Töölised on peres aga pooled hallid ja pooled kollased. Huvitav et samal ajal korjelt tulles hõljuvad kõik mõnda aega taru ees, nagu krainile omane!

Eile hommikul läksin oma peresid kella 7-me ajal hommikul vaatama ja avastasin, et "varasem"(ja ühtlasi õelam) pere juba hoolsalt korjel, aga "itaalia sugemetega" peredes ainult valvurid piiluvad välja! Kuigi vanast õitsvast pärnast(mis siis juba meeletult sumises) asuvad "hilisemad pered" üks kolme ja teine kümmne meetri kaugusel! Sooja oli siis varjus +15!

See, et enamus taimi hakkab intensiivselt nektarit eritama +20-ne juures on kindlasti õige, kuid mesilased on mul vähemalt kuiva ilmaga lumimarja põõsa kallal ametis varavalgest hilisõhtuni ka +14 kraadi juures. Ilmselt nad sealt midagi ikka saavad!

Head lennuilma kõigile!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Just

Jaagul-001 viimane lause Ledale õige....Kui vahelaud laseb, kasvõi mõne mesilase läbi - siis sageli ühinetakse. Nii, et totaalse ämbri asemel on pered lihtsalt ühinenud ning emmede osas oma valiku teinud. Teine asi on, kui kahel perel on ühine magasin - emalahutusvõre peal... Siis peavad kaks munevat ema kauem kõrvuti vastu. Lamav tarus saab kaht peret pidada küll - taevani ruumi jätkub - lao või kuus magasini üksteise otsa, parem on neid kaht erineval ajal laiendada/kitsendada.

Hääd

jah, see on hea vihje küll,

jah, see on hea vihje küll, olen ilmselt viletsalt pannud vahelaua kinni, vaatasin et kahes tarus lausa oli vahelaud natuke liikunud, pisike pragu oli tekkinud, kus mesilane tõesti läbi saab. Selle peale ei tulnudki, et nad kohe vabatahtlikult teise perre trügivad ühinema. Kuigi proovisin korralikult vahelaua ära isoleerida kahe pere vahel, siis arvasin,e t ju nad eraldi ka oma peredega toimetavad. Aga selge põhjus täitsa olemas. Veelkord suured tänud!