Mesilasema andmine

Sõber palus otsida siit oma probleemile lahendust:

Tere! Kirjutan siia oma murest. Algaja mesiniku värk. 7. juulil üks pere sülemles. Panin sülemi teise tarru ja nendega on kõik korras, ema muneb võimsalt siiani. Teise tarru jätsin ühe kupu, mis sülemlemise päevaks oli juba kinni ehitatud. Ootasin ja ootasin uut ema. Kupp oli lahti ja ootasin, et peale paarumist hakkab munele. Aga veel üleeile ei olnud ikka ühtegi muna ja ema ei leia ka. Üle-eelmisel nädalal panin siis prooviks teisest perest haudmeraami, millele ehitati kohe kupud peale. See peaks tähendama, et ema ei olegi. Ostsin uue paarunud ema. Ja panin koos puuriga tarru. Nüüd ongi mul paar küsimust. Kas sellest perest üleüldse saab enam asja või oli ema ost mahavisatud raha? Kuidas ma ikka aru saan, kas pere on vaenulik või mitte uue ema vastu. Ikkagi kuu aega oldud ilma emata. Praegu jälgisin neid u 30 minuti jooksul. Mesilasi kogunes puuri peale küll, aga ma ei märganud erilist ärritunud olekut. Kui kiiresti võiksin lasta töömesilased puuri käima? Ja kuidas aru saan, et on ikkagi õige aeg selleks? Oeh, aitäh, kes viitsis läbi lugeda.

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Jututoa moderaator

sarnane lugu koos

sarnane lugu koos lahendusega: http://mesindus.ee/node/3611

kas kontrollraamil olevad kupud murdsid maha ja ei lasknud kooruda? 

kui ema on nüüd puuriga ühe päeva sees olnud, siis prooviks kärjele lahti lasta või siis jätta saatepuuriga sisse, kuni ise pudru eest ära närivad. täna on ilus ilm ja soodustab vastuvõttu:)

tõenõäoliselt vaja anda ka haudmeraami juurde, kuna juuli algusest pole mune juurde tulnud. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

tsitaat

taat kirjutas:
sarnane lugu koos lahendusega: http://mesindus.ee/node/3611kas kontrollraamil olevad kupud murdsid maha ja ei lasknud kooruda? kui ema on nüüd puuriga ühe päeva sees olnud, siis prooviks kärjele lahti lasta või siis jätta saatepuuriga sisse, kuni ise pudru eest ära närivad. täna on ilus ilm ja soodustab vastuvõttu:)tõenõäoliselt vaja anda ka haudmeraami juurde, kuna juuli algusest pole mune juurde tulnud
  

                                                                                                                                                                                                                       kuna selle aasta on kehvad ilmad, siis vöib sul tarus  olla selline olukord  et ema on tarus, kuid paarumatta.  kuna paarumis aeg on nii pika aja pärast mööda läinud ja emast enam paarujat pole siis ongi olukord et kontroll kärjele mesilased ehitavad kupud, ja kui uus ema välja tuleb siis koksavad teise ema maha. kuidugi vöib ka olla  väär emad, Mölemal juhul ema vastu ei vöeta. te selgeks milles viga. Kuna ema on vöibolla paarumatta (vöib ka paarumisel kadunuks jääda) siis paarumata ema erineb  üld massist väga vähe ja siis on veel raskem otsida kui paarunud peast.

 

Hauet tuleks juurde küll panna   Kas kooruvat hauet , vöi lahtist hauet ,ja mune siis kui ema on vastu vöetud. muidu mesilased vöivad otsustada et teeme ise ema ja sinu pandud ema saadetakse korstnasse.     Kui sul önnestub sellese peresse uus munev ema sokutada, hiljem möni raam haut, ja sellest perest saab assja,  Ema andmisel ana nats siirupit 1x1   umbes liiter, se tekitab korje tunde ja siis vöetakse ema paremini vastu.

ja lennu ava 1 cm laiuselt lahti jätta, muidu tugevad pered hakkavad siirupi lõhna töttu röövima.

Väär või paarumata ema

Lamavtaru:Kõik raamid kahekaupa ilma mesilasi palju ärritamata taru ette kastide või raami sisse.Lennuava ette emalahutusvõre.Suitsu ja harjaga kõik mesilased tarust välja.Siis raputa kõik mesilased taru ette maha jatühjad kärjed tarru tagasi.Uue ema annan kohe kattepuuri all.Järgmise päeva õhtul lasen minna .100% Toimib.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

ema otsimine

stenx1 kirjutas:
Lamavtaru:Kõik raamid kahekaupa ilma mesilasi palju ärritamata taru ette kastide või raami sisse.Lennuava ette emalahutusvõre.Suitsu ja harjaga kõik mesilased tarust välja.Siis raputa kõik mesilased taru ette maha jatühjad kärjed tarru tagasi.Uue ema annan kohe kattepuuri all.Järgmise päeva õhtul lasen minna .100% Toimib.

paarumata ema vöib ka läbi emalahutus vöre pugeda, hea tahtmise juures. olen seda näinud oma mesilas, kuid see on suht harva.

minu juhus küll korpus tarus 2 korpuse vaheline emalahutus vöre( teist lennu ava sellel emalahutus vörel polnud).

 

kui ema ei leia ja kahtlus on et ta tarus on,siis köige viimane  ema otsimis viis on tühja lamav tarusse vöi korpuse peale paned emalahutus vöre ja sinna peale korpuse vöi magasiini (ilma raamiteta) ja sellest emalahutus vörest ajad köik mesilased  suitsu ja harja abil läbi emalahutus vöre. töö mesilased lähvad emalahutus vörest läbi ema ja lesed aga emalahutus vöre peale. ja sealt lihtsam ema leida. iljem anad ka raamid tagasi peresse.

möni vöipolla küsib miks se viimane vöimalus on? vastus siis äritatakse mesilasi palju ja saab ka nöelata palju. üld juhul üritaks ilma  nöelteta mesindada.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tere Orbit

Kõige täpsemini vastas Taat. Kui kontrollkärjele kupud tehti, siis ju hästi ning ema võetakse kohe kenasti vastu - lase või lendlast sisse. Parem muidugi ikka raamide vahele - arvan, et Sul ema ammu juba tarus muneb! ((Kui juba vääremad muneda vihuvad - neid rohkem, kui üks - siis enam kontrollkärjele kuppe  ei tehtagi!))

Vinge on kuulata taru hääli - juba häälest saab meetri kauguselt aru kas emaga/perega on tarus kõik OK. Kui tarus on mingi probleem on hääl veidi kõrgem, kaeblik heli - sarnane, kui oled sunnitud õhtul hilja, veel jahedaga pesasid avama - päeval oled näit. mujal olnud - nad nagu paluksid - kurblikult..(((kui täiesti  aus olla, olen nendega kooski nutnud)).

Ja vinge heli tekib, kui nad lõpuks ometi omale muneva emme "kätte saavad - see heli on selline madal ja väga-väga rahulolev.

Ema olemasolu saab ka koputusega kindlaks teha. Sama kui talvel - korras toimivas peres on heli madal ning vaibub kohe rahulolevalt. Talvel ei maksa kopsida, kuid suvel on vaja küll vahel kärjekande kastile, või sülemi kastile toks külge anda, et heli kuulda...või ka tarule.

Toeta kaanetatud haudmega ka ning hääd õnne...

 

Kasutaja meremesinik pilt

Kõik ei ole must-valge

Tere!

Situatsioon tuttav ja sel aastal läbi tehtud! Eelmisel aastal saabunud sülem on osutunud nii tigedaks, et tegeleda saab nendega vaid skafandris. Proovisin siis ema vahetada ja eemaldasin vana ema. Peale mõne tunni möödumist panin saatepuuri all oleva paarunud ema raamide vahele ning peale kolme päeva möödumist asetasin uue ema kattepuuri all kooruva haudme raamile. Järgmiseks hommikuks oli tige pere aga kattepuuri serva alt kärje läbi närinud ja uue ema tapnud. Järgmise katsena andsin muna/haudme raami, kuhu mummud kiirelt ka paar kuppu tegid, millest ühe neile alles jätsin. Pea 4 nädala jooksul ei suutnud ema paarumas käia või oli mõni muu mure, igatahes pere areng pidurdus ja pidin toetama kooruva haudmega. Kontrollraam munadega näitas, et ema on sees, kuid teda leida ma suurest perest ei suutnud. Nüüd veel nädal hiljem peret läbi vaadates, suutsin tuvastada saleda ja äärmiselt vilka noore ema, kelle loomulikult eemaldasin ning paar tundi hiljem antud saatepuuriga paarunud ema lõpuks vastu võeti.

Pika jutu kokkuvõtteks: saabunud sülem oli teadmata tõugu, tumedate mesilastega ja tige. Paarunud ema, keda soovisin algul anda, oli aga Buck ja suht hele (kollakas). Ju ta lihtsalt ei meeldinud kurjamitele ning nii teda vastu ei võetudki. Uus ema, mis kupust tuli, oli samuti Buck ning selleks ajaks oli tarus ka juba paari kärje jagu, mis lisasin, koorunud bucke. Kupust tulnud ema mittepaarumise põhjust ei tea, aga viimane paarunud Buckfasti ema, mis sellele perele andsin, sai juba seltskonda, kus teda olid vastu võtmas oma rassi rahulikumad mesilased.

Ju siis antava ema välimus loeb piisavalt palju!

Parimat, Meremesinik

Ära parem kõva häälega räägi,

Ära parem kõva häälega räägi, et armastatud Eesti tumemesilase mingi aretatud segaverelise vastu vahetasid Smile Mul on ühes saadud sülemis täpselt samasugune vilgas tume ema. Emadevahetuse ajal korra nägin ja kuni teda imetlesin ja mõtlesin, kas lüüa maha või tõsta tühja tarru(munes ju kenasti ja suht sõbralikud tumedad mummid olid, kuigi kärjel absoluutselt ei püsinud ja sagimist oli rohkem kui rubla eest), suutis ta juba kuhugi leekima panna ja on siiamaani edukalt ennast varjanud. Muneb hästi, nii et pole viitsinud temaga peitust mängida.

See aasta on paljudel tuttavatel emadega jamasid ja just sellised ebaselged olukorrad, kus keegi ei mune ja samas kuppu ka ei tehta. Kui kuppe kontrollkärjele ei tehta, siis tuleb põhjus selgitada, sest suure tõenäosusega ei võeta ka ema vastu. Kui tehakse, on kõik ok. Kui muneva ema puudumine avastatakse hilja, vääremad munevad, mesilasi on vähe jnejne, siis ei ole mõtet raisata aega emalahutusvõrede ja mesilaste võssa tassimise peale. Lihtsam on see käputäis mesilasi laiali lüüa, kärjed sulatusse ja nende toetavate haudmekärgede asemel teha nende abil uus pere(või siis mitte teha) ja anda uus paarunud ema hoopis sinna.

Kui väärakad munevad,

Kui väärakad munevad, raputamise meetod ei toiminud, ikka lendasid tagasi ja munesid ilusad raaamid täis.

Katse tehtud ja tulevikus kui peaks selline situatsioon veel tekkima talitan järgmiselt:

Pseudoqueen e. Kunstema sisse, ootan kuni 4 päeva, hakkan vaikselt väärakaid raame eemaldama ja asendan ülesehitatud raamidega, lisan ka kaanetatud hauet.

Kui näen,et värdmune tekib vähe ööpäeva jooksul annan uue paarunud ema kõigi saatjatega sisse kattepuuri all. Pritsin raamid sidrunheina ja lahja suhkrulahuse seguga üle, pseudoqueeni eemaldan. Ema hoidsin puuri all kuni munema hakkab ja lisaks veel ca päeva või poolteist(kokku ca 8 päeva läks minul).

Lasen ema kattepuuri alt välja  ja samal ajal lisan veel segahaudmega raami. Selleks ajaks kui ema lahti lasin olid vääremad maha löödud või välja aetud ja summid uue ema olemasolust vaimustuses.

Jändasin tolle perega ikka üle poole suve, sest nagu juttu selleaastastest paarumislendudest ei suutnud selles peres 2 uut paarumata ema paaruda ja munema hakata.

Ei tea kas tasus jännata aja/raha mõttes. A nüüd peres ilus ema sees ja pere valmis talvituma minema. 

Ps: kogu selle jändamise jooksul on mõttekas hoida perel lahja suhkrulahus vahelduva eduga peal kuna lesed õgivad ja töölisi jääb igapäev vähemaks ning sööt soodustab uue ema vastuvõttu ja hoiab pere rahulikumana ka. Selliseks minu hooaja õppetund kujunes, loodan, et tulevikus kellelgi kasu sellest pikast jorust. Päikest!

Pronksmedal (100p.)

Mesilasema andmine*

Nii kaua kui nad teevad antud haudmeraamile kuppu, ei võta nad ema vastu. Murrad kupud maha ja vaatad paari-kolme päeva pärast kas on uued teinud. Kui ei ole, siis on lootust, et võtavad ema vastu. Sellel aastal olen ainult ühe ema andnud ja selle saatsin tossu saatel tarru. Muneb nagu miska, Aga olen jamanud ühe emaga peaaegu kaks nädalat, sest muudkui kuputati haudmele ja ei saanud ema lahti lasta. Kui pere on kokku kuivanud, siis äkki saad teisest perest kooruva haudmega toetada. Mina ise muidu kui puuris annan, alla kolme päeva lahti ei lase. Viimasel ajal ei olegi lasknud ema välja süüa, tegin puuri lahti, lasin ema raamile ja vaatasin mis juhtub. Kui juhtus, siis toppisin ema puuri tagasi. Aga võib ka nii olla, et ei juhtu midagi aga vaatamata sellele mõne päeva möödudes peret läbi vaadates avastad, et emast on vaid mälestus. Kahjuks ei ole mingeid garantiisid selles osas.

Ka minul oli kaks kuud pere emata. Nad ikka püüdsid teda kasvatada aga alles kolmandal korral õnnestus ja peale koorumist võttis ikka peaaegu kolm nädalat enne kui munele hakkas. Nii et ära heida meelt!