Vargus mesilasperede läbivaatusel

Pronksmedal (100p.)

Nädalavahetusel vaatasin läbi oma mesilasperesid ning põrkusin probleemi vastu, mida varem pole olnud. Kuna mesindas alles esimest aastat, siis puuduvad kogemused eelmistest aastatest.

Tegemist Farrar mõõdus korpustarudega ning tarud 5-6 korpuselised. Kuna polnud ca 3 nädalt tarudesse sisse vaadanuda, siis otsustasin seekord põhjalikult raamhaaval tarud läbi vaada. Kahe ülemise korpuse läbivaatus läks suhteliselt ladusalt, kuid siis olid kohal vargad teistest tarudest ning läks lahti meeletu taplus. Lõpuks, kui taru uuesti kokku tõstsin olid alusel, millele paigutasin maha tõstetud korpuseid, tekkinud paks kiht tapetud mesilasi. Veel 2 tundi peale taru rahule jätmist kihas kogu taru ümblus mesilastest ning oli näha taru seintel mesilaste võitlust.

Kas selline taplus suve lõpul/sügiseti tarude avamisel ongi normaal?

 

Kommentaaride kuvamine

NB! Ära lisa oma mesindusalast kuulutust kommentaarina teisele kuulutusele, vaid lisa uus kuulutus siit!
Aasta mesinikHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)Jututoa moderaator
Kasutaja metsamesinik pilt

Vargus ja kaklus

Jah selline taplus on loomulik tulemus, kui korjevaesel ajal ilusa lennuilmaga taru avatuna hoida kauem kui 10-15 minutit. 

Pronksmedal (100p.)

Varguse ja kakluse vältimiseks

on minul kaasas ekstra puitkiudplaadid, lõigatud korpuse mõõtu ja kui taru läbi vaatan, siis katan sellega enamasti lahtised korpused kinni. Kui tõstan mingil põhjusel korpused eraldi, siis panen igale korpusele alla midagi ja peale midagi, et vabastada võõrad mesilased ahvatlusest võõrast peret inspekteerida. Väga hästi töötab. Lisaks on mul paaris tarus üsna väsimatud jälitajad. Nende tõrjumiseks ma käin vahepeal ära Smile Aga see ei aita alati, sest nad ootavad mind nurga taga, vahest päris pikalt.

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Kaklus ja vargus ei ole loomulikud...Lõhnavast talvesöödast kah.

Tubli Pipikas, Heikile vastamast ning Metsamesinik leidis ju samuti, et kui tülitad neid üle 10-15 min. tekib loomulikult korjevaesel ajal vargus/kaklus...

Kuid see ei ole loomulik! Selline õnnetus/hea õppetund on juhtunud sügisel paljude alustajate mesinikega - et teevad oma hästi töötavale /tublile mesilasperele ise KARU-teene...Lõhuvad nende korraliku mesipuu 5-6 tükiks laiali ...kui päike juba madalalt käib ning ööd juba külmad...Mesilaspere on kogu suve omale varusid kogunud jne...Osa mesilasi tapavad/muljuvad veel ise ära, korpuste tõstmisega, osa saavad "varastega võitluses surma ning lõpuks läheb emme kah veel kaduma.....

Mida Heiki mõtled läbivaatamise all - kas soovisid koondada ja tahtsid eelnevalt "olukorra kaardistada", et siis edaspidi midagi otsustada??? Mul jäi mulje, et mett, ega tühje raame/korpuseid Sa ei eemaldanud.

Pipikas kasutab korpuste kaitsmiseks (sügisel) plaate, mõni viskab riide üle.......mõned fanaatikud on omale kilemajakesed valmistanud - kuhu nad koos taruga sisse mahuvad. Mõned mesinikud kasutavad väikese mesilasgrupi taktikat - kus osa tarusid on heki - või põõsapuhmaka taga, või hoopis 50-100 m kaugusel, et ""vargad nii ruttu kohale ei jõuaks.jne.. KUI OMA NUNNUSID TIGEDAKS EI TAHA AJADA, peab vargust vältima..

Kuid ka suurmesinikud alustavad meekorpuste eemaldamist veel väikese korje ajal - teevad seda kiiresti, näiteks puhuriga ning teevad talvepesa mitmes järgus, et neid vähem häirida. Mõned mesinikud raputavad mesilased kärgedelt tarust väljaspoole - ma leian, et raamidel olevad tarumesilased peaksid ikka tarru sattuma...

Kuid tahtsin mesinduse fännidele soovitada: vaadake kevadel antakse kihutussööda sisse männiokkaid- kasvusid, vaarika/mustsõstra jne. vitamiinirikast teed/leotist. Tean apiterapeoti, kes annab oma hobustele ja ka mesilasperedele punase siilikübara leotist - kui kaitsevõime tugevdajat... Ma käin ju mööda rohelist rada ning ka teie kõik mesinikud ju - mööda loodust ringi ning teie ümber kasvab rikkalik valik - veel õitsevaid /lõhnavaid taimi; näit. naistepuna, majoraani, monardat, soolikarohtu, münte, ohakaid - jumikaid jne. jne  --- Visake siis ka mõni kimp mesilaste jooma hulka - Nad elavad ju lõhnade maailmas..Selliselt dresseeritakse neid kevadel ploome tolmeldama, või mujale seemnepõlldudele - ristikuid tolmeldama...Kuid ma arvan, et nad rõõmustavad ka lõhnava talvesööda üle!

Kõike hääd!

Pronksmedal (100p.)

Tänan kommenteerimast

Tänan kommenteerimast Metsamesinik ja Pipika.

Vabanda metsamumm, aga sinu kommentaar on tühipaljas mõtetu jauramine, foorum oleks oluliselt informatiivsem kui sellist teksti ei üllitaks.

Kui ei liialdanud, siis ega

Kui ei liialdanud, siis ega selline taplus ikka normaalne ei ole. Tasub teha järeldused edaspidiseks. Läbivaatuse aega lühendab, kui enne läbi mõtelda, mida on plaanis teha ja kuidas seda teha. Mee ja suhkruveega ei tohi samuti lobistada. Eriti hästi tilgub värske nektar ja suhkruvesi, kui korpus kuhugi ebatasasele pinnale tõsta. Suhkruvett tasub õhtuti valada. Ka

Kui tapluseks läheb, tasub see alustuseks suitsuga laiali ajada ja edasist jälgida. Vajadusel kindlasti suuauk väiksemaks teha, luua sinna mingi takistus ette(kasvõi mingid oksad või taimevarred ette, et tarusse pääsemiseks tuleb enne natuke vaeva näha) ja jätkumisel otsida rööviv pere üles ning tegevus otse sinna suunata.

Suvalise maltsa suhkruvees leotamise asemel tasub alustada söötmise ja lestatõrjega õigel ajal, nii et oleks veel õietolmu väljast tulemas ning talvituma läheksid lestade poolt kahjustamata mesilased.

Pronksmedal (100p.)
Kasutaja Cardo pilt

lennuava

Meevõtu ajal teen lennuavad alati porolooniribadega väiksemaks ja hoian nii kuni päev peale lakkumise lõpetamist. Rahustab peresid ja ei tekita röövlites liigset isu. Sama nippi kssutan õhtuti kui tarude ümber niidan. 

Hõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Talvepesa

Tere, üle pika aja.... meil varsti poolsada peret talvitumiseks valmis...Vahepeal soojade öödega tuli korje küll kohati tagasi...( Näe, ega ikka "tali taeva jää... mõtlen ikka suvi))

Mulle tuleb postkasti IME kombel - nagu kingituseks - Megastarateli filmid. Olen vaimustunud tema nr 22 - videost....Kus ta talvepesa tegemisel jätab alumisse korpusesse "kaevud". See on juba midagi sellist nagu me ise siin jätame - lamavtarudes!... Kui paneme talvituma magasiniga, või kahel korpusel, (kuna hauet on palju - magasinis ka) ning olen pannud vahest paar suurt täisraami läbi madala magasini, et kobar saaks "mesipuus paremini talvel liikuda ja oleks talvetoidu all ruumi OLLA-kobarduda! Suure raami alla, mis magasinist läbi lastud - jääb täpselt samuti kaev, ehk poolik tühi vahe - filmis Megastaratel mõõdab selle õpetlikult täpselt välja...( Pole ise sellise mõõtmise peale tulnud - teeb meil suure raami alla laskmise palju lihtsamaks!)

Megastarateli poolt:    https://youtu.be/yDrc0DxPMLo ---- Tormi- Palun aita too Megastarateli viimane väärt video siia lohistada - ma ei saa vist hakkama.

Mõned panevad tühja korpuse alla, (näit. Tõnu Rosenfeldi - või Tiit Väljaotsa eesti raamiga korpuste puhul - tühja magasini kasti talvepesa alla)) kuid lamavtarudes pole see võimalik....selletõttu ongi need "kaevud head! Uh, kui tubli too Megastaratel on!

Samuti on vidiost väga hästi näha, kuidas ta oma korpuseid kaitseb suures mesilas, varguse tekkimise eest - nii katuste, kui riidega...

Raulile siin tunnustuseks - lendla vähendamise suhtes...Kasutada loodusest materjali...näit. rohtu. Ega me mesilagrupis kohal ole, kuid rohutuust, mis väikese pere lendlat kitsendab/kaitseb - kuivab kenasti hiljem kokku ning ka mesilaspere ise saab sellest vajadusel lahti, kui lendlat suurendada tahab.

Raulile veel, et suvalisest maltsast võib pirukat teha - tollel pole õisi ning oma "ülearuse lillekimbu viskan ma vahel sooja vette - seda ma suhkrulahuses ei leota ning küll ka lestatõrje aeg kord saabub....

Hääd!

mesindus.ee haldajaHõbemedal (500p.)Pronksmedal (100p.)

Megastarateli video

metsamumm kirjutas:
Megastarateli poolt:    https://youtu.be/yDrc0DxPMLo ---- Tormi- Palun aita too Megastarateli viimane väärt video siia lohistada - ma ei saa vist hakkama.

Videole saab tekstis URL'i abil viidata või siis lisada eraldi kandena mesindus.ee-sse. Lisasin: http://mesindus.ee/video/megastaratel-tsebro-meetod-too-nr-22

T.