Ravi sipelgahappega

Kuidas see lamavtarus siis täpselt ikkagi käib? Niipalju saan aru, et pean immutama nr nõudepesulapi 200 ml happega, panen kilekotti, ten sisse 2-3 1,5 cm pikkust ava. Aga on mõned küsimused. Kas kilekotid asetan lihtsalt lamavtarus raamide peale? Kas need avad kotis peavad olema üles-või allapoole? KUi kauaks need lapid sinna jätan?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kui vihm lõpeb

 ning mesilased massiliselt välja lendavad - mine Orbit tarude juurde ning vaata, kas tulevad välja ka : alarenenud tiibadega, või liiga väikese tagakehaga - või muul viisil hädised - lennuvõimetud mesilased. Kui Sa mesilas kohal ei juhtu olema, on abiks tarupõll - mingi plaat taru ees...sealt näeb hästi, mis tarus toimub. Kui lennuvõimetuid mesilasi pole - poleks nagu vajagi sipelghapet kasutada.

VÕIB ARVATA, ET SUL SIPELHAPPEGA TÕRJE JUBA TEHTUD!?

Hetkel on veel mõni nädal, võib olla aega sipelghapet kasutada... tegelikult hakkab aeg mööda saama, kuna haudmega tõmmatakse koomale - ning pesa temperatuur muutub liiga madalamaks - sipelhape ei tahagi enam aurustuda..

Mina paneksin need immutatud pakid siiski aukudega ülespoole - et too sipelghape neile lausa kaela ei valguks.... aukusid kilepakendisse teeksin rohkelt. Pakendi peale paneksin mitu liistu ning kataksin omakorda kilega - PESA PEAB PEALT LAHTI OLEMA, ET SOOJUS LIIGUKS NING SIPELGHAPPE AURUD OMA TÖÖ TEEKSID.

kui aga pakendist midagi - mingil juhul ei tilgu, siis augud allapoole raamivahedesse....

Hetkel sain karu rüüstamise teate - tänavu juba teises meie gruppis - 60 km kaugusel - tuleb minna kiiresti terveid peresid päästma - ega ta enne rahule jäta - kui kõik kutud. Tegutseb emakaru - kolme pojaga - jäi rajakaamera pildile.......Seni kolm ööd jutti oli km kaugemal - mu tuttava mesilas...Nüüd tuli puhta lähedale - koerad paarsada meetrit eemal.. Koolitab oma poegi kah MESIKÄPPADEKS.... IMELINE MAAILM (((õnneks emakaru lasta ei tohi - ju mõnele süütule noorukile tehakse tema asemel tuul alla)))

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Agne7 pilt

Ostetud sipelghappe lahus

Ostetud sipelhappe lahus,aga  kuidas lahjendada ja kas veega??Kui palju , aga see aasta  enamei j6ua??  Systal ka ostetud,aga kas v6 ib teha lahjema ohutuma lahuse??? Kas alla ruleb panna vaseliiniga paber lamavtarus, ei julge teha seeaasta muuga kui Beevitaliga!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Beevital

minu teada ei ole ravim vaid söödalisand,kui ainult sellega teed siis mina hakkaks kevadeks raha koguma et uusi peresid osta,sipelghappega ravides ei ole süstalt üldse tarvis,paned raamide peale plm.purgikaanele,müüakse ka spets abinõusid,mina panen raamide alla valge paberi ilma vaseliinita,sealt näed palju raviga alla langes,mina kui midagi teen ,uurin enne kirjandust

Sipelghape

Tegin selle ülalviidatud juhendi järgi, eemaldasin 3 vaheliistu ja lasin tuuletõkkeplaadile 15ml 85% hapet ja selle panin raamide peale. Järgmisel päeval ei olnud alla pandud paberil ühtegi lesta, mesilased olid rahulikud ja käisid korjel. Enne olin lesehaudmest leidnud vähemalt 1 lesta kannu kohta, ma ei saa aru miks ma neid taru põhjast paberilt ei leindud, kas on juba välja pühitud? Taru ees langetise hulgas ka ei paistnud. Kas hape aurustus liiga kiiresti? Õhutemperatuur oli natuke üle 20 kraadi. Millegipärast arvan et peaks uuesti tegema, keegi soovitas raamid pealt kilega katta, et aurud rohkem mõjuks, või siis läheb liiga umbseks?

Pronksmedal (100p.)

Mina...

mõtleks enne pikalt kui sipelghappega solistama hakkaks. Nõuka ajast kurb kogemus kui 18 perelt kukkusin 2-le.Üledoseerimine eriti hull lamavtarudes. Saate lahti lestadest ja emadest.

Seda üledoseerimist jah

Seda üledoseerimist jah hoiatatakse mitmes kohas, aga kas kellelgi kel on pered seetõttu hukkunud on öelda mis kogused ja kuidas manustati?

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Oblikhappe-suhkrulahusega on üledoseerimise oht väiksem.

Varroalestade (varroatoosi) tõrjeks on 3,2%-lise oblikhappe-suhkrulahusega on üledoseerimise oht väiksem, kui sipelghappega. Eriti algajate puhul.
Ja uut metoodikat on mõistlik alati enne paari mesilasperega katsetada, aga mitte kogu mesilas. Nii on riskid väiksemad.
Vajalik on, et (automaat-)süstlal ikka süstlanõel otsas oleks, et oblikhappe-suhkrulahuse kogus (4 mL kärjetänava kohta) kenasti peene joana jagatud (n.ö. "tilgutatud") saaks, mitte lörtsti mesilastele otsa ei ladistaks. Meest saavad mesilased oma tiivad puhtaks, aga kui mesilasema suhkrulahuga üleni kokku saab, võib ta halvimal juhul nii kokku kleepuda, et hukkub, s.h. lämbumise tõttu.
See 3,2%-lise oblikhappe-suhkrulahus nüüd nii toksiline kah ei ole- ma ikka igaks juhuks alati maitsen seda ka, keelega näpuotsa pealt, enne kui mesilastele selga tilgutan. Smile

Vt pilte ja erinevate mesinike juhiseid: http://mesindus.ee/node/4281

Aidakem mesilasi, sest et jagatud rõõm on rõõmu kasvatamine.

Papa Lauri- mesinik Vooremaal.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Ravi otsitakse

  Tuleviku oblika klubi tervitab etteastet,kuid mõnda sulepeast imetud asja niisama ei jäta.Hirmutamine lämbumisega on vaieldav.Surma mõistetud leskedega võite lämbumist katsetada vee ämbris,saaks teada lämbumis aja.Doseerimis automaadid on kolikambri kola,reklaamigu neid sõber või vaenlane.

   Plaanis on pealt avatud pere ravimine  mingi kastekannu laadse abinõuga,kuhu  saab laadida ühe pere kogus.Katsetus saab muidugi toimuma novembris.Mesilased lestasuse hirmu pole veel peale ajanud.

    MIKRO...E MART

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Oblikhappest

Tere..

Tubli Lauri maitseb igaks juhuks keelega...N liidus valmistati terved pulma ja sünnipäeva laudade morsid : oblikhape + punane toiduvärv ja vesi ja suhkur! Meie seedimisele ohutu. 1kg oblikhapet maksis sama palju, kui 1kg suhkrut..

Apikaalina  - tilgutades on ta kõige ohutum ning odavam tõrjeviis INIMESELE!! inimese seisukohalt! Kuid mesilastele valmistab suurt tüli: Pesakobara avamine pealt suht jahedal ajal, paljude sõprade "kasuka" kahjustamine jms..Vaadake kui õnnetud on toidulahuses ujumas käinud mesilased....Kalle Toomemaa oma hiljutises doktoritöös peab seda võimalust viis korda (vist, kui ma ei eksi) ohtlikumaks, kui oblikhappega tõrje teisi võimalusi...

(Olen oma mesinduse töös kokku puutunud (ühe mõtetusega) antibiootikumiga "rikastatud suhkrulahuse söötmisega mesilasperedele profülaktika mõttes - seal, kus batsillus Larvea (AHM) proovid mees olid positiivsed - neid mesilaid oli ~30, oi kui pika nokaga ja kaua seda lahust vastu võeti! Puhas suhkrulahus kadus samas mõne tunniga...Oblikhappega suhkrulahus lakutakse muidugi kiiremini ära - sisaldab ju mesigi oblikhapet ning sügise poole söötmise ajal tekibki mesilasperedel hapu puudus))

Gaasilises olekus oblikhape kalgendab teie kopsude kaudu verevalku, selle tõttu peate allatuule tegutsema ning võimalusel kaitsemaski kandma...Mõjub ka mesilase lümfist toituvale lestale, kui ta oma avad avab..Lest on nagu lutikaski, kes suudab omi avasid hoida kinni üle ööpäeva..Vähe oluline ei ole ka see, et lest on lihatoiduline ja mesilane taimetoitlane...

Siin keegi otsis juba järgmisel päeval peale tõrjet lesti - Oota ikka paar päeva - siis hakkab lest variseb ...!

Oblikhappega gaasitamise osas tegi Vahur Talimaa ~20 aastat tagasi katseid - kas on võimalik üledoseerida. Tarud olid gaasipilve sees - n. ö. toss tuli kõigist taruavadest välja, kuid mesilaspered talusid seda kenasti...Ei pistnud isegi nutma, nagu mõned pered - kui sipelghappega sai tõrjet teha..

Kuid oblikhappe gaasitamise ja aurutamise erinevad võimalused - ka roosipritsiga puhta oblikhappe lahuse udutamine kärgedele kadmine on mesilaspere seisukohalt, sellele organismile sõbralikumad - kui suhkrulahuse tilgutamine!

Kuid esmane on, et tõrjet tuleb teha ÄÄRMISE vajaduse korral!!!

Praegu , kui ööd lähevad jälle soojaks ja on lootus korjele, ei tohiks neid KIUSATA!

Meil EESTIS on ikka väga, väga puudu mesilasperede vet-arstist....samuti nõustajatest, KES MESILASPERESID KAITSEKSID!!

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Lauri pilt

Millega ja kuidas varroalesta tõrjuda?

Aitäh Metsamumm. Smile
Millega ja kuidas (meetodil, ajal aastas) peab inimene aitama mesilastel varroalesta tõrjuda?

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Tänuavaldus

  Oblikaklubi tilgutajate , asutamisel oleva, liikmena ,protestin nende mesindus aktivistide  vastu,kes paigutavad selle meetodi ohtlikuse pingerea etteotsa.Ei üks ega teine pole mingisuguseid teaduslikke põhjendusi välja toonud.Jään sisukohale ,et oblikhape kui toimaine mesilase organismi ei jõua ja sealt varroalesta vereringesse.

   Kas mõni õppinud ja asja tundev inimene sooviks arvamust avaldada.Mesilased,kes on neljal aastal  saanud novembris kaela oblika tilgad,saadavad koos minuga küsimuse,mis on selles halba.

      Mart Rannu

 

 

Pronksmedal (100p.)

Oblikhape, sipelghape...

Maalehes oli korralik Kalle Toomemaa artikkel just oblikhappe kohta, soovitaks kõigil mesinikel lugeda kes ka mesilastest hoolivad.

Sipelghappe puhul- läbi aastate olen seda teinud kevadeti ja emade kadu umbes 10%.
Kui ise emasid ei kasvata ja kogemus puudub, siis oleks mõtekam millegi muuga proovida.
Väga häid tulemusi on andnud ka Apiquard- kadusid ei ole ja mesilaste jaoks tundub olevat ka täiesti vastuvõetav asi.

Pronksmedal (100p.)

Mart...

võiksid selle jura juba jätta. Tilgutasin 15 aastat 30-50 peret ja sain 2-l korral mesindust pea NULLIST alata enne kui mõistus ....st pähe jõudis. See meetod ei tööta pikemas ajas.

Suviti muidugi lisaks veel bioloogilised tõrjemeetodid kui keegi teab mis need on

Pronksmedal (100p.)

Oleks mõistlik lugeda/kuulata

Oleks mõistlik lugeda/kuulata seda mida Jaak kirjutab, eeldusel, et ei soovi igal aastal uusi peresid osta, mis muidugi vesi minusugustele kevadistele perede müüjatele. Eelistaksin siiski seda, et peresid müün vähem ja ületalvituvaid peresid rohkem meil ja ka rohkem inimesi kes sellest hooliks, et pered ka üle talve tuleksid... aga sellega tuleks sellel aastal juba kohe alustada- lestatõrje ja söötmine. ÄRGE oodake sellega alustavad mesinikud!

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Sipelghape

on kidlasti tõhus ,nõuka ajal olid lamavad ,seal vent aeglane nendega võttiski hape osa emasid ära,aga korpustega kus põhjas võrk siis sipelghape emadele liiga ei pidanud tegema,pidi isegi rohu taru ümber pruunikaks võtma.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Jaak 0001-le

 Vaevalt seal ....st seda mõistust on mida teistega jagada ja selle alusel mind kamandada.Väidet mida pean pluhviks ei saa tagant järgi keegi kontrollida.Jätkan oma avalikke katsetusi viiendat aastat ja võimekad varroalesta kahjustuse tuvastajad on teretulnud.Õiglus peab saama tuvastatud,võtku see aega ja toogu ohvreid ,kui on tegelikult nii.

        Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Varro tõrje

Jaagul tuline õigus 1 korrast ei aita, Mart koolita rohkem ennast mesinduse alal  ,jääb väheks kui prias tugev oled,mina sulle toetusi ei annaks ,kolku netu,ikka neile kes suudavad mitmekordistada saadud raha,ikka kui soovitakse jõudu , ütlen mõistust on rohkem vaja.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Mis tolku ...

Mis tolku on mesinikust ,kes tulusid luges põranda all ja vahest ronib välja Marti aasima.Ma ei tea kus ja mida oled mesindust õppinud,kuid sellisel noorel pensionääril pole mulle midagi õtelda ega õpetada.Jätkake koos teatud seltskonnaga pidevat mitmekordset mesilaste mürgitamist.Võiksite üldsusele selgitada miks peaks mitu korda ja mitut moodi mesilasi häirima.

      Tervitades Mikro...e Mart

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

kust saab osta

Jyri kirjutas:

Maalehes oli korralik Kalle Toomemaa artikkel just oblikhappe kohta, soovitaks kõigil mesinikel lugeda kes ka mesilastest hoolivad.

Sipelghappe puhul- läbi aastate olen seda teinud kevadeti ja emade kadu umbes 10%.
Kui ise emasid ei kasvata ja kogemus puudub, siis oleks mõtekam millegi muuga proovida.
Väga häid tulemusi on andnud ka Apiquard- kadusid ei ole ja mesilaste jaoks tundub olevat ka täiesti vastuvõetav asi.

ravimit Apiguard?

Pronksmedal (100p.)

Apiguard

Tere,
Kõik vet. apteegid saavad seda tellida Zoovetvaru www.zoovet.ee  käest kui neil endal ei ole, samuti veterinaarid kui juhtub olema keegi tuttav.

 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Varroa tõrje

 Ajasin jälgi kuidas Kalle Toomemaa filosoofia doktoriks Maaülikoolis sai.Soravas eesti keeles vastust ei saanud.Väljamaa teadlased on avaldanud 2010 töö,milles väidavad,et suures kontsentratsioonis oblikhappe suhkrulahuse tilgutamine on mesilastele väga ohtlik.

   Kahtlen väites ja sellepärast teen Kallele ettepaneku tulla minu mesilasse koos juhendajatega ja viime läbi ,avaliku, ohtlikust tõestava manustamise,minu poolt antavate ja teie poolt valitud 3 mesilasperega.

   Efektiivne ,toimiv tilgutamis aeg novembris on ees.Kus on tõde.

      FIE Mart Rannu

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator

Parem ülevaade.

Parem ülevaade kogu sellest Sinu katsetusest Mart oleks kui sa kirjutaksid ka mitu peret oli, mitu hukkus talvega jne.. Kui paljud sülemlesid, see on väga tähtis selle katse juures , siis saaksime aastatega arvestatava tulemuse. Kui aga mõni läheb talvel välja ja samas sülemlevad paljud, siis ei näita see seda, et hiline tilgutamine toimib. Pigem siis ei toimi.